Krijimet e muajit Korrik 2020

Krijimet e muajit Korrik 2020


  • Totali i votuesve
    31
  • Poll closed .

Frank

Mysybet Anëtar. :D
Nuk e mas sinqeritetin, por mas nivelin e aftesise per te thene ate qe mendoj dhe ai ishte nje moment ku ky niveli kishte arritur kulmin....:cry::cry::cry::cry:???????
Kulmin?! Hidhi uje motorrit mos e shty aq shume me gazin ne max se do djegesh testaten.????
 

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
-Pershendetje-
Dhe ja ku erdhi ora per shpalljen e fituesit!
Perpara se te shpall Fituesin, dua t'ju falenderoj juve antaret te fv.al qe i lexuat dhe votuat shkrimet.

Ateher Fituesi per kete muaj eshte:

AISHJA - @ Vajza
congratulations-banner-with-balloon-vector-21541264.jpg


Gjithashtu nje Falenderim per:

Pa zemer - @sofia
images (7).jpeg

Ne - @Bebw
original.jpg

perse - @Harbin
55f7e2dcb0148096e1c2253e05b1bcb3.jpg

Anderr - @ZHIGO
mothers-day-flowers.jpg

Aurore mendimesh - @Desa
images (8).jpeg

Perendim dashurie - @NeVertiti
tenor (4).gif

iluzion - @N0
heart-in-hands.jpg

Gruaja me te kuqe. - @Baboon
6c4fb5c47c84d3e59298db74ae1b80ad.gif

Behu cka mundesh! - @Monique

f3cde7a9255550fd774fbd614597bc76.gif
 

Desa

Felix - Culpa
Hyrja me erdhi si ortek dhe me thene te drejten eshte pak e ngjashme ne menyre te kundert me nje nga shkrimet e mia te fundit. Do ishte mrekullisht hyrja e nje libri frymezues e psikologjik. Cdo e mire e ka nje te keqe dhe cdo fillim e ka nje fund. Shpjegohet mjeshterisht ketu dhe nuk le happesira per pyetje te tjera. Vegulliim mendimesh ne horizont, proze e lezetshme. Organizimi i mendimeve e ben te tille. Me pelqejne figurat qe ke perdorur, pak modeste per nje dashuri te harxhuar shume shpejt. Do doja te me shpjegoje se cfare perfaqeson "australe". Nga ana letrare me ben te rikujtoj librin "Eleganca e iriqit" dhe nga ana muzikore "Miremengjes" te Alban Skenderaj. I je dorezuar rastesise si hero kryesor dhe mire ke bere sepse lidhja nuk krijohet me force, nuk krijohet per respekt, po per dashuri.
Në fillim faleminderit për votën tënde :) dhe disi nuk më habit fare aftësia jote e perceptimit figurativ. Bravo ?
Kështu: Aurora Polaris (drita polare) pëbëhet nga aurora borealis (drita veriore) dhe aurora australis (drita jugore). Zgjodha dritën jugore nga që në ato aurorë medimesh, përfshihej edhe pjesa tjetër e fenomenit në anën tjetër të globit.

@Bebw , ylli me bisht përfaqëson Kometën që me rënien e saj krijon jetë. Ashtu si supozohet që krijoi jetë në Tokë. Në mënyrë figurative, krijoi jetë në ato pak momente sa zgjati edhe vetë dashuria ;)

Faleminderit edhe një herë për vlerësimet.
 
Redaktimi i fundit:

Baboon

FALEMINDERIT!
Urime @Vajza ❤️
Urime dhe ju të tjerët ❤️
E para ty deturohem diçka....

Jo për votën (sepse jena la) por një shkrim!

Për koherencën edhe gjithçka...

No matter what mar apo s'marr pjesë (me sh gjasa jo) në konkurse (fotografitë &shkrimet të vetmet që kom mor pjesë)

Ty të dua! "Leckë dëshirë" ndaj kjo për të veçuar nga falenderimet më poshtë!

Por ty mirnjohje pafund për objektivin në skaner mundësit..

Ashtu siç e dua jo perfekt!

❤️❤️❤️❤️❤️
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Oh harrova! Më ndjeni isha me Desen so....

U bona i pa edukatë...

Urime të gjithëve!!!!

Sidomos ty @Vajza


Mos u komplekso!


Një kritike (siç e kom thonë kërkon shtjellim kjo temë....)

Jo këtu!!!!

Se njerëzit lodhen me shkrime të gjata..
(Look who's talking ???)
Po Unë si vënd i dytë më lejohet Tashi apo jo?!!
Thumbs up!!!
??????????
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Well now... Ti e para @Marla mi ço përmasat edhe Gjidh copën se siç më sjell mjaltë nga (ku ishe i herë ti se nuk e maj men... ?) Saranda, unë kom një njofje që ka maru për
Disign etc qep e shqep, veç do përmasat Osht ka Përmeti goc flori ?

Por du me u ndal pak ke Moni whyyy whyyy

????

Nejse kur s'ke kohë hiç nis u merr!

Edhe pse jom koherent (ishalla s'më ka kap fshesa)

Shkrimi jot ishte nji nga ato....


Por do citoj fjalët e Deses...

Whyyy e ke myll ashtu!?


Tashi për mos u zgjat!

No i them të fala qamiles ????

Ishe edhe ti amog those. (Misri ishte krejt loja)

Edhe në fund Sofi really?!!!!

Just because of you I'll collect all m writing here (I will try)
Nuk puno tamom tag po ju që më votut sidomos ca...

Turp të keni ???????????

Mirënjohje pafund për listën e atyre që më votuan.
Ndihem fitues kur shoh emrat....
?
 

Desa

Felix - Culpa
E para njëmijë herë ndjesë për ata/o që kanë shkruar poezi apo edhe diçka të ngjashme me të.

Nuk jam personi i duhur për të bërë një gjykim objektiv mbi to.

Poezia është tepër e hollë për shijet e mia dmth duhet të ndihesh i tillë në atë moment ose të të kujtojë diçka që të më godasë...
Edhe përsëri druaj nëse do isha në vlerësim. Pasi një gjykim objektiv kërkon më tepër se një ndjesi personale.

Kësisoj do fokusohem tek shkrimet paska më të gjata i quajmë prozë ose si të dëshironi...


Por edhe këtu nuk ndalem ti marr me radhë, pasi e para kam dhënë një opinion më parë dhe të them të drejtën nuk dua të ngacmoj sërish nervin me një shkrim aty....

Ndaj do ndalem të flas vetëm për atë që edhe është vota ime.

Nr 5. Aurore mendimesh.

Më habit sinqerisht faktin që është ende pa asnjë votë!!!

Nuk arrij vërtetë ta kuptoj!

E para urime autorit/es

Më ngjalli emocion vërtetë edhe pse mbase paska e komplikuar në pamje të parë ai shkrim është një thirrje kozmike për dashurinë që ndjejmë pasi dashuria dhe pasioni i tillë është i pafundëm, kozmik i dhunshëm i bukur e i brishtë njëkohsisht e i pafuqishëm.... Ndaj rrengjeve që rastësia na bën.


Një bravo e madhe...

Kishte shkrime që më bën të dyzohem në votën time por jo sepse ngaqë nuk ka marrë asnjë votë por më dha shumë emocion edhe më pëlqyen krahasimet e po ashtu shkronjat nën shkronja...

..."Të pres kthimin e mercenarit që lumturinë dhe dashurinë e kërkon në këngë".....

Ky varg veçanërisht edhe mbyllja më impresionuan se tepërmi!

Go number 5!!!!

Urime dhe një falënderim të gjithëve që na falni kënaqësi nëpërmjet rreshtave tuaj !
Një falenderim për ty dhe mënyrën si i ke kapur të gjitha detajet duke i shtjelluar në një fjali të vetme.
Nuk kam dyshuar në aftësinë tënde, por të mar votën tënde është vlerësim mbi vlerësim. :)
 

Endrra

VIP
Urime fitueses @Vajza

Ndersa bravo, @Baboon dhe @No ...vecanerisht nga ana letrare, te arrira .
Do shtoja qe menyra juaj e te shkruarit eshte teper e veçante .
Une si lexuese , arrij te perjetoj te njejtat ndjenja si ju , kjo fal te shprehurit figurativ.
VARGU merr jet .. leviz.. ju te dy Formoni kinomatografi nepermjet shkrimit.

Ps: Anderr, natyrisht eshte fitusja e zemrave .. qofte per faktin e thjesht qe nje Tirons eshte shprehur gegnisht ?
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Urime fitueses @Vajza

Ndersa bravo, @Baboon dhe @No ...vecanerisht nga ana letrare, te arrira .
Do shtoja qe menyra juaj e te shkruarit eshte teper e veçante .
Une si lexuese , arrij te perjetoj te njejtat ndjenja si ju , kjo fal te shprehurit figurativ.
VARGU merr jet .. leviz.. ju te dy Formoni kinomatografi nepermjet shkrimit.

Ps: Anderr, natyrisht eshte fitusja e zemrave .. qofte per faktin e thjesht qe nje Tirons eshte shprehur gegnisht ?
Të falenderoj edhe unë
shumë!
S' di pse tag nuk puno Sepse edhe unë isha midis @Monique
@No
and @Desa sigurshit votova këtë të fundit në mënyrë objektive...

Por i gjo më bo pershtypje mua votën tënde nuk e pashë kërkund?!!!

Edhe të No?!!!

Apo ai muhabti gëzuar 1 korrikun?

????


Sidoqoftë të falenderoj, edhe një herë për fjalët dhe vlersimin.

P.S pse mahnitesh nga gegnishtja e Tironsave?!!
??
Si të dukem unë ty Përmetar?!
 

Endrra

VIP
Të falenderoj edhe unë
shumë!
S' di pse tag nuk puno Sepse edhe unë isha midis @Monique
@No
and @Desa sigurshit votova këtë të fundit në mënyrë objektive...

Por i gjo më bo pershtypje mua votën tënde nuk e pashë kërkund?!!!

Edhe të No?!!!

Apo ai muhabti gëzuar 1 korrikun?

????


Sidoqoftë të falenderoj, edhe një herë për fjalët dhe vlersimin.

P.S pse mahnitesh nga gegnishtja e Tironsave?!!
??
Si të dukem unë ty Përmetar?!
Per mua i perzgjodha fituesit.. madje e kam hamendsuar shkrimin tend pa dite autoresine.
Ja u dha dhe maximum i votava ... cfare ndryshimi ka ? Kur per mua me terhoqen ne menyre te padiskutushme keto cka citova.
Te fitosh eshte tjeter e te jesh fitues eshte tjeter
Eshte si puna e asaj shprehjes:
E drejta eshte e drejte , edhe nese 1000 te tjere te jene kunder.
:)
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Per mua i perzgjodha fituesit.. madje e kam hamendsuar shkrimin tend pa dite autoresine.
Ja u dha dhe maximum i votava ... cfare ndryshimi ka ? Kur per mua me terhoqen ne menyre te padiskutushme keto cka citova.
Te fitosh eshte tjeter e te jesh fitues eshte tjeter
Eshte si puna e asaj shprehjes:
E drejta eshte e drejte , edhe nese 1000 te tjere te jene kunder.
:)
E di! Shaka bona lol madje më ngeli qefi pak që s'ma majte emrin men ??? (po the ai tironsi tjetër lol ) i vetmi majmun ktu ??

Kënaqsi edhe sikur asnjë votë por komentet...
Lene se m'bone me nalu makinën lol ???
 

Endrra

VIP
E di! Shaka bona lol madje më ngeli qefi pak që s'ma majte emrin men ??? (po the ai tironsi tjetër lol ) i vetmi majmun ktu ??

Kënaqsi edhe sikur asnjë votë por komentet...
Lene se m'bone me nalu makinën lol ???
Ku di une .. te mendoja tirons si @ZHIGO .. nga komentet vetem lol
Gjithsesi ,,, talenti vkersohet gjithmone pas vdekjes ti MStrojani i vargjeve ..
Tashi zgjidh e merr .. ndac ndalo .. ndac komento duke i dhene makines
???
 

sofia

Antarë i Respektuar
sepse befas më nxori nga vend ngjarja.
??????Ne fakt strofa e fundit te fut ne vendngjarje. Ndodh nje perdhunim ne bregdet dhe une ne trurin e vajzes them: - I dashuroja keto ane e keto zeje/qe sot bisturia jote i vuri prit. Vajza nuk ndjen me kenaqesi te shkoje ne bregdet.
Metafora gjithashtu mjaftë artistike
Rrofsh????
ndieva asnje emocion kur e lexova
E kam kuptuar ne fakt qe nuk di te percjell emocione kur shkruaj, por te pakten kenaq veten kur e shoh si tekst. ??
@ZHIGO nuk ndalove tek numrat tek
por per nje cast mu duk vetja si kavje dhe me ankth prisja shperfytyrimin e rradhes
? ? ? ? ? ? ? Eshte ne qellim kavjizimi i shoqerise per te mos riperseritur gabimet.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
? Eshte ne qellim kavjizimi i shoqerise per te mos riperseritur gabimet.
Figurat letrare ishin teper te goditura, po aq edhe metaforat
Por sme goditi aq sa ajo qe lexova :)
@Desa ishte befasi shkrimi yt ,ngaqe jam mesuar te te lexoj gjithnje ne poezi
@Baboon te keqen e fustonit tefta lool ...bukur edhe ajo
Jeni the best of the best
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Well now... Ti e para @Marla mi ço përmasat edhe Gjidh copën se siç më sjell mjaltë nga (ku ishe i herë ti se nuk e maj men... ?) Saranda, unë kom një njofje që ka maru për
Disign etc qep e shqep, veç do përmasat Osht ka Përmeti goc flori ?

Por du me u ndal pak ke Moni whyyy whyyy

????

Nejse kur s'ke kohë hiç nis u merr!

Edhe pse jom koherent (ishalla s'më ka kap fshesa)

Shkrimi jot ishte nji nga ato....


Por do citoj fjalët e Deses...

Whyyy e ke myll ashtu!?


Tashi për mos u zgjat!

No i them të fala qamiles ????

Ishe edhe ti amog those. (Misri ishte krejt loja)

Edhe në fund Sofi really?!!!!

Just because of you I'll collect all m writing here (I will try)
Nuk puno tamom tag po ju që më votut sidomos ca...

Turp të keni ???????????

Mirënjohje pafund për listën e atyre që më votuan.
Ndihem fitues kur shoh emrat....
?
Sepse kam lene tre pika te cilat lene te nenkuptojne shume
Dmth le mendimin e lire , une mendoj se ai mundet...ai mendon se nuk mundet, ti mendon dicka midis pjo
Mgjth thx qe ishte ne te preferuarat e tua :)
 
Top