Krishtlindjet në Betlehem

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
BETLEHEM-KRISHLINDJET--25_1.jpg
Mijëra pelegrinë të krishterë nga e gjithë bota e kremtuan lindjen e Krishtit në Betlehem. Dita kulmoi me meshën e vigjiljes së Krishtlndjeve në kishën 1.700 vjecare të lindjes së Jezusit e ngritur pikërisht në vendin ku besohet se ai erdhi në jetë.
Shërbesa tërhoqi plot turistë. Në të ishte gjithashtu i pranishëm Presidenti i Autoritetit Palestinez Mahmud Abaz dhe kryeministri Salam Fayyad.

“Te gjithe pelegrineve anglishtfoles u them miresevini ne Token e Shenjte, e ju uroj ju dhe familjeve tuaja gezuar Krishtlindjet. Te njejtat urime te perzemerta ua percjellim shikuesve qe po ndjekin festimet ne Betlehem. Ju garantojme te gjitheve, por sidomos atyre qe ndihen te braktisur, se jane ne lutjet tona, se deshirojme me te miren per ta dhe shpresojme per nje vit te ri plot shendet, bekime e begati”, deklaroi FOUAD TUAL, patriarku latin i Jeruzalemit.

Ne fjalen e tij, kreu i kishes katolike ne Jeruzalem tha se keto Krishtlindje jane nje kohe per te fesutar lindjen e Krishtit, por edhe lindjen e shtetit te Palestines. Rruga megjithate mbetet e gjate, shtoi ai, e do te kerkoje perpjekjen e te gjitha paleve.

Patriarku i lindur ne Jordani, kish drejtuar me heret nje procesion simbolik te nisur nga qyteti i vjeter i Jeruzalemit, qe kaloi mes murit ndares dhe postblloqeve te ngritura nga izraelitet.

Ne sheshin e grazhdit, ai u takua me turiste, pelegrine e klerike. Kremtimet e sivjetshme ne Betlehem kane qene nje perzjerje e tradites me modernen. Disa prej besimtareve zgjodhen ta tregonin devotshmerine e tyre nepermjet tatuazheve me simbole te krishtera, nje tendence gjithmone e me shume ne rritje. /tch
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Krishtlindjet në Betlehem

ricky_ch.gif[h=1]ricky_ch[/h] 2 Javë më parë #29535 Më fal per reagimin, por a nuk duhej tema të gjendej te "Besimtarët katolik"? Besmitarët ortodoks, me sa kam dije festojnë në janar!
Cik me vonese, por po pergjigjem.
Ortodokset, sic dhe katoliket, festojne Krishtlindjet ne 25 Dhjetor.
Por, cfare di ti per Janarin, i perket Rusise ( dhe disa zona komshie) te cilat festojne ne daten 7. Po ashtu dhe Vitin e ri, e kane me "vonese".
hirteen days after Western Christmas, on January 7th, the Russian Orthodox Church celebrates its Christmas, in accordance with the old Julian calendar. It's a day of both solemn ritual and joyous celebration

Per me shume
Russian Christmas
 
Top