Konkursi nje Javor

Konkursi nje Javor


  • Totali i votuesve
    16
  • Poll closed .

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
1.
Rrinte ulur ne cepin e rruges pa pllaka.
syte e saj mbylleshin here pas here nga lodhja.
Duart i kishte te mpira ,damajt e gjakut te fryre ,dukeshin sikur i furrnizonin zemren me mjerimin e perditshem te lypjes.
Vesh mbante rroba te zeza gjithnje,ashtu sic mjerueshm flisnin ne heshtje syte e saj.

2.
Bishtat e cigareve kishin marre formen e Piramindes se shkrete te Tiranes. Llumi i kafese i ngjante shume ngjyres se tij te syve. Qindarkat e fundit benin zhurme ne astarin e xhepit te grisur..diku aty fshehur. Pastaj degjoi zerin e se bijes nga cepi i ballkonit : baba sa shume qenke plakur.

3. Kafshate qe nuk kaperdihet asht vella mjerimi....

E te verteten migjeniane e shoh te skalitur ne fytyren e atij , luli te vocer te diteve tona. Cdo dite ia shoh duart e vogla teksa i drejton drejt kalimtareve - fal dy leke te fal zoti shnet!
A do vij ajo dite qe Lulit te vocerr ti falin dicka ata kalimtare indiferente, e plot nxitim e pa jete?!

4.
Sot mjerisht,
I dhashe nje shuplake te ashper
Ne faqet me quka
birit tim te vocerr.
E lashe ne cep te odes.
Ftohtazi perball tij,
sikur asgje s'me dhimbte.
Por,
Zemra ime lotoi.
Lotoi dashuri Nene!

5.
I lodhur

I plakur

I etur

I uritur

I zhveshur

I flakur

Buzeplasur.

--------------------------

Te kerkojne

Te mashtrojne

Te luftojne

Te shkelmojne

Te shkaterrojne

Te roberojne

--------------------------

I mesuar

I protestuar

I droguar

I armiqsuar

I sulmuar

I mjeruar

I vajtuar

I harruar

6.
Dikur nuk kishte, por kishte gezim
Tani shtepia bosh, djemte ne mergim
Nena e vetmuar, lene ne mjerim

Si e lane me nuk e gjeten
Se vitet rendin, edhe te tretin
Mjerimi nuk pyet per askend ne bote
Te ze e te shtregon forte.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Uuuu sa bukur.
Tema e javes eshte kjo.

Shijet e mia ishin tek 1-shi.
Majat e majave.
Por meqe kur gjej nje poezi te mire behet automatikisht e preferuara ime
Voten e merr e fundit.


Ah mjaft pike ka dhe buzeplasuri si term :D
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Ohh sa bukur :)
4 edhe pse nuk perputhet shume me mjerimin , ai djali me quka me kujton veten...
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Te bukura! :)
Per voten time do rikthehem.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Ooo 3shiii me kujtoj nje cun ne tirane qe i fshinte xhamin autobuzit :( sot e ksaj dite e kujtoj akoma

Ama ne pergjithsi te gjitha me japin ndjesine e dickaje te shkruar shpejt, hajd po shkruaj 2 fjali. :)
 

Artin

Anëtar i Respektuar
Punë e mirë, zotëri!
Ky konkurs i vogël po më duket më i mirë se konkursi i madh...
Por kam një kritikë të vogël për titullin... fjalë të tilla si njëditor, njëjavor, njëmujor, njëvjeçar etj. shkruhen bashkë.
Këtë e them që ta shkruajmë edhe shqipen të saktë, jo vetëm gjuhët e huaja.

Nga krijimet më pëlqeu poezia e gjashtë dhe për atë votova, por tek strofa e dytë vërej që rima dhe metrika mund të ndërtoheshin pak më mirë.
Për shembull, unë do ta kisha ndërtuar kështu:

Si e lane me nuk e gjeten
Se vitet rendin, edhe te tretin
Mjerimi nuk pyet per askend ne bote
Te ze e te shtregon forte.


Si e lanë, më nuk e gjetën
Se vitet rendin dhe e tretën (ose u tretën)
Mjerimi s'pyet për askënd në botë
E kur të zë, të shtrëngon fort.


Sidoqoftë janë mangësi të vogla të cilat nuk ia ulin vlerën.
Suksese në konkurset e ardhshme njëjavore!
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Copeza e dyte eshte e ndjere ne thellsine e trishtimit,mjerimit.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Mua ajo 5sa(poezia) me kujton Fan Nolin :)
 

Zana1

Braveheart
6-ten votova edhe une, meqe i paska hyre punes ne ndihme, Artini. : )
 

Bukowski

Gjumash
Nga krijimet më pëlqeu poezia e gjashtë dhe për atë votova, por tek strofa e dytë vërej që rima dhe metrika mund të ndërtoheshin pak më mirë.
Për shembull, unë do ta kisha ndërtuar kështu:

Edhe mua me pelqeu shume kjo vec per mbylljen i mugonte fjala e duhur nga kjo mungoj dhe vota ime, pa hequr meritat shkrimeve te tjer por votohet edhe sipas gjendjes emocionale e momentit mendoj.

Kam pershtypjen qe kam votuar nicktjater :p
 

Zana1

Braveheart
Edhe mua me pelqeu shume kjo vec per mbylljen i mugonte fjala e duhur nga kjo mungoj dhe vota ime, pa hequr meritat shkrimeve te tjer por votohet edhe sipas gjendjes emocionale e momentit mendoj.

Kam pershtypjen qe kam votuar nicktjater :p

Cudi qe u influncove nga Artini edhe ti, e jo nga krijimi. ( Megjithese voten e paske dhene per tjeter )

Sepse sipas hapesit te temes.. kshu i bien . loool

Ps... K'te thashe edhe une me lart, Artini plotesoi mbylljen ne nje forme te rregullt... poezia per mua eshte e bukur , e rrahur, dhe i pershtatet then and now.
 

Bukowski

Gjumash
Eshte thjesht dicka per tu argetuar, per ata qe u pelqen sadopak shkrim/kendimi edhe pse me pelqeu nuk ja dhash voten per ate te mete, dhe keshtu mu duk me e drejte te votoja nje pune te nisur dhe perfunduar deri ne fund.

Mund te kursehen perleshjet ne te tilla tema as nuk u vrasin dhe as nuk tregohet force thjesht i prishni lezetin temes :respekte:
 

Zana1

Braveheart
3-shi per mua personalisht nuk eshte krijim , e fakti qe e ka lidhur me nje lypes te sotshem ( ku sot e kemi te qarte , qe k'to lloj njerezish sot , thjeshte shfrytezojne njerezit .. e nuk perfaqesojne taman mjerimin e ndershem) duke qene qe i kane mundesite te hapura por preferojne qylin, per mua ta sjellesh si krijim , eshte Fatale.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Letersia mbi te gjitha eshte ndjenje. Kur e lexova 3shin thash he se ska thene ndonje gje. Migjenin ka sjell. Lol ama me 2 fjali e ka sjelle ne menyren e tij jashtzakonisht bukur kushdo qe e ka shkruar. Dhe meqe pretendoj te kem aftesi krijuese asnje copez nuk eshte fatale, aq me pak 3shi.
 

Zana1

Braveheart
Ke te drejte por mua me percolli jevgjinjte rumune e bullgare... dhe jo karakteristikat e mjerimit te ndershem ( sidomos ato Shqiptare, Shqiptari nuk del per te lypur rrugeve)

Kshuqe duhet pak mjeshteri dhe rregull , kur ti kthesh k’to ndjenja ne vargje.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Rendesi ka te ndryshosh moj Zenepe, se nuk vazhdohet edhe ashtu me kopjim... :p

Ne fakt se kisha per ty.
E kisha per Passionin.

Nese mendon se une kopjoj silli copat dhe e mbyllim si ceshtje.
Une terhiqem nga shkrimi pergjithmone :)

Sme duket kompromis i keq, madje me i mire se sa te degjoj keto here.
 

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
Mund te komentohet apo duhet vetem votimi?
 

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
Flm,

Zakonisht kur lexon dicka momentalisht humbet ne lexim, epo asnje nga keto krijime nuk te humb, flas per veten gjithmone. Shifet pak tek 4 nje sens krijimi nga perbrenda, por kshu me mendje te ftohte kush eshte ai prind qe e godet femin edhe pastaj i rri perball ??? dua te them eshte e pamundur ngjan si nje sforcim ne krijim ky qendrimi perball gjoja une shof qaj perbrenda etj etj, nuk mund te me rrembej deri aty.

sa per te tjerat jan si deja vu disa vjecare tashme, aq shume saqe eshte bere si "lekur derri".
 

Zana1

Braveheart
Merri leje Zanes nje here se te gjeti belaja lol

Ne fakt k'tu i bien qe te te marri leje ty & co ... se Zana , nuk para influncon e as nuk i interesojne raste te tilla. Por kur nuk ke c'fare te thuash ne lidhje me temen, do te merresh me Zanen edhe ti ... pasojat e semundjes si grup . loool
 

Zana1

Braveheart
C'fare them une e ku te dhemb ty, jane dy gjera krejt te ndryshme .... shoqja qe vuan nga seksi mekanik. loool
 
Top