Krijimet e muajit Gusht 2019

Krijimet e muajit Gusht 2019


  • Totali i votuesve
    27
  • Poll closed .

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Nje gje skam kuptuar asnjehere, kur behen kritika merzitemi, kur nuk behen themi pse nuk behen

Qe ta keni te qarte nje gje : askush nuk di asnje nga autoret dhe kjo do merret vesh vetem kur te botohen nga une!
Mos hamendesoni kot dhe mos filloni me ide te gabuara si ne te shkuaren!

Mos harroni se jemi teper te kuptueshem per ata qe na ndjekin e lexojne per cdo muaj.
Kaq kisha...le te vazhdoj emisioni!
 
Redaktimi i fundit:

Aki

misfit
Nje gje skam kuptuar asnjehere, kur behen kritika merzitemi, kur nuk behen themi pse nuk behen

Qe ta keni te qarte nje gje : askush nuk di asnje nga autoret dhe kjo do merret vesh vetem kur te botohen nga une!
Mos hamendesoni koti dhe mos filloni me ide te gabuara si ne te shkuaren!

Mos harroni se jemi teper te kuptueshem per ata qe na ndjekin e lexojne per cdo muaj.
Kaq kisha...le te vazhdoj emisioni!

Ku e di ti qe ata qe te japin krijimet nuk u thone shokeve/shoqeve voto se ky eshte krijimi im? :p
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Ku e di ti qe ata qe te japin krijimet nuk u thone shokeve/shoqeve voto se ky eshte krijimi im? :p
E ja kte se kisha menduar....e drejte!
Po ath mos ankohen kot mendoj....bhoo
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Kur më kritikuan/u tallën me mua te konkursi fotografik, më the që të mos reagoja...
Kurse kur të tallin/kritikojnë ty, reagon ëëë? :p
Po e mbaj mend sh mire kur ta thashe dhe qellimin,dhe mbase kam une nje problem ne te shkruar pse nuk u kuptua qellimi im.

Mbremje te kendshme te gjitheve.
 

Didi

C'est la vie.
Si fillim doja te qartesoja dicka, per te vjetrit dhe te rinjte bashke: po bej kohe qe nuk kam lexuar konkursin (sidomos qe kur jane bashkuar forumet). Keto jane mendime personale, pa dashur te cenoj asnje autor qe eshte mbas cdo shkrimi.


1. E lodhshme nga ana e pikesimit. Disa pjese lexohen mire te tjerat jo, ngecin, ngadalshem. I mungon ndarja, dmth te kete nje fillim, nje vazhdim dhe nje fund. Shume fjale dhe asnje drejtim.

2. Nuk eshte keq, fillimi tek strofa e pare nis mire, pak pa sens nga fundi strofes. Disa rreshta me pelqejn, por nuk ecin te gjitha. Mund te ishte bere me mire, sidomos mbyllja. Ne lexim te pare e le pershtypje te mire, por kur e rilexon jo. Ngec, plus strofat nuk kane te njejten gjatesi.

3. Fjalit shume te gjata dhe nuk jane perdorur shume shenja pikesimi dhe kjo e ben akoma me te lodhshme. Djaloget mezi kuptohen, shume te coroditura. Duket mundimi per te thurur nje histori te madhe, thjesht te ishte me e shkurter dhe dialoget te kishin qene me te qelluara pa e sterzgjatur do kishte dale nje shkrim i mire.

4. Pavarsisht gjatesise lexohej mire. Ka fjali jasht mase te gjata. Disa pjese jo te lidhura aq mire por si histori i ka te gjitha pjeset. Gjynah per fjalet e huaja te perdorura ja prish lezetin meqe eshte perdorur letrarja.

5. Shume e sforcuar, duket sikur eshte munduar te nxirte dicka te madhe. Ate qe lexoj eshte, deshira per te shkruar dicka ne djalekt por pa sukses.

6. Nuk e gjeta hamendesin e titullit ne shkrimin. Nuk ishte keq, por mund te ishte rregulluar, sidomos ajo fjalia e gjate fare i prish rendin. Nuk me thote gje.

7. As ne gjuhe letrare as ne djalekt, ideja nuk eshte e keqe. Ama ajo fjalia e fundit ja prish.

8. Do kisha shkurtuar fjalit perderisa ka nisur disa fjali njesoj ashtu mund te lexohej me mire. Nuk me thote gje.


Suksese te gjitheve!

PS: Na falni per gabimet ortografike pasi jetojme jashte e i ka kurbeti keto...
 
Redaktimi i fundit:

Didi

C'est la vie.

Imp4cT

Antarë i Respektuar
Une nuk erdha per votim por per analizen.
Rralle votoj, nuk me rrembeu asnjera.
Sorry ( :

Prandaj nderroi nofken ai. Te postonte nga une e?
Po jo o djale, ska shance. Jam vet une.


Gje per te shtuar kishe ti? Apo vec per rremuj je
Kam!

Me pelqeu shume analiza juaj e detajuar.
Ben gabim qe rri ne kurbet.
Kthehu ne Shqiperi, ca ka Fatos Lubonja me shume se ty?
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Yyy cfare paskam hup, gjithe keto delete. :D :D

Mon une votova. Analize nuk kam bo por meqe pranohen do bej heres tjeter. ;)
 

Didi

C'est la vie.
Kam!

Me pelqeu shume analiza juaj e detajuar.
Ben gabim qe rri ne kurbet.
Kthehu ne Shqiperi, ca ka Fatos Lubonja me shume se ty?

Besoj do ishte dakord me mua, e do thoshte: nuk i drejtohet te njejtit person, ne nje fjali me “Ju” dhe ne tjetren “Ty”. lol


@Drejtori he mo se analizat jane pranuar cdo here. Kur nuk cenon njeri e shan autoret, mund te analizoshbsa te duash.
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
@Didi per mua eshte shume mire te behet analize fundja kur voton jep edhe arsyet e votes. Nuk ka pse te kete qejfmbetje per kete. Konkuruesi sic ka hyre ne gare per te fituar ose humbur duhet te mireprese edhe kritikat.
 

Tuana

Nada é por acaso!
Dido, ca je zbut maj? Kaq urt nuk te prisja!

Je zbut qe je zbut dhe voten hudhe mos te dhimset he te keqen,gjithe ato fjal pa i voten tende shkon dem :LOL:
 

Didi

C'est la vie.
Bjeri @Tuana ti nga nje ane ..une nga tjetra
Te ftillohet se na plasi lool

Na lini rehat, analizen e bera. Biles me bute se aq, nje zot e di sa jam munduar. lol

@ZHIGO ku je o zezak. Hajd me kundershto.

Po kto shoqe konvikti jane? Gjithmone hyjne bashke. :p

Ne fakt, ne hym treshe...por lere se eshte dite akoma. :p
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Si fillim doja te qartesoja dicka, per te vjetrit dhe te rinjte bashke: po bej kohe qe nuk kam lexuar konkursin (sidomos qe kur jane bashkuar forumet). Keto jane mendime personale, pa dashur te cenoj asnje autor qe eshte mbas cdo shkrimi.


1. E lodhshme nga ana e pikesimit. Disa pjese lexohen mire te tjerat jo, ngecin, ngadalshem. I mungon ndarja, dmth te kete nje fillim, nje vazhdim dhe nje fund. Shume fjale dhe asnje drejtim.

2. Nuk eshte keq, fillimi tek strofa e pare nis mire, pak pa sens nga fundi strofes. Disa rreshta me pelqejn, por nuk ecin te gjitha. Mund te ishte bere me mire, sidomos mbyllja. Ne lexim te pare e le pershtypje te mire, por kur e rilexon jo. Ngec, plus strofat nuk kane te njejten gjatesi.

3. Fjalit shume te gjata dhe nuk jane perdorur shume shenja pikesimi dhe kjo e ben akoma me te lodhshme. Djaloget mezi kuptohen, shume te coroditura. Duket mundimi per te thurur nje histori te madhe, thjesht te ishte me e shkurter dhe dialoget te kishin qene me te qelluara pa e sterzgjatur do kishte dale nje shkrim i mire.

4. Pavarsisht gjatesise lexohej mire. Ka fjali jasht mase te gjata. Disa pjese jo te lidhura aq mire por si histori i ka te gjitha pjeset. Gjynah per fjalet e huaja te perdorura ja prish lezetin meqe eshte perdorur letrarja.

5. Shume e sforcuar, duket sikur eshte munduar te nxirte dicka te madhe. Ate qe lexoj eshte, deshira per te shkruar dicka ne djalekt por pa sukses.

6. Nuk e gjeta hamendesin e titullit ne shkrimin. Nuk ishte keq, por mund te ishte rregulluar, sidomos ajo fjalia e gjate fare i prish rendin. Nuk me thote gje.

7. As ne gjuhe letrare as ne djalekt, ideja nuk eshte e keqe. Ama ajo fjalia e fundit ja prish.

8. Do kisha shkurtuar fjalit perderisa ka nisur disa fjali njesoj ashtu mund te lexohej me mire. Nuk me thote gje.


Suksese te gjitheve!

PS: Na falni per gabimet ortografike pasi jetojme jashte e i ka kurbeti keto...
Jo shenjat e piksimit jo fjalit e gjata jo te shkurta , per te gjitha njejt paske then..

E dashur Didi shum e lodhur kritika jote..:ROFLMAO: Jo per gje po ngjason me ato artikujt se dalin per dymbdhjet shenjat e horoskopit gjithve ju del diqka e ngjashme:ROFLMAO::ROFLMAO:Ne fund te perqafoj shummm..se te kemi kritike te ashper per tek konkurset.
 

Didi

C'est la vie.
Jo shenjat e piksimit jo fjalit e gjata jo te shkurta , per te gjitha njejt paske then..

E dashur Didi shum e lodhur kritika jote..:ROFLMAO: Jo per gje po ngjason me ato artikujt se dalin per dymbdhjet shenjat e horoskopit gjithve ju del diqka e ngjashme:ROFLMAO::ROFLMAO:Ne fund te perqafoj shummm..se te kemi kritike te ashper per tek konkurset.
Secili ka mendimet e tij, nuk duhet te puqemi sesben. Ama pikesimi dhe gjuha eshte e rendesishme dhe si konkurs letersie qe eshte duhen pare keto gjera. I jep kuptim, gjithsesi, po te le me keto dy strofat e kesaj vjershes:

Për një shkronjë,
që ti s'e vë,
fjala derë,
bëhet erë,
dhe shtëpia ngel pa derë.

Për një M,
që ti s'e vë,
fjala mik,
bëhet ik.
Ç'bën kështu,
more Besnik,
a i thuhet
mikut ik?Ps. Ve bast qe do kesh derguar ndonje shkrim se vec kur kritikoj ty, me kundervihesh.:LOL:
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Secili ka mendimet e tij, nuk duhet te puqemi sesben. Ama pikesimi dhe gjuha eshte e rendesishme dhe si konkurs letersie qe eshte duhen pare keto gjera. I jep kuptim, gjithsesi, po te le me keto dy strofat e kesaj vjershes:

Për një shkronjë,
që ti s'e vë,
fjala derë,
bëhet erë,
dhe shtëpia ngel pa derë.

Për një M,
që ti s'e vë,
fjala mik,
bëhet ik.
Ç'bën kështu,
more Besnik,
a i thuhet
mikut ik?Ps. Ve bast qe do kesh derguar ndonje shkrim se vec kur kritikoj ty, me kundervihesh.:LOL:
E bukur vjerrsha..(n)

Por ti sikure te kishe bere nje kritik me ndryshe po te ngjashme gjitha sikur te jen shkru nga i njejti autor..
Ps..nuk na ktheve perqafimin:cool:kjo me len te kuptoj se ti cdo here mendon se jep kritika te sakta duke u mbeshtet tek te shkuarit letrare...
 

Didi

C'est la vie.
E bukur vjerrsha..(n)

Por ti sikure te kishe bere nje kritik me ndryshe po te ngjashme gjitha sikur te jen shkru nga i njejti autor..
Ps..nuk na ktheve perqafimin:cool:kjo me len te kuptoj se ti cdo here mendon se jep kritika te sakta duke u mbeshtet tek te shkuarit letrare...


Po mundohem te shpegoj qe cdo person e shikon shkrimin ne kete rast me syrin e tij. Nuk jemi robota qe te kemi te njejtat emocione kur lexojm dicka. Prandaj analiza ime, sepse analizova shkrimin ne teresi, ishte personale. Dmth per mendimin tim, syrin tim, me ato gjera qe thash do kishte dale nje shkrim me i mire.
Nuk eshte mire te besh aludime te tilla”jo i njejti shkrim, apo i njejti autor”.

Ps. Perqafimi ska lidhje me analizen time. Nuk eshte tema e duhur.

Gjithsesi te pershendes!
 

Artin

Anëtar i Respektuar
Desha të bëj një koment për copëzën nr. 3, "Edlirë".

Pa e lexuar fare, vetëm duke u nisur nga formati i shkrimit, e kuptova kush e shkruante. Pastaj fillova ta lexoja, e po prisja të ndeshesha me ndonjë emër si Majkëll, apo Xhenifer, po kur pashë axhë Selmanin, u zbuta. Ishte emër i përshtatshëm për një plak që rregullon biçikleta. Edhe Tomi nuk është i huaj, të gjithëve atyre që quhen Tomor në Shqipëri, u flasin shkurt Tomi. Po kur lexova në fund dhe emrin Edlirë, vendosa të bëja një koment e ta përgëzoja autorin/en e shkrimit për këtë, domethënë për përdorimin e emrave shqiptarë, ose të paktën që i përshtaten realitetit në Shqipëri.

Por kam dhe një kritikë. Marrëdhënia intime e një 38-vjeçari me një vajzë 14-vjeçare, nuk më duket një skenar i shëndetshëm. Mund të kishe vënë të tjera mosha aty.
 

ZHIGO

Lucky me...
@ZHIGO ku je o zezak. Hajd me kundershto.


ça zuzaku thu ti,

zuzus ja preve komët ne wacap me presione :LOL: s'më le gjo pa thon...elle pse u munova me çokollato baçio. prap me bone me fol me vete. Pastaj ku ma mu me u mor me ty? lol

Me pelqeu kritika... elle pse na shkul spinat (frymzimin) ne 'artisteve' ketu :p
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
keto kritikat pervec te tjerash gjallerojne temen maximum :D
nejse 1&2 per konkurs forumor qe behet s'kane te share. tjerat s'i mbaj mend.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Dita e fundit ....thirrja e fundit ....votoni , votoni...

PS: u be si ajo edhe 2 vende kane ngel per tepelene!
 
Top