Kualifikueset e Botërorit 2022

Abisi

Larguar✌
Kupa-e-Botes-1100x620.jpgShort i vështirë ashtu siç pritej, për Shqipërinë dhe Kosovën, në rrugën drejt kualifikueseve të Botërorit 2022. Kombëtarja u pozicionua në Grupin I, ku kundërshtari më i fortë është Anglia. “Tre Luanët” ishin mes kokave të grupit në short dhe janë një tabu për kuqezinjtë, që në katër përballje historike gjithmonë në kualifikueset e Kupës së Botës, nuk kanë arritur të marrin asnjë rezultat pozitiv.

Nga skuadrat e vazos së dytë të shortit, Shqipëria gjeti një tjetër skuadër mjaft të fortë, Poloninë e Robert Lewandowskit. Në përballjet historike me këtë kundërshtar, Kombëtarja ka fituar vetëm një nga 11 ndeshje dhe kjo në vitin e largët 1953.

Për të mos u nënvlerësuar edhe Hungaria, që paraqitet si forca e tretë e grupit në letër, ndërsa rivalë më të dobët se kuqezinjtë në grupin me gjashtë skuadra janë Andorra dhe San Marino.

Kualifikuese mjaft të vështira parashikohen edhe ato të Kosovës. Dardanët do të luajnë në Grupin B, i cili ka vetëm 5 ekipe. Spanja është kokë serie, ndërsa rivalët e tjerë, të gjithë më të fortë se Kosova bazuar në renditjen e FIFA-s janë Suedia, Greqia dhe Gjeorgjia.

Në grupet e tjera, Italia sfidohet nga Zvicra, Belgjika nga Uellsi dhe Holanda nga Turqia. Mjaft të balancuar duken grupi F me Danimarkën, Austrinë dhe Skocinë, por edhe Grupi H me Kroacinë, Sllovakinë, Rusinë dhe Slloveninë. Dhjetë skuadrat fituese të grupit kualifikohen direkt në Kupën e Botës, ndërsa ekipet e vendeve të dyta, të cilave do t’u shtohen edhe dy skuadrat më të mira nga Liga e Kombeve do të luajnë në fazën “play off” për tre bileta që do të plotësojnë 13 vendet e Europës në Katar 2022.
a2news. com
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Veshtire por jo e pamundur.

Kualifikueset e boterorit kane nje tkeqe sepse vetem vendi pare shkon direk, vendi dyte do kete playoff, kshu qe malore e kemi edhe po dolem te dytet, se Anglise skemi ca i bejme.

Ndeshja pare ne Mars eshte me Andorren, presim Angline 3 dite mrapa dhe e mbyllim marsin me gjigandet e san marinos lol
 
Top