Krijimet e muajit prill 2018

Krijimet e muajit prill 2018


  • Totali i votuesve
    18
  • Poll closed .

jana80

Super Moderator
Themelues
.~~~~~~~ @ Parfum pranveror @ ~~~~~~~~

TBCF_primavera2.jpg.

krijimet kete muaji jane shumica ne poezi mendoj qe do ju pelqejne ..

2. Ditet me ty.


Ditet jane te embla kur flas me ty.
Shkrihen mendimet e mia si mjalti ,qe te mbulojne ty.
Lulet e celura vallzojne ngado, tingujt e pranveres kujtojne dashuri.
E mes asaj qe s"folet ,e me fjale s"pershkruhet,ndihem e shkrire e gjitha ne ty.
Keto kohe pranevere me zhveshin drejt teje me embelsi,jane bere refreni i pafundem i shpirtit time bashke me ty.
Kaltersi qiejsh ,parfum pranveror , dashurit e qiellit permbi ne po kendojne.

3. Me jep nje ngjyre


Vishu natyre e zymte,
vish fustanin tend shume ngjyresh
buzeqeshe boten mbare.

Shpresen shperndaj neper peme
penelo mbi cdo fush
e hape aromen qe shpirtin mbush.

Jepme nje ngjyre te vetme
stinen e jetes te me ndryshoj
ti buzeqesh e perfumosur
qe fytyra ime dimrin mos te kujtoje!

4. Parfum Pranveror


Te desha dhe te dua
tek shoh dy syte qiellore.
Me do edhe ti mua
ndajme muzgun pranveror.

Arome dashurie
tek rri e te vezhgoj.
Nje rreze bukurie
ne nisim e vrapojme.

Mbi floke, ca dege-qershie
valevisin dashurine.
Kane ere hijeshie
mbulojne rruge pambarrim.

Te desha dhe te dua
o yll i bukur fort.
Me do edhe ti mua*
kur syte mbushen me lot.

Frymen si femije
e ndjej kur tek une strukesh.
Me puthje te perpij,
por trim mbi trima dukesh.

Nuhas pak xhelozi
kur ndizesh e terbohesh
Une bej te iki tutje,
por ti serisht afrohesh.

Mbi gji te dua shpirt;
pse jo, me ledhaton.
Mbame fort edhe ti mua
parfum qe nuk shteron


lexim te kendshem , votim te drejte, e komentime te shumta..
faleminderit krijues dhe dashamires te kesaj teme!
 
Last edited by a moderator:

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
jam mrs 1shit dhe 4tres. 1shi njeher e meriton nje vote se aq e gjate sa qenka do jey lodh duke e shkrujt :p.
Ne fakt me pelqenka shumr mesazhi dhe subjekti poezise.
Nga ana tjeter 4tra shume elegante, e rrjedhme e sakte ne cdo fjale. Rralle ka krijime te tilla ne fv.
Se di do i rilexoj te dyja serish e do votoj pastaj :)
dhe 3 tjerat mjaft te krnddhmr.

suksesr
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
E katerta eshte thjesht nje dashuri pa fund vargjesh. :)
Urime dhe krijimeve tjera.
Dhe e para mjaft e bukur,por e 4-ta rremben pjese shpirti.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
jam mrs 1shit dhe 4tres. 1shi njeher e meriton nje vote se aq e gjate sa qenka do jey lodh duke e shkrujt :p.
Ne fakt me pelqenka shumr mesazhi dhe subjekti poezise.
Nga ana tjeter 4tra shume elegante, e rrjedhme e sakte ne cdo fjale. Rralle ka krijime te tilla ne fv.
Se di do i rilexoj te dyja serish e do votoj pastaj :)
dhe 3 tjerat mjaft te krnddhmr.

suksesr

ca ka dash te thoje autori??? hahaa.. krnddhmw. lool (te kendshme dmth dhe 2 te tjerat jo 3 se paskam shtyp gabimisht 3shin, Lol

Anyway tani qe jam ne PC dhe jo me cel ku me shtypin gishtat 3 germa njeheresh: I strike for 4!
peace
^_^
 

Vvetoni

Larguar
jam mrs 1shit dhe 4tres. 1shi njeher e meriton nje vote se aq e gjate sa qenka do jey lodh duke e shkrujt :p.
Ne fakt me pelqenka shumr mesazhi dhe subjekti poezise.
Nga ana tjeter 4tra shume elegante, e rrjedhme e sakte ne cdo fjale. Rralle ka krijime te tilla ne fv.
Se di do i rilexoj te dyja serish e do votoj pastaj :)
dhe 3 tjerat mjaft te krnddhmr.

suksesr

Kam një përshtypje se na kanë pushtuar jashtëtokësoret.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Lat nammm latttt... :p
4 vota 4,pa asnje vote krijimet e tjera ahahhahahaha.
 

jana80

Super Moderator
Themelues
i keni lexuar krijimet... drejtor meqense je ne linje lexoj voto.. urdher ky!! :)
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
i keni lexuar krijimet... drejtor meqense je ne linje lexoj voto.. urdher ky!! :)

Hahaha patjeter, urdheri zbatohet nuk diskutohet...;)
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Te gjitha ishin te bukura, por e 4 me beri ta lexoja dy here.:)

Vota ime per poezine nr 4.


P.s Jana u bene kafet?:)
 

jana80

Super Moderator
Themelues
Te gjitha ishin te bukura, por e 4 me beri ta lexoja dy here.:)

Vota ime per poezine nr 4.


P.s Jana u bene kafet?:)

tani urdhero nga tema e kafes... cdo kerkes ka nje cmim...
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike

Loyalty

Anëtar i Nderuar
O sa bukur Prilliiiiiiiiii... Mrekulli dhe frymezim. Suksese :-*
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Loyyy ku ke voten ti ?! :p

Voto se iken ditet.
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Nevi une do e ve tek poezia qe eshte lodhur me shume se nuk i heq hak meritave. Edhe pse 4-a ta merr shpirtin me bukuri dhe ndjenje.
 
Redaktimi i fundit:

Loyalty

Anëtar i Nderuar
I kemi anetaret me namuze, po mesa po lexoj me duket se i jane vene punes per temat e muajve qe vijne. Do kemi nje bum te papare me poezi me duket. :)
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
/hera e dyte qe hyj te kjo tema ket vit/...... kush e shkruajti temen 2 ? ..... o-o-o- :D :D
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Temen apo poezine 2? :)

Passion, nje perkthim per muajt e ardhshem se me duket se do e ndriçojme forumin me bukuri... :)
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Po mire ooo, krijimin numer 3 pa nje vote do e lini?! :p

Po votoni o njerez te perendiese!
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
4 eshte me nje vote manget me duket, votat e shpallura jane 6... Kush po po shpall vota pa votuar efektivisht? :-D
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Temen apo poezine 2? :)

Passion, nje perkthim per muajt e ardhshem se me duket se do e ndriçojme forumin me bukuri... :)


po per shkrimin nr. 2 kam mendu :D
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Bujrum pra... :)
 
Top