Kur Kosova u ribashkua me Shqipninë

Barnaba

Antarë i Respektuar
Per t'u kthyer edhe nje here ne temen e fashizmit:

Dashurine per fashizmin lereni per antaret e Agmit te Arte dhe per Cetniket serb. Mos e qelbni Ceshtjen Kombetare me premtimet e pushtuesve fashist/nazist. Ceshtjen Kombetare (deri tani pavaresine e Kosoves dhe peshen politike ne Maqedonine e Veriut) neve po e arrijm me kete aleance:

nato.png
 

Lauri

Anunnak
S'ka fare nevoj te zhvendosesh vemendjen te elementi kohor i perceptimit te ideologjise fashiste. Mjafton qe ishte pushtues, dhe si i atille s'duhet mbeshtetur. Per me teper, tezat qe afrojn Ceshtjen Kombetare me pushtuesin jane jo vetem te gabuara (ishin pushtues, jo clirues!; kishin qellime per te te shfrytezuar, jo per te ndihmuar!), por per me teper sherbejn si karburant per propaganden greke kur diskutohet ceshtja came. Ti ke nivel intelekti te mjaftueshem per t'i kuptuar keto gjera, dhe perseri vazhdon...Po, e prisja permendjen e krijimit te regjimentit 'SS Skenderbeg'. Por e prisja nga ata qe jane tashme te demaskuar per propagand... Sa per vete regjimentin, ishte ne nivel mosperfilles krahasuar me pjesemarrjen ne batalionet partizane te LANC-it.
Ou... zbriten si aleat ne tokat shqiptare ata fashistet e Duces...?!
Nuk jam une ai qe njihet per shtremberim faktesh, por ti. Per shembull, me aq pak sa te kam lexuar kam pershtypjen se ti ke nivel te jo te vogel njohurie edhe mbi fene islame. Por kjo s'te ndaloi qe ne nje debat me @MrCool te beje lidhje midis 'ezanit' dhe vrasjes se njerezve. Fakti qe ti ke njohuri mbi fene e ben edhe me te pafalshem gabimin tend. Me kujdes me keto pune. Po krijon percarje dhe po perhap ide qe s'jane ne te mire te shqiptareve.

Edited.
Unë shikoj drejt në sy historinë dhe religjonet në bazë të fakteve. Dhe jo opinioneve. Siç po bën ti.
Ke nevoje për info reale dhe mos ki frikë, ti po flet me patriotizëm gjë që sot nuk pin ujë.
Shqiptarët ishin bashkëpunëtorë me fashiste dhe hitlerjanë.

Lere cool e mos e fto për mbeshtetje. Në temen e religjonit u tërhoq pasi e ftova për detaje.
Aty dua hoxhallarë e prifta përndryshe nuk humb kohe as unë.
Klm
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Unë shikoj drejt në sy historinë dhe religjonet në bazë të fakteve. Dhe jo opinioneve. Siç po bën ti.
...
Shqiptarët ishin bashkëpunëtorë me fashiste dhe hitlerjanë.

Sigurisht qe ka pasur bashkepunetor me fashizmin. Ka ndodhur ne cdo shtet te pushtuar. Por te shkruash "Shqiptarët ishin bashkëpunëtorë me fashiste dhe hitlerjanë.", kur kishte me shume pjesemarrje ne rezistencen antifashiste se sa ne grupet bashkepuntore, atehere je ti ai qe devijon nga e verteta. E perseris edhe nje here: pikepamja jote mbi bashkepunimin me pushtuesin, pa harruar pelqimin qe shpreve me heret per fashistet ne lidhje me Ceshtjen Came, eshte ne nje koherence te fort me propaganden greke mbi kete ceshtje. Ne rastin e Camerise ka pasur mjaft vullnetar 'cam' qe u bashkuan me forcat antifashiste, ndersa niveli i kolaboracionisteve (sic pretendojn greku, edhe ti) mbetet i pavertetuar. Lexoni 'Historia e Camerise' per me teper detaje mbi ceshtjen ne fjale.

Edhe nese fut ne ekuacion regjimentin SS Skanderbeg ne trojet veriore, perseri niveli i bashkepunetoreve ne rang kombetar mbetet me i vogel se niveli i rezistences antifashiste.

Lere cool e mos e fto për mbeshtetje. Në temen e religjonit u tërhoq pasi e ftova për detaje.
Aty dua hoxhallarë e prifta përndryshe nuk humb kohe as unë.
Klm

S'kam nevoj fare t'a ftoj MrCool-in per mbeshtetje. Nuk e permenda per ate arsye. I bej vete ball debatit. Edhe nje here: ne debatin e fese shkrove dicka te ngjashme me "ezani eshte thirrje per vrasje" (parafraze). Duke marre ne konsiderate qe ti ke njohuri te mjaftueshme mbi fene, dhe poashtu duke marre ne konsiderate qe thirrja e ezanit mund te verifikohet lehtesisht ne Google, i bje qe ti ke keqinformuar qellimisht lexuesin. S'ka fare nevoj as per hoxhe dhe as per prift per te kuptuar kete gje kaq te thjesht. Edhe ne kete ceshtje nuk ke pse te tregohesh kaq i pakujdesshem (per te thene me te pakten!) sepse krijon percarje mes shqiptareve. Edhe me kete ceshtje, sic bere me adhurimin per pushtimin fashist/nazist dhe gjithe shtremberimet e perfshira ne ate qendrim, je duke sulmuar interesat kombetare bazuar ne premisa te shtremberuara.

Je karburant per propaganden antishqiptare qe bazohet ne te paverteta.


Ke nevoje për info reale dhe mos ki frikë, ti po flet me patriotizëm gjë që sot nuk pin ujë.

Drejt e ne sy e shoh edhe une te verteten. Nuk mohova ekzistencen e regjimentit SS Skenderbeg. Por shtremberimet qe ti ben s'mund te tolerohen aq lehte kur kane te bejn me nje ceshtje delikate si ajo Came.

Per cfare frike flet?! Nga duhet te kem frike? Mire supaxhinjte e Omonias qe kercenojn vazhdimisht, por edhe ti me komente "mos ki frike" mor burre? lool lool lool
 

Lauri

Anunnak
Sigurisht qe ka pasur bashkepunetor me fashizmin. Ka ndodhur ne cdo shtet te pushtuar. Por te shkruash "Shqiptarët ishin bashkëpunëtorë me fashiste dhe hitlerjanë.", kur kishte me shume pjesemarrje ne rezistencen antifashiste se sa ne grupet bashkepuntore, atehere je ti ai qe devijon nga e verteta. E perseris edhe nje here: pikepamja jote mbi bashkepunimin me pushtuesin, pa harruar pelqimin qe shpreve me heret per fashistet ne lidhje me Ceshtjen Came, eshte ne nje koherence te fort me propaganden greke mbi kete ceshtje. Ne rastin e Camerise ka pasur mjaft vullnetar 'cam' qe u bashkuan me forcat antifashiste, ndersa niveli i kolaboracionisteve (sic pretendojn greku, edhe ti) mbetet i pavertetuar. Lexoni 'Historia e Camerise' per me teper detaje mbi ceshtjen ne fjale.

Edhe nese fut ne ekuacion regjimentin SS Skanderbeg ne trojet veriore, perseri niveli i bashkepunetoreve ne rang kombetar mbetet me i vogel se niveli i rezistences antifashiste.S'kam nevoj fare t'a ftoj MrCool-in per mbeshtetje. Nuk e permenda per ate arsye. I bej vete ball debatit. Edhe nje here: ne debatin e fese shkrove dicka te ngjashme me "ezani eshte thirrje per vrasje" (parafraze). Duke marre ne konsiderate qe ti ke njohuri te mjaftueshme mbi fene, dhe poashtu duke marre ne konsiderate qe thirrja e ezanit mund te verifikohet lehtesisht ne Google, i bje qe ti ke keqinformuar qellimisht lexuesin. S'ka fare nevoj as per hoxhe dhe as per prift per te kuptuar kete gje kaq te thjesht. Edhe ne kete ceshtje nuk ke pse te tregohesh kaq i pakujdesshem (per te thene me te pakten!) sepse krijon percarje mes shqiptareve. Edhe me kete ceshtje, sic bere me adhurimin per pushtimin fashist/nazist dhe gjithe shtremberimet e perfshira ne ate qendrim, je duke sulmuar interesat kombetare bazuar ne premisa te shtremberuara.

Je karburant per propaganden antishqiptare qe bazohet ne te paverteta.
Drejt e ne sy e shoh edhe une te verteten. Nuk mohova ekzistencen e regjimentit SS Skenderbeg. Por shtremberimet qe ti ben s'mund te tolerohen aq lehte kur kane te bejn me nje ceshtje delikate si ajo Came.

Per cfare frike flet?! Nga duhet te kem frike? Mire supaxhinjte e Omonias qe kercenojn vazhdimisht, por edhe ti me komente "mos ki frike" mor burre? lool lool lool
Shoh që je koncentruar më teper tek Lauri se tek argumenti. Edhe ato pak fjalë që fole, janë opinione tua përsonale në kuadër patriotik.
Në të dy rastet nuk kanë asnjë vlerë që të rrijë pas gjithaq. As fjalët e tua përsonale dhe as patriotizmi yt.

Fakti është që Italia fashiste hyri në luftë me Greqinë për të bërë Shqipërinë etnike. Pavarësisht interesave të sajë imperialiste, e/o sistemit diktatorial që kishte në vetëvete fashizmi.
Pika tjetër sa % shqiptar ishin pro apo kundër Italisë, unë shoh anën zyrtare.
Kuroren e Skenderbeut në Romë e dërguan me delegacion vetë shqiptarët,nuk jua mori kush me zor.
Betimi mbi fashizmin të shqiptarëve romë e bënë vetë shqiptarët, nuk jua hapi gojen kush me zor.
Po kjo është historia zyrtare, jo 10 rebel antifashist që ti po e bën si ushtri.

Dorzimi i kurorës në Romë
20200407_230334.jpg
Betimi i ushtrisë shqiptare ndaj fashizmit.
IMG_20201023_164113.jpg
Etj etj. Që kohe tjetër nuk po të kushtoj.
20200407_230313.jpg
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
@Lauri thot si per histori si per religjion un di me mir se gjith ju.?Juve ju mbetet te beni aminin fjales time?

po harron se shqiptaret cdo here ishin te shtypur nga tjert..ishin te impunuar ndaj vendimeve te cdo pushtusi..meqe ishin te varfer nuk munde te ishin grusht asnjhere..tani te mbijetonin duhet te ishin vegel ne doren e tjetve..por se ka pas trime qe nuk i jan nenshtru asnje pushtusit kjo gje tanime dihet ..dhe ajo se me se miri e paraqet shqiptarin eshte Edith Durham.
 

Lauri

Anunnak
@Lauri thot si per histori si per religjion un di me mir se gjith ju.?Juve ju mbetet te beni aminin fjales time?

po harron se shqiptaret cdo here ishin te shtypur nga tjert..ishin te impunuar ndaj vendimeve te cdo pushtusi..meqe ishin te varfer nuk munde te ishin grusht asnjhere..tani te mbijetonin duhet te ishin vegel ne doren e tjetve..por se ka pas trime qe nuk i jan nenshtru asnje pushtusit kjo gje tanime dihet ..dhe ajo se me se miri e paraqet shqiptarin eshte Edith Durham.
Nuk ju mjaftojnë fjalët dhe opinionet personale për dialog o debat konstruktive me dike tjetër që paraqitet me fakte.
Nuk ka Hoxhe as profet që mohon ajetet kuranore mbi ftesën e besimtarve për dhunë ndaj të tjerëve jasht komunitetit përkatës. Diçka tjetër interpretimet.

Të flasësh për historinë, duhet të kthehesh indjetro në kohe, dhe të flasesh per atë përjudhë kohe të secilit rast në veçanti.
Lufta italo-greke, për të cilën unë po flas, ka qënë për t'i marr Çamërinë Greqisë. Dhe shqiptarët ishin në rradhët e ushtrisë italiane.
Nqs nuk dini as këtë, natën e mirë e mhb të këndshëm.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Nuk ju mjaftojnë fjalët dhe opinionet personale për dialog o debat konstruktive me dike tjetër që paraqitet me fakte.
Nuk ka Hoxhe as profet që mohon ajetet kuranore mbi ftesën e besimtarve për dhunë ndaj të tjerëve jasht komunitetit përkatës. Diçka tjetër interpretimet.

Të flasësh për historinë, duhet të kthehesh indjetro në kohe, dhe të flasesh per atë përjudhë kohe të secilit rast në veçanti.
Lufta italo-greke, për të cilën unë po flas, ka qënë për t'i marr Çamërinë Greqisë. Dhe shqiptarët ishin në rradhët e ushtrisë italiane.
Nqs nuk dini as këtë, natën e mirë e mhb të këndshëm.
@Lauri ty te kisha then te shkosh te jetosh ne maqedoni..se atje ne shkup eshte vendi i statujave ..ti i ke qef kshtuqe kisha studju rreth tyre???Dhe ishe ndi rehat ne profesionin tend..per tjerat je jashte kornizes?
 

NjeZePraneJush

Antarë i Respektuar
Ku e thash kete gje?

Enver Hoxha ishte vrases, diktator. Beni dallimin midis Luftes Antifashiste Nacional Clirimtare, dhe udheheqjes diktatoriale te Hoxhes.

LNC ishte nje lufte vllavrasese (psh. vendimet e Mukjes dhe perse PKSH me urdher te Miladinit e Dushanit i rrefuzoi si marveshtje) qe i la dore te lire percarjes dhe sundimit prej elemteve sllave qe rekrutuan po elemente me perberje te dyshimte e prejardhje akoma me te dyshimte, rekrutuan karjeriste dhe manjake te cilet kishin gjetur si strofkull idete per barazi dhe formimin e nje internacionaleje ku humbiste kombi ne emer te bashkim vllazerimit.
 
Top