Krijimet e muajit Korrik 2020

Krijimet e muajit Korrik 2020


  • Totali i votuesve
    31
  • Poll closed .

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Ne rradhe te pare brava @Vajza :)

dhe me ne fund me erdhi edhe mua dita te komentoj e votoj ..ohhhh1. Pa zemer
Jane perdorur shume figura letrare gje qe e ben terheqes dhe nje pershkrim dritherues , por per nje cast mu duk vetja si kavje dhe me ankth prisja shperfytyrimin e rradhes , me pelqeu ama jo aq sa per te qene e preferuara ime :)

2. Perse?
Hemm, menyra e te shkruarit shume e njohur per mua , aktuale per cdo kohe dhe perfshin shume cfare brenda vetes pyesim shpesh ..shume perse pa pergjigje

3. Ne
Pavaresisht gabimeve ortografike qe sdua te ndalem , nje limonate buze detit te freskon perhere :p

4. Anderr
Ah kto endrrat ..... ja e pe , ja e shijove edhe?...

5. Aurore mendimesh
Me pelqeu shume , ndoshta sepse nder rreshta mu duk sikur isha vete ...nganjehere pranojme me mire te vuajme vete sesa te bejme te tjeret pjese te dramave tona. Fundja dashuri eshte edhe ajo ....

6. Perendim Dashurie
na na na na , ta ta ta ta
asgje smora vesh

7. Aishja
Mu kujtua Haki Stermilli dhe "Sikur te isha djale" , shkendija e diteve moderne ....
Mgjth me shume ishte shkrim per kronike te zeze ,sesa krijimtari..sorry

8. Iluzion
Nje enderr sa nje mije jete ..... nga ato ndjesi si plage e mbyllur por hera heres , teksa i rikujton e gervishtin koren e fillon pikon serish e serish ,,,,,
te gjithe kemi nje plage te tille ...

9. Gruaja me te kuqe
Elegji per fustanin e nje gruaje...imagjino cdo behej per te brendshmet :p


10. Behu cka mundesh
Behu ti cka mundesh per veten....jo dikush per ty!


Kaq me percollen , dhe kaq shpreha...ose kaq doja te shprehja :)
 
Redaktimi i fundit:

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Pikërisht. Por duhet të jetë kritikë konstruktive 😉
Po ja, mua fillimi mu duk mire pastaj me tej u bera konfuze. Takimet shtoheshin dita dites, virgjeria ishte e shenjte per kta te dy dhe do shijonin naten e pare te marteses?? Nga takimet kaluan direkt tek martesa? Ku eshte zhvillimi i historise. Pastaj virgjerine qe do e fusni kudo. “Çarçafet me gjak”! Seriozisht?
Pastaj pjesa qe e drogoi pronari me çaj.

Mu duk si ato historite tek faqja Anabel.
 

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
Po ja, mua fillimi mu duk mire pastaj me tej u bera konfuze. Takimet shtoheshin dita dites, virgjeria ishte e shenjte per kta te dy dhe do shijonin naten e pare te marteses?? Nga takimet kaluan direkt tek martesa? Ku eshte zhvillimi i historise. Pastaj virgjerine qe do e fusni kudo. “Çarçafet me gjak”! Seriozisht?
Pastaj pjesa qe e drogoi pronari me çaj.

Mu duk si ato historite tek faqja Anabel.
Aspak , lexojw me vemendje ateher duhen 7 faqe , me ju a tregu juve detajet. Autori ka bere permbledhje te shkurter besoj ;) .
Nuk i dal asnjerit perkrah ,por ama e nuk lejoj aq shum te ulet nje shkrim!
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Aspak , lexojw me vemendje ateher duhen 7 faqe , me ju a tregu juve detajet. Autori ka bere permbledhje te shkurter besoj ;) .
Nuk i dal asnjerit perkrah ,por ama e nuk lejoj aq shum te ulet nje shkrim!
Epo permbledhja nuk ka dal mir o goc. Ça te them une ty tani, shije shije kjo dynja.
Nuk eshte ceshtja e lejon apo se lejon ti, por çfar i pelqen lexuesve.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Aspak , lexojw me vemendje ateher duhen 7 faqe , me ju a tregu juve detajet. Autori ka bere permbledhje te shkurter besoj ;) .
Nuk i dal asnjerit perkrah ,por ama e nuk lejoj aq shum te ulet nje shkrim!
@Vajza , me qetesi se nuk po ul askush askend , thjesht cdo kush thote ato cfare i percon si shkrim
Cdo te thuash me nuk lejoj?
Cdo krijues i merr parasysh kritikat dhe lavderimet :) dhe kshu duhet te jete
 

Frank

Anëtarë i respektuar.
Awwwww sa pune paskemi kete muaj.😜
Ju lumte dora vogel te gjitheve Edhe pse u plakem 🤣.

@Vajza daje Leri te bejne qef, ç’ke Pse e prish terezine, degjo dajon ti ktu!
Hap nje teme tjeter me titull komente nga konkursi letersise dhe ne nje moment Kur kta bien ne paqe fap spostoi me stil atje Komentet qe jane jashte kontekstit te analizes, e te bejne chit-chat e gallate sa te duan.
Fundja per kte gje jemi ktu, per tu argetuar.
Te gjithe e bejme kete gje pa parjashtim, kush me shume e kush me pak.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
1,7dhe,9 jane shume te bukura.
1 godet me fjali shkurt dhe fuqishem.
7 eshte trajtuar ne dy tre kordinata dhe vjen e trisht. Por ka shume kuptim brenda saj.
9 lozonjare dhe embel ,i jap dhe voten.
 

Endrra

VIP
Si nuk u bera piktore mer 🙄
Do kisha ngjit nje Banane me likoplast ne mure dhe direkt milionat vu.. e per dmth do e vrisnin menen te tjeret.
Une thjesht e ngjita se skisha tavolin per mom.

Kurse kto poezite jane pa bereqet 😒
 
Redaktimi i fundit:

Frank

Anëtarë i respektuar.
Si nuk u bera piktore mer 🙄
Do kisha ngjit nje Banane me likoplast ne mure dhe direkt milionat vu.. e per dmth do e vrisnin menen te tjeret.
Une thjesht e gjitha se skisha tavolin per mom.

Kurse kto poezite jane pa bereqet 😒
Analiza me e bukur qe me kane zene syte!🥺🥺🥺
Lere piktorllikun se ska leke me beso mua, te ishe bere Kuzhiniere thuaj.🤪
 

Robin

Antarë i Respektuar
Nga te gjitha qe lexova do te vecoj “Ne” dhe “ Gruaja me te kuqe” . Keto te dyja me percollen ndjesi. Gruaja me te kuqe mu duk edhe me e rregullt si konstrukt, autori/ja eshte shprehur bukur edhe qarte.
Ne” me kujtoi copeza te perjetuara , keshtuqe ne nje fare menyre e gjeta veten ne ato rreshta. Me ngjalli kujtime te bukura.

Tani njeren duhet te votoj besoj, po cilen nga te dyja te zgjedh se ?! :unsure:
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Po cfare keni se ziheni mo🤦‍♀️Po ne nxorem librin e ju akoma me analiza 🤣boo kalamaj te llastuar😝

ps..urime per cdo shkronje qe keni shkru👌
 

NGU

Wild child full of grace 💫
Aishja- @Vajza
Gruaja me te kuqe- @Monique

Nese jane te verteta lol kur te mbyllet votimi do ua them detajet(nqfs nk harroj deri atehere) 😆
@Baboon kto i dallova, per tjerat sedi.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Aishja- @Vajza
Gruaja me te kuqe- @Monique

Nese jane te verteta lol kur te mbyllet votimi do ua them detajet(nqfs nk harroj deri atehere) 😆
@Baboon kto i dallova, per tjerat sedi.
Jo e dashur :)
Jam por jo me ate shkrim dhe tjetra pse nuk merreni me krijimet ti komentoni?
Fundja ato jane ne konkurs...jo autoret
Dhe e fundit mos e prishni bukurine e ktij konkursi
Faleminderit
 

NGU

Wild child full of grace 💫
Jo e dashur :)
Jam por jo me ate shkrim dhe tjetra pse nuk merreni me krijimet ti komentoni?
Fundja ato jane ne konkurs...jo autoret
Dhe e fundit mos e prishni bukurine e ktij konkursi
Faleminderit
Une e kam thene njehere arsyen se pse nk i komentoj krijimet, sa per ju te dyja qe ju ceka e kisha nje pershtypje se mbase jeni ju.
Sedi pse u be kaq buje, derisa ishte e lejushme vet, nejse mend per hereve tjera sndodh kjo gje nga une me😁

Suksese dhe ju kerkoj ndjese anetareve!
 

Marla

Themelues i Forumit
Do votoja 4 sepse me pelqen gegnishtja ne poezi dhe me pelqen menyra e hapjes se vargut por problemi eshte sikur autori/autorja e ka shkruar nga halli eshte e paperfunduar. :)

Fustani i kuq me pelqen artistikisht si eshte krijuar pershkrimi ndjenja qe percjell tek lexuesi, me pelqen edhe mbyllja alegorike ne fund me misra te pjek lol *mendoj qe e ka shkrujt Zhigo.

Iluzion thjesht fantastike, e qelluar dhe e kuruar deri ne cdo detaj perfeksioni do thoja. *mendoj qe e ka shkruar Moni

Votoj Iluzion thjesht perfekte.

Te tjerat ndjese por lodhuni pak me shume jo kaq dobet ne pjesmarrje
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Une e kam thene njehere arsyen se pse nk i komentoj krijimet, sa per ju te dyja qe ju ceka e kisha nje pershtypje se mbase jeni ju.
Sedi pse u be kaq buje, derisa ishte e lejushme vet, nejse mend per hereve tjera sndodh kjo gje nga une me😁

Suksese dhe ju kerkoj ndjese anetareve!
Jo jo se thashe per tu ndjere askush keq , thjesht thashe e une pjesen time :)
 
  • Më pëlqen
Reactions: NGU
Ndermjet 3, 4 dhe 6 qe me pelqyen vota ime shkon per 6-ten, "Perendim dashurie"
 

Endrra

VIP
8 die 9.. ... me pelqyen fjalet qe formonin nje film ne koken time...
Hamendsoj qe autoret jane, perkatesisht ky Tiransi tjeter jo Zhigo.. se ja harroj emrin.
gjithashtu dhe Levi:)
 
Redaktimi i fundit:

Dibrani

Be happy
Urime për shkrime të bukura, ky muaj vërtet më interesant se muaji që kaloi. Bravo 👏

Unë dua të veçoj 7 dhe 10, janë vërtet interesant, por dhe goditëse.
- Do flas për 7. Më ka bërë pështypje. Autori/ja po flet për realitetin, duke treguar që jeta është shumë e bukur kur je në lule të moshës, si për vajza, ashtu dhe për djemtë. Por vjen një moment që gjithcka ka ndryshuar "për një çaj" që ofroi nga një pronar i babëzitur, që shkatërroi jetën e një femre që sapo e nisi jetën e re. Nga gjendja e rënduar psikologjike e femrës e çoi në vetëvrasje :(
Mendoj se autori/ja po përcjell një mesazh të fortë dhe sensibilizues për përdhunimin e femrës. "STOP përdhunim" dhe lëri vajzat e reja të jetojnë jetën!
E mbani mend para pak javësh protesta e shqiptarëve për mbrojtjen e Femrave shqiptare? Ia dolëm thonë, por nuk mjafton nëse femrat heshtin nga frika.
 
Redaktimi i fundit:

kitrra 123

plak gjufurrak
10 shkrime :unsure: Me vje mire qe letersia ketej po behet me e mire, cdo.dite.
 

Senseo

Audacity.
Ju lumshin doçkat te gjitheve per krijimet. Une voten time e dhash por preferoj mos ta bej te ditur. 😊 Suksese te gjitheve. 🤗
 
Top