Kupa e UEFA-se 2008/2009

fcbesia

Anëtar i Respektuar
Sonte zhvillohen ndeshjet e Kupes se UEFA-se dhe çiftet janë këto:

FC Moscow - FC Copenhagen

Litex Lovech - Aston Villa

Cherno More Varna - Stuttgart

Hapoel Tel Aviv - Saint-Etienne

Slaven Belupo - CSKA Moscow

Ostrava - Spartak Moscow

Brann Bergen - Deportivo La Coruna

Feyenoord Rotterdam - Kalmar

Hamburger SV - Unirea Urziceni

Nancy - Motherwell

Omonia Nicosia - Manchester C.

Portsmouth - Vitoria Guimaraes

Wolfsburg - Rapid Bucuresti

Slavia Prague - FC Vaslui

Austria Vienna - Lech Poznan

Besiktas - Metalist Kharkiv

Zilina - Levski Sofia

NEC Nijmegen - Dinamo Bucuresti

Poli Timisoara - Partizan Belgrade

Bellinzona - Galatasaray

Kayserispor - Paris S.G.

Young Boys Bern - Club Brugge

Racing Santander - Honka

AC Milan - Zurich

Borussia Dortmund - Udinese

Brondby - Rosenborg

Dinamo Zagreb - Sparta Prague

Sampdoria - Kaunas

Sevilla - SV Salzburg

Rennes - FC Twente Enschede

Borac C. - Ajax Amsterdam

Napoli - Benfica

Everton - Standard Liege

Tottenham H. - Wisla Krakow

Braga - Petrzalka

Maritimo - Valencia

Vitoria Setubal - SC Heerenveen


UEFA_Cup.jpg
 

fcbesia

Anëtar i Respektuar
Hertha BSC Berlin - Saint Patrick's Athletic FC 2-0
APOEL FC - Schalke 1-4
FC Nordsjوlland - Olympiacos 0-2
NK Slaven Koprivnica - CSKA Moskva 1-2
FC Moskva - Kّbenhavn 1-2
PFC Litex Lovech - Aston Villa FC 1-3
PFC Cherno More Varna - VfB Stuttgart 1-2
H. Tel-Aviv - AS Saint-Etienne 1-2
FC Banيk Ostrava - Spartak Moskva 0-1
VfL Wolfsburg - FC Rapid Bucureşti 1-0
Hamburg - AFC Unirea Urziceni 0-0
Feyenoord - Kalmar FF 0-1
AC Omonia - Manchester City FC 1-2
Nancy - Motherwell FC 1-0
Brann - Deportivo 2-0
Portsmouth FC - Vitَria SC 2-0
Slavia - SC Vaslui 0-0
Austria Wien - Lech Poznań 2-1
MŠK Žilina - Levski 1-1
Beşiktaş - FC Metalist Kharkiv 1-0
FC Timişoara - Partizan 1-2
NEC Nijmegen - Dinamo Bucureşti 1-0
Bellinzona - Galatasaray AŞ 3-4
BSC Young Boys - Club Brugge 2-2
Kayserispor - PSG 1-2
Real Racing Club Santander - FC Honka Espoo 1-0
UC Sampdoria - FBK Kaunas 5-0
Brّndby IF - Rosenborg 1-2
Milan - Zürich 3-1
Dinamo Zagreb - Sparta 0-0
Sevilla - Salzburg 2-0
BV Borussia Dortmund - Udinese 0-2
Rennes - FC Twente 2-1
FK Borac - Ajax 1-4
SSC Napoli - Benfica 3-2
Everton - R. Standard de Liège 2-2
Tottenham - Wisła Krakَw 2-1
Braga - Artmedia 4-0
Vitَria FC - Heerenveen 1-1
CS Marيtimo - Valencia 0-1


(Ndeshjet e kthimit luhen me 2 tetor 2008)


Karakteristike e kesaj xhiroje ishte paraqitja e shkelqyer e shqiptari Klodain Duro me ekipin e tij qipriot OMONIA qe ishte nikoqir i Manchester City-t.Shqiptari shenoi nje supergol nga gjuajtja e lire nga nje distance rreth 25 metra,dhe per me teper nga shume webfaqe te njohura u shpall si "MAN OF THE MATCH"

golin e Duros mund ta shihni ketu:


Best Soccer Review: Highlights Omonia Nicosia vs Man City 09/18/08
 
Redaktimi i fundit:

alfonci

Veri investigatio
i lumte duros, emocione te kupave evropjane me shqipetaret, uroj qe te kemi edhe klube shqipetare ne vitet e ardheshme.

FORCA MILAN
 

fcbesia

Anëtar i Respektuar
Ja nje permbledhje e ndeshjes dhe goli i Duro-se me komentim

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=5FlHOuv1nN8]YouTube - Uefa Cup: OMONOIA Vs M.C.F.C (1-2)[/ame]
 

fcbesia

Anëtar i Respektuar
Sot luhen ndeshjet e kthimit ne Kupen e UEFA-se:Wisla Krakow - Tottenham H.

Rapid Bucuresti - Wolfsburg

Kaunas - Sampdoria

Spartak Moscow - Ostrava

Unirea Urziceni - Hamburger SV

Lech Poznan - Austria Vienna

Schalke - APOEL Nicosia

Stuttgart - Cherno More Varna

Honka - Racing Santander

Kalmar - Feyenoord Rotterdam

Levski Sofia - Zilina

Rosenborg - Brondby

Galatasaray - Bellinzona

Metalist Kharkiv - Besiktas

Partizan Belgrade - Poli Timisoara

Saint-Etienne - Hapoel Tel Aviv

Dinamo Bucuresti - NEC Nijmegen

FC Vaslui - Slavia Prague

Standard Liege - Everton

FC Twente Enschede - Rennes

SC Heerenveen - Vitoria Setubal

Petrzalka - Braga

Sparta Prague - Dinamo Zagreb

Zurich - AC Milan

Ajax Amsterdam - Borac C.

SV Salzburg - Sevilla

Club Brugge - Young Boys Bern

FC Copenhagen - FC Moscow

Manchester C. - Omonia Nicosia

Motherwell - Nancy

Olympiakos Piraeus - FC Nordsjaelland

Udinese - Borussia Dortmund

Aston Villa - Litex Lovech

Deportivo La Coruna - Brann Bergen

Paris S.G. - Kayserispor

Benfica - Napoli

Valencia - Maritimo

Vitoria Guimaraes - Portsmouth
 

fcbesia

Anëtar i Respektuar
Rezultatet e ndeshjeve të kthimit ne Kupen e UEFA-se,2 tetor 2008:Wisla Krakow - Tottenham H. 1-1

Rapid Bucuresti - Wolfsburg 1-1

Kaunas - Sampdoria 1-2

Spartak Moscow - Ostrava 1-1

Unirea Urziceni - Hamburger SV 0-2

Lech Poznan - Austria Vienna 4-2

Schalke - APOEL Nicosia 1-1

Stuttgart - Cherno More Varna 2-2

Honka - Racing Santander 0-1

Kalmar - Feyenoord Rotterdam 1-2

Levski Sofia - Zilina 0-1

Rosenborg - Brondby 3-2

Galatasaray - Bellinzona 2-1

Metalist Kharkiv - Besiktas 4-1

Partizan Belgrade - Poli Timisoara 1-0

Saint-Etienne - Hapoel Tel Aviv 2-1

Dinamo Bucuresti - NEC Nijmegen 0-1

FC Vaslui - Slavia Prague 1-1

Standard Liege - Everton 2-1

FC Twente Enschede - Rennes 1-0

SC Heerenveen - Vitoria Setubal 5-2

Petrzalka - Braga 0-2

Sparta Prague - Dinamo Zagreb 3-3

Zurich - AC Milan 0-1

Ajax Amsterdam - Borac C. 2-0

SV Salzburg - Sevilla 0-2

Club Brugge - Young Boys Bern 2-0

FC Copenhagen - FC Moscow 1-1

Manchester C. - Omonia Nicosia 2-1

Motherwell - Nancy 0-2

Olympiakos Piraeus - FC Nordsjaelland 5-2

Udinese - Borussia Dortmund 0-2 (me penallti fiton Udineze)

Aston Villa - Litex Lovech 1-1

Deportivo La Coruna - Brann Bergen 2-0(me penallti fiton Deportivo)

Paris S.G. - Kayserispor 0-0

Benfica - Napoli 2-0

Valencia - Maritimo 2-1

Vitoria Guimaraes - Portsmouth 2-2


*Ekipet me shkronja te kuqe jane ato ekipe qe jane kualifikuar per fazen e metutjeshme te kupes se UEFA-se!
 
Redaktimi i fundit:

Gjermoni

Antar Internacional
Rrri shoku se na boni me fol me veten ajo Benfica me Napolin po tkishte fitu ne pjesen e par do kisha mor 600 euro.
 

alfonci

Veri investigatio
Hidhet Shorti i Kupes UEFA (top-channel)

Klubi i Milanit do ta ketë të lehtë, të paktën në fazën e grupeve, për të tentuar triumfin e parë në kupën UEFA.

Shorti i hedhur në Nion të Zvicrës, e ka vënë ekipin e Ancelotit në grupin E, ku përballë do të ketë skuadra të lehta dhe me jo shumë përvojë në arenën ndërkombëtare, holandezët e Herenven, portugezët e Braga, debutuesit e Portsmouth dhe gjemanët e Volfsburg.

Një nga grupet më të vështira pritet të jetë A, ku bëjnë pjesë skuadra me emër, Shalke, Mancester Siti apo dhe PSG.

Spanjollët e Sevilla që do të kërkojnë fitoren e kësaj kupe për të tretën herë në këto katër vitet e fundit bejnë pjesë në grupin C me Stuttgart, italianët e Sampdoria, Partizanin e Beogradin dhe Standard de Liezh.

Dy fituesit e tjerë të kësaj kupe, CSKA Moskës dhe Feyenoord janë në së bashku në grupin H përballë Nancy, Deportovis dhe polakëve të Lech Poznan.

40 ekipet pjesmarrëse në këtë kompeticion janë ndarë në 8 grupe me nga 5 skuadra. Ndeshjet e para në grupe do të startojnë me 23 tetor për të vashduar më pas me 6 - 27 nëntor.

Në grupe skuadrat do të zhvillojnë 4 ndeshje, 2 në fushën e vet dhe 2 në transfertë, ndërkohë që 3 ekipet e para në grupe do të kalojnë në turin e dytë.

Finalja e madhe do të luhet me 20 maj 2009 në Stamboll në stadiumin "Shykry Saracollu".

Ky është viti i fundit që kompeticion europian do të zhvillohet në një format të tillë, pasi sezonin e ardhshëm Kupa UEFA do të ndryshojë fytyrën për t'u kthyer në Kupa e Liges Europiane.

Grupi A
Schalke
PSG
Manchester City
Twente
Racing Santander


Grupi B
Benfica,
Olympiacos
Galatasaray
Hertha Berlin
Metalist


Grupi C
Sevilla
Stuttgart
Sampdoria
Partizan Beograd
StandardGrupi D
Tottenham
Udinese
Spartak Moska
Dinamo Zagreb
NEC


Grup E
Milan
Heerenven
Sporting Braga
Portsmouth
WolfsburgGrupi F
Hamburg
Ajax
Slavia Praga
Aston Villa
ZilinaGrupi G
Valencia
Bruge,
Rosenborg
Kobenhavn
St. Ettiene

Grupi H
CSKA Moska
Deportivo
Nancy
Feyenoord
Lech Poznan
 

fcbesia

Anëtar i Respektuar
Sonte luhen ndeshjet e fazes se pare te grupeve ne Kupen e UEFA-se dhe takohen keto çifte:


GRUPI A

SHALKE - PSG (18:15)
TWENTE - RASING (20:00)


GRUPI B

GALATASARAJ - OLIMPIAKOS (20:15)
HERTHA - BENFIKA (20:30)


GRUPI C

SEVILJA - SHTUTGART (20:45)
PARTIZAN - SAMPDORIA (21:00)


GRUPI D

UDINEZE - TOTENHEM (19:10)
DINAMO ZAGREB - NEC (20:45)


GRUPI E

HERENVEN - MILAN (20:45)
BRAGA - PORTSMUTH (21:15)


GRUPI F

ZILINA - HAMBURG (18:30)
ASTON VILA - AJAKS (21:15
)

GRUPI G

KOPENHAGEN - ST ETIEN (20:45)
ROZENBORG - KLUB BRYZH (20:45)


GRUPI H

CSKA MOSKW - DEPORTIVO (18:00)
NANSI - FEJENORD (20:45)
 

fcbesia

Anëtar i Respektuar

Grupi A

Shalke - Psg 3-1
Twente - Rasing 1-0


Grupi B

Galatasaraj - Olimpiakos 1-0
Hertha - Benfika 1-1


Grupi C

Sevilja - Shtutgart 2-0
Partizan - Sampdoria 1-2


Grupi D

Udineze - Totenhem 2-0
Dinamo Zagreb - Nec 3-2


Grupi e

Herenven - Milan 1-3
Braga - Portsmuth 3-0


grupi F

Zilina - Hamburg 1-2
Aston Vila - Ajaks 2-1
)

Grupi G

Kopenhagen - St Etien 1-3
Rrozenborg - Klub Bryzh 0-0


Grupi H

Cska Moskw - Deportivo 3-0
Nansi - Fejenord 3-0
 
Redaktimi i fundit:

Tema të Ngjashme

Top