Kontrollet për shëndetin

Love

βeℓℓe â๓e
  • Shëndeti lihet pas dore për sa kohë e ndiejmë veten të fuqishëm. Por janë disa teste, të cilat kurrsesi nuk duhet të shmangen, sado të shëndetshëm ta dimë veten
9 më të rëndësishmit që duhen bërë nga të gjithë

2206134_med-150x150.jpg
free-health-checks_1374419c-150x150.jpg
health-check1-150x150.jpg
on-site-health-screening-SIDE-150x150.jpg


Të pasurit e një shëndeti të mirë është interesi i gjithkujt. Për të ne duhet të tregojmë një kujdes tepër të madh, veçanërisht duke bërë kontrolle të vazhdueshme mjekësore dhe jo vetëm. Në fakt ekzistojnë rreth 9 lloje kontrollesh, të cilat janë shumë të rëndësishme për shëndetin tonë. Ja çfarë rekomandohet:

1. Pap testi për femrat

Dr.Sunesara shpjegon se nëse e keni në plan të sillni në jetë një fëmijë, duhet patjetër dhe në mënyrë të domosdoshme që paraprakisht të kryeni një kontroll Pap Testi. Megjithatë, ai thekson se çdo femër duhet të bëjë një kontroll të tillë të paktën çdo dy vjet, më shpesh akoma më mirë. ثshtë një kontroll i vlefshëm i cili ndihmon për të parandaluar mjaft sëmundje.

2. Kontrolli i presionit të gjakut

Ky kontroll duhet bërë një herë në 6 muaj. Nëse pesha juaj është 80-89 kg ajo duhet të jetë 120-139. Nëse shikoni që keni probleme gjatë kontrollit, patjetër që duhet të konsultoheni me mjekun. Nëse vuani nga diabeti, kolesteroli i lartë, problemet me zemrën, atëherë ky kontroll duhet të bëhet më i shpeshtë dhe të jetë nën kontroll.

3. Kontrolli i lëkurës

Kjo mund të bëhet çdo ditë nëpërmjet kujdesit tuaj. Për shembull kur shkoni të bëni dush, ose kur përgatiteni të visheni mund të kontrolloni lëkurën e trupit tuaj për ndonjë nishan të çuditshëm, njolla etj. Nëse vëreni diçka të pazakontë menjëherë duhet të konsultoheni me dermatologun.

4. Kontrolli i kolesterolit

Problemi i kolesterolit është bërë një nga sëmundjet e shpeshta që e vuajnë njerëzit. Kryesisht ata persona të cilët ushqehen keq dhe nuk kanë një regjim ushqimor, konsumojnë fast food, janë më të prirur të kenë një shëndet jo të mirë dhe duhet patjetër të bëjnë një kontroll kolesterolit.

5. Kujdesi i dhëmbëve

Stomatologët shpesh theksojnë që çdo person duhet të bëjë një kontroll te dentisti (stomatologu) çdo 6-12 muaj. Kujdesi ndaj kontrollit oral dhe dhëmbëve ndihmon edhe në eliminimin e parandalimin e shumë sëmundjeve, të cilat përbëjnë rrezik për shëndetin.

6. Kontrolli i mineraleve dhe fortësisë së kockave

Ky kontroll është i detyrueshëm kryesisht te femrat, por jo vetëm. Ato duhet patjetër të kontrollojnë kockat për fortësinë, qëndrueshmërinë etj., për të parandaluar problemet me osteoporozën dhe artritin.

7. Kontrolli i gjirit

اdo ditë, secila femër duhet të kontrollojë gjinjtë e saj me një prekje të lehtë për të parë nëse ka apo jo diçka të pazakontë. ثshtë mirë të bëhet një kontroll te mjeku një herë në dy vjet për gjirin. Sëmundja e kancerit të gjirit është një nga më të përhapura sot në botë.

8. Test për organin gjenital te meshkujt

Të gjithë meshkujt duhet patjetër të bëjnë një vetëkontroll të organit të tyre, çdo dy javë. ثshtë shumë e thjeshtë shprehet Dr.Sunesara, mjafton dy gishta duke kontrolluar lehtë, nëse ju vëreni diçka të pazakontë te testikujt, ndieni erëra të këqija etj. Nëse vini re diçka menjëherë duhet të konsultoheni me mjekun.

9. Kontrolli i syve

Secili prej nesh duhet patjetër që çdo një herë në vit të bëjë një kontroll të syve. ثshtë gjithmonë mirë kur i paraprihet rrezikut të sëmundjeve dhe akoma më mirë kur je i shëndetshëm.
G.Shqip
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Kontrollet për shëndetin


  • Shëndeti lihet pas dore për sa kohë e ndiejmë veten të fuqishëm. Por janë disa teste, të cilat kurrsesi nuk duhet të shmangen, sado të shëndetshëm ta dimë veten
9 më të rëndësishmit që duhen bërë nga të gjithë

2206134_med-150x150.jpg
free-health-checks_1374419c-150x150.jpg
health-check1-150x150.jpg
on-site-health-screening-SIDE-150x150.jpg


Të pasurit e një shëndeti të mirë është interesi i gjithkujt. Për të ne duhet të tregojmë një kujdes tepër të madh, veçanërisht duke bërë kontrolle të vazhdueshme mjekësore dhe jo vetëm. Në fakt ekzistojnë rreth 9 lloje kontrollesh, të cilat janë shumë të rëndësishme për shëndetin tonë. Ja çfarë rekomandohet:

1. Pap testi për femrat

Dr.Sunesara shpjegon se nëse e keni në plan të sillni në jetë një fëmijë, duhet patjetër dhe në mënyrë të domosdoshme që paraprakisht të kryeni një kontroll Pap Testi. Megjithatë, ai thekson se çdo femër duhet të bëjë një kontroll të tillë të paktën çdo dy vjet, më shpesh akoma më mirë. ثshtë një kontroll i vlefshëm i cili ndihmon për të parandaluar mjaft sëmundje.
Duke qen se 50% te meshkujve jane mbajtes te virusit HPV, eshte shume i rendesishem PAP testi, qe te mund te zbuloj semundjen (kancerin e qafes mitrore), ne fazat e para. Eshte nje nder kancer qe po u kap ne faza filluese, mund te shpetohet me jete, nqs avanson, shpresat ulen shume.
Mund mos japi asnje shenje ne fazat e para, prandaj dhe keshillohet ky test me regullsi, sic dhe kontrollet tek gjinekollogu.

Po ashtu, nqs jep shenja, mos i mbyllni syte te mendoni qe skeni asgje. Nje hemoragji (humbje gjaku) jashte periudhes te mensutruacioneve, nuk paralajmeron asgje te mire, prandaj drejtohuni sa me shpejt tek nje doktor ( mund te duket budallek ca shkruaj une, por ja qe ka dhe raste te tilla, te injorosh shenjat qe "bertasin" qe atje po ndodh dicka!).
2. Kontrolli i presionit të gjakut

Ky kontroll duhet bërë një herë në 6 muaj. Nëse pesha juaj është 80-89 kg ajo duhet të jetë 120-139. Nëse shikoni që keni probleme gjatë kontrollit, patjetër që duhet të konsultoheni me mjekun. Nëse vuani nga diabeti, kolesteroli i lartë, problemet me zemrën, atëherë ky kontroll duhet të bëhet më i shpeshtë dhe të jetë nën kontroll.

Kete me peshen, se kuptova ca lidhje ka? Flet per meshkuj, apo per ca? Se une po arrita 80-89 kg (larg qoft), sdo vuaj vetem nga hipertensioni, por dhe nje thes tjeter me semundje.
Tensioni normal eshte diku 120/130 me 70/80, por cdo njeri ka -/+ e veta. Ka njerez me tension te ulet qe ndihen shume mire, e disa qe e perjetojne shume keq.
Gjithsesi, nqs keni ne familje prinder qe kane pasur probleme tensioni, duhet te kontrolloheni, e te keni nje stil ushqimi te shendetcem, nqs eshte tensioni i lart, avash avash harrojeni kripen ne ushqim.

Ah dhe dicka, nqs keni probleme me tensionin, ilacet duhet te meren per dite. TENSIONI NUK DHEMB, ka dite qe ndihesh me keq, e nuk ngrihesh dot me nga krevati apo te plas koka, por ka dite qe je shume mire. Kjo nuk dmthn qe je i shendetcem, dhe ilacet meren vetem ne ditet qe ndihesh keq. Ilacet meren perdite, nqs doni te mbani tensionin nenkontroll, nuk eshte nje grip, qe duhet te kuroni episodin dhe kaq.
Tensioni ka nenshtresat patologjike qe e shkaktojne, dhe ilacet punojne pikerisht aty.


3. Kontrolli i lëkurës

Kjo mund të bëhet çdo ditë nëpërmjet kujdesit tuaj. Për shembull kur shkoni të bëni dush, ose kur përgatiteni të visheni mund të kontrolloni lëkurën e trupit tuaj për ndonjë nishan të çuditshëm, njolla etj. Nëse vëreni diçka të pazakontë menjëherë duhet të konsultoheni me dermatologun.

Sic ishte nje shprehje "lekura flet", kur ka dicka, duken shenjat.
Duhet te dini qe kanceret e lekures (melanoma) jane kancere qe veprojne shume shpejt, dhe pa shume shpresa kurimi, sepse kapen ne faze te avancuar.

Cfare mund te beni? Nqs jeni tip me lekure te bardh, qe digjet shume kollaj ne djell, qe ka nishane me shumice, duhet ti ofroni lekures tuaj me shume kujdes.
Per ju sidomos, eshte e rendesishme mos rini ne djell sidomos ne oret 12-16, dhe keshillohet qe mos dilni nga shtepia pa u lyher me kremrat me faktor mbrojtes ndaj djellit (SPF 30-50).
Kremrat keshillohen dhe per tipet e lekures me te mbyllur, por keta kane me pak rezik se sa "bardhoshet".

Po ashtu nje kujdes i madhe per ata qe jetojne ne qytet, punojne ne zyre, jane te bardhe si bora (mbas dimrit), edhe kur vine pushimet verore, 2 jave ne det- skuqen dhe piqen, ka shume rezik per tu shfaqur nje kancer.

Pra, ne vere kujdes nga rezet e djellit.

Per ju me nishane, sidomos nqs keni shume, duhet te dini nga i keni dhe si tregojne. Me sa di, nqs keni nje siperfaqe te madhe te lekures te mbuluar me nishane, mund te behet nje "harte" e nishaneve tek dermatollogu, e here pas here, rinovohet, duke shikuar nqs jane shtuar apo modifikuar nishanet qe ishin.
Parteneri mund te kete nje rol te rendesishem ketu, sepse mund te shikoj zonat me pak te dukshme per ju, por ne mungesen e tij, edhe pasqyra, drita e mire dhe nje cik vemendje ju ndihmon.
Kujdes per cdo nishan qe ritet, ndryshon ngjyre apo forme, edhe kujdes per nishanet qe jane ne zona ku mund te vriten (psh: tek ripi sutjenit, tek ripi pantallonave, etj).

Per semundjet e tjera te lekures, po ashtu eshte mire ti kuroni ne kohe, e mos prisni te kalojne vetevetiu.


4. Kontrolli i kolesterolit
Problemi i kolesterolit është bërë një nga sëmundjet e shpeshta që e vuajnë njerëzit. Kryesisht ata persona të cilët ushqehen keq dhe nuk kanë një regjim ushqimor, konsumojnë fast food, janë më të prirur të kenë një shëndet jo të mirë dhe duhet patjetër të bëjnë një kontroll kolesterolit.
Kolesteroli eshte armiku jone, e fillon na "ngacmon" organismin sa here ka rastin.
Por edhe kolesteroli mund te kurohet me ilacet e duhura, por kjo sdmthn qe pij ilace e ha dhjam derri ne vazhdim.
Ushqimi i shendetcem, levizja, edhe ilacet nqs nuk mundet ndryshe te zbritet, cojne ne ritjen e shpresave per nje jete te shendetcme dhe pa semundje.5. Kujdesi i dhëmbëve

Stomatologët shpesh theksojnë që çdo person duhet të bëjë një kontroll te dentisti (stomatologu) çdo 6-12 muaj. Kujdesi ndaj kontrollit oral dhe dhëmbëve ndihmon edhe në eliminimin e parandalimin e shumë sëmundjeve, të cilat përbëjnë rrezik për shëndetin.
Shpesh here, renje dhemballesh te pa hequra, ose infeksione ne dhembe cojne ne infeksione te gjithe organizmit, sidomos tek te moshuarit. Prandaj, eshte mire qe goja te mbahet sa me e shendetcme, me kujdesin minimal qe mund te bej cdo njeri, duke pastruar dhembet. Kontrollet edhe kurimi kur eshte rasti, jane te nevojshme qe ne feminij e deri ne pleqeri.

6. Kontrolli i mineraleve dhe fortësisë së kockave

Ky kontroll është i detyrueshëm kryesisht te femrat, por jo vetëm. Ato duhet patjetër të kontrollojnë kockat për fortësinë, qëndrueshmërinë etj., për të parandaluar problemet me osteoporozën dhe artritin.
Femrat, kur hyn ne menopauze kane nje rezik me te madhe per te bere osteoporoz, sepse ulen sasite e hormoneve mbrojtes ( femra eshte e "ruajtur" deri ne menopauz, nga infarktet e osteoporoza fale hormoneve qe ka, me moshen keto dhurata zhduken, e fillojne problemet).
Prandaj, eshte mire qe kur vjen nje moshe, te kerkoni keshillen e nje doktori, per te ruajtur kockat e shendetcme, dhe te plota.7. Kontrolli i gjirit

اdo ditë, secila femër duhet të kontrollojë gjinjtë e saj me një prekje të lehtë për të parë nëse ka apo jo diçka të pazakontë. ثshtë mirë të bëhet një kontroll te mjeku një herë në dy vjet për gjirin. Sëmundja e kancerit të gjirit është një nga më të përhapura sot në botë.
Kanceri gjirit, po ritet si shkak vdekje gjithandej ne bote. Cdo femer duhet te dij te preki gjinjte, e te shikoj nqs dicka ndryshon.
Nje kancer nuk ritet sa nje koker portokalli sot per neser, por ne kohe.
Gjiri ka nje strukture me gjendra, pra nuk eshte si nje cop muskuli , i drejte. Cdo femer ka strukturen e vete, prandaj dhe duhet te preket te dij pak a shume se cfare ndjen. E nqs dicka ritet aty, do e verej ndryshimin.

Po ashtu, mbas nje moshe keshillohet nje kontroll i regullt i gjinjeve, e nqs ndjeni dicka qe ju duket anormale, mos humbisni kohe. Cdo dite qe kalon, eshte ne defavorin tuaj.8. Test për organin gjenital te meshkujt

Të gjithë meshkujt duhet patjetër të bëjnë një vetëkontroll të organit të tyre, çdo dy javë. ثshtë shumë e thjeshtë shprehet Dr.Sunesara, mjafton dy gishta duke kontrolluar lehtë, nëse ju vëreni diçka të pazakontë te testikujt, ndieni erëra të këqija etj. Nëse vini re diçka menjëherë duhet të konsultoheni me mjekun.
Organet gjenitale, kane semundjet e veta. Meshkujt mund te bejne kancer ne testikuj (qe eshte me i shpesht), edhe kjo semundje jep shenjat e veta. Nqs keni dhimbje, zmadhim te testikujve ose shenja te tjera , mos kini turp, e vrap tek urologu.
Po ashtu, semundje lekure qe mund te shfaqen ne organet gjenitale, sidomos ato me transmetim s exual, kerkojne kurimin e vete, ne kohen e duhur.


9. Kontrolli i syve

Secili prej nesh duhet patjetër që çdo një herë në vit të bëjë një kontroll të syve. ثshtë gjithmonë mirë kur i paraprihet rrezikut të sëmundjeve dhe akoma më mirë kur je i shëndetshëm.
G.Shqip

Nqs keni probleme me shikimin, e mbani syze duhet te beni kontrolle shpesh. Po ashtu, nqs keni dhimbje koke, shikim te dobet ne afersi apo distance, nqs ju lodhen syte kur lexoni shume, mendoni qe mbase eshte koha per gyslyke.
Po ashtu, nqs keni ne familje (prinder) me probleme ne sy, sic eshte psh glaukoma, qe transmetohet e tek femijet, e qe mund te coje deri ne humbje shikimi - verbim, beni kontrolle te regullta, per te kapur semundjen ne fazen e pare, e per ta kuruar e keshtu ta mbani nen kontroll.

Kini kujdes per veten tuaj, duajeni shendetin, edhe vlersoni cdo dite:)!
Shendet.
 
s.zzinna flm .per shpjegimet ., e Love per temen .

Nk do shtoj shumè por kontrolli i gjirit nè shtepi çon deri aty sa mundè tè shpetojè jeten nqs.semundja kurohet qè nè fillim.
Mbi 35 vjç.rekomandohet nje kontroll vjetor.
Sa per dhèmbet nqs.nk.ke prb.kontrolli njevjetore mjafton e nè se pastrohen e mirmbahen.
Burrat mbi 40 vjç.èshtè mirè 2 herè nè vitè te bèjnè njè test mjeksor te orologu.
Kolesterina ulet duke ulur konsumimin e yndyrnave e shtimi i (barishteve) perimeve e peshkut.


...ufff u lodha -:)
 
Top