Krijimet e muajit Maj 2020

Krijimet e muajit Maj 2020


  • Totali i votuesve
    28
  • Poll closed .

NGU

Wild child full of grace
V.I.P
Shkurt e shkurt këtyre që kanë mbetur:

E dhjeta: e lexueshme përveç disa ngëcjeve në disa vënde, jo keq.

E njëmbëdhjeta: goxha e çrregullt në tërësi, përmbajtja kuptohet, duhet të punohej më shumë për formulimin e fjalive.

E dymbëdhjeta: e shkruar mirë por smë dha ndonjë ndjesi kushedi.

E fundit: jo keq fillimi, duhet të ishte mbajtur me të njëjtin ritëm.

Suksese! ( :
I shkurtojshe dhe icik, beji fjali te thjeshta :p
Co o ky kritik ri? Lol
Nese lejohet kshu ma jepni lejen dhe mua te kritikoj ndonje per heren tjeter?
 

Monique

With or Without u
I shkurtojshe dhe icik, beji fjali te thjeshta :p
Co o ky kritik ri? Lol
Nese lejohet kshu ma jepni lejen dhe mua te kritikoj ndonje per heren tjeter?
Ska nevoje per leje...e ke ne xhep lol
 
  • Puç
Reactions: NGU

ZHIGO

Stumblin' in
V.I.P
Shkurt e shkurt këtyre që kanë mbetur:

E dhjeta: e lexueshme përveç disa ngëcjeve në disa vënde, jo keq.

E njëmbëdhjeta: goxha e çrregullt në tërësi, përmbajtja kuptohet, duhet të punohej më shumë për formulimin e fjalive.

E dymbëdhjeta: e shkruar mirë por smë dha ndonjë ndjesi kushedi.

E fundit: jo keq fillimi, duhet të ishte mbajtur me të njëjtin ritëm.

Suksese! ( :

Qeke kput n'tajare ?
 

Didi

C'est la vie.
I shkurtojshe dhe icik, beji fjali te thjeshta :p
Co o ky kritik ri? Lol
Nese lejohet kshu ma jepni lejen dhe mua te kritikoj ndonje per heren tjeter?
E mendova ti lija vetëm 1 fjalë por më erdhi gjynah

Është analizë sipërfaqësore, sdoja ti hyja aq thellë se do i masakroja pastaj.

Secili mund të thotë dy llafe për çdo shkrim, po ka plotë si puna jote që përtojn :p
 

NGU

Wild child full of grace
V.I.P
E mendova ti lija vetëm 1 fjalë por më erdhi gjynah.

Është analizë sipërfaqësore, sdoja ti hyja aq thellë se do i masakroja pastaj.

Secili mund të thotë dy llafe për çdo shkrim, po ka plotë si puna jote që përtojn :p
Jo s’eshte pune pertese fundja sa shkruj ne tema tjera, i them e ca llafe ktu.
Mkan penguar dy gjera une skam mare pjese ktu me ndonje krijim timin dhe t’filloj tbej analiza per te tjeret, kush jam une se?
Edhe se kritikat behen me me hollesisht e me detaje, nk i kap filozofia ime aq thelle kto gjerat:p

Eh kshu:D
 

Monique

With or Without u
E mendova ti lija vetëm 1 fjalë por më erdhi gjynah.

Është analizë sipërfaqësore, sdoja ti hyja aq thellë se do i masakroja pastaj.

Secili mund të thotë dy llafe për çdo shkrim, po ka plotë si puna jote që përtojn :p
Si e sheh veten si drejtuese muajin tjeter?
 

SunFIower

Don’t touch!
Staf në FV.AL
Mod
Idha ne dileme mes 4-tres dhe 8-tes
Me ngjiti me shume e 4terta
Shum krijime kete muaj ama vura re shume fjale te perseritura nder rreshta

Urime dhe fitofte me i miri
 

sofia

Antarë i Respektuar
1.Ti: e thjeshte, e bukur me kuptim, rima e perdorur shume e gjetur. Limonade ne vere, prandaj te votova ty!
Ti ! Me emocionove
e rrembeve
zemren time!
Kur te dale poeti qe e ka shkruar doja ta pyesja: A ekziston ky njeri, apo nuk e ke gjetur muzen te njerezit?
2. Vdekja e Vdekjes:
Ne fillim mendova se kishe ngaterruar koncept se ne paragrafin e pare kishe lindjen e vdekjes, pastaj me pelqeu qe e perkufizove ne paragrafin e dyte. Me pelqeu qe perdore femijet dhe gjysherit si nocion sepse vdekja nuk pyet per moshe. Me pelqeu gjithashtu qe kishe perdorur shprehjen: "Kush jeton nga vdekja, nga vdekja vdes" edhe pse ndoshta per momentin nuk po e kap nentekstin e ketyre vargjeve. Vdekja e prish rimen te poezia jote, po kjo nuk kthehet ne pengese per t'u zhvilluar si poezi! Bravo:giggle:
Pyetja ime: Ti beson ne ringjallje ne forme te ndryshme pas vdekjes?
:giggle:3. Te dua jete: Edhe une e dua jeten me te gjitha ndjesite qe ti ke permendur, por nuk do zgjidhja kete forme per ta shprehur! Sigurisht eshte e bukur dhe perdorimi i anafores:: "Te dua jete" nuk e ben te lodhshme poezine, po e kalon shpejt. Nqs do ta botosh dikund te sugjeroj qe te redaktosh disa vargje dhe te zevendesosh disa fjale per ta bere me te larmirshme, mirepo gjithcka eshte ne doren tende sepse ke te drejten e autorit! Suksese!
Pyetja ime: E kishe bere me fjale me poetin e poezise Vdekja e Vdekjes qe te ndertoje kete poezi?
4. Filofobia ime ti: F
jala e pare qe me vjen ne mendje: poezi moderne, pa strukture poetike, kerkon qe te kete nje nentekst, po gjithcka eshte shume e qarte. Gjuha e perdorur teper e zgjedhur, po do te doja qe te shihja nje grimce rime ne kete poezi. Pavaresisht kesaj eshte magjepsese, nuk e ben struktura te tille, po fjalet.
Pyetja ime: Sa kohe te mori kjo poezi?
 

sofia

Antarë i Respektuar
5. Blu e thonjte: Titull intrigues, si shprehje neologjizme duket.....para se ta lexoj perseri, kjo me kujtoj letren qe Lullabaj i dergon te atit, fjale te ardhura rastesisht ndodhen aty...Nqs do ta rreshtonim poezine tende ne nje paragraf, te mbyllnim fjalite do te dilte nje proze shume e bukur, mirepo e gjitha eshte e shkruar ne vargje per te qene poezi . Eshte shume shume e bukur, e ndoshta do te fitonte ndonje cmim letrar nese do te ishe poete ne ze, me pelqen qe nderthur dimrin ne fillim me pranveren ne fund. Enigma e titullit shfaqet edhe ne tekst...me pelqen se harrova qe nderthur edhe boten fizike me gjendjen e "heroit " tend poetik.
Pyetja ime: Blu e thonjte eshte grup emeror? Cfare shpreh dhe perse e plagos me blu te thonjte?
 

sofia

Antarë i Respektuar
Do vazhdoj per poezite njehere:
10. Sirtar i vjeter: Duket se kemi nje Ema Bovari ndryshe nqs je femer, se nqs je mashkull je e kunderta e Sharlit. Besoj se nuk e kishe paramenduar as vete qe do ta ndertoje ne saje te antitezave kete poezi. Eshte e bukur, ka figurcion, eshte e ndjere. Me magjeps qe ne njeren ane perdor nje kuptim te figurshem, ne tjetren jep zhveshur kuptimin e drejtperdrejte! Mund ta lexosh qindra here, po asnjehere nuk te merzitet. Hahahahha, Ema kishte nje sirtar po e kishte edhe real, po ti e paske imagjinar! Te uroj fund te lumtur, shume suksese dhe urime per fitoren!
12. Enderr e trishte.
Cuditerisht me kujton vargun e Naimit; "Mos i hap leshrate ne ere, te me arratic mendjen time"....Ti ke nje kompleks emocionesh qe kerkon t'i gjesh dhe t'ia imponosh edhe partnerit tend te vuajtur nga dashuria....besoj se e kam kuptuar mire apo jo? Te pakten mua me percjell nje drejtim pa kthim qe ka marre kjo dashuri qe aasnjehere nuk paska qene dashuri. Nuk di cfare te them me teper, sepse ti i ke thene te gjitha ne poezi.
pyetja: E gjithaa ishte enderr?
13. Rob i saj...Te them paraprakisht...je rob i vetvetes para se te jesh rob i saj! Me pelqen rima e shkujdesur qe ke perdorur, pyetjet pafund te drejteperdrejta, fjalet pa dorashka.. Pa dashur ,edhe nqs nuk ke dashuruar ne kuptimin "dashuri" poezine tende mund t'ia dhurosh kujtdo, edhe mikut me te larget, edhe atij me te afert, edhe dikujt qe nuk e njeh fare ne rruge dhe kjo eshte dicka qe nuk e kane te gjitha poezite. Te rikujtoj qe te ruash strukturen poetike per heres tjeter dhe shume suksese!
Pyetja: 2 vargjet e fundit jane shume interesante, po ndoshta ke gabuar pak ne koncept,,nqs dje ishit nje e sot asgje, e nesermja eshte une....atehere ti je nje gjysme?
 

Desa

Felix Culpa
S/M
1. Ti
E thjeshtë dhe mahnitëse në të njëjtën kohë. Monolog i autorit/es që na servon imazhin e protagonistit/es me shumë çiltërsi, dashuri e adhurim.
Shpirti i tij/saj i fali dritën dhe ndriçimin.
Por çfar i fali zemra?
Ndaj nuk e votova ?


2. Vdekja e vdekjes
Vdekja natyrale që krijon trishtim.
Jeta që jep guxim.
Dashuria që mund frikën.
Mesazh i bukur për Jetën, Dashurinë dhe Vdekjen.
Një shkëputje mes termeve bëri që mos ta votoj ?


3. Te dua jete!
Një optimizëm që ka vlerë në vete, i shprehur me fjalë direkte dhe tërthorazi.
Jeta në jetë apo ai/ajo jeta i/e saj?
Këtu ra vota ime ?


4. Filofobia ime ti!
Të kesh frikë dashurinë dhe të thurësh vargje për të! Hmmmm
Mos vallë mendohet e kundërta e asaj që nuk u vu në thonjza?
Nuk e votova ?
 

Desa

Felix Culpa
S/M
5.Blu e thonjte...
Në çdo varg ndjeva një histori. Në dimër e pranverë.....Në plagosjen e blu-së në thonj ku fitorja është - një mendim për të? Një kundërmim imazhi!
A ja ka vlejtë?
Nuk mori votën time ?


6. Kati pare
Më pëlqeu qortimi me fjalë poetike, mllefi i nxjerrur nga krahërori pa fije tonesh të larta zanore dhe vetëbesimi i pamohueshëm.
Nuk mori votën time pasi njëherë i drejtohet me ‘ju’ e herën tjetër me ‘ti’ ?


7. Gjysma e munguar
Mungesë e shprehur me butësi, mall, elegancë....
Disi më la përshtypje se i mungonte vetëm në ëndërr!
Prandaj nuk e votova ?


8. Asgje si dje
Përshkrim i bukur i një realiteri të hidhur. Më mungon shpirti letrar që do gërshetonte një reflektim, për një të nesërme eventualisht ndryshe.
Mbetet thjeshtë një mendim. Nuk mori votën time ?
 

Desa

Felix Culpa
S/M
9. Hijet e ikjes...
Ndjehet një shpirt i tronditur, mos them me pasoja mentale se do ishte vlerësim i egër. Të jep imazhin shumëkahësh mes: agonisë, deja vu-së, ëndrrës me sy hapur. Nuk munda ta përcaktoja ku, ndaj nuk mori votën time :)

10. Sirtar i vjetër
Ndjenjat dhe dashuria në sirtar u takojnë kujtimeve, që kthehesh pas dhe buzëqesh kur i kujton. Një dashuri e pafat, që nuk meriton të ekzistojë ende në formën e përshkruar në vargun e fundit. Prandaj nuk e votova :)

11. Vallezo me mua sonte
E votuar :)

12. Enderr e trishte
Kur e gjitha titullohet si ëndër, e mohon në fakt ekzistencën e një dashurie, sa do i trishtë të mbetet kujtimi për të. Nuk e votova :)


13. Rob i saj
Më pëlqeu vendosmëria për të ecur para. Më pëlqen konkludimi përfundimtar se ajo që ishte dje, nuk është më sot. Por, nuk e lidh dot me 'Rob' i saj/kujtimit! Ndaj nuk e votova :)

p.s.
Ju falenderoj që shkrimet e juaja ishin të hapura për vlerësime konstruktive.
Gjithashtu ndjesë për tentimin për të improvizuar një kritike letrare, se nuk jam.
Ishte thjeshtë perceptimi im i ndjenjave tuaja të shprehura në vargje ?
 

sofia

Antarë i Respektuar
6. Kati i pare
Nuk eshte mosperputhje ndermejt paragrafeve, po mosperputhje mes mendimeve te personazhit! Do ta gjeja veten ne cdo cast ne kete proze. Tjetri mund te thote cte doje po nuk mund te bluaje me mendje ato cka ai qe eshte prane bluan ne mendje. Duke imagjinuar efekte vizuale, behet me e afert si tekst. Me pelqen qe ke kaluar nga nje teme ne nje teme tjeter, sepse kjo eshte puna e trurit tone, kamon nga nje sektor ne tjetrin dhe nuk e kupton si ndryshoi sektorin aq shpejt sidomos kur eshte ne dyshim." Nje veprim moskokecares nuk do te thote qe nuk je inteligjent."-kete mesazh mora une. Nqs ke nje subjekt ne mendje vazhdoje se do te te dale shume interesant.
7. Gjysma e munguar
Fillimisht nuk e kuptoj nese eshte poezi apo proze. Fillon si poezi po vazhdon si proze....forme gati interesante e ndermjetme. Me pelqeu shume futja e pyetjes: "Vallezojme?" ne fillim te paragrafit te dyte dhe menyra se si pas fjalise hyrese ngjarjet rreshkisnin njera-pas-tjetres. Po nuk duhet te biindesh ate qe ke ne krahe per ate qe je, sepse para se te jesh per ate, je per vete. Duket si nje histori vere, po vera nuk zgjat gjithe jeten apo jo?
Per mua, kujdes me organizimin e paragrafeve dhe fjalive brenda tyre! Shpresoj te degjoj me shume prej teje ne te ardhmen!
.......
 
Top