Krijimet e muajit Maj 2020

Krijimet e muajit Maj 2020


  • Totali i votuesve
    28
  • Poll closed .

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Të ka kap karantina. Ahahhahahah

Këtu ku je ore, te faqja e parë de.

Kadenca e vuajtjeve filloi ! :)

Shume paqe ne kete muaj, shume dashuri!

do ti komentoj te gjitha si me posht :

"1/2 ime bosh"

Teksa vera e embel me deh,
sebashku me bukurine e "1/2 time plot",
shteg i hapa imagjinates,
per "1/2 time bosh".

Nuk te njoha dot,
ti qe mund te mbushesh "1/2 time bosh",
kapitulli i preferuar i mendimeve te mija
dashuri e prekur, e humbur, e gjetur,
ze i qeshur, mes ditesh gri,
"1/2 ime bosh",diell i dyte i nje jete bardh e zi.

Te kujtohet si luanim ?!
ti je det, une dallg, une shkemb, e ti mal,
ti, dehje e shpirtit skalitur me zjarr.

Labirintesh humbas cdo dite,
duke menduar rreth teje,
"1/2 ime bosh"...,
..."1/2 ime plot" e nje tjeter jete.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Kadenca e vuajtjeve filloi ! :)

Shume paqe ne kete muaj, shume dashuri!

do ti komentoj te gjitha si me posht :

"1/2 ime bosh"

Teksa vera e embel me deh,
sebashku me bukurine e "1/2 time plot",
shteg i hapa imagjinates,
per "1/2 time bosh".

Nuk te njoha dot,
ti qe mund te mbushesh "1/2 time bosh",
kapitulli i preferuar i mendimeve te mija
dashuri e prekur, e humbur, e gjetur,
ze i qeshur, mes ditesh gri,
"1/2 ime bosh",diell i dyte i nje jete bardh e zi.

Te kujtohet si luanim ?!
ti je det, une dallg, une shkemb, e ti mal,
ti, dehje e shpirtit skalitur me zjarr.

Labirintesh humbas cdo dite,
duke menduar rreth teje,
"1/2 ime bosh"...,
..."1/2 ime plot" e nje tjeter jete.
Shume interesante
Dmth ti analizen po e ben duke plotesuar cfare mungon, apo si do ishte ndryshe sipas menyres tende

Interesante shume
 
Redaktimi i fundit:

Delirium

No description ...
@Monique ?
Sa simetrike dhe me @elle gance i paske
renditur . ?

Urime atyre qe i kane shkruar .
Krijimet jane shume te bukura , pothuajse te gjitha , duke nisur nga poezite edhe deri te proza .Analize letrare dhe morfologjike nuk di te bej , por mendoj qe nr 9 , Hijet e Ikjes...
meriton voten time !
Eshte si nje enderr qe kam pare dikur...
 
Redaktimi i fundit:

Frank

An eye for an eye!
2. Vdekja e vdekjes.

Sa trishtim dhe abstraksion njekohesisht.
Ca fjale si kuptoj dhe nderthurja e pakuptimte.
Si mund te shkrihet vdekja?!
Kush jeton nga vdekja?!
Diçka mbi lulezmin e jetes eshte tentuar te shprehet por pa sukses. :p
E megjithate vlen.
Te gjithe vlejne edhe ata qe mbi vdekjen krijojne keshtjella rere.
Ri titullim: Kenga e vdekjes.
 

Fly

Larguar
@Monique ?
Sa simetrike dhe me @elle gance i paske
renditur . ?

Urime atyre qe i kane shkruar .
Krijimet jane shume te bukura , pothuajse te gjitha , duke nisur nga poezite edhe deri te proza .Analize letrare dhe morfologjike nuk di te bej , por mendoj qe nr 9 , Hijet e Ikjes...
meriton voten time !
Eshte si nje enderr qe kam pare dikur...

Po si te pelqyen?
Ti sdi te lexosh :D
He acarohu cik :D
 

Desa

Felix - Culpa
11. Vallezo me mua sonte

Eshte mbremje vone dhe mbizoteron nje qetesi kaq irreale perreth meje.
Mbyll syte dhe perpiqem te imagjinoj ate, deshiren time me te madhe qe me ka pushtuar shpirtin e mendjen.
Nje vallezim e ku ne te te derdhim gjithe cfare brenda vetes aq me fanatizem ruajme.
Hidhe nje hap , pastaj dy dhe kap ritmin
Me kap doren , dhe pas vetes me terhiq ,ashtu sic jane perqafimet tona pas zenkave , te gjate , intens dhe plot mall
Leri frikerat menjane sonte dhe eja vallezojme nen shkelqimin e yjeve, nen driten e henes qe ti aq fort e do.
Sonte le te jemi une e ti , dhe universi …
Larg syve kureshtar qe ethshem presin te ngaterrojme hapat dhe me gabimet tona te pafajshme , te ushqejne vetmine e tyre.
Larg kohes qe kundra nesh tik tak-un e saj ka kurdisur
Larg realitetit qe na kujton se kembet kemi ngulur fort ne toke e s’mundemi, s’mundemi per asgje.
Sonte i dashur lere te jemi thjesht dy enderrimtar , sepse nga endrrat askush nuk vritet….te pakten per nje nate!
Per nje nate lere shpirtin te zhvishet , e perballe meje te behet transparent , i lexueshem, e te shkrihet brenda meje… te njehesohet….
Sonte me fal ate qe s’munde ne zgjim, e lere kete vallezim te jete kurorezimi yne brenda nje endrre…
Kjo e grabiti votën time, edhe pse të bukura të gjitha :)
Një moment, një dëshirë, një ëndërr, ku me disa rreshta është përshkruar gati një histori dashurie.
Të të mjaftojë një vallëzim në ëndërr, është ndjenja më jo vetjake që mund të ketë një shpirt i dashuruar.....❤

Urime dhe suksese të gjithëve ?
 

Delirium

No description ...
Po mire qe u uron po lulet perse i keput ?
 

AnaVie

Undisputed woman
Sidoqofte mua te stoli i vjeter me gjeni.
Bujrum kush do Ti nxij jetén.
 

ZHIGO

...
Asnjeher se kisha menduar qe texti Im do ket rekord votash, sinqerishte jam befasuar ? dhe po ashtu shume e gezuar ? .
Ju flm shum ❤

Po e gjeta ça fitoj? ?

Çik serioz tani.

Ne fakt te gjitha shkrimet jane te bukura po ti lexosh me vemendjen e duhur dhe jo sa per te kaluar rradhen. E kur autori e pasqyron paster ate qe ka kaluar ne mendje, do te thote qe eshte shkrim i arrire. Shume veta perfshi dhe veten, nuk e japim voten sa per te votuar, por votojme aty ku ndalon mendja, ndjenja dhe ku perfshihemi me teper emocionalisht. Ndaj ndodh qe vonojme te votojme. Kjo e pare nga pikpamja ime.

Tek shkrimet, pasi i rilexova pereseri me pelqeu Sirtari Vjeter, ku natyrshem me ben te pyes veten, "a ka ardhur koha ta zbras kete sirtar?!"

Blu thonjte po ashtu e bukur dhe numri 8, Asgje si dje po ashtu sh e bukur. Pasqyrimi realitetit e gershetuar me fjale te zgjedhura mire.

Hall me vete, E shikon tani? Prap i qendroj pyetjes qe te bona me fillim ?
 

Frank

An eye for an eye!
3. Te dua jete!

Se mos e do vetem ti?!?
Citate te gjetura mire, ma vrau pak syrin futja e perendise tek vargu i 4, duket sikur i humbet kuptimin te teres si dhe urrejtja ne fund, duhej shprehur po me “te dua” ne forme metaforike.
Ca dashuri per jeten te perseritura.
Me Pelqeu shume pjesa e dashurise se jetes per dashurine.???
Rititullim: Te dua moj qene.?
 
Top