Kur femra rreh femren me paragjykim!

Imp4cT

Antarë i Respektuar
Ku eshte Olta Gixhari?

Olta Gixhari një yll i vërtetë 9 ditë pas lindjes, tregon sekretin dhe jep këshilla për vajzat e reja" Nga Newsbomb!!!
 

Endrra

VIP
Ndonjehere portalet e teprojne dhe veshtire se mund te mendosh se pas atyre shkronjave te parregullta qe thurin, ka njerez. Ndonjehere mendoj se titujt provokues dhe subjekti edhe me provokues behet per te fituar mbi jeten qe u veshtiresojne njerezve. Marr shkas nga lindjet e fundit te atyre qe e personifikojne veten dhe te tjeret i njohin si te rendesishem per komunitetin qe te ndertoj nje teme duke permbledhur disa nga titujt me te cuditshem qe ekzistojne per kete ceshtje e duke i ballafaquar me disa te verteta me te cilat perballen njerez te thjeshte!
"Olta Gixhari një yll i vërtetë 9 ditë pas lindjes, tregon sekretin dhe jep këshilla për vajzat e reja" Nga Newsbomb!!!
“Po bëj një video live për të gjithë ata që thonë se nuk ikën barku aq lehtë. Kjo është pamja ime. Shpina më ka qëndruar mirë. Është edhe pak gjenetike. Nuk kam asnjë vizë në bark asnjë shenjë, jam kujdesur shumë për këtë, sot është data 30 akoma s’më kanë ikur të nxirat nga vigoni. Mos u bëni dashakeq. Bëni kujdes dhe kyçeni mos hani gjatë shtatzanisë, kjo është sekreti, ecja, noti. Ju puth,” shprehet Olta në videon e saj."
Shiko fotografinë 1753879

Kur poshte e larte diskutohet per pranine e trupit sic e ke, per trajtimin sipas normave vetjake dhe atyre qe mjekja te ve, perse duhet qe persona te paspecialuzuar te japin nje urdher kaq absurd. Ti qe thua kyce gojen, mos harro se rrit nje femije brenda teje dhe po i thua pike se pari atij/asaj kyce gojen!

"Modelja trup perfekt pas lindjes" (2015, Ballkanweb)

"Elita Rudi në top-formë pas lindjes?"
"Shfaqet për herë të parë pas lindjes, Miriam Cani duket yll"


Vihet re kjo tendeca per te theksuar shembujt modele dhe per te lene pas faktin qe trupi i femres pas lindjes nuk eshte me i meparehmi. Trupi i femres dhe personaliteti i saj ndryshojne pas lindjes. Theksojne gabimisht "trupin perfekt" ne nje bote kaq shume te standarizuar saqe pyet veten nqs ekziston trurin ne kete bote. Ne nje fare menyre secili e perjeton realitetin:
Kenaqesia, trupi dhe ndjesia eshte e nenes, atehere perse duhet te hyje "media"ne mes? Qe te keshilloje bashkeshortin t'i permende gruas keto duke harruar qe e la shtatezane? Qe te keshilloje femren te mos haje kur ka femra qe gjate shtatezanise vuajne per te ngrene? Qe te nxise depresionin post-partum?
E keqja eshte se femra sulmon femren prapa shpine. E palogjikshme!NGA @sophia
Probleme luksi xhan .. nendaja ime pati 13 femije dhe vdiq me njr peshe 48 kg ,,, shume ta them .
Pra dikur as ishin keto Probleme dhe as kishin kohe te merren me kto gjera .
Mbaj mend shtatzanite e mija ne moshe te Re do thoja ..
E vetmja gje qe merrja pjese ishin meditimet qe te ofronte vete sigurimi shendetsor.
Kam punuar normal kam ngren normal dhe natyrisht pamja sishte si me pare.
Tani e bejne me shume te shtyre nga instagram .
Por ka sa te duash qe lindin me lindje cezar dhe nuk u japin gji .
Arsyeja e mbajtjes se estetikes.
Gjera personale qe une as nuk i mora parasysh ..aso kohe nuk arrija as te perceptoja kto gjera.
 
Redaktimi i fundit:
Top