Krijimet e muajit Korrik 2020

Krijimet e muajit Korrik 2020


  • Totali i votuesve
    31
  • Poll closed .

Baboon

Ignorance is voluntary misfortune.
E para njëmijë herë ndjesë për ata/o që kanë shkruar poezi apo edhe diçka të ngjashme me të.

Nuk jam personi i duhur për të bërë një gjykim objektiv mbi to.

Poezia është tepër e hollë për shijet e mia dmth duhet të ndihesh i tillë në atë moment ose të të kujtojë diçka që të më godasë...
Edhe përsëri druaj nëse do isha në vlerësim. Pasi një gjykim objektiv kërkon më tepër se një ndjesi personale.

Kësisoj do fokusohem tek shkrimet paska më të gjata i quajmë prozë ose si të dëshironi...


Por edhe këtu nuk ndalem ti marr me radhë, pasi e para kam dhënë një opinion më parë dhe të them të drejtën nuk dua të ngacmoj sërish nervin me një shkrim aty....

Ndaj do ndalem të flas vetëm për atë që edhe është vota ime.

Nr 5. Aurore mendimesh.

Më habit sinqerisht faktin që është ende pa asnjë votë!!!

Nuk arrij vërtetë ta kuptoj!

E para urime autorit/es

Më ngjalli emocion vërtetë edhe pse mbase paska e komplikuar në pamje të parë ai shkrim është një thirrje kozmike për dashurinë që ndjejmë pasi dashuria dhe pasioni i tillë është i pafundëm, kozmik i dhunshëm i bukur e i brishtë njëkohsisht e i pafuqishëm.... Ndaj rrengjeve që rastësia na bën.


Një bravo e madhe...

Kishte shkrime që më bën të dyzohem në votën time por jo sepse ngaqë nuk ka marrë asnjë votë por më dha shumë emocion edhe më pëlqyen krahasimet e po ashtu shkronjat nën shkronja...

..."Të pres kthimin e mercenarit që lumturinë dhe dashurinë e kërkon në këngë".....

Ky varg veçanërisht edhe mbyllja më impresionuan se tepërmi!

Go number 5!!!!

Urime dhe një falënderim të gjithëve që na falni kënaqësi nëpërmjet rreshtave tuaj !
 

sofia

Antarë i Respektuar
7.Aishja


Ai djali punonte si kamarier,në një restorant të madh dhe i njohur në mesin e qytetit. I bukur dhe simpatik,ndonëse skishte donjë trup të zhvilluar shumë...


Me letër në dorë dhe stilolaps i shenonte porosijat e klienteve ...Aty pran kalonte, Aishja.. goce e njom dhe e çilter.Ishte kuqalashe dhe abrashe ne fytyr - binte ne sy. Nje trup me midis te holle,dhe me vithet te theksuara. Floket te gjata lidhura bisht, dhe nje buzeqeshje qe i dilnin dhembet si ruaza ...


Shefi i restaurantit therriste: Astrit djal,lëviz më shpejt se sot kemi shume porosia.. Astriti i hutuar pas kuqalashes, filloj të lëvizte por shefi e kuptoj dhe i buzëqeshi...

Ditët kalonin-tashmë Aishja dhe Astriti ishin njohur dhe të dashuruar në njërin-tjetrin.

Ditët kalonin dhe takimet mes vete,ata i shtonin. Syt e Aishes shkelqenin, dhe asaj i mjaftonte vetem prania e Astritit.... Koha kalonte, dashuria mes atyre te dyve rriteshte, endrrat e tyre skishin fund, dhe shpesh here i ndanin mes vete ...ndonëse Aishja ndjente pak turp dhe virgjëria ishte dicka e shenjte per dy te rinjt, dhe ran dakord që të shijojnë naten e parë të marteses....

Aishja punonte rrobaqepse ishte e dalluar per punën që bënte, një ditë mbeti pas orarit të punës t'i mbarronte dhe disa porosia. I u afrua pronari dhe i tha pije kete çajin se te çlodh pak.Aishja nuk e dinte se ne atë çaj ishte fati zi i saj... u zgjua pas 4 oreve e zveshur pa rroba, dhe i pa qarqafet te njollosur me gjak nga virgjeria e saj...

E coptuar, e lenduar, ndiheshte e njollosur...ashtu e dermuar iku nga ai vend i mallkuar... Dy ditë as nuk hante e as nuk pinte, Astriti nga ana tjetër ishte bërë merak, ditën e tret shkoi të shtëpia e saj,teksa po afrohej pa qe dilnin dhe hynin shumë njerëz...

dëgjoheshin britma dhe zëra vajtuese e shpirtrat të vrar.. pyeti me zërin e ngjizur: Cfar ka ndodhur!? Një zë i njohur thirri: O Zot, na la Aishja-kuqalashja... i u pren gjunjet dhe rra për toke... Aishja ishte vet helmuar,dhe tek koka e saj kishin gjetur letren dedikuar Astritit:

-Astrit ti ishte një djell që lind në mëngjes, por harrova që djelli perendon në mbrëmje...
A storm in a teacup. Histori qe vlen te tregohet me gjate. Nga ana gjuhesore ka disa gabime drejtshkrimore dhe gabime ne vendosjen e shenjave te pikesimit, por mbi te gjitha eshte zgjedhja e autores. Duket si permbledhja e nje libri te Canosinajt ne Wikipedia perjashto faktin qe ka disa ligjerata te drejta. Histori perdhunimi edhe kjo. Veprimet dhe pershkrimet jepen me nga nje fjali e shumta dhe mungon koherenca nderemjet veprimeve. Sipas kontekstit letrar ke ndjekur linjen hyrje-zhvillim-pike kulmore- zgjidhje-mbyllje. Nuk jam dakord qe nuk i ke zhvilluar me teper, por ke shtyre tekstin nga njera pjese te tjetra (Dita-dites, trepikeshi kudo). Historia eshte e dhimbshme ne jeten reale, por nga ana letrare mund te jem e vetmja qe nuk me emocionon.
-Astrit ti ishte një djell që lind në mëngjes, por harrova që djelli perendon në mbrëmje.. 3 gjera perenduan ketu dhe asnje prej te treve nuk ishte Astriti: Aishja, dashuria e tyre dhe virgjeria e Aishes. Me nje redaktim te mire dhe me nje mbushje te mire nga ana letrare mund te ishte shkeqlyer. Mund ta kene shkruar: @DeliriumMind , @Harbin

8.Iluzion

Enderr e çmendur qe me vertit neper lendinat e pafund te lumturise.

Ç'ke pse me trazon?
"Budallaqe" e pashoqe, nuk e di ti qe mua lumturia me frikeson ashtu sikurse tremb erresira nje engjell.

Me shpjegon dot diçka?
Pse perhere me shfaq po te njejtin imazh i cili me ben te "notoj" embelsisht ne ujra oqeanesh?!
O e "mjere enderr" valle a nuk e di ti qe embelsia mua me tjeterson, nxjerr tek une anen e frikshme te nje furtune, momentin tragjik te nje historie, perplasjen magjike te nje meteori.

Te te kerkoj diçka?
Ose e di çfare? Mos me thuaj asgje, fundja ti çdo here ben me koken tende.


Kshu u'a "punon" te gjitheve valle?
Apo as per kte s'ke pergjigje?!

E di ç'ke? Me ço ku isha mbreme edhe sonte.
Me bej vetem nje nder te vogel, nderro thjesht orarin se me shume e di qe nuk ben.
Me magjeps ne mengjes qe te pakten ta filloj diten me embelsine e "gatimit" tend mashtrues.
Uau! Kuptimin e pare ia ke lene fillimit dhe fundit ndersa kuptimin e dyte e ke ruajtur ne mes si per ta mbrojtur. Kemi 2 koncepte te endrres ne poezi: endrra naivisht e bukur dhe ndjellese e gjumit dhe endrra qe sjell nje realitet ndryshe diten: te pajetuar enderrsisht , me pak te bukur. Njekohesisht percjell edhe ate lloj ndjesie qe e bukura ne enderr kthehet ne te makth te jetes.
Qofte kjo kur te krijon natyralisht nje realitet qe jeta ta cenon, apo qofte ky kur shnderrohet ne boomerang cdo e mire. E artikuluar me vargje: O e mjere.......................me koken tende. Me magjepse edhe mua me fjaline e fundit. Gatim aq mashtrues...shume i gjetur si epitet. Nuk konsumojme ushqim ne enderr, produkti i vetem i konsumit eshte ajri: i lehte per ta perballuar.
Artistikisht eshte e mahnitshme, por crregullsia nuk me orienton drejt llojit te lirikes. Do te doja ta dija kete informacion nga ty qofte ne menyre direkte apo indirekte. Besoj se e ka shkruar @Monique ose @DeliriumMind . Do kthehem pak te muaji i shkuar kur fola pak per thonjezat.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
A storm in a teacup. Histori qe vlen te tregohet me gjate. Nga ana gjuhesore ka disa gabime drejtshkrimore dhe gabime ne vendosjen e shenjave te pikesimit, por mbi te gjitha eshte zgjedhja e autores. Duket si permbledhja e nje libri te Canosinajt ne Wikipedia perjashto faktin qe ka disa ligjerata te drejta. Histori perdhunimi edhe kjo. Veprimet dhe pershkrimet jepen me nga nje fjali e shumta dhe mungon koherenca nderemjet veprimeve. Sipas kontekstit letrar ke ndjekur linjen hyrje-zhvillim-pike kulmore- zgjidhje-mbyllje. Nuk jam dakord qe nuk i ke zhvilluar me teper, por ke shtyre tekstin nga njera pjese te tjetra (Dita-dites, trepikeshi kudo). Historia eshte e dhimbshme ne jeten reale, por nga ana letrare mund te jem e vetmja qe nuk me emocionon.
-Astrit ti ishte një djell që lind në mëngjes, por harrova që djelli perendon në mbrëmje.. 3 gjera perenduan ketu dhe asnje prej te treve nuk ishte Astriti: Aishja, dashuria e tyre dhe virgjeria e Aishes. Me nje redaktim te mire dhe me nje mbushje te mire nga ana letrare mund te ishte shkeqlyer. Mund ta kene shkruar: @DeliriumMind , @Harbin


Uau! Kuptimin e pare ia ke lene fillimit dhe fundit ndersa kuptimin e dyte e ke ruajtur ne mes si per ta mbrojtur. Kemi 2 koncepte te endrres ne poezi: endrra naivisht e bukur dhe ndjellese e gjumit dhe endrra qe sjell nje realitet ndryshe diten: te pajetuar enderrsisht , me pak te bukur. Njekohesisht percjell edhe ate lloj ndjesie qe e bukura ne enderr kthehet ne te makth te jetes.
Qofte kjo kur te krijon natyralisht nje realitet qe jeta ta cenon, apo qofte ky kur shnderrohet ne boomerang cdo e mire. E artikuluar me vargje: O e mjere.......................me koken tende. Me magjepse edhe mua me fjaline e fundit. Gatim aq mashtrues...shume i gjetur si epitet. Nuk konsumojme ushqim ne enderr, produkti i vetem i konsumit eshte ajri: i lehte per ta perballuar.
Artistikisht eshte e mahnitshme, por crregullsia nuk me orienton drejt llojit te lirikes. Do te doja ta dija kete informacion nga ty qofte ne menyre direkte apo indirekte. Besoj se e ka shkruar @Monique ose @DeliriumMind . Do kthehem pak te muaji i shkuar kur fola pak per thonjezat.
Monique e ka shkruar e ka votuar veten? 🙄🙄🙄🙄
 
A storm in a teacup. Histori qe vlen te tregohet me gjate. Nga ana gjuhesore ka disa gabime drejtshkrimore dhe gabime ne vendosjen e shenjave te pikesimit, por mbi te gjitha eshte zgjedhja e autores. Duket si permbledhja e nje libri te Canosinajt ne Wikipedia perjashto faktin qe ka disa ligjerata te drejta. Histori perdhunimi edhe kjo. Veprimet dhe pershkrimet jepen me nga nje fjali e shumta dhe mungon koherenca nderemjet veprimeve. Sipas kontekstit letrar ke ndjekur linjen hyrje-zhvillim-pike kulmore- zgjidhje-mbyllje. Nuk jam dakord qe nuk i ke zhvilluar me teper, por ke shtyre tekstin nga njera pjese te tjetra (Dita-dites, trepikeshi kudo). Historia eshte e dhimbshme ne jeten reale, por nga ana letrare mund te jem e vetmja qe nuk me emocionon.
-Astrit ti ishte një djell që lind në mëngjes, por harrova që djelli perendon në mbrëmje.. 3 gjera perenduan ketu dhe asnje prej te treve nuk ishte Astriti: Aishja, dashuria e tyre dhe virgjeria e Aishes. Me nje redaktim te mire dhe me nje mbushje te mire nga ana letrare mund te ishte shkeqlyer. Mund ta kene shkruar: @DeliriumMind , @Harbin


Uau! Kuptimin e pare ia ke lene fillimit dhe fundit ndersa kuptimin e dyte e ke ruajtur ne mes si per ta mbrojtur. Kemi 2 koncepte te endrres ne poezi: endrra naivisht e bukur dhe ndjellese e gjumit dhe endrra qe sjell nje realitet ndryshe diten: te pajetuar enderrsisht , me pak te bukur. Njekohesisht percjell edhe ate lloj ndjesie qe e bukura ne enderr kthehet ne te makth te jetes.
Qofte kjo kur te krijon natyralisht nje realitet qe jeta ta cenon, apo qofte ky kur shnderrohet ne boomerang cdo e mire. E artikuluar me vargje: O e mjere.......................me koken tende. Me magjepse edhe mua me fjaline e fundit. Gatim aq mashtrues...shume i gjetur si epitet. Nuk konsumojme ushqim ne enderr, produkti i vetem i konsumit eshte ajri: i lehte per ta perballuar.
Artistikisht eshte e mahnitshme, por crregullsia nuk me orienton drejt llojit te lirikes. Do te doja ta dija kete informacion nga ty qofte ne menyre direkte apo indirekte. Besoj se e ka shkruar @Monique ose @DeliriumMind . Do kthehem pak te muaji i shkuar kur fola pak per thonjezat.

Diten qe do shkruaj per nje perdhunim, te siguroj qe do ju boj te ndiheni te gjith pis shpirterisht.
 

Frank

Anëtarë i respektuar.
4. Anderr.

@Endrra ?! Nahhh se ka per ty jo kot lazdrohesh lool

Qeka lodh moooooooooooo...
...qeka kput :p
Me qafsh mu merre ne cel shpejt dhe justifikohu ne nje menyre te qarte se me ket qe i ke kushtu do te te beje block jo vetem ne gjitha aplkacionet por edhe ke rrugica lagjes. :p
Megjithate bukur.
Rititullim: "Ec ktu"!5.Aurorë mendimesh.

Awwwwwww ça i paska theneeeeeee?! Yll me bisht! Madje 2 here lool
Dhimbje pa fund ky pershkrim, me pelqen menyra se si e pershkruan partnerin/en dhe mbi te gjitha epitetet qe i bashkangjit me mastiç. :p
Mbyllja fantastike me nje "?!, pse te desha dhe te dua".
Rititullim: "Ylli Rakipes qe preu bishtin" :p
6.Perendim dashurie.


Se marr vesh pse te gjithe me endrra kte muaj?! Si arrini te flini dhe per me shume te shikoni endrra ne kte vape perveluese. lool
Gjithsesi, dashuria paska perenduar tek ky shkrim ose eshte ne ate fazen ku nje "qime" e ndan nga kputja e qafes :p
Pooooooorrrrrrrrr...
... nje gje e mire paska ngjare gjithsesi, edhe pse ne perendim, kjo, dashuria pra, shkruan! :p
I like it!
Rititullim: "Kpute qafen" :p


Mos harroni: Jeni me te miret!
 

sofia

Antarë i Respektuar
4. Anderr.

@Endrra ?! Nahhh se ka per ty jo kot lazdrohesh lool

Qeka lodh moooooooooooo...
...qeka kput :p
Me qafsh mu merre ne cel shpejt dhe justifikohu ne nje menyre te qarte se me ket qe i ke kushtu do te te beje block jo vetem ne gjitha aplkacionet por edhe ke rrugica lagjes. :p
Megjithate bukur.
Rititullim: "Ec ktu"!5.Aurorë mendimesh.

Awwwwwww ça i paska theneeeeeee?! Yll me bisht! Madje 2 here lool
Dhimbje pa fund ky pershkrim, me pelqen menyra se si e pershkruan partnerin/en dhe mbi te gjitha epitetet qe i bashkangjit me mastiç. :p
Mbyllja fantastike me nje "?!, pse te desha dhe te dua".
Rititullim: "Ylli Rakipes qe preu bishtin" :p
6.Perendim dashurie.


Se marr vesh pse te gjithe me endrra kte muaj?! Si arrini te flini dhe per me shume te shikoni endrra ne kte vape perveluese. lool
Gjithsesi, dashuria paska perenduar tek ky shkrim ose eshte ne ate fazen ku nje "qime" e ndan nga kputja e qafes :p
Pooooooorrrrrrrrr...
... nje gje e mire paska ngjare gjithsesi, edhe pse ne perendim, kjo, dashuria pra, shkruan! :p
I like it!
Rititullim: "Kpute qafen" :p


Mos harroni: Jeni me te miret!
po kenget pse i bashkangjit ti ?lool lool :cool: shume e lezetshme ideja gjithsesi
 

Endrra

VIP
4. Anderr.

@Endrra ?! Nahhh se ka per ty jo kot lazdrohesh lool

Qeka lodh moooooooooooo...
...qeka kput :p
Me qafsh mu merre ne cel shpejt dhe justifikohu ne nje menyre te qarte se me ket qe i ke kushtu do te te beje block jo vetem ne gjitha aplkacionet por edhe ke rrugica lagjes. :p
Megjithate bukur.
Rititullim: "Ec ktu"!5.Aurorë mendimesh.

Awwwwwww ça i paska theneeeeeee?! Yll me bisht! Madje 2 here lool
Dhimbje pa fund ky pershkrim, me pelqen menyra se si e pershkruan partnerin/en dhe mbi te gjitha epitetet qe i bashkangjit me mastiç. :p
Mbyllja fantastike me nje "?!, pse te desha dhe te dua".
Rititullim: "Ylli Rakipes qe preu bishtin" :p
6.Perendim dashurie.


Se marr vesh pse te gjithe me endrra kte muaj?! Si arrini te flini dhe per me shume te shikoni endrra ne kte vape perveluese. lool
Gjithsesi, dashuria paska perenduar tek ky shkrim ose eshte ne ate fazen ku nje "qime" e ndan nga kputja e qafes :p
Pooooooorrrrrrrrr...
... nje gje e mire paska ngjare gjithsesi, edhe pse ne perendim, kjo, dashuria pra, shkruan! :p
I like it!
Rititullim: "Kpute qafen" :p


Mos harroni: Jeni me te miret!
Shiko..po te shkosh sipas fjales enderr.. i bije qe 90% e krijimeve Kette muaj te jene per mua.. rri tashi se do ndrroj nick u pa Puna 😝
 

Fly

Larguar
A storm in a teacup. Histori qe vlen te tregohet me gjate. Nga ana gjuhesore ka disa gabime drejtshkrimore dhe gabime ne vendosjen e shenjave te pikesimit, por mbi te gjitha eshte zgjedhja e autores. Duket si permbledhja e nje libri te Canosinajt ne Wikipedia perjashto faktin qe ka disa ligjerata te drejta. Histori perdhunimi edhe kjo. Veprimet dhe pershkrimet jepen me nga nje fjali e shumta dhe mungon koherenca nderemjet veprimeve. Sipas kontekstit letrar ke ndjekur linjen hyrje-zhvillim-pike kulmore- zgjidhje-mbyllje. Nuk jam dakord qe nuk i ke zhvilluar me teper, por ke shtyre tekstin nga njera pjese te tjetra (Dita-dites, trepikeshi kudo). Historia eshte e dhimbshme ne jeten reale, por nga ana letrare mund te jem e vetmja qe nuk me emocionon.
-Astrit ti ishte një djell që lind në mëngjes, por harrova që djelli perendon në mbrëmje.. 3 gjera perenduan ketu dhe asnje prej te treve nuk ishte Astriti: Aishja, dashuria e tyre dhe virgjeria e Aishes. Me nje redaktim te mire dhe me nje mbushje te mire nga ana letrare mund te ishte shkeqlyer. Mund ta kene shkruar: @DeliriumMind , @Harbin


Uau! Kuptimin e pare ia ke lene fillimit dhe fundit ndersa kuptimin e dyte e ke ruajtur ne mes si per ta mbrojtur. Kemi 2 koncepte te endrres ne poezi: endrra naivisht e bukur dhe ndjellese e gjumit dhe endrra qe sjell nje realitet ndryshe diten: te pajetuar enderrsisht , me pak te bukur. Njekohesisht percjell edhe ate lloj ndjesie qe e bukura ne enderr kthehet ne te makth te jetes.
Qofte kjo kur te krijon natyralisht nje realitet qe jeta ta cenon, apo qofte ky kur shnderrohet ne boomerang cdo e mire. E artikuluar me vargje: O e mjere.......................me koken tende. Me magjepse edhe mua me fjaline e fundit. Gatim aq mashtrues...shume i gjetur si epitet. Nuk konsumojme ushqim ne enderr, produkti i vetem i konsumit eshte ajri: i lehte per ta perballuar.
Artistikisht eshte e mahnitshme, por crregullsia nuk me orienton drejt llojit te lirikes. Do te doja ta dija kete informacion nga ty qofte ne menyre direkte apo indirekte. Besoj se e ka shkruar @Monique ose @DeliriumMind . Do kthehem pak te muaji i shkuar kur fola pak per thonjezat.
kaq sa ke shkruar ti e dashur bije, sikur te fusin ne sondazh te kisha votuar :p
 

sofia

Antarë i Respektuar
po :)

Po ty ta dhash voten me goj :p
Shiko se nuk e kam per vepren time. Fillimisht nuk e kam lexuar ate tekst dhe nuk mund ta gjykoj paraprakisht. Vesi me i keq i yni eshte konkurrenca dhe kokefortesia atje ku nuk duhet. Nqs ty nuk ta vjedh zemren dhe mendjen nje kandidat nuk i ben mire as vetes dhe as tjetrit duke i dhene voten sepse quhet nje vote boshe. Po e paralelizoj me nje rrjedhim te ketij vesi: kur ngrihen 2 biznese me te njejtin kapacitet perballe njeri-yjetrit, asnje nuk do te fitoje sepse delikatesen e mbyt xhelozia, sepse fitimin e mbyt kostoja.
Ps: #votoperndertevetes
 
Redaktimi i fundit:

Baboon

Ignorance is voluntary misfortune.
Shiko se nuk e kam per vepren time. Fillimisht nuk e kam lexuar ate tekst dhe nuk mund ta gjykoj paraprakisht. Vesi me i keq i yni eshte konkurrenca dhe kokefortesia atje ku nuk duhet. Nqs ty nuk ta vjedh zemren dhe mendjen nje kandidat nuk i ben mire as vetes dhe as tjetrit duke i dhene voten sepse quhet nje vote boshe. Po e paralelizoj me nje rrjedhim te ketij vesi: kur ngrihen 2 biznese me te njejtin kapacitet perballe njeri-yjetrit, asnje nuk do te fitoje sepse delikatesen e mbyt xhelozia, sepse fitimin e mbyt kostoja.
Po he de sofi se edhe tre të kanë ngel pa analizu apo dy se unë me marlen jena tu majt frymen ka i javë ahahahah nejse se boj shaka se mos më mërzitesh se e di që e ke përzemër këtë temë unë kom votu por ma thuj në pm kush osht e jotja ti boj një lobing të mcefte 😜😜😜

Joke joke.
Më vjen mirë që e merr seriozisht këtë temë 🤗
 
Top