Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese!

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Prononcimi Papës Francis se Perëndia i ka "çliruar të gjithë prej nesh ... edhe ateistët", e bërë te mërkurën ka befasuar edhe besimtarët edhe jobesimtarët nëpër botë.


timthumb.php

Të dhëna mbi vendin ku jetojnë ateistët, çuditërisht ka pak, shkruan “The Washington Post”

Por një sondazh të vitit 2012, WIN / Gallup International, një firmë ndërkombëtare votimi pyeti më shumë se 50. 000 njerëz në 40 vende nëse ata e konsideronin veten "fetar", "jo fetar" apo "ateist të bindur ".

Në përgjithësi, sondazhi arriti në përfundimin se rreth 13 për qind e të anketuarve globalë u identifikuan si ateistë, më shumë se gjysma prej tyre ishin në SHBA.

Përqindja më e lartë e të vetëshpallurve ateistë është në Kinë: me një rezultat befasueses prej 47 për qind. Besimi ka një histori të komplikuar në Kinë. Shteti është thellësisht skeptik rreth fesë, të cilën ajo e ka konsideruar prej kohësh një kërcënim për autoritetin e saj. Historia e përbuzjes së fesë ka filluar që në shekullin e 19-të dhe do të vijojë për një kohë të pacaktuar, shkruan “The Washington Post”.

Për Japoninë nuk ka surpriza. Vetëm 31 për qind e quajnë veten ateist. Nga një vëzhgim sipërfaqësor në terren shikohen të praktika të zakonshme fetare, si dasma në kisha, etj. Një situatë e ngjashme paraqitet edhe në Gjermani.

Ajo që i ka habitur studiuesit ka qenë Arabia Saudite, ku 5 për qind thonë se ata janë ateistë. Nuk është një numër i lartë, por më i lartë se sa në shumë vende të tjera, pavarësisht tabusë jashtëzakonisht e ndjeshme ndaj ateizmit në Arabinë Saudite, e cila është konsideruar gjithashtu një krim i rëndë. (Në të dyja, Irak dhe Afganistan, për shembull, më pak se 1 për qind e të anketuarve e quanin veten ateistë. )

Studimi gjithashtu zbuloi se ndjenjat më të forta fetare janë të njerëzit e varfër dhe të paarsimuarit.

/Shekulli Online
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese!

Them te drejten keto studimet me befasojne. Nuk munde te nxirret anket me shprehje te njerezve.

Kam pershtypjen se perqindja e atesiteve dhe fetareve (ne kuptimin e plot te fjales ateist e fetar) nuk eshte shume e larte.

Pra shumica jane as andej e as kendej, per mos me thane kah fryen era. Nuk munde ti thuash njeriut te krishter nese ne kishe shkn vetem ne ceremonin e marteses, nuk munde ti thuash njeriut Islam nese ne xhami shkon vetem per Bajram ashtu siq nuk munde ti thuash njeriut ateist atehere kur e ka Faqen ne veshtiresi iken ne kish ap xhami.
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese!

Them te drejten keto studimet me befasojne. Nuk munde te nxirret anket me shprehje te njerezve.

Kam pershtypjen se perqindja e atesiteve dhe fetareve (ne kuptimin e plot te fjales ateist e fetar) nuk eshte shume e larte.

Pra shumica jane as andej e as kendej, per mos me thane kah fryen era. Nuk munde ti thuash njeriut te krishter nese ne kishe shkn vetem ne ceremonin e marteses, nuk munde ti thuash njeriut Islam nese ne xhami shkon vetem per Bajram ashtu siq nuk munde ti thuash njeriut ateist atehere kur e ka Faqen ne veshtiresi iken ne kish ap xhami.


Je shume objektiv kitrra kjo me pelqen sepse ateist thote jam sa me qene ne qender vemendje e pastaj zbaton te njejtat adetete fese se vet si gjate marteses ,ashtu edhe kur vdesin varrosen me adetet e fese se tyre,.,,
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese!

Jam musliman por nuk kam shkuar kurrë në xhami edhe pse e kisha dy hapa larg.Nuk kam shkuar ndonjëherë në kishë edhe pse në qytetin tim ishte ''modë'' të shkoje për të ndezur qiri kur ishte ndonjë festë se kishte shumë goca.Kur të martohem nuk do shkoj në xhami,as kur të vdes nuk dua hoxhë.Lekët e hoxhës do e lej porosi që t'ja japin ndonjë fakiri. Nuk e di në më bën kjo ateist por ja që ndjehem mirë kështu :)
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese!

Jam musliman por nuk kam shkuar kurrë në xhami edhe pse e kisha dy hapa larg.Nuk kam shkuar ndonjëherë në kishë edhe pse në qytetin tim ishte ''modë'' të shkoje për të ndezur qiri kur ishte ndonjë festë se kishte shumë goca.Kur të martohem nuk do shkoj në xhami,as kur të vdes nuk dua hoxhë.Lekët e hoxhës do e lej porosi që t'ja japin ndonjë fakiri. Nuk e di në më bën kjo ateist por ja që ndjehem mirë kështu :)

Respekt per mendimin tend edhe une mendoj se hoxhallaret kan vetem nje hall si te trashin xhepat me shume une flas ne qytetin tim vin nga pjeset tjera te vendit fukara dalin me nga tre shpija neqytet te vetin plus ne qytetin ku bejne ritet fetare,
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese!

Me gishterinje mund t'i numerosh tgjithe ateistet, sepse ska te tille. Ata qe jane ateiste, nuk diskutojne rreth dickaje qe nuk "ekziston". Pak ka, shume pak !::cool::
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese!

Janë shumë pak për fat të keq,ke të drejtë.Nëse do ishin më shumë do kishte paqe,jo kamikazë.
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese!

Janë shumë pak për fat të keq,ke të drejtë.Nëse do ishin më shumë do kishte paqe,jo kamikazë.


Ti i ve flaken gjithmone bhhahahhahahahhha more leon hahhahhahahhahaha ska edhe aq shume kamikaze sa mendon jo
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese!

Kamikaz gjate kohes se Japonit e ka fjalen xhebro mos ia var veshin lool
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese!

Them te drejten keto studimet me befasojne. Nuk munde te nxirret anket me shprehje te njerezve.

Kam pershtypjen se perqindja e atesiteve dhe fetareve (ne kuptimin e plot te fjales ateist e fetar) nuk eshte shume e larte.

Pra shumica jane as andej e as kendej, per mos me thane kah fryen era. Nuk munde ti thuash njeriut te krishter nese ne kishe shkn vetem ne ceremonin e marteses, nuk munde ti thuash njeriut Islam nese ne xhami shkon vetem per Bajram ashtu siq nuk munde ti thuash njeriut ateist atehere kur e ka Faqen ne veshtiresi iken ne kish ap xhami.


Një musliman është ai që e beson atë, çfarë bën e çfarë nuk
bën, apo është në kundërshtim me udhëzimet jep vetëm ai
përgjegjësi. Sot mund të mos i përmbahet, por nesër shtrëngohet
e vazhdon të shpeshtojë shkuarjen në xhami e kishë.

Nëse ne do të e klasifikonim çdonjërin nga ne në këtë mënyrë,
ne as njërëz a qytetarë nuk do ta meritonim të quheshim!

Unë jam musliman, e këtë askush s'mund të ma mohojë,
çfarë bëjë a nuk bëjë e vlerësoj vetë.

Edhe kujdes, shikoje veten kah po të çon fryma....
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Pe: Titulli: Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese

Një musliman është ai që e beson atë,

Edhe kujdes, shikoje veten kah po të çon fryma....

Ate, ka qe e besojne edhe te besimeve tjera.

Sa per ceshtjen e frymes, meq mu dha rasti, me duhet te falenderoje angazhimin tend si truproje dhe keshilltar per ceshtje sigurie.

Neser e ke te lire, pak me vonese te lajmerova, por ti e di sa angazhime kam.
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befas

Ate, ka qe e besojne edhe te besimeve tjera.

Sa per ceshtjen e frymes, meq mu dha rasti, me duhet te falenderoje angazhimin tend si truproje dhe keshilltar per ceshtje sigurie.

Neser e ke te lire, pak me vonese te lajmerova, por ti e di sa angazhime kam.

Po, mbase e din, atëherë pse mundohesh të bësh zbulime të reja?

بdhe ty të falënderojnë të gjithë për përkujdesin rreth frymës...
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese!

Edhe ateisti kur eshte ne rregik p.sh ne rast qe eshte ne airoplan dhe ndodh ndonje tundim apo ndonje mundesi te rrezohet airoplani bertet O ZOT ! :D
Shum ka persona qe e quajn veten ateist nese i ka ndodh ndonje gje ne jete p.sh i ka vdek ndonje i aferm apo i ka ndodh dicka personalisht ka edhe te atille injorant qe nese i ka len e dashura , i dashuri ! por kjo s'eshte ateizem ! kjo eshte qe ke marr inati Zotin per ato qe te kan ndodh ! ka ateista qe vetem p.sh ka pa ndonje rast qe ka bere ndonje te keqe ndonje person i ndonje besimi at'here e ka quajt veten apo eshte bere "ateist" nfakt ai s'eshte ateist por injorant sepse besimin ne Zot e shikon ne veprat e njerzve te besimeve te ndryshem ! mendoj qe ska ateist te vertete sepse te gjithe qe bejne propagand kunder ndonje besimi fetare ata njefar menyre e besojn Zotin por thjesht duan te dalin kunder besimtareve.

Kurse ka besimtare mekatare dhe jo mekatare pra ata qe i kryejn rregullat fetare dhe ndalohen nga ato qe jua ndalon besimi fetare qe kan apo mekatare qe nuk i kryejn keto rregulla por keta nuk jan ateista !! zemra e gjdo personi ne bote i beson ne ZOT ! por epshi mendja e disave thojn qe jan ateista.
nuk besoj qe ne arabin saudite jan nje % kaq e madhe ateistet thjesht edhe nese do ishin ata prap se prap nuk do ta deklaronin.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Titulli: Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese!

Respekt per mendimin tend edhe une mendoj se hoxhallaret kan vetem nje hall si te trashin xhepat me shume une flas ne qytetin tim vin nga pjeset tjera te vendit fukara dalin me nga tre shpija neqytet te vetin plus ne qytetin ku bejne ritet fetare,

A mendon se e ke gabim se thu 1 gje till per Hoxhallaret, jo se du ti mbroj, po hoxha eshte mesues dhe e ka per detyre te mbaj ligjerat per fe . Cili hoxh u be miljoner sipas teje?se mos eshte paga marramendes e hoxhallarve, cili hoxh u gjyku per korrupcion?Njeriu duhet te jet vetvetja Xhebra,e jo te hy ne valle pa dit fare vetem se u ndegjun ca daire!
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Themelues
Titulli: Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese!

Tani te thuash qe s'ka ateiste, sjam dakort. Por jam dakort qe jo te gjithe ato qe mbrojne ateizmin apo e shprehin jam ateist jane ne te vertete ateist, .. Une kam pare qe te thuash ateist ka dale ne mode, haha.. psh kam rastis shpesh neper biseda ku disa njerez thone: Ne ateistet, jo kshu jo ashtu... kur i pyes vec: Mfal po si mund te jesh ateisT?dhe behem gati ti rreshtoj ca arsye? me thone: Jo mi se jam e krishter ose muslimane por besoj se ka Zot dhe kaq, sbesoj xhami e kisha, ...

Mgjth qe te sqarohen dhe ato qe kan dyshime a jane ateist apo jo:

Nqs beson se ka nje Zot qe ka krijuar ket bote, etj, ateher NUK JE ATEIST! Nqs ti beson me zemer dhe pohon me goje duke thene: NUK BESOJ SE KA ZOT atehere kjo te ben ATEIST ME VULE :p...
Ateistet ekzistojne, ndoshta jo ne numer te madh por absolutisht qe ka. edhe mjaft e lidhet krimin me besimit apo mosbesimin se lat nam fare! e keni bere bajat!
 
Redaktimi i fundit:

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese!

Problem i madh n'fankt edhe kto ateista s'na hahet buka :p
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese!

Po n'toke jetojme tgjithe more :p
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese!

Ne bote mendoj une, ka shume pak ateist ne kuptimin e plote te fjales, ka me shume asi qe mendojne se jane ateist, por kur vetetine apo bubullon, i luten perendise!
 
Top