Ksenocentrizmi

Ksenocentrizmi

Ksenocentrizmi nenkupton parapelqimin e kulturave të huja ne krahasim me kulturen vetjake.

Duke qene ne thelb i kunderti i etnocentrizmit,ksenocentrizmi perfaqeson mentalitetin,bindjen se kultura,menyra e jeteses, produktet e ndryshme dhe idete e krijuara ne vend jane inferiore ndaj atyre të krijuara ne vende te tjera.

Ksenocentrizmi perfaqeson edhe bindjen se e rralla,e huaja,e largeta,e panjohura krijojne magjepsje te vecanta.

Ne jeten e perditshme psh. mjaft amerikan paguajne me shume per mallra te importuara si veshje te modes franceze,birra gjermane,paisje elektronike japoneze etj,te cilat mendohet se jane me te mira se ato vendase.

Po per popullin shqiptar nuk behet fjale vetem per mallra qe blihen dhe sillen nga jashte, por dhe per kulturen dhe veprimet qe mundohemi me ngulm t’i percjellim tek ne.

Mendoni se populli shqiptar eshte ksenocentrik?

Nese mendoni se shqiptaret nuk jane te tille, ateheri si e shihni ju ate ne pergjithesi si dukuri?


P.S. Nese nje teme e ngjajshme si kjo egziston atehere le te mbyllet.
Flm
 
Redaktimi i fundit:

braziljania

Anëtar i Nderuar
e kam pas bere ne sociologji kete teme,dhe po keto pyetje na pati ber mesuesja..
po flas per vete..sjam hic ksenocentrike...kur u nda,kjo na ra..kulturen time dua..ktu jam rritur,me kete jam mesuar.........:)
 

abstraction

Carpe Diem
ne lidhje me ate blerjen dhe anen materiale qe eshte permendur cfare bejne amerikanet, nuk ka te bej fare me asnje term qe eshte permendur me lart, thjesht behet fjale per qualitet.

Ne lidhje me Ksenocentrizmin, do thoja qe nje njeri me kalimin e kohes evulon. Perzgjedh nga kulturat ato qe jane me te pershtatshme, me praktike dhe ato qe make sense sot ne vitet sot. Disa tradita dhe zakone dem ba - ba dem shqiptare nuk shkon dot as deri ne ... Lol

Eshte turp te vazhdosh dhe ti perkrahesh ato vetem se je shqiptare. Duhen shikur gjerat me syrin sot. Nese disa nuk duan ti ndryshojne ato, ama duhen update ca se jane o zot mos me keq. Lol
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
ca hane italianet i kam fiksim gjellet shqipetare si pelqej vetem mezet i ka te mira shqiperia per ushqim sbo fare eshte isoj sikur po pin helm se sa han dicka perfundon ne spital
 

prodigious

I perjashtuar
Mua me pershtaten shume vajzat shqiptare por qe kane marre kulture tjeter, psh greke ose italiane. Kto me kulture shqiptare apo me kete menyre te sjelluri nuk me pelqejne fare per dicka seriozse...
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Teme shume e bukur Deliza. Shqiptaret jo vetem jane ksenofobe me dashuri ndaj kulturave te huaja (qsenjoh) por jane madje te semure. Gjithcka per te qene e bukur, mjafton te mos jete shqiptare. Megjithate, ka edhe njerez qe perpiqen me cdo menyre ti mbajne syte hapur.
 
ne lidhje me ate blerjen dhe anen materiale qe eshte permendur cfare bejne amerikanet, nuk ka te bej fare me asnje term qe eshte permendur me lart, thjesht behet fjale per qualitet.

Ne lidhje me Ksenocentrizmin, do thoja qe nje njeri me kalimin e kohes evulon. Perzgjedh nga kulturat ato qe jane me te pershtatshme, me praktike dhe ato qe make sense sot ne vitet sot. Disa tradita dhe zakone dem ba - ba dem shqiptare nuk shkon dot as deri ne ... Lol

Eshte turp te vazhdosh dhe ti perkrahesh ato vetem se je shqiptare. Duhen shikur gjerat me syrin sot. Nese disa nuk duan ti ndryshojne ato, ama duhen update ca se jane o zot mos me keq. Lol

Une e kuptova ne ate linje qe nese nuk pelqen moden ( apo qe thua ti kualitetin ) tend dhe prefesron dicka te huaj, me te learget dhe me te ralle atehere ne fakt je ksenocentrik.

Nuk di ndoshta une nuk e kam kuptuar mire. :)

Teme shume e bukur Deliza. Shqiptaret jo vetem jane ksenofobe me dashuri ndaj kulturave te huaja (qsenjoh) por jane madje te semure. Gjithcka per te qene e bukur, mjafton te mos jete shqiptare. Megjithate, ka edhe njerez qe perpiqen me cdo menyre ti mbajne syte hapur.

Nostra flm :)

Dhe une jam e mendimit se si popull jemi ksenocentrik. Pelqejme te huajen, na duket cdohere me e bukur, me e vecante e + qe jemi dhe popull qe pelqejme te provojme cdo gje qe shohim.

Fatkeqsisht koheve te fundit eshte bere edhe me e shprehur tendenca per te ndjekur moden e huaj, menyren e jeteses, sjelljes vetem pse jane te huaja e nuk cajme koken qe shpesh nuk na pershtaten.

Per mendimin tim eshte gjeja me injorante dhe qe nuk kaperdihet dot kur njerezit me ngulm mohojne, nenvlersojne dhe shperfillin kulturen e tyre. Pse duam te jetojme ne lekure tjeter, kete nuk e kuptoj?
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Shqiperia ka kulturen e vete, dhe tradita te vecanta qe do doja te vazhdonin. Por fatkeqsisht lodhemi te bejme sic ben nje kulture tjeter. Duke filluar nga gatimi, gjuha (qe po humbet nga perdorimi i tepert i shprehjeve ne anlgisht dhe italisht), festa (halloween???), sjellja dhe mendimet (ketej kane mendime me mentalitet, ketej kane mendime "te reja" qe te duken sikur jane parimore).

Gjynah me vjen, por shqiperia nuk eshte me ajo qe ka qene. E di qe koha po ecen per me mire, po evoluhemi sic tha dikush me siper, por ama traditat dhe kultura e nje vendi mbahen ashtu sic na e pasuan paraardhesit tane. Cfare duhet te bejme eshte thjesht te mendojme me mendje te hapur dhe per te avancuar per mire, jo te bejme cben nje kulture tjeter.
 
Shqiperia ka kulturen e vete, dhe tradita te vecanta qe do doja te vazhdonin. Por fatkeqsisht lodhemi te bejme sic ben nje kulture tjeter. Duke filluar nga gatimi, gjuha (qe po humbet nga perdorimi i tepert i shprehjeve ne anlgisht dhe italisht), festa (halloween???), sjellja dhe mendimet (ketej kane mendime me mentalitet, ketej kane mendime "te reja" qe te duken sikur jane parimore).
Gjynah me vjen, por shqiperia nuk eshte me ajo qe ka qene. E di qe koha po ecen per me mire, po evoluhemi sic tha dikush me siper, por ama traditat dhe kultura e nje vendi mbahen ashtu sic na e pasuan paraardhesit tane. Cfare duhet te bejme eshte thjesht te mendojme me mendje te hapur dhe per te avancuar per mire, jo te bejme cben nje kulture tjeter.

Jam plotesisht dakord me ty zana.

Termi ksenocentrizem sikur te ket ''lindur'' per ne. :( Asnjehre nuk ngopemi dhe nuk kenaqemi me ate tonen, cdohere ajo e huaja na eshte me e bukur. :espuls:

Sa me bezdidin ndonjehere kur ne lajme e libra e cdokund tjeter fusin terme te huaja dhe i shqiptarizojne ( nese mund ta quaj kshtu ).
Sa keq dhe qe dasamt cdo dite e me teper po humbin nga karakteri i tyre...zhduken traditat ne veshje, ne kenge, ne ushqime ne cdo gje.

E gjith kjo per hir te se huajes qe aq shume na ben per vete e qe per fat te keq ndodh shpesh qe edhe te huajen kur e marrim dime shume dhe ta devijojme - prap e perziejme me ndonje adet tonin :D....
 

entila

Anëtar i ri
mendoj se shqiptaret jane 100 here me te mire se te shteteve te tjera sepse dine ta vleresojne veten e tyre dhe gjithashtu ti respektojne e ti mikpresin te huajt..
 

VirusiEULEX

Antar Aktiv
une ju tregoj perse keshtu.

po marrim nje shembull, zeme se je bashke me nje femer/mashkull shume kohe dhe ai/ajo pothuaj i posedon te gjitha qe ty ne te vertete te terheqin por pasi te kaloje nje kohe e gjate sikur ngopeni nga ato te gjitha dhe kerkoni dic me teper qe, ne fakt, s'do mund te t'jua ofroje dashnori/dashnorja qe keni, por nje person teresisht i panjohur....ne kete rast, nje person italian ndersa po kalonit pushimet verore ne Itali.....te gjithe jemi njerez por te ketille jemi.........
 
Top