Kuksi, a po fillon nje diktature e re per Shqiptaret?

Zana1

Braveheart
Mua ne fakt me pelqen dhuna ama jo dhuna e eprqudun qe bejne shqipet. Popujt tjere dhunojne, djegin, protestojne e kallin por kane nje logjik sepse kthehen nga pasojat dhe i bejne gjerat me bukur. Ne kur djegim nuk e bejme per ta krijuar me bukur. Thjeshte djegim per kokrren e qejfit dhe per ta perqudnuar. Aty ke rruga sikur te zgjidhej ndonje metode tjeter them se do gjindej nje zgjidhje per udhetaret e asaj treve por meq u dogj ta shofim ku do perfundoje.

Zakonisht te pakten k'tu ku jetoj une , nese do te ndodhte dicka e tille .... e sigurte qe per dicka te tille te padrejte absurde ku hajduti kerkon te ligjeroje hapur ne baze te ligjit , do te ju vinin ne ndihme edhe rrethet e tjera e perse jo edhe e gjithe Shqiperia, qe te arrihet kjo qe thuan ti.

Ne nje rast te tille ... jam dakort me popullin e situaten se ndonjehere edhe te detyrojne, nuk ka rruge tjeter ... e meqe e hapen k'te debat mire eshte qe ti dalin ne fund e ti vene flaken parlamentit.

K'tu akoma ke njerez qe e mbeshtesin dicka te tille, edhe pse mbase asnjehere nuk do te ju bie qe ta bejne k'te rruge ...ose shume rralle, kaq llogjike kane.
 
Redaktimi i fundit:

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Populli pret qe prokuroria te arrestoje peshqit e medhenj ndersa keta arrestojne varfanjaket qe protestojne per buken e gojes ! Hajde shtet hajde !

Arrestimi i nje individi te varfer nuk eshte asnjehere moralisht i ligjshem, sidomos kur prish nje prone publike a private e cila kjo prone po e varferon akoma me teper.

Darius
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Populli pret qe prokuroria te arrestoje peshqit e medhenj ndersa keta arrestojne varfanjaket qe protestojne per buken e gojes ! Hajde shtet hajde !

Arrestimi i nje individi te varfer nuk eshte asnjehere moralisht i ligjshem, sidomos kur prish nje prone publike a private e cila kjo prone po e varferon akoma me teper.

Darius

Kur protestohej ne Athine para tre vjetesh ,qendra e Sintagmes merrte flake,dyqanet ne Ermou shkaterroheshin,digjeshin u thyheshin xhamat e vidheshin. (nder me te shtrejtat ne Athine ) dhe makinave te policise u venin benzinen.
Ama askush nuk dhunohej keqazi ,e aq me teper te cohej neper burgje.
Ky mjerani jone,ato kapot qe bejne trajektoren e droges s"ka si arreston se eshte dhe vete i mpleksur deri ne fyt.

Edi po ben "pune" ,se ka filluar te shikoj qe punes se ti po i vjen fundi tashme!
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Kur protestohej ne Athine para tre vjetesh ,qendra e Sintagmes merrte flake,dyqanet ne Ermou shkaterroheshin,digjeshin u thyheshin xhamat e vidheshin. (nder me te shtrejtat ne Athine ) dhe makinave te policise u venin benzinen.
Ama askush nuk dhunohej keqazi ,e aq me teper te cohej neper burgje.
Ky mjerani jone,ato kapot qe bejne trajektoren e droges s"ka si arreston se eshte dhe vete i mpleksur deri ne fyt.

Edi po ben "pune" ,se ka filluar te shikoj qe punes se ti po i vjen fundi tashme!

Edhe me fanatiku i kopese do te kish zili .....
Nuk behet rotacion ne Lulin e Moniken..harroje!!!!
Edhe vete mbeshtetesit e ketyre forcave e dine kete.
Ska nje force tjeter qe tia kthejme 1milion shuplakat Edit mbrapsht....ja kshu posi

Sa per droge, vrasje e percdunime......Saliut sja kalon askush , fli e qete
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Ore a i keni mend apo jo? Po si flitet keshtu more... Po pse i falet atij kryeministri qe e futi Tiranen ne shtetrrethim... qindra police per 23 te varfer...
nje gjykim qe nuk kishte asnje standart gjykimi mendje gjykate e salle gjyqi plot me police.... sot te gjithe duhet te solidarizoheshin se po ju vendoset shteti I terrorit ate shtet qe mezi e hoqem ne 91 dhe 2013.... Po keta gangstere politike spaskan fund. Duhet ti qerroni dhe te behet nje shtet per Shqiptaret jo shtet kunder Shqiptaret....
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Ore a i keni mend apo jo? Po si flitet keshtu more... Po pse i falet atij kryeministri qe e futi Tiranen ne shtetrrethim... qindra police per 23 te varfer...
nje gjykim qe nuk kishte asnje standart gjykimi mendje gjykate e salle gjyqi plot me police.... sot te gjithe duhet te solidarizoheshin se po ju vendoset shteti I terrorit ate shtet qe mezi e hoqem ne 91 dhe 2013.... Po keta gangstere politike spaskan fund. Duhet ti qerroni dhe te behet nje shtet per Shqiptaret jo shtet kunder Shqiptaret....

Ne teori te gjithe jemi te mire, ceshtja eshte kur vjen te praktika
Do isha dakort me ty, nese do kishim qofte edhe nje gjysem opsioni....por ja qe se kemi.
Kur ske opsione si mendon se veprohet?
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Ne teori te gjithe jemi te mire, ceshtja eshte kur vjen te praktika
Do isha dakort me ty, nese do kishim qofte edhe nje gjysem opsioni....por ja qe se kemi.
Kur ske opsione si mendon se veprohet?

Si fillim largohet e keqja me e madhe....;)
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Si fillim largohet e keqja me e madhe....;)

O shoku mos fol si delirant tani...hiqet e keqja por kush e zevendeson apo askushi???

Mos harro qe te gjitha opsionet jane te keqija me te medha!
Ky eshte e keqja me e vogel ne krahasim me dy te tjeret!
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
O shoku mos fol si delirant tani...hiqet e keqja por kush e zevendeson apo askushi???

Mos harro qe te gjitha opsionet jane te keqija me te medha!
Ky eshte e keqja me e vogel ne krahasim me dy te tjeret!

Shoqe une nuk jetoj ne La La Land por ne vendin me te fuqishem te botes. Analiza qe une bej nuk eshte as ne anen e Ps e as ne anen e PD. Nqs une deliroj qe Shqiperia te behet me e mire e pranoj me deshire delirimin por nqs deliroj sic beni ju atje qe cdo gje ecen mire sipas liderit suprem (vizionit te tij) atehere eshte problemi juaj.
NE Shqiptaret kemi nje kompleks shume te madh .... ne nuk e njohim komunitetin dhe jemi individualiste. Vetem kur na vjen e keqja tek dera jone reagojme.
Sa per mospasjen e alternativave mos u ankoni.... nuk eshte e thene o Basha o Rama ne pushtet ka edhe njerez te tjere dhe parti me liberale. Ose filloni e ndertoni nje aspironi per ta ndertuar nje nepermjet shoqerise dhe intelektualeve qe nuk jane pak aty.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Shoqe une nuk jetoj ne La La Land por ne vendin me te fuqishem te botes. Analiza qe une bej nuk eshte as ne anen e Ps e as ne anen e PD. Nqs une deliroj qe Shqiperia te behet me e mire e pranoj me deshire delirimin por nqs deliroj sic beni ju atje qe cdo gje ecen mire sipas liderit suprem (vizionit te tij) atehere eshte problemi juaj.
NE Shqiptaret kemi nje kompleks shume te madh .... ne nuk e njohim komunitetin dhe jemi individualiste. Vetem kur na vjen e keqja tek dera jone reagojme.
Sa per mospasjen e alternativave mos u ankoni.... nuk eshte e thene o Basha o Rama ne pushtet ka edhe njerez te tjere dhe parti me liberale. Ose filloni e ndertoni nje aspironi per ta ndertuar nje nepermjet shoqerise dhe intelektualeve qe nuk jane pak aty.

Ketu pra fillon delirimi yt , sepse une spo te jap emra hic, por ama emrat duhen!
Kush jane keta ? Kujt tia japim voten ne qershor...per aq kohe sa opsionet jane A.B,C kur te kemi D do mesyhemi ke per te pare
...tani ti me tregon ku jeton ...nejse
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Ketu pra fillon delirimi yt , sepse une spo te jap emra hic, por ama emrat duhen!
Kush jane keta ? Kujt tia japim voten ne qershor...per aq kohe sa opsionet jane A.B,C kur te kemi D do mesyhemi ke per te pare
...tani ti me tregon ku jeton ...nejse

Te pakten kam delirim pozitiv kam shprese.... me vjen keq qe delirimi yt eshte negativ pa shprese.... ;)
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Te pakten kam delirim pozitiv kam shprese.... me vjen keq qe delirimi yt eshte negativ pa shprese.... ;)

Jo imi eshte nenshtrim kundrejt realitetit tw hidhur.
Sado te kem une deshiren per ndryshim.....nuk ben pune as pozitiviteti apo negativiteti im pune.
Nese do i shihja e une situatat nga maja e olimpit....do isha fluturist

Po ja qe i shoh ne horizontal.....nejse

U befte me e mira
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Jo imi eshte nenshtrim kundrejt realitetit tw hidhur.
Sado te kem une deshiren per ndryshim.....nuk ben pune as pozitiviteti apo negativiteti im pune.
Nese do i shihja e une situatat nga maja e olimpit....do isha fluturist

Po ja qe i shoh ne horizontal.....nejse

U befte me e mira

Atehere duke qene se nuk ke fuqi te ndryshosh I bie te pranosh fatin, dhe jo vetem tendin por te te gjithe te dashurve te tu.... kurse une them jo, reagimi behet edhe ne biseda tavoline edhe ne forume edhe ne ambjente pune kudo ku je mundesi dhe kjo sjell edhe ndergjegjsim me shume tek individet.

Mgjth sic thashe edhe me siper fatkeqesia e ketij populli eshte qe nuk e njeh komunitetin si koncept.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Jo drejtor, ndryshimi nuk vjen kur njerezit jane te ndare ne kampe. Objektiviti i mungon kujdo, pjesa dominuese funksionon si impuls e jo si llogjike. Jemi ballkanas e si te tille jemi ekspresiv. Plus qe politika e 70 viteve a mos me teper na ka rregjur te tille.
Ndoshta brezat ne vijim do bejne ate ndryshim qe thua ti....por jo ne!
Nuk ka lidhje me cfare pranoj apo jo une......por te qenurit realist , do te thote se gjithcka eshte shkak- pasoje....e ne jemi peng i kesaj amullie.
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Jo drejtor, ndryshimi nuk vjen kur njerezit jane te ndare ne kampe. Objektiviti i mungon kujdo, pjesa dominuese funksionon si impuls e jo si llogjike. Jemi ballkanas e si te tille jemi ekspresiv. Plus qe politika e 70 viteve a mos me teper na ka rregjur te tille.
Ndoshta brezat ne vijim do bejne ate ndryshim qe thua ti....por jo ne!
Nuk ka lidhje me cfare pranoj apo jo une......por te qenurit realist , do te thote se gjithcka eshte shkak- pasoje....e ne jemi peng i kesaj amullie.

Sakte sakte une nuk mendoj se pjesa dominuese funksjonon si impuls (per fatin tone te mire). Kjo do te thote qe ka shpresa te medha per argumentat e arsyetuara dhe te mbeshtetura. Mund te siguroj qe ballkanasit ndryshojne goxha nga njeri tjeri dhe ashtu si e kane shqiptaret perceptimin e realitetit, nuk e kane vende te tjera ne rajon.
Intelekti eshte pasuri kombetare, sjellja si pasoje eshte sterilitet ne vetvete... (kjo ne lidhje me ballkanasit dhe temperamentin e tyre) :)
 

Zana1

Braveheart
Ajo c’fare me cudit mua ne pergjithesi eshte fakti qe njerezit jane te betuar per partite ne fjale .. packa se c’fare permban thelbi, edhe sikur flaken ti vene... njerez te tille nuk do ta kishin prb, akoma do te duartrokisnin per to.


Komplet jashte llogjike e jashte realitetit & justifikime pa lidhje .
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
Ajo c’fare me cudit mua ne pergjithesi eshte fakti qe njerezit jane te betuar per partite ne fjale .. packa se c’fare permban thelbi, edhe sikur flaken ti vene... njerez te tille nuk do ta kishin prb, akoma do te duartrokisnin per to.


Komplet jashte llogjike e jashte realitetit & justifikime pa lidhje .

 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
...ke 30 milione shqiptare ne kater anet e botes, 3 milione ne Shqiperi, 2 milione ne Kosove, 1 milione ne Maqedoni, mbeti pyetja "a po fillon nje diktature e re per Shqiptaret?"!!!

...per cilen lagje e ke fjalen?!
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
...ke 30 milione shqiptare ne kater anet e botes, 3 milione ne Shqiperi, 2 milione ne Kosove, 1 milione ne Maqedoni, mbeti pyetja "a po fillon nje diktature e re per Shqiptaret?"!!!

...per cilen lagje e ke fjalen?!
Je hapur shume shoku, tema eshte e qarte dhe fillon me percaktim.... lexohe titullin dhe do e kuptosh edhe per ke pjese behet fjale....
sa per shtet e tjera shqiptare dhe ku bejne pjese shqiptaret pak a shume e njejta situate eshte kudo.... politikanet shqiptare kudo perfaqesojne xhepat dhe jo bashkekombasit....;) ( meqe e nderkombetarizove pak)
 
Top