Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Po te thoshte ndonje nga Muslimanet .. kesi lloj komenti siq ka then Papa . ju kishin dal syt jasht duke kerku fjal sa ma ofenduse :D hahahaha sa mvjen me kesh qesh mu zgerdhi eh tonat :p :D po qa me bo nje person i lart qe e njohin n'fen katolike .. te thot ksi lloj komenti se di se di nje person me i pa njohur ose ma jo fetar te thot edhe nuk bon le mo nje person si Papa .. qe sipas fes katolike eshte person i lart .. i qa po di un :D homoseksualat me Zotin jon larg .. ata nuk po e disha qe jan besimtar , sepse te Zoti ata jon personat mat denum :D thjesht denimi ma i madh per nje njeri eshte te asishesh n'byth :D per gjinin mashkullore e kom fjalen :D por prap se prap pa ofendu askend .. shpesh her kan dal ksi gjona nga ona e priftav tash ket nuk po e them un por qe e din te gjith qe kan dal shum prifta pedofila e homoseksuala etj etj kshto qe eshte nje gje e pritur jo diqka e PA ZAKONSHME :Dedhe harrova te shtoj diqka .. me nje fjal .. qe per ata qe kuptojn PAPA ma saktesisht Feja Katolike e paska legalizu Homoseksalizmin kshto qe tash se paskan te ndaluar te behen homoseksual dhe te martohen mashkull me mashkull te gjith te Besimit Katolik :D
 

agfa13

Antar Aktiv
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Ju z.moderator para se te merreni me shijet seksuale te antarve dhe te shlyeni postimet, perpiquni te kundershtoni ato ç'ka thash un per temen.
Islamiket "Shqiptar" ktu ne forum e kan ba si te modes, kur nuk din si te mbrohen i bien shkurt, ankohen te moderatoret kinse jan pala e ofenduar dhe disa moderator mezi presin te shlyejn postimet.
Mu personalisht nuk me intereson ate ç'ka tha i pari i kishes Katolike aq me teper homoseksualet por me habit fakti i disa besimtarve musulman qe duke perqesh Papen
mundohen ta paraqesin homoseksualitetin si shkallen ma te ulet morale, (e kush)
kur dihet shum mire qe ekzistenca e tyre asht reale.

Meqe Allahu i di te gjitha, hapeni kuranin dhe na thoni ç'ka shkrun per homoseksualet
dhe ç'ka duhet me ba me to?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Ju z.moderator para se te merreni me shijet seksuale te antarve dhe te shlyeni postimet, perpiquni te kundershtoni ato ç'ka thash un per temen.
Islamiket "Shqiptar" ktu ne forum e kan ba si te modes, kur nuk din si te mbrohen i bien shkurt, ankohen te moderatoret kinse jan pala e ofenduar dhe disa moderator mezi presin te shlyejn postimet.
Mu personalisht nuk me intereson ate ç'ka tha i pari i kishes Katolike aq me teper homoseksualet por me habit fakti i disa besimtarve musulman qe duke perqesh Papen
mundohen ta paraqesin homoseksualitetin si shkallen ma te ulet morale, (e kush)
kur dihet shum mire qe ekzistenca e tyre asht reale.

Meqe Allahu i di te gjitha, hapeni kuranin dhe na thoni ç'ka shkrun per homoseksualet
dhe ç'ka duhet me ba me to?

Si duket paske problem me te pamurit. Shiqo me lart ne fillim e ke pergjigjen. Lexoj postimet me rradhe, do ta kuptosh me mire dhe sic duhet temen.
 

baby-angel

Thpilt
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Meqe Allahu i di te gjitha, hapeni kuranin dhe na thoni ç'ka shkrun per homoseksualet
dhe ç'ka duhet me ba me to?

Agfa, e ka sqaruar shume qarte Loverboy me lart se si duhet vepruar me homoseksualet sipas Kur'anit...(e ke ne fillim te faqes)..

Sa per temen : Papa duhet te kishte thene : - Besimtare, kujdes, mos i ofendoni homoseksualet, keshtu do kishte pak llogjike..Po te thuash mos i ofendoni homoseksualet besimtare i bie qe Papa ti pranoje homoseksualet si besimtare, gje qe ne fakt eshte e pa pranueshme per sa kohe homoseksualiteti eshte nje fenomen i denueshem qofte nga feja e krishtere qofte nga ajo muslimane...

Gjths mendoj qe eshte ose nje perkthim i keq ose nje fraze e pamenduar shume...
 

agfa13

Antar Aktiv
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Si duket paske problem me te pamurit. Shiqo me lart ne fillim e ke pergjigjen. Lexoj postimet me rradhe, do ta kuptosh me mire dhe sic duhet temen.

Athere ti vrasim. Ky asht morali islam?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Athere ti vrasim. Ky asht morali islam?

Jo jo..Kurrsesi nuk ben ti vrasim ata. Perkundrazi, leri te jetojne. Kush e di, ndoshta ne kete menyre do shtohet nataliteti ne bote, dhe ndoshta nje dite edhe i biri yt do behet mu sikurse ata, si mendon ?
 

baby-angel

Thpilt
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Homoseksualiteti eshte nje dukuri qe ka ekzistuar shuuume kohe me pare (madje ne fene islame ekziston dhe nje tregim per popullin e Lutit , qe ka permendur dhe Loverboy te cilet Zoti i denoi dhe sot aty eshte deti i vdekur (deti i vetem ku nuk ka asnje gjallese)dhe fatkeqesisht numri i tyre po rritet gjithnje e me shume...

Homoseksualiteti eshte nje dukuri negative dhe si e tille nuk duhet te ekzistoje ose me mire te zhduket, por nese shteti i jep perkrahje(sic bejne ne Hollande apo dhe vende te tjera), ia lehteson jeten kur thone, kjo dukuri do vije gjithmone ne rritje dhe eshte madje e rrezikshme..

Nuk e di cfare moshe ke ti Agfa, mgjth doja te pyesja: a do te pelqente ty te kishe femije homoseksuale? Apo femijet e femijeve te tu te ishin te tille? Si do te vinte sikur ti te ishe femije i adoptuar i nje cifti homoseksualesh apo transseksualesh?

E pra gjerat duhen menduar cik me gjate. As une nuk jam per vrasje (edhe pse me duket si menyra e vetme per ti hequr njehere e pergjithmone ndoshta) por te pakten mos tia bejme me te lehte jeten..
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Agfa, e ka sqaruar shume qarte Loverboy me lart se si duhet vepruar me homoseksualet sipas Kur'anit...(e ke ne fillim te faqes)..

Sa per temen : Papa duhet te kishte thene : - Besimtare, kujdes, mos i ofendoni homoseksualet, keshtu do kishte pak llogjike..Po te thuash mos i ofendoni homoseksualet besimtare i bie qe Papa ti pranoje homoseksualet si besimtare, gje qe ne fakt eshte e pa pranueshme per sa kohe homoseksualiteti eshte nje fenomen i denueshem qofte nga feja e krishtere qofte nga ajo muslimane...

Gjths mendoj qe eshte ose nje perkthim i keq ose nje fraze e pamenduar shume...

Feja e Krishtere e denon homoseksualizmin si fenomen duke u bazuar tek ligji mbi te drejtat e njeriut dhe per te qene me e sakte, bazohet tek ligji i te drejtes mbi jeten e njeriut...

Duke konsideruar qe Kisha mbron jeten ne cdo trajte, nga njera ane, nuk incentivon homoseksualizmin pasi nuk sjell jete madje ul ndjeshem lindjet, nga ana tjeter as nuk e denon si Kurani apo Islami, sepse ka kuptuar me se fundi se preferencat seksuale nuk zgjidhen vullnetarisht, pra te qenit homoseksual nuk eshte zgjedhje racjonale, dhe po te vriste homoseksualet do binte ne kundershtim e ligjin mbi te cilin bazohet!
 

ssokoll

Release Yourself
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Dhe ku ishte Cudia e madhe ketu ?
Sipas jush duhet te dalim ne rruge me shpate ne dore dhe ti vrasim apo si eshte puna ?
Kisha Katolike nuk i pranon gjera te tilla , Por nuk eshte e thene qe duhet tu deklaroje lufte , dhe ky eshte ndryshimi mes fese Krishtere dhe asaj Islame , sepse ne fene krishtere , mund te jesh i respektuar edhe po nuk qe i krishtere. dhe po pate dal jashte orbitit.


Shiko BeniT,
edhe ne fene krishtere nje homoseksual nuk quhet me besimtar...mos i ngatro gjerat si i ka bere ai popi ratzinger :dance:
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Shiko BeniT,
edhe ne fene krishtere nje homoseksual nuk quhet me besimtar...mos i ngatro gjerat si i ka bere ai popi ratzinger :dance:

Ne cilen pjese te krishterimit ndodh kjo gje???

Jo per gje, por per te folur per fene katolike duhen baza te forta, jo thashetheme!
Feja e Krishtere perben Jurisdiksjon me vete derman, ashtu si magjistratura, ashtu si politika...
Per te kuptuar fene e Krishtere duhet te lexosh shume shume libra, jo vetem Biblen (sic beni ju me Kuranin)....

E dini cfare jane Enciklikat??? Hidhini nje sy dhe pastaj gjykoni! Mos beni copy paste te fjaleve qe jane ne bibel si t'ju doje qejfi!;)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Ne cilen pjese te krishterimit ndodh kjo gje???

Jo per gje, por per te folur per fene katolike duhen baza te forta, jo thashetheme!
Feja e Krishtere perben Jurisdiksjon me vete derman, ashtu si magjistratura, ashtu si politika...
Per te kuptuar fene e Krishtere duhet te lexosh shume shume libra, jo vetem Biblen (sic beni ju me Kuranin)....

E dini cfare jane Enciklikat??? Hidhini nje sy dhe pastaj gjykoni! Mos beni copy paste te fjaleve qe jane ne bibel si t'ju doje qejfi!;)

Kush te ka thene keshtu Bri ?

Edhe ti, per te folur per Islamin, duhen baza te fora, e jo HAMENDJE:lexim::gjujpeshk:
 

baby-angel

Thpilt
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Feja e Krishtere e denon homoseksualizmin si fenomen duke u bazuar tek ligji mbi te drejtat e njeriut dhe per te qene me e sakte, bazohet tek ligji i te drejtes mbi jeten e njeriut...

Duke konsideruar qe Kisha mbron jeten ne cdo trajte, nga njera ane, nuk incentivon homoseksualizmin pasi nuk sjell jete madje ul ndjeshem lindjet, nga ana tjeter as nuk e denon si Kurani apo Islami, sepse ka kuptuar me se fundi se preferencat seksuale nuk zgjidhen vullnetarisht, pra te qenit homoseksual nuk eshte zgjedhje racjonale, dhe po te vriste homoseksualet do binte ne kundershtim e ligjin mbi te cilin bazohet!
Ca do te thote qe feja e krishtere e denon homoseksualizmin si fenomen dhe jo homoseksualin?
Do te thote qe e quan te keqe dukurine por vazhdon ti quaje te mire homoseksualet? Se keshtu i bie qe ta quash te keqe vrasjen(si dukuri) por te mire vrasesin(si njeri)..

Meqe homoseksualet ndihmokan ne uljen e lindjeve duhet pranuar nga kisha??
Edhe vrasesit ndihmojne ne uljen e numrit te popullsise...atehere?

E ka kuptuar se fundmi? Dmth ne fene e Krishtere gjerat ndryshohen sipas qejfit te njerezve dhe kuptimit te tyre? Apo eshte nje fe e Zotit dhe vetem ai mund te ndryshoje , si behet ne Kur'an (qe ska ndryshuar e as do ndryshoje me)..


Ne cilen pjese te krishterimit ndodh kjo gje???

Jo per gje, por per te folur per fene katolike duhen baza te forta, jo thashetheme!
Feja e Krishtere perben Jurisdiksjon me vete derman, ashtu si magjistratura, ashtu si politika...
Per te kuptuar fene e Krishtere duhet te lexosh shume shume libra, jo vetem Biblen (sic beni ju me Kuranin)....

E dini cfare jane Enciklikat??? Hidhini nje sy dhe pastaj gjykoni! Mos beni copy paste te fjaleve qe jane ne bibel si t'ju doje qejfi!;)
Edhe feja muslimane eshte juridiksion me vete, madje ka dhe nje kushtetute te sajen qe eshte Kur'an-i, ne te cilin jane te permbledhura shumica e dijeve..dhe seshte e vertete qe muslimanet lexojne vetem Kur'an-in, ka aq shume libra mbi kte fe sa nuk do mund ti lexoje dot te gjitha...
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Ca do te thote qe feja e krishtere e denon homoseksualizmin si fenomen dhe jo homoseksualin?
Do te thote qe e quan te keqe dukurine por vazhdon ti quaje te mire homoseksualet? Se keshtu i bie qe ta quash te keqe vrasjen(si dukuri) por te mire vrasesin(si njeri)..
Jo, denon sjelljen po jo me vdekje!
Te denosh nje homoseksual me vdekje apo cfaredolloj vepre qe cenon integritetin e njeriut, sjell te njejtin rezultat = uljen e numrit te popullsise!


Meqe homoseksualet ndihmokan ne uljen e lindjeve duhet pranuar nga kisha??
Edhe vrasesit ndihmojne ne uljen e numrit te popullsise...atehere?
Nuk eshte i njejte qellimi i homoseksualeve me ate te vrasesve! Homoseksualet nuk cenojne jeten e te tjereve duke vrare, vrasesit PO!
Te denohen te gjithe njerezit qe ulin numrin e popullsise sic thoni ju, i bie qe edhe te semuret DOWN te vriten e te ktehemi ne kohen e Hitlerit (ndaj dhe ishin dakort me hitlerin arabet!)
E ka kuptuar se fundmi? Dmth ne fene e Krishtere gjerat ndryshohen sipas qejfit te njerezve dhe kuptimit te tyre? Apo eshte nje fe e Zotit dhe vetem ai mund te ndryshoje , si behet ne Kur'an (qe ska ndryshuar e as do ndryshoje me)..
Bibla eshte kushtetute me fatispecje te hapur, jo te mbyllur si Kurani!
Ligjet me fatispecje te hapur, lene hapesire ne adoptimin e tyre sipas kohes, ata me fatispecje te mbyllur, nuk lene asnje lloj horizonti!


Edhe feja muslimane eshte juridiksion me vete, madje ka dhe nje kushtetute te sajen qe eshte Kur'an-i, ne te cilin jane te permbledhura shumica e dijeve..dhe seshte e vertete qe muslimanet lexojne vetem Kur'an-in, ka aq shume libra mbi kte fe sa nuk do mund ti lexoje dot te gjitha...

Nuk po flas per librat me perralla, po flas per libra me shpjegim kushtetute!
Po flas per teologjine ne pergjithesi! Per te sqaruar nje kushtetute, nuk merren fjalet si ti doje qejfi njerezve, por ka libra qe shpjegojne cdo fjale qe eshte e shkruar!:)

Une ve re, nga shume myslymane, qe perdorin fjale te bibles dhe i sjellin si ti doje qejfi, pa marre parasysh kontekstin ne te cilin shkruhet!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Une ve re, nga shume myslymane, qe perdorin fjale te bibles dhe i sjellin si ti doje qejfi, pa marre parasysh kontekstin ne te cilin shkruhet!

Te njejten gje e beni edhe ju :)
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Une ve re, nga shume myslymane, qe perdorin fjale te bibles dhe i sjellin si ti doje qejfi, pa marre parasysh kontekstin ne te cilin shkruhet!

Te njejten gje e beni edhe ju :)

Mke pare mua ndonjehere te citoj Kuranin???
Jo..se as ja kam haberin ku ta gjej!

Une citoj budallalliqet qe shkruajne besimtaret tuaj ne emer te Kuranit!:)
 

ssokoll

Release Yourself
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Ne cilen pjese te krishterimit ndodh kjo gje???

Jo per gje, por per te folur per fene katolike duhen baza te forta, jo thashetheme!
Feja e Krishtere perben Jurisdiksjon me vete derman, ashtu si magjistratura, ashtu si politika...
Per te kuptuar fene e Krishtere duhet te lexosh shume shume libra, jo vetem Biblen (sic beni ju me Kuranin)....

E dini cfare jane Enciklikat??? Hidhini nje sy dhe pastaj gjykoni! Mos beni copy paste te fjaleve qe jane ne bibel si t'ju doje qejfi!;)

me mjafton te di se ju keni kater versione te librit tuaj, te gjitha te shkruara nga dora e njeriut dhe se ka plot kundershtime ne ato libra dhe per me shum me mjafton fakti se ju besoni se nje dit zoti juaj do shkoje ne pension dhe do e zevendesoje nje njeri i cili do behet zot...ncnnc
 

ssokoll

Release Yourself
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Ne cilen pjese te krishterimit ndodh kjo gje???

Jo per gje, por per te folur per fene katolike duhen baza te forta, jo thashetheme!
Feja e Krishtere perben Jurisdiksjon me vete derman, ashtu si magjistratura, ashtu si politika...
Per te kuptuar fene e Krishtere duhet te lexosh shume shume libra, jo vetem Biblen (sic beni ju me Kuranin)....

E dini cfare jane Enciklikat??? Hidhini nje sy dhe pastaj gjykoni! Mos beni copy paste te fjaleve qe jane ne bibel si t'ju doje qejfi!;)

me mjafton te di se ju keni kater versione te librit tuaj, te gjitha te shkruara nga dora e njeriut dhe se ka plot kundershtime ne ato libra dhe per me shum me mjafton fakti se ju besoni se nje dit zoti juaj do shkoje ne pension dhe do e zevendesoje nje njeri i cili do behet zot...ncnnc:dance::dance:
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

me mjafton te di se ju keni kater versione te librit tuaj, te gjitha te shkruara nga dora e njeriut dhe se ka plot kundershtime ne ato libra dhe per me shum me mjafton fakti se ju besoni se nje dit zoti juaj do shkoje ne pension dhe do e zevendesoje nje njeri i cili do behet zot...ncnnc

Po po..futja vrapit!:)
Mungesa e kompetences te ben thuash budallalliqe:)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Mke pare mua ndonjehere te citoj Kuranin???
Jo..se as ja kam haberin ku ta gjej!

Une citoj budallalliqet qe shkruajne besimtaret tuaj ne emer te Kuranit!:)

Po mire Bri, problemi qendron mu ketu. Nuk duhet gjykuar asnje besim fetar ne baze te pasuesëve te atij besimi. Fatkeqsisht, keshtu veprojne shume.
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Po mire Bri, problemi qendron mu ketu. Nuk duhet gjykuar asnje besim fetar ne baze te pasuesëve te atij besimi. Fatkeqsisht, keshtu veprojne shume.

Pikerisht Lover, une nuk shaj Islamizmin si fe, sepse jam e parimit qe asnje fe nuk do te keqen, por me vjen ti kap me shpulla ata qe thone se duhen vrare njerezit ne emer te Kuranit!

Nuk e di ne me kupton apo jo:)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Pikerisht Lover, une nuk shaj Islamizmin si fe, sepse jam e parimit qe asnje fe nuk do te keqen, por me vjen ti kap me shpulla ata qe thone se duhen vrare njerezit ne emer te Kuranit!

Nuk e di ne me kupton apo jo:)

Nese e ke fjalen se duhen vrare homoseksualte, atehere te them se ashtu qendron puna e tyre ne Islam, duke u bazuar ne argumente (Hadithe te Profetit Muhammed a.a.). Por, denimi nuk ben te zbatohet nese brenda ne shtet nuk eshte prezent ligji i atille (ne kete rast, sheriatik).
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Nese e ke fjalen se duhen vrare homoseksualte, atehere te them se ashtu qendron puna e tyre ne Islam, duke u bazuar ne argumente (Hadithe te Profetit Muhammed a.a.). Por, denimi nuk ben te zbatohet nese brenda ne shtet nuk eshte prezent ligji i atille (ne kete rast, sheriatik).

Atehere, nese qendron keshtu fakti, i bie qe Kurani, te jete jurisdiksion i papermbushur...i cili mbron te drejtat gjenerale dhe jo ato individuale...Pra ve te miren kolektive perpara asaj individuale...ndersa Bibla ka trajta duale ne kete ceshtje...mbron dhe te miren kolektive, por ne te njejten kohe nuk lejon cenimin individual!

Mjafton shembulli i Jezusit: nese te gjuajne ne nje faqe, ktheji dhe tjetren per te kuptuar dhunen e Bibles..Pra dhunen e perdorin njerezit si ti doje qejfi, jo se e thote Bibla!:)
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Ne cilen pjese te krishterimit ndodh kjo gje???

Jo per gje, por per te folur per fene katolike duhen baza te forta, jo thashetheme!
Feja e Krishtere perben Jurisdiksjon me vete derman, ashtu si magjistratura, ashtu si politika...
Per te kuptuar fene e Krishtere duhet te lexosh shume shume libra, jo vetem Biblen (sic beni ju me Kuranin)....

E dini cfare jane Enciklikat??? Hidhini nje sy dhe pastaj gjykoni! Mos beni copy paste te fjaleve qe jane ne bibel si t'ju doje qejfi!;)


per ta kuptuar krishterizmit osht shum thjesht thuaj jam KATOLIK edhe asgje nuk te ndalohet :D shum sende thuhen qe ndalohen :D por pak :D shum pak sidomos ky sendi i fundit nje PAP qe dmth eshte nje besimtar i madh :D te thot BESIMTART HOMOSEKSUAL tash ndegjova :D sepse besimtar edhe homoseksual larg jon :D se me kon besimtar :D smundesh me qen edhe Homoseksual se e kishe ditur qe sbon te ndodh aj send te behet aj send :D
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

me mjafton te di se ju keni kater versione te librit tuaj, te gjitha te shkruara nga dora e njeriut dhe se ka plot kundershtime ne ato libra dhe per me shum me mjafton fakti se ju besoni se nje dit zoti juaj do shkoje ne pension dhe do e zevendesoje nje njeri i cili do behet zot...ncnnc:dance::dance:

Ahhh,tani ja ke fut kot (dmth nuk ke shkruar si nje mysliman i vertete). Me sa di une, besimi ne Kuran nuk quhet i plote pa respektimin e Bibles. ;) Gjithmone flitet per myslimanet e vertete.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Atehere, nese qendron keshtu fakti, i bie qe Kurani, te jete jurisdiksion i papermbushur...i cili mbron te drejtat gjenerale dhe jo ato individuale...Pra ve te miren kolektive perpara asaj individuale...ndersa Bibla ka trajta duale ne kete ceshtje...mbron dhe te miren kolektive, por ne te njejten kohe nuk lejon cenimin individual!

Mjafton shembulli i Jezusit: nese te gjuajne ne nje faqe, ktheji dhe tjetren per te kuptuar dhunen e Bibles..Pra dhunen e perdorin njerezit si ti doje qejfi, jo se e thote Bibla!:)

Une kam shkruar mjat ne pika te shkurtera rreth qendrimit te Kur'anit ndaj homoseksualizmit.

Sipas islamit, homoseksualizmi nuk eshte natyral, ai i largohet rruges dhe rregullave qe i bejne njerezit te shprehen para Zotit si te tille.

Zoti kur krijoi njeriun e pare, Ademin, atij i krijoi edhe bashkeshorten, qe te gjente prehje tek ajo, dhe sikur te mos kishte qene natyrshmeri kjo, apo te themi sikur te kishte qene logjike martesa mashkull- mashkull, e cila sikurse martesa mashkull-femer do t'realizonte qellimet e bashkeshortesise, sigurisht se Zoti, edhe nese nuk do ti kishte krijuar vetem mashkull, megjithate krahas femres do t'ia kishte krijuar edhe faktorin mashkull qe te defrehej, prehej dhe zhvillonte gjinine njerezore me te. Pra, nje gje e tille eshte jashte cdo norme njerezore:)
Madje, edhe tek bota shtazarake, t'gjithe e dime se shtimi i tyre behet nepermjet kontakteve mashkull-femer, dhe assesi ne menyre tjeter. Pra, me kete vertetojme se homoseksualizmi qenka dukuri ashtazarake, respektivisht nen kete kategori krijesash, kategori te cilen po e mbroka Papa apo Bibla, me arsyen se "bibla mbron dhe te miren kolektive, por ne te njejten kohe nuk lejon cenimin individual!"
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

per ta kuptuar krishterizmit osht shum thjesht thuaj jam KATOLIK edhe asgje nuk te ndalohet :D shum sende thuhen qe ndalohen :D por pak :D shum pak sidomos ky sendi i fundit nje PAP qe dmth eshte nje besimtar i madh :D te thot BESIMTART HOMOSEKSUAL tash ndegjova :D sepse besimtar edhe homoseksual larg jon :D se me kon besimtar :D smundesh me qen edhe Homoseksual se e kishe ditur qe sbon te ndodh aj send te behet aj send :D

Papa edhe po se pelqeu detyrohet ta thote ate gje se jeton ne nje bote shume te zhvilluar, ku shkelja e te drejtave te homoseksualeve shihet si shkelje e te drejtave te njeriut...keshtu qe deklarata e tij eshte nje deklarate pragmatike,me shume se dicka e sinqerte (ne syte e mi).

Ndersa ne vendet myslimane, shumica e njerezve jane kunder homoseksualitetit (edhe ata qe jane homoseksuale), prandaj nuk behen te tilla deklarata. Papa me ate deklarate fiton mbeshtetje e nje tjeter grupi, ndersa nje deklarate e tille nga ndonje hoxhe ne vendet myslimane do te armiqesonte pjesen derrmuese te popullsise.
 

baby-angel

Thpilt
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Jo, denon sjelljen po jo me vdekje!
Te denosh nje homoseksual me vdekje apo cfaredolloj vepre qe cenon integritetin e njeriut, sjell te njejtin rezultat = uljen e numrit te popullsise!

Nese e lexon cfare kam shkruar me lart do e kuptosh qe une sjam pro denimit me vdekje te homoseksualeve...


Nuk eshte i njejte qellimi i homoseksualeve me ate te vrasesve! Homoseksualet nuk cenojne jeten e te tjereve duke vrare, vrasesit PO!
Te denohen te gjithe njerezit qe ulin numrin e popullsise sic thoni ju, i bie qe edhe te semuret DOWN te vriten e te ktehemi ne kohen e Hitlerit (ndaj dhe ishin dakort me hitlerin arabet!)
Homoseksualet nuk cenojne gje kush tha, lejimi apo hejtesimi i nje dukurie te tille(homoseksualizmit) demton dhe shume madje...

Bibla eshte kushtetute me fatispecje te hapur, jo te mbyllur si Kurani!
Ligjet me fatispecje te hapur, lene hapesire ne adoptimin e tyre sipas kohes, ata me fatispecje te mbyllur, nuk lene asnje lloj horizonti!

Ca do te thote fatispecje?
Gjths Kur'an-i ska nevoje per adoptim se eshte i perkryer dhe gjen vend ne te gjitha kohet pa pasur nevoje per adoptime..
Nuk po flas per librat me perralla, po flas per libra me shpjegim kushtetute!
Po flas per teologjine ne pergjithesi! Per te sqaruar nje kushtetute, nuk merren fjalet si ti doje qejfi njerezve, por ka libra qe shpjegojne cdo fjale qe eshte e shkruar!:)
Lart ke thene qe Bibla eshte liber me fatispecje te hapura, dmth qe mund te interpretohet apo ndryshohet sipas kohes, dhe kjo ishte e mire, tani po thua qe eshte e keqe?
Edhe per Kur'an-in ka shume libra qe shpjegojne, mjafton te informohesh pak.


Une ve re, nga shume myslymane, qe perdorin fjale te bibles dhe i sjellin si ti doje qejfi, pa marre parasysh kontekstin ne te cilin shkruhet!
Une se njoh Biblen, prandaj dhe nuk citoj praj saj, por citoj ata qe citojne pjese te Bibles e qe sme duken llogjike..

Atehere, nese qendron keshtu fakti, i bie qe Kurani, te jete jurisdiksion i papermbushur...i cili mbron te drejtat gjenerale dhe jo ato individuale...Pra ve te miren kolektive perpara asaj individuale...ndersa Bibla ka trajta duale ne kete ceshtje...mbron dhe te miren kolektive, por ne te njejten kohe nuk lejon cenimin individual!
Ama ka nje kufi midis mbrojtjes se te mires individuale dhe asaj kolektive. Nese mbrojtja e te mires individuale cenon ate kolektive, ke mbron Bibla?

Mjafton shembulli i Jezusit: nese te gjuajne ne nje faqe, ktheji dhe tjetren per te kuptuar dhunen e Bibles..Pra dhunen e perdorin njerezit si ti doje qejfi, jo se e thote Bibla!:)

Ketu me rri, pra per fene e krishtere e pranoni qe keqperdoret, kurse per ate muslimane jo...

Hidhini nje sy edhe kesaj temes poshte, per te kuptuar me mire qendrimin e Kishes Katolike dhe te Papes, para se te beni gjykime te pabazuara:

http://www.forumivirtual.com/aktual...te-jo-depenalizimit-te-homoseksualitetit.html

E lexova kte temen qe kishe sjelle po se mora vesh fare...
1- titulli:
Vatikani i thote JO! depenalizimit te homoseksualitetit
Penalizoj = denoj
Depenalizoj= ç'denoj( apo zhdenoj, sorry per shqipen)
Ti thuash JO ç'denimit dmth ti thuash PO denimit, apo jo?

2-"Shtetet qe nuk pranojne martesen midis personave te te njejtit seks do viheshin ne giljotine mbas ligjerimit te homoseksualitetit nga ONU dhe Vatikani"

Dmth qe nese Vatikani dhe ONU do e ligjeronin martesen mes homosex., shtetet e tjera qe sdo e pranonin ligjerimin e marteses midis tyre do viheshin ne gijotine?

3-E forte ka qene pergjigja nga ana e shoqerise ARCIGAY, e cila eshte shprehur se CEI ka marre kete vendim vetem per faktin se eshte pro denimit me vdekje te homoseksualeve,
Pse ca mund te thote nje shoqeri e tille e perbere nga GAY?

4-CEI duke mbrojtur integritetin e atyre vendeve ku ky fenomen denohet me vdekje e tortura (vendet islamike sidomos) tregon qarte kete tendence!
Te mbrosh integritetin e nje vendi, me sa di une, nuk do te thote te pajtohesh me cdo gje (ligj, zakon apo ku di une) qe ka ai shtet, apo e kam gabim?
 

korado

President
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

what the fuck are they saying ????????????? homo + njeri = shthurje ..se kuptoj sesi nje besimtar mund te jete homo sepse ideja e fese eshte besimi te zoti dhe zoti nuk i lejon marrdheniet ne te njejtin seks vetem nqs ka dale ndonje fe tjeter qe e kane nxjerre vete ata qe jane homo.......sa te shpifur jane njerzit !!!!!!!!!!!!!!!!

Jo me ofendime dhe te shara,ne fund te fundit ai e ka bere dhe ai do pergjigjet per te gjitha kur ti vije koha!
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kujdes mos i ofendoni besimtarët homoseksual!

Bejbi, sinqerisht, nuk eshte se dua te dal kundra, por per te te shpjeguar se si funksjonon drejtesia dhe se si flet bibla nuk mund te perdor terma matematike zemer:)
Sinqerisht...

Prandaj po i bie shkurt e te them qe nuk eshte sic e ke marre ti!
 
Top