Kujdes, këto janë aplikacionet që dinë më shumë për ju

app.jpg

Sa herë që mendoni se diçka është falas në internet, mendoni përsëri pasi ndoshta e keni paguar me privatësinë tuaj.

Shumica e aplikacioneve që shkarkoni gjenerojnë automatikisht të dhënat tuaja personale dhe i ruajnë ato në bazën e të dhënave.


Është një sekret i hapur që shumë kompani sigurojnë jetesën nga të dhënat personale të përdoruesve, pasi i ndihmon ata si në vendosjen e reklamave ashtu edhe në vendosjen e përmbajtjes.


Këto janë aplikacionet që posedojnë më së shumti të dhëna tuaja personale:

* Facebook – 70 për qind e të dhënave personale të mbledhura

* Instagram – 58.82 për qind

* Tinder – 55.88 për qind

* Grindr – 52.94 për qind

* Uber – 52.94 për qind

* Awesome – 41.18 për qind

* Tesco – 38.24 për qind

* Spotify – 35.29 për qind

* MyFitnessPal – 35.29 për qind

* Jet2 – 35.29 për qind

Nëse nuk doni që aplikacionet të dinë gjithçka për ju dhe ne shpesh u themi atyre më shumë sesa duhet, kontrolloni cilësimet për të parë se si mund të kufizoni sasinë e informacionit personal të përpunuar.


Lajmifundit.al
 
Po aman,s`kane nevoje me u zorit shume,se shumica e njerzve i bejne vete share te dhenat e tyre.
Pastaj nese duane te dine vendodhjen e te dhenat tua,eh tashme ka mjaft opsione e varjante tjera.
Vetem po u shkepute totalisht nga cdo opsion teknollogjie.
 
Po aman,s`kane nevoje me u zorit shume,se shumica e njerzve i bejne vete share te dhenat e tyre.
Pastaj nese duane te dine vendodhjen e te dhenat tua,eh tashme ka mjaft opsione e varjante tjera.
Vetem po u shkepute totalisht nga cdo opsion teknollogjie.
Ka mi si s'ka.
Mos i shkarko app ose nese i ka tel vete ç'aktivizoji.
Une fb e kam hap historikisht nga chrome.
 
Ka mi si s'ka.
Mos i shkarko app ose nese i ka tel vete ç'aktivizoji.
Une fb e kam hap historikisht nga chrome.
dakort,por per aq kohe sa ke nje telefon ne perdorim,vendodhja e jote e c1do gje e jotja ne nje fare forme nuk eshte me ne privatesine tende.
Dhe sikur i fikur te jete.
 
Shiko fotografinë 1765169

Sa herë që mendoni se diçka është falas në internet, mendoni përsëri pasi ndoshta e keni paguar me privatësinë tuaj.

Shumica e aplikacioneve që shkarkoni gjenerojnë automatikisht të dhënat tuaja personale dhe i ruajnë ato në bazën e të dhënave.


Është një sekret i hapur që shumë kompani sigurojnë jetesën nga të dhënat personale të përdoruesve, pasi i ndihmon ata si në vendosjen e reklamave ashtu edhe në vendosjen e përmbajtjes.


Këto janë aplikacionet që posedojnë më së shumti të dhëna tuaja personale:

* Facebook – 70 për qind e të dhënave personale të mbledhura

* Instagram – 58.82 për qind

* Tinder – 55.88 për qind

* Grindr – 52.94 për qind

* Uber – 52.94 për qind

* Awesome – 41.18 për qind

* Tesco – 38.24 për qind

* Spotify – 35.29 për qind

* MyFitnessPal – 35.29 për qind

* Jet2 – 35.29 për qind

Nëse nuk doni që aplikacionet të dinë gjithçka për ju dhe ne shpesh u themi atyre më shumë sesa duhet, kontrolloni cilësimet për të parë se si mund të kufizoni sasinë e informacionit personal të përpunuar.


Lajmifundit.al
Po whatsapp?
 
Kush eshte i paster, ska cfare te friksohet.

I keqi, cdohere mundohet tinezisht te flas e te veproje cdo gje.
Po ska te bej me ate per te fshehur .. po shteti .. psh di cdo gje . .. ku je sa pare dhe .. per cfare i shpenzove.. ske privatsi fare .
 
Oh yesss....
Ka 7 vjet qe na e thote Edward Snowden ish CIA qe ka kerku azil ne Rusi. Kamerat hapen sipas sinjaleve qe marrin per individ te ndryshem, shikojne dhe degjojne gjithe bisedat. Mund tet hapin dhe 4 kamera njeheresh nese ke smartphone, laptop, tablet dhe TV me kamer lol

Big brother po na vezhgon ?

Ca mkujtove tani...
Vite me para (ja 10 tpakten)mbaj mend nje sit qe mblidhte informacionet (listen e miqve, fotot, te dhenat kryesore) dhe krijonte profile.
Dhe jo vetem un e kam gjet veten aty...
 
Oh yesss....
Ka 7 vjet qe na e thote Edward Snowden ish CIA qe ka kerku azil ne Rusi. Kamerat hapen sipas sinjaleve qe marrin per individ te ndryshem, shikojne dhe degjojne gjithe bisedat. Mund tet hapin dhe 4 kamera njeheresh nese ke smartphone, laptop, tablet dhe TV me kamer lol

Big brother po na vezhgon ?
Me duket do i rikthehem perseri ngjitesve te camerat e tel ?????? Ju djegshin satelitet jarebi se kushedi sa do jemi flliq ???????
 
Po kto te darkweb se kam kuptu akoma, si ka mundesi qe si kapin dot ose ta mbyllin? Apo Darkweb eshte vete CIA, se dhe kte version e kam degju?
Cia dhe sherbimet e tjera inteligjente i lejojne vete sepse nepermjet tyre arrijne te piketojne hackerat me te mire ne bote, i lejojne te shkelin ligjin per ca kohe e kur mbushet kupa shkojne e i thone-o puno per ne ose futu ne burg per nje kohe te gjate.

Di personalisht nje rast te tille ne Therande te Kosoves ku kane ardhur amerikane dhe e kane marre ate çunin me vete familjarisht.

Di edhe dy gjermane adoleshente qe kane ikur nga qyteti i tyre familjarisht pasi i vizituan BKA(BundesKriminalAmt)
 
Cia dhe sherbimet e tjera inteligjente i lejojne vete sepse nepermjet tyre arrijne te piketojne hackerat me te mire ne bote, i lejojne te shkelin ligjin per ca kohe e kur mbushet kupa shkojne e i thone-o puno per ne ose futu ne burg per nje kohe te gjate.

Di personalisht nje rast te tille ne Therande te Kosoves ku kane ardhur amerikane dhe e kane marre ate çunin me vete familjarisht.

Di edhe dy gjermane adoleshente qe kane ikur nga qyteti i tyre familjarisht pasi i vizituan BKA(BundesKriminalAmt)
Ndersa un akoma skam mesuar kleçkat e forumit ?????
 
Top