Krishti i martuar?

krutonja

Anëtar Aktiv

Nese Jezu Krishti do kishte qen i martuar bibla do e kishte then apo permendur kete, ose qe do kishte dicka mes atyre te dyve. Nuk mendoj se shkrimet do ishin te gjithe indiferent dhe ne heshtje perballe nje fakti te tille kaq te rendesishem. Bibla permend nenen e Jezu krishtit, babain, vellezrit dhe motrat dhe do lente pas dore nje fakt kaq te rendesishem sa eshte martesa.
Nuk e kuptoj edhe nese ka ndodhur, per cfare arsye do mbahej i fshehte? Apo prej frikes se do te dukej me njerezor?!!
Mendoj se gjithcka eshte nje sajese asgje nuk eshte e vertetuar, dhe per sa kohe te vertetohet e kunderta, une do vazhdoj te besoj se ai nuk ka qen i martuar.

Nese Jezu Krishti do te kishte qene i martuar, Bibla dhe Kisha jo vetem qe s'do ta permendte, por do benin medoemos qe mos te merrej vesh, sepse duket me njerezor, dhe njerezit nuk do t'i luteshin nje njeriu te vdekur.
Ju kujtoj, qe te pakten shumica e Dhjates se Re eshte perdorur si mjet per te kontrolluar masat, pasi eshte shkruar nga Perandori Constantine (Kostandini). Po ta shohesh me syrin skeptik, do ta kuptosh perse nje fakt i tille do t'i kushtonte shume Kishes, dhe perse mundohen ta mbajne te fshehte. Feja nuk eshte vetem fe, por me shume politike, dhe nje fakt jo shume i fresket i kesaj ishte roli i Papes Gjon Pal II ne renien e boshtin komunist ne Europen lindore.
 

baby-angel

Thpilt
Nese Jezu Krishti do te kishte qene i martuar, Bibla dhe Kisha jo vetem qe s'do ta permendte, por do benin medoemos qe mos te merrej vesh, sepse duket me njerezor, dhe njerezit nuk do t'i luteshin nje njeriu te vdekur.
Ju kujtoj, qe te pakten shumica e Dhjates se Re eshte perdorur si mjet per te kontrolluar masat, pasi eshte shkruar nga Perandori Constantine (Kostandini). Po ta shohesh me syrin skeptik, do ta kuptosh perse nje fakt i tille do t'i kushtonte shume Kishes, dhe perse mundohen ta mbajne te fshehte. Feja nuk eshte vetem fe, por me shume politike, dhe nje fakt jo shume i fresket i kesaj ishte roli i Papes Gjon Pal II ne renien e boshtin komunist ne Europen lindore.

Ne fakt as ne Bibel e as ne Kur'an nuk eshte shkruajtur ndonjehere qe njerezit duhet ti luten Krishtit apo ndonje profeti tjeter.Keto jane gjera te bera nga njerezit e vertete, prandaj erdhi feja islame dhe prandaj nuk lejohen ndryshimet ne Kur'an(apo si thone disa modernizimet) e aq me pak sektet qe perbehen nga njerez moderne :p
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Nuk besoj se Jezusi ka qen i martuar. Pavarsisht se libri Kodi i Da Vinci tregon te kunderten, pra qe Jezu Krishti ka qen i martuar me Maria Magdalenen. Une mendoj se nuk ka baza teologjike, as historike, dhe as bazuar ne bibel.
Nese Jezu Krishti do kishte qen i martuar bibla do e kishte then apo permendur kete, ose qe do kishte dicka mes atyre te dyve. Nuk mendoj se shkrimet do ishin te gjithe indiferent dhe ne heshtje perballe nje fakti te tille kaq te rendesishem. Bibla permend nenen e Jezu krishtit, babain, vellezrit dhe motrat dhe do lente pas dore nje fakt kaq te rendesishem sa eshte martesa.
Nuk e kuptoj edhe nese ka ndodhur, per cfare arsye do mbahej i fshehte? Apo prej frikes se do te dukej me njerezor?!!
Mendoj se gjithcka eshte nje sajese asgje nuk eshte e vertetuar, dhe per sa kohe te vertetohet e kunderta, une do vazhdoj te besoj se ai nuk ka qen i martuar.

PO provoj te te pergjigjem pak nga pak me ane te "injorances" time mbi kete ceshtje!
Ne rradhe te pare Bibla e vlefshme per momentin eshte ajo e CEI (papatit) dhe ne te ka 4 ungjilla te pranuar nga kisha; pervec tyre egzistojne dhe 12 te tjere qe quhen APOKRIFE nder te cilet eshte dhe ungjilli i Maria Madalenes!
Ne 12 ungjijte apokrife tregohet se Krishti ka qene i dashuruar me te dhe arrinte ta puthte deri tek [...], dhe mungon fjalia e fundit (ose fjala)!

Baza teologjike nuk ka, sepse ne perjudhen kur lindi Jezusi mbizoteronte maskilizmi dhe pushteti ishte vetem ne duart e meshkujve!
Historike edhe mund te kete, sepse ne ate perjudhe as nuk mendohej qe nje person te mos krijonte familje!
Keshtuqe Jezusi mund te kete qene i martuar me Maria Madalenen!

Te gjitha pyetjet qe ti ke bere per Krishtin te cojne tek e vetmja pergjigje: Maskilizmi i asaj dhe kesaj kohe!

Libri i Dan Brawnit eshte vetem nje PERRALLE qe nuk ka fonte te sakta, ose le te themi me mire, qe nuk ka fonte me sens.
Dan Broun flet per gjera, citon gjera te cilave nuk i di prejardhjen, te marra kuturu dhe eshte nje kopie e keqe e SHEN GRAALIT...

nejse se do vazhdojme me kete teme!
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Libri i Dan Brawnit eshte vetem nje PERRALLE qe nuk ka fonte te sakta, ose le te themi me mire, qe nuk ka fonte me sens.

....dhe ai e ka thene vete qe libri eshte i kategorise fiction - trillim.
 

alfonci

Veri investigatio
gjithsesi esht i bazuar ne fakte.........pastaj si do ia dilte ai te shiste aq shum kopje te librit!!!!!!

NJe shembull i mire i krijimeve te tilla eshte leterisa antike greke nese te ka ndodhur ndonjehere te lexosh apo te degjosh per te.

Ne nje demokraci si ajo e amerikes cdo gje qe eshte ndryshe nga ajo e "tradites" nga ajo qe njerezit jane mesuar te degjojne, te shikojne apo te pranojne dhe si rezultat kjo ishte nje risi pasi skishte ndodhur ndonjehere per 2000 vjetete hisotri te behej nje veper e tille.
 

Liza

Anëtar i Respektuar
Isai nuk eshte martur apo siq e quajn te krishteret Jezusi
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
gjithsesi esht i bazuar ne fakte.........pastaj si do ia dilte ai te shiste aq shum kopje te librit!!!!!!
e vetem se u shit aq mire te bene ty te mendosh qe ka fakte reale??

ky liber eshte tamam per te intriguar njerzit...e sic te tha dhe kruto ne pjesen me te madhe eshte abstrakt_fiction
 
  • Më pëlqen
Reactions: WxP

baby-angel

Thpilt
LOL LOL tipike kjo... Krishti ishte mysliman kur feja islame eshte krijuar 6 shekuj pasi ai eshte larguar nga kjo bote...

Per muslimanet Jezusi apo Isai eshte musliman, sepse ka qene Profet, pra i nenshtruar Zotit, si i derguar i tij qe ka qene..
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Dan Brown i ka nderlidhur faktet me imagjinaten. Nder fakte jane organizata Opus Dei- e cila ekziston qe nga mesjeta ndoshta edhe me heret. Knight templars- e kishin per detyre te siguronin rrugen e peligrineve deri ne jerusalem dhe ishin te paret qe e shpiken nje lloj banke ku ne vendlindje njerezit i jepnin pasurine nje njeriu te tyre dhe keta i jepnin nje cope letre me vule. Kur arrinte ne jerusalem lajmerohej te personi tjeter dhe ia tregonte letren dhe aty merrte pasurine e tij kuptohet me nje interes te hequr nga pasuria e tij per sherbimin.

E vertete eshte edhe se keta Templare gjate tere kohes po hulumtonin te gjenin relike nga koha e krishtit ne menyre qe t'ia jepnin vatikanit ne kembim te nje pasurie. Gjate germimeve ata zbuluan dicka qe i lekundi bazat e besimit te tyre e qe per mendimin tim ajo dicka qe keta e quajn "gral" ishin disa kokerrathe (scrolls) te kohes se krishtit (e mund te jete edhe bibla original)qe tregonte te verteten se si ishin zhvilluar ngjarjet dhe predikimin e krishtit ku paraqitej krishti si profet i Zotit dhe jo si bir i tij dhe se nuk ishte kryqezuar ai fare. Kjo gje binte ndesh me besimin mijevjeqare. Ngjarjet me tutje dihen, Templaret i bene shantazh Vatikanit se do ta zbulonin te verteten dhe Vatikani u dha beneficione te medha deri sa nga frika se nuk do ta mbajne gojen mbyllur nje nate i sulmoi te gjithe dhe i vrau deri me nje.

Fakt eshte edhe kur flitet per mbledhjen ne Nice ku nen mbikqyrjen e Konstantinit me vota u vendos nese ishte Krishti profet apo "bir i Zotit" dhe nga aty te gjitha ato bibla qe nuk perkonin me sondazhin e votimeve u hoqen nga qarkullimi dhe u quajten Apokrife. Ata qe kundershtuan kete vendim u shtypen dhe u heshten.

Ne Vatikan gjindet fshehur dicka nen pllaka ne nje salle te madhe qe do te vie koha do te zbulohet. Kete gje e ka lajmeruar profeti islam si dhe ka treguar edhe cila pllake eshte dhe sa hapa jane deri aty. Une mendoj se aty fshihet ajo qe Templaret e kishin zbuluar.

Zoti e di me se miri.
 
Redaktimi i fundit:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Info interesant Alko :) Nuk i paskam ditur t'gjitha keto ne kete menyre bash !

Anyway, thnx !
 

albgrl

GIRLICIOUS
Per muslimanet Jezusi apo Isai eshte musliman, sepse ka qene Profet, pra i nenshtruar Zotit, si i derguar i tij qe ka qene..

Sa e çuditshme kjo!! Per çifutet Krishti ka qene dhe ai po çifut (jewish).
 

alfonci

Veri investigatio
Dan Brown i ka nderlidhur faktet me imagjinaten. Nder fakte jane organizata Opus Dei- e cila ekziston qe nga mesjeta ndoshta edhe me heret. Knight templars- e kishin per detyre te siguronin rrugen e peligrineve deri ne jerusalem dhe ishin te paret qe e shpiken nje lloj banke ku ne vendlindje njerezit i jepnin pasurine nje njeriu te tyre dhe keta i jepnin nje cope letre me vule. Kur arrinte ne jerusalem lajmerohej te personi tjeter dhe ia tregonte letren dhe aty merrte pasurine e tij kuptohet me nje interes te hequr nga pasuria e tij per sherbimin.

E vertete eshte edhe se keta Templare gjate tere kohes po hulumtonin te gjenin relike nga koha e krishtit ne menyre qe t'ia jepnin vatikanit ne kembim te nje pasurie. Gjate germimeve ata zbuluan dicka qe i lekundi bazat e besimit te tyre e qe per mendimin tim ajo dicka qe keta e quajn "gral" ishin disa kokerrathe (scrolls) te kohes se krishtit (e mund te jete edhe bibla original)qe tregonte te verteten se si ishin zhvilluar ngjarjet dhe predikimin e krishtit ku paraqitej krishti si profet i Zotit dhe jo si bir i tij dhe se nuk ishte kryqezuar ai fare. Kjo gje binte ndesh me besimin mijevjeqare. Ngjarjet me tutje dihen, Templaret i bene shantazh Vatikanit se do ta zbulonin te verteten dhe Vatikani u dha beneficione te medha deri sa nga frika se nuk do ta mbajne gojen mbyllur nje nate i sulmoi te gjithe dhe i vrau deri me nje.

Fakt eshte edhe kur flitet per mbledhjen ne Nice ku nen mbikqyrjen e Konstantinit me vota u vendos nese ishte Krishti profet apo "bir i Zotit" dhe nga aty te gjitha ato bibla qe nuk perkonin me sondazhin e votimeve u hoqen nga qarkullimi dhe u quajten Apokrife. Ata qe kundershtuan kete vendim u shtypen dhe u heshten.

Ne Vatikan gjindet fshehur dicka nen pllaka ne nje salle te madhe qe do te vie koha do te zbulohet. Kete gje e ka lajmeruar profeti islam si dhe ka treguar edhe cila pllake eshte dhe sa hapa jane deri aty. Une mendoj se aty fshihet ajo qe Templaret e kishin zbuluar.

Zoti e di me se miri.S'po e kuptoj a ishte opinjoni juaj ky apo e keni marre diku tjeter.

Gjithsesi, e vetmja gje qe eshte e vertete ne tere shkrimin tuaj jeshte kjo: "Dan Brown i ka nderlidhur faktet me imagjinaten."


Profeti Islam???!!! Po ky ka na doli, islam une e di qe eshte nga arabishtja dhe do te thote paqe, por se ka patur profet me kete emer s'kam degjuar ndonjehere.
 

Alko71

Anëtar Aktiv
S'po e kuptoj a ishte opinjoni juaj ky apo e keni marre diku tjeter.

Gjithsesi, e vetmja gje qe eshte e vertete ne tere shkrimin tuaj jeshte kjo: "Dan Brown i ka nderlidhur faktet me imagjinaten."


Profeti Islam???!!! Po ky ka na doli, islam une e di qe eshte nga arabishtja dhe do te thote paqe, por se ka patur profet me kete emer s'kam degjuar ndonjehere.


Profeti Muhamed salallahu alejhi we salem ka qene profeti islam, e per mos ta zgjatur me te gjitha e shkruajta shkurt pasi qe cdokush e kupton kush eshte profeti islam dhe s'e besoj qe nuk e ke kuptuar alfonci.

Faktet i solla ashtu si jane ne histori. Opus Dei, Templaret dhe detyra e tyre, vrasja e tyre brenda nates, si dhe keshilli ne Nice ku u vendos me vota se a ishte krishti njeri apo hyjni jane fakte qe i permend edhe Dan Brown po edhe kam lexuar diku tjeter para se ta lexoj Dan Brown.

Po me intereson cilat jane fakte ne ate liber sipas teje, pasi po pajtohesh me ate fraze?
 

alfonci

Veri investigatio
Lirbi i Dan Brown eshte thjeshte krijim artistik sikurse eshte cilesuar edhe nga vete autori. Te tille krijime jane dhe Harri Poter qe eshte nje bestseller sic edhe kam pershtypjen se e dini. E vecanta e "Kodit te Da Vincit" eshte se ajo trajton nje teme per te cilen bota e njeh me nje ngjyre per 2000 vite me radhe. Sado i zgjuar te jete jo Dan Brown, por sikurse te gjithe filozofet e botes, shkenctaret apo edhe ato qe mund ta cilesojne veten si te afte sdo te mund te ndryshonin rrjedhen e historise. Ne nje fare menyre apo ne nje tjeter kete e bejne edhe besimet e tjera fetare, vecanarisht ajo myslimane. E rendesishme per tu permendur eshte idoelogjia false per te kundershtuar ate qe nuk eshte ajo qe deshmohet ne BIBEL. Krishterimi ka qene feja me e salvuar gjithmone, por e vecanta e tij eshte se ajo ndryshe nga perceptimet e gabuara te sekteve, dhe besimeve fetare te ndryshme qe kerkojne te "fitojne" dhe te krijojne ndjekes dhe pasues me force, korruptim etj... BIBLA i meson te kristheret qe te duan armiqte e tyre, te luten per ta dhe nje i krishtere i vertete duhet te "jape" veteveten per te tjeret.

*Theksoj ketu qe gabimet tokesore te njerezve nuk kane per te maruar kurre, dhe si e tille edhe kisha dhe krishterimi ka patur faza te errta te saj, ka patur "njoll" nga individe dhe udheheqes te ndryshem.

Jezu Krishti nuk ka qene i martuar sikurse shkruhet ne BIBEL.

Opinjonet jane thjeshte te mireprituara, jane te pranueshme si pjese e fjales se lire por asesi sdo te thote qe medoemos ato jane te verteta.Faktet i solla ashtu si jane ne histori. Opus Dei, Templaret dhe detyra e tyre, vrasja e tyre brenda nates, si dhe keshilli ne Nice ku u vendos me vota se a ishte krishti njeri apo hyjni jane fakte qe i permend edhe Dan Brown po edhe kam lexuar diku tjeter para se ta lexoj Dan Brown.

Po me intereson cilat jane fakte ne ate liber sipas teje, pasi po pajtohesh me ate fraze?[/QUOTE]
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Besoj qe ke degjuar qe pas ngritjes se Isait a.s. nga kjo bote, pati perçarje te medha dhe filloi nje lloj lufte mes atyre qe thonin se Isai eshte i derguar i Zotit, (profet) dhe rrymes se Palit (i cili deri atehere ishte armiku nr nje i Isait dhe pasuesve te tij) i cili e lancoi tezen se ai vdiq per t'i lare mekatet tuaja. Kete e beri me direktiva nga kreu i jehudeve sepse kishin frike se pasuesit e Isait do te hakmerreshin per shkakun qe ata ishin shkaktaret kryesore per ta kryqezuar. Ne fakt apostujt e dinin se nuk e kane kryqezuar as vrare Isain por kete gje nuk e dinin farisenjet.
Edhe sa ishte ne mesin e tyre Isai, njerezit filluan t'i mveshnin atributet hyjnore dhe ky i qortonte dhe qante per ate qe thonin gojet e tyre. Nejse histori tjeter kjo, por desha te them qe ishin ndare ne rryma dhe ishin ne lufte te perhereshme se cila do te dominonte deri sa me ne fund fitoi ajo e Palit dhe iu vu maja ne Nice nga Konstantini kur e zyrtarizoi doktrinen e hyjnizimit te profetit Isa.a.s. Per kete gje flet personazhi "The Teacher" ne librin e Dan Brown por ne pika me te shkurtera. Ato bibla, (si ajo e Barnabas qe i ka shpetuar shkaterrimit dhe gjindet edhe sot) qe nuk pajtoheshin me ate doktrine, u zhduken dhe u djegen dhe u shpallen apokrife pa te drejte sepse nje grup dominoi ne ate keshill me vota. Grupi qe ishte kunder, ishin edhe ata shume por ata u shtypen me dhune sepse vriteshin po te mos pajtoheshin sic ndodhi me Bogumilet (boshnjaket e sotem) qe perndiqeshin nga Bizanti si heretik dhe i mbijetuan atij presioni.
Bogu mili-- do te thot te dashur ose te afert te Zotit.

Harrova te them se ajo martesa eshte pjese e imagjinates pasi qe nuk dihet cka kishin zbuluar templaret.
 
Redaktimi i fundit:

baby-angel

Thpilt
Sa e çuditshme kjo!! Per çifutet Krishti ka qene dhe ai po çifut (jewish).

Tani qe te kuptohemi :D
Fjala musliman do te thote " i nenshtruar Zotit", prandaj te gjithe Profetet konsiderohen muslimane, sepse kane qene te nenshtruar Zotit, edhe Profetet اifute konsiderohen si te tille, edhe ata te Krishtere. :)
Isha e qarte ne sqarim besoj ;)
 

albgrl

GIRLICIOUS
Tani qe te kuptohemi :D
Fjala musliman do te thote " i nenshtruar Zotit", prandaj te gjithe Profetet konsiderohen muslimane, sepse kane qene te nenshtruar Zotit, edhe Profetet اifute konsiderohen si te tille, edhe ata te Krishtere. :)
Isha e qarte ne sqarim besoj ;)

Tani qe te kuptohemi pak me mire :D
Ky eshte mendimi jot, por ky mendim nuk vlen asgje per çifutet. Ato kane bindjet e tyre se Krishti ka qene i tille dhe nuk do nderrojne mendim se feja muslimane thote kshu. Une e kisha fjalen se ndonese çfare thote feja muslimane, ata besojne ndryshe.
 
Top