Kur femra rreh femren me paragjykim!

sofia

Antarë i Respektuar
Ndonjehere portalet e teprojne dhe veshtire se mund te mendosh se pas atyre shkronjave te parregullta qe thurin, ka njerez. Ndonjehere mendoj se titujt provokues dhe subjekti edhe me provokues behet per te fituar mbi jeten qe u veshtiresojne njerezve. Marr shkas nga lindjet e fundit te atyre qe e personifikojne veten dhe te tjeret i njohin si te rendesishem per komunitetin qe te ndertoj nje teme duke permbledhur disa nga titujt me te cuditshem qe ekzistojne per kete ceshtje e duke i ballafaquar me disa te verteta me te cilat perballen njerez te thjeshte!
"Olta Gixhari një yll i vërtetë 9 ditë pas lindjes, tregon sekretin dhe jep këshilla për vajzat e reja" Nga Newsbomb!!!
“Po bëj një video live për të gjithë ata që thonë se nuk ikën barku aq lehtë. Kjo është pamja ime. Shpina më ka qëndruar mirë. Është edhe pak gjenetike. Nuk kam asnjë vizë në bark asnjë shenjë, jam kujdesur shumë për këtë, sot është data 30 akoma s’më kanë ikur të nxirat nga vigoni. Mos u bëni dashakeq. Bëni kujdes dhe kyçeni mos hani gjatë shtatzanisë, kjo është sekreti, ecja, noti. Ju puth,” shprehet Olta në videon e saj."
Shiko fotografinë 1753879

Kur poshte e larte diskutohet per pranine e trupit sic e ke, per trajtimin sipas normave vetjake dhe atyre qe mjekja te ve, perse duhet qe persona te paspecialuzuar te japin nje urdher kaq absurd. Ti qe thua kyce gojen, mos harro se rrit nje femije brenda teje dhe po i thua pike se pari atij/asaj kyce gojen!

"Modelja trup perfekt pas lindjes" (2015, Ballkanweb)

"Elita Rudi në top-formë pas lindjes?"
"Shfaqet për herë të parë pas lindjes, Miriam Cani duket yll"


Vihet re kjo tendeca per te theksuar shembujt modele dhe per te lene pas faktin qe trupi i femres pas lindjes nuk eshte me i meparehmi. Trupi i femres dhe personaliteti i saj ndryshojne pas lindjes. Theksojne gabimisht "trupin perfekt" ne nje bote kaq shume te standarizuar saqe pyet veten nqs ekziston trurin ne kete bote. Ne nje fare menyre secili e perjeton realitetin:
Kenaqesia, trupi dhe ndjesia eshte e nenes, atehere perse duhet te hyje "media"ne mes? Qe te keshilloje bashkeshortin t'i permende gruas keto duke harruar qe e la shtatezane? Qe te keshilloje femren te mos haje kur ka femra qe gjate shtatezanise vuajne per te ngrene? Qe te nxise depresionin post-partum?
E keqja eshte se femra sulmon femren prapa shpine. E palogjikshme!NGA @sophia
 

Frank

Anëtarë i respektuar.
Shoqeria jone eshte me e komplikuar se kaq!
Niveli jo shume i larte i shoqerise sone vjen si pasoje e shume rrethanave te shtrira nder shekuj.
Pushtimet, sundimet, ç’rrenjimet e besimeve, shkaterrimet, tru-shplarjet, spastrimet, tradhetite kombetare, “perdhunimet” etj...

Te gjitha keto na kane lene shijen e hidhur dhe te pa shlyeshme te varferise, jo vetem asaj monetare.
E nje popull i “varfer” nuk ka sesi te kete nje shoqeri te shendetshme.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Po nje beri aman sikur ka bere 5 kalamaj!
Ca ishte ajo mos hani se mora vesh po hajt mo Kur te japin mend dhe keto copat e mishit me vra veten lol
E pashe ne te gjitha portalet sikur kishte lind shpetimtarin kjo, dhe fliste per trupin e saj sikur ishte supermodele.
Nderkohe qe mua Nuk me la ndonje pershtypje
 

Ledia

ShKoDrAnE.4.eVeR
Posi nuk ndryshon. Shton ne peshe deri ne 20 kg. Por kur merr ne krah ate mrekullin e zotit bebin tend as te bie mendja per peshen qe ke shtu gjat shtatzanis
Dhe duhen vite te vish ne forme dhe pse ne disa pjes te trupit nuk kthehesh dot sic ke qene. Nga 54 kg qe isha vajze kam shku ne 72 me lindjen e pare
Pastaj me doli shpirti sa kapa 60 kg
Me shtatzanin e dyte kapa 81 kg
Prap lufte me veten qe shkova dhe njeher 64
Per tre vjet rresht mezi i hoqa 3..4 kg
.kjo eshte pervoja ime .por sma nin hic per tulet qe kam. Femra pa tul si tava orizit pa pul 😜😜😜😜
 

Bebw

❌Once
Staf në FV.AL
Posi nuk ndryshon. Shton ne peshe deri ne 20 kg. Por kur merr ne krah ate mrekullin e zotit bebin tend as te bie mendja per peshen qe ke shtu gjat shtatzanis
Dhe duhen vite te vish ne forme dhe pse ne disa pjes te trupit nuk kthehesh dot sic ke qene. Nga 54 kg qe isha vajze kam shku ne 72 me lindjen e pare
Pastaj me doli shpirti sa kapa 60 kg
Me shtatzanin e dyte kapa 81 kg
Prap lufte me veten qe shkova dhe njeher 64
Per tre vjet rresht mezi i hoqa 3..4 kg
.kjo eshte pervoja ime .por sma nin hic per tulet qe kam. Femra pa tul si tava orizit pa pul 😜😜😜😜
Ne fakt who cares se cfare thoshin per kilet lol ,une as i kam perjetuar fare keto paragjykimet e shemtuara.Disa shoqe me thoshin wa do i marresh ti kilet me pas po rezervohu ne ushqim...eha se mos kan pune tjeter robt,te rralle jane ata qe vertet duan t'ja dijn dhe te ofrojn mbeshtetje.Paragjykimet i kam perjetuar pas lindjes por jo shume lol, me shume ndihesh ne siklet se dhe trupi peson ndryshime nuk eshte si me pare.
Ps: gjate shtatzanis maximumi nga 53 pesha normale ne 63 vajta ne muajin e 9 🤗.Tani perseri 54 ☹😂
 

Ledia

ShKoDrAnE.4.eVeR
Ne fakt who cares se cfare thoshin per kilet lol ,une as i kam perjetuar fare keto paragjykimet e shemtuara.Disa shoqe me thoshin wa do i marresh ti kilet me pas po rezervohu ne ushqim...eha se mos kan pune tjeter robt,te rralle jane ata qe vertet duan t'ja dijn dhe te ofrojn mbeshtetje.Paragjykimet i kam perjetuar pas lindjes por jo shume lol, me shume ndihesh ne siklet se dhe trupi peson ndryshime nuk eshte si me pare.
Ps: gjate shtatzanis maximumi nga 53 pesha normale ne 63 vajta ne muajin e 9 🤗.Tani perseri 54 ☹😂
Sa me fat ti mi vetem 10 kg
 

Bebw

❌Once
Staf në FV.AL
Sa me fat ti mi vetem 10 kg
Nuk kam patur fare neps 😂😂 me shume kishin personat e tjere afer meje se sa une😂😂...
Ps: Kam kaluar siklete ndaj nuk mora pesh shume ,ama gjithsesi pas lindjes isha 57 kile ☹
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Une them se cke bere do te bejne ....quhet karma
Prandaj mundohem mos paragjykoj askend , edhe pse ka momente qe e bej....
Pse? Sepse jam njeri dhe gaboj :)
Ama di te kerkoj ndjese kur e bej....

Kjo per titullin


Per peshen as merrem , as jap men por pres lool

Kjo per permbajtjen
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Posi nuk ndryshon. Shton ne peshe deri ne 20 kg. Por kur merr ne krah ate mrekullin e zotit bebin tend as te bie mendja per peshen qe ke shtu gjat shtatzanis
Dhe duhen vite te vish ne forme dhe pse ne disa pjes te trupit nuk kthehesh dot sic ke qene. Nga 54 kg qe isha vajze kam shku ne 72 me lindjen e pare
Pastaj me doli shpirti sa kapa 60 kg
Me shtatzanin e dyte kapa 81 kg
Prap lufte me veten qe shkova dhe njeher 64
Per tre vjet rresht mezi i hoqa 3..4 kg
.kjo eshte pervoja ime .por sma nin hic per tulet qe kam. Femra pa tul si tava orizit pa pul 😜😜😜😜
Po te besh te tretin :p


Kush e di sa shkonin gjyshet tona me 15 femij :p
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Po per ne qe s’jena shtatzane dhe shtojme tule prej byrekut ça thuhet? 😂
 
Top