Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Alko71

Anëtar Aktiv
Besimi eshte kur beson ne te padukshmen. Besimi vie nga zemra. Per ta treguar besimin as une as ti nuk mundemi me fjale. Eshte njesoj si te tentosh t'i spjegosh femiut per ndjenjat seksuale ose orgazmen, a mundesh ta besh kete me fjale?

Andaj leje ate pyetje pergjigja e se ciles nuk pershkruhet me fjale.
 
Redaktimi i fundit:

iLirjam

Antar i fv.al
Besimi eshte kur beson ne te padukshmen. Besimi vie nga zemra. Per ta treguar besimin as une as ti nuk mundemi me fjale. Eshte njesoj si te tentosh t'i spjegosh femiut per ndjenjat seksuale ose orgazmen, a mundesh ta besh kete me fjale?

Andaj leje ate pyetje pergjigja e se ciles nuk pershkruhet me fjale.

ti duhet ta heqesh ket shprehjen as un as ti nuk mundemi,,sepse ti se din se c´far un mundem te bej,,,


shpresoj qe pergjigjja e Alkos te mos jet ajo qe perfaqson te gjith komunitetin Musliman.
 

Alko71

Anëtar Aktiv
ti duhet ta heqesh ket shprehjen as un as ti nuk mundemi,,sepse ti se din se c´far un mundem te bej,,,


shpresoj qe pergjigjja e Alkos te mos jet ajo qe perfaqson te gjith komunitetin Musliman.
Cfare eshte besimi. Hajde ndriqona pak?

Une e di mire cfare mundesh ti e cfare nuk mundesh? Per kete pyetjen tende jo vetem ti, po as 6 bilion ilirjama nuk mund te pergjigjen. Tjera here mendo me thelle cfar thash dhe tento ta analizosh ate qe thash dhe ti pergjigjesh vetes po munde, ske nevoj mua por vetes. Kur ti vet nuk ke pergjigje mos tento ta gjuash topin ne taborin tjeter.
 

Alko71

Anëtar Aktiv
O djema, nuk eshte pyetja "te kush beson ti"? "Por cfare eshte besimi?". Se tek kush besoj une e di mire. Andaj mos ikni nga pyetja per te cilen po flitet dhe keni kujdes!

Po ditet ju ti pergjigjeni pyetjes suaj, na ndiçoni, kete po kerkoj nga ju.
 

iLirjam

Antar i fv.al
Cfare eshte besimi. Hajde ndriqona pak?

Une e di mire cfare mundesh ti e cfare nuk mundesh? Per kete pyetjen tende jo vetem ti, po as 6 bilion ilirjama nuk mund te pergjigjen. Tjera here mendo me thelle cfar thash dhe tento ta analizosh ate qe thash dhe ti pergjigjesh vetes po munde, ske nevoj mua por vetes. Kur ti vet nuk ke pergjigje mos tento ta gjuash topin ne taborin tjeter.
okay at´her per ty kam nje pyetje tjeter
a nuk po i beni shirk allahut ne momente qe me thua e di mir se c´far mund te besh ti????

dhe nese do isha duke ju pergjigjur vetes,,do i binja shkurt,

Besim,,,dote thot shpres,,
shpres do te thot,,pritje,
pritje do te thot vuajtje,
vuajtje do te thot krim,
krim do te thot gjykim,

kaq do te mjaftonte pergjigjja ndaj vetes,,
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Shirk Allahut i behet kur flas per ate qe nuk di, per besimin nuk ka definicion qe e pershkruajn fjalet kete e di 100%. Besimi ndihet me zemer dhe me tere qenien dhe me bindje te plote. Ajo qe ti e solle eshte e ceket dhe nuk pershkruan besimin por nje rime ala unikkatil. Shpresa do te thot dyshim dhe eshte ne antagonizem me besimin. Shpres =Pritje= Vuajtje= krim!? Kjo eshte gjeja me antagoniste qe kam lexuar. Nuk po flitet per dashurine ndaj ndonje femre ketu por per besimin!
 

iLirjam

Antar i fv.al
O djema, nuk eshte pyetja "te kush beson ti"? "Por cfare eshte besimi?". Se tek kush besoj une e di mire. Andaj mos ikni nga pyetja per te cilen po flitet dhe keni kujdes!
te pershkruaj un tashi shkrutimisht diqka rreth besimit,,,me shum vetem per te then qe ti se kishe besimin per te provuar te thuash diqka lidhur me te,,,qoft dhe kaq

Besimi esht nje ndjenj qe te ben te ndjehesh i sigurt per nje qellim apo nje tjeter,,

tani un po pres nje pergjigje,,mbase esht interesuar dikush edhe tek ndonje hoxh katundi apo qyteti dhe mbase dikush po pergadit nje pyetje,,dhe un nuk dua qe te merret si shembull ajo qe un kam then,,
por dua qe tme bien shembullin e tyre,,dhe te shikojm pastaj se kush esht dhe c´far esht BESIMI NE TE VERTET:
 

prodigious

I perjashtuar
Shirk Allahut i behet kur flas per ate qe nuk di, per besimin nuk ka definicion qe e pershkruajn fjalet kete e di 100%. Besimi ndihet me zemer dhe me tere qenien dhe me bindje te plote. Ajo qe ti e solle eshte e ceket dhe nuk pershkruan besimin por nje rime ala unikkatil. Shpresa do te thot dyshim dhe eshte ne antagonizem me besimin. Shpres =Pritje= Vuajtje= krim!? Kjo eshte gjeja me antagoniste qe kam lexuar. Nuk po flitet per dashurine ndaj ndonje femre ketu por per besimin!

Shikoje cfare thuhen ne kuran.

3:200. O ju besimtarë, bëni durim, bëhuni të qëndrueshëm kundër armikut, rrini të përgaditur dhe, që të shpëtoni, ruajuni dënimit të All-llahut.
 

iLirjam

Antar i fv.al
Nuk po flitet per dashurine ndaj ndonje femre ketu por per besimin!
TI A ME PYETE SE SI UN DO JU KISHA PERGJIGJUR VETES????

per mua kaq mjafton per ta kuptur te teren,,

kurse pergjigjen e formuluar ne mynyr qe ta kuptosh ti dhe shum te tjer,,
do ta sjell kur ju te sjellni ate qe un kerkova ne posten me lart nga ju.
 

iLirjam

Antar i fv.al
Ku shkruan ?
nuk mund te le pa pergjigje,,,

sepse tani e kuptova qe e kishe fjalen per == ku shkruan qe sesht e vertet
qe zoti kerkoj nga gjith njerzimi qe ti faleshin mundesisht pik per pik kopje e Muhamedit;

kete e gjen te shkruar ne faktin qe,,ajo nuk ka ndodhur kurr,,
dhe duke besuar se sikur te kishte qen deshir e shpallur e zotit,,dote ishte plotesuar pa asnje hezitim.
un aty e gjej te shkruar dhe e rishkruaj.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Ajo vec eshte plotesuar !
 

iLirjam

Antar i fv.al
Ajo vec eshte plotesuar !

sa e pa llogjikshme esht pergjigjja jote mor burr :lexim:

ku esht besimi jot ne kte rast???????

me trego nje perjudh te vetme qoft edhe njeditore,,qe njerzimi te jet ber i teri musliman?????

Si mundet qe Zoti i Plotfuqishem,,,te ket nje deshir,,qe njerzimi te behet musliman,,,dhe te kalojn 1400 vjet dhe deshira mos te plotesohet,,
as me an te dhunes dhe as me an te paqes???

Ti je "Besimtar" por nuk e kupton c´far do te thot Zot i PLOTFUQISHEM,,SUPREM;
 

gafi

Anëtar i Nderuar
kjo tregon qe nuk ke trohe logjike .o i nderuar xhehenemi nuk eshte krijuar per tjeter veq se per ata qe behen kryeneq ndaj Krijuesit te gjithpushtetshem.All-llahu na ka dhene dijen tone qe te dallojme te miren dhe te keqen.na ka lane mundesine qe te zgjedhim a deshirojme te zbatojme urdherate e qe ne ate rast eshte per te miren tone ,apo te kundershtojme urdherin dhe este ne dem tonin.All-llahu e krijoi njeriun ne menyren me te persour dhe i dha mundesi zgjedhjeje fal meshires se Tij se per ndryshe shiqoj krijesat tjera si e zbatojne urdherin e Krijuesit te tyre.
 

iLirjam

Antar i fv.al
xhehenemi nuk eshte krijuar per tjeter veq se per ata qe behen kryeneq ndaj Krijuesit te gjithpushtetshem.

e parajsa sipas filozofis tende,,i bjen qe esht krijuar vetem per Muslimanet!!

Nuk mund ta besoj,

Zoti smund të jet kaq i pa shpirt,,,,dhe kaq anti demokratik,,sa ësht Zoti për të cilin ju flisni,,

Parajsa dhe Ferri,,ësht shpërblim dhe dënim përsonal,,dhe jo kolektiv!!!!!!

kjo që po them bjen në kundërshtim me parimin e Zotit tuaj,,

por edhe me llogjikën e asaj që deshe të më thuash ti,


tashi krahaso llogjikat
 

gafi

Anëtar i Nderuar
e parajsa sipas filozofis tende,,i bjen qe esht krijuar vetem per Muslimanet!!

Nuk mund ta besoj,

Zoti smund të jet kaq i pa shpirt,,,,dhe kaq anti demokratik,,sa ësht Zoti për të cilin ju flisni,,

Parajsa dhe Ferri,,ësht shpërblim dhe dënim përsonal,,dhe jo kolektiv!!!!!!

kjo që po them bjen në kundërshtim me parimin e Zotit tuaj,,

por edhe me llogjikën e asaj që deshe të më thuash ti,


tashi krahaso llogjikat

me te vertete se All-llahu fuqiplote eshte i gjithemeshirshem por eshte edhe ndeshkues i rrept.Ai e krijoi njeriun nga nje pike uji qe njeriu do te gerditet nga ai uji qe del nga mashkulli dhe te beri krijesen te persosur.dhe njeriut ia neshtroj qdo gje qe ai te sherbehet me te si ne toke , ne det ne ajer kudo.e vetmja gje qe eshte kerkuan nga All-llahu fuqiplote prej njeriut eshte qe vetem All-llahu te adhurohet.dhe kush e zbaton kete urdher do te shperblehet sikurse qe ai qe e kunershton kete urdher do te ndeshkohet dhe nuk ka aspak dyshim per kete.
 

Opium

Dyrrah
Skeni pse zjateni kur si jepni nje gje shpjegim nuk do te thote qe esht ashtu sic mendoni ju per kuranin. Para se te beni ju analiz per kuranin e kan ber njerez tjer qe te pakten jan me te afte .
Mos gjynoni ate qe se kuptoni ;)
 

iLirjam

Antar i fv.al
e vetmja gje qe eshte kerkuan nga All-llahu fuqiplote prej njeriut eshte qe vetem All-llahu te adhurohet.

nese do te adhurosh Zotin,,at´her i bjen qe duhet te adhurosh veten,,familjen tende,,qytetin tend,,kombin tend,,gjuhen tende,,,natyren tende,,,ate qe Zoti ty te ka dhene,,

ti je adhurues i muhametit dhe jo i zotit te vertet,,,ti falesh si muhameti,,lutesh si muhameti,,flet si ai ,,

ti e mohon qenjen tende,,,e mohon egzistencen tende,,
ti nuk i jep zotit ate qe ke ti mbrenda,,por mundohesh ta mashtrosh ate,,me ato qe te ka then muhameti.

:ciaoo:
 

gafi

Anëtar i Nderuar
a je ndal ndonjehere i nderuar dhe a ke menduar se qfare do te ndodhte sikur All-llahu fuqiplote do te dergonte tek ti ndonje semundje dhe as qe do kishe mundesi te levizje asgje nga trupi yt vetem se do qendroje i shtrire ,me thuaj ke do e adhuroje ate rast?
Muhamedin a.s. All-llahu e dergoi pejgamber dhe asgje me shume keshtu qe une nuk e adhuroj aske tjeter pos Atij qe krijon qiejte dhe token dhe qdo gje qe ekziston ne mes tyre pra adhuroj All-llahun s.v.t.ju po e mohoni Krijuesin Suprem e mua me thoni qe e mohoj qenien time sa qudi
 

iLirjam

Antar i fv.al
ju po e mohoni Krijuesin Suprem e mua me thoni qe e mohoj qenien time sa qudi
lexoje mir pergjigjen,,,nuk e di se sa do ta kuptosh,,,rendesi ka qe jam i shliruar shpirterisht,
Krijuesi im suprem,,mbetet babai im,,nena ime,,toka ime,,uji im,airi im,qilelli im,,qyteti im,,gjuha ime,,ndjenja ime,,etj etj,,,keto jan disa nga ato qe krijuan kte qenje qe vazhdon te jetoj,,dhe un vazhdoj ta rrespektoj ate deri ne pafundsi,,,pasi ajo esht pjesa me e vertet qe un kam,,,ne te gjitha keto qe me perbejn,,dhe me bejn te besoj se ai qe me krijoj esht me mua kudo,,dhe vetem ai me don pa hile,,
 

iLirjam

Antar i fv.al
sa për të sqaruar llogjiken,,,


babai im dhe nëna ime,,,jan pasardhës të ilirve,,ilirët të pallazgëve,,e pallazgët pasardhës të baltës së perzier me 6 miljon lloje balte mbrënda kufirit shqipfolës,,,gjithshka u krijua në kushte rrethanore,,jetën njerzve që jetojn në atë hapsir,,jau bëri të mundur ai vënd ku ata vazhdojn akoma të evulojn,,

tani un sot në 2009,,,jam pasardhes i kti zinxhirit të mësipërm,,,të cilin ta përshkruash me dy tre rreshta,,ësht e leht,,por të ndalesh ti e të mendosh një her për kohen e të parve fare,,,ndoshta do të kuptosh se ishin krijesa hynore të krijuara nga forca hynore
për të pas të drejt të jetoj si të tilla,,,

gjithsesi zinxhiri për të cilin un fola,,ësht matematikisht biologjikisht shkencërisht dhe si të duash,,,ajo që mua më krijoj dhe më mban në jet,,krenar për vendin tim,,për kulturën dhe historin e Kombit tim,krenar për heronjet e kombit tim,,krenar për të gjitha kto që zemra ime ësht e mbushur me to,,sepse ato ju perkasin të gjith ketyre që më përbëjn mua,,,ne secilën pjes të kti zinxhiri që më përbën,,,un gjej origjinalitet,,,qetësi,,liri dashuri të gjitha i gjëj mbrenda Shqipes,,,Shqipja esht një Zot në vete,,i krijuar nga zoti,
pa tendenca për të shqiptarizuar dhe sllaveruar kombe tjera,,dhe për ktë,,ja kan pasur historikisht lakmi,,dhe nuk kan dashur të egzistonte një zot i till,,por tashme e kan kuptuar se egzistenca e tij ësht e pashmagshme pasi ajo tok dhe ata uj do të vazhdoj të prodhoj jet,,nga gjaku i derdhur mbi të në vite e shekuj.
nga secili komb i lasht,,ka një teori përsa i përket lidhjes me krijusin,,për fat të keq,,neve na e kan mohuar ktë të drejt që pas shembjes së AleksandriS,,edhe pse jemi nje nga me te lashtit ne kte rruzull,,per te mos then adami dhe eva ishin ne geg e tosk,
dhe fakti ku jemi sot,,me tregon se na kan djegur vjedhur dhe shkatrruar gjithshka që kishte të bëj me historin ton te vjetër,,,me mure e qytete të tëra që u shkatrruan dhe u zhduken pa asnje gjurm,,më genocide të pa para në asnje komb tjetër për rreth,,gjith kjo urrejtje,,më tregon se të paret e mi kan pasur një dashuri shum të madhe ndaj gjithshkaje që egziston,,dhe shpërblimi për ktë do të jet shum i madh,,pasi dhe padrejtsia ndaj tij ka tejkaluar c´do mas njerzore
 

gafi

Anëtar i Nderuar
lexoje mir pergjigjen,,,nuk e di se sa do ta kuptosh,,,rendesi ka qe jam i shliruar shpirterisht,
Krijuesi im suprem,,mbetet babai im,,nena ime,,toka ime,,uji im,airi im,qilelli im,,qyteti im,,gjuha ime,,ndjenja ime,,etj etj,,,keto jan disa nga ato qe krijuan kte qenje qe vazhdon te jetoj,,dhe un vazhdoj ta rrespektoj ate deri ne pafundsi,,,pasi ajo esht pjesa me e vertet qe un kam,,,ne te gjitha keto qe me perbejn,,dhe me bejn te besoj se ai qe me krijoj esht me mua kudo,,dhe vetem ai me don pa hile,,

Nga fjalet qe ke thene po shihet se nuk jeni i martuar sepse per ndryshe nuk do kishe kete mendim .shpresoj se nje dite do martohesh dhe do e kuptosh se kush eshte Krijuesi i femijeve tuaj.do e kuptosh se dikush tjeter eshte ai qe Krijon femijen ne barkun e gruas dhe jo burri i saj.do e kuptosh se gjate kryerjes se mardhenieve burre-grua (akti seksuas) nuk eshte asgje tjeter veq se kenaqesi momentale por jo edhe krijim .
dhe me kaq do e perfundoj dhe besoj se kjo pergjegje do te mjafton qe ta kuptosh realitetin.
 

iLirjam

Antar i fv.al
Nga fjalet qe ke thene po shihet se nuk jeni i martuar sepse per ndryshe nuk do kishe kete mendim .shpresoj se nje dite do martohesh dhe do e kuptosh se kush eshte Krijuesi i femijeve tuaj.do e kuptosh se dikush tjeter eshte ai qe Krijon femijen ne barkun e gruas dhe jo burri i saj.do e kuptosh se gjate kryerjes se mardhenieve burre-grua (akti seksuas) nuk eshte asgje tjeter veq se kenaqesi momentale por jo edhe krijim .
dhe me kaq do e perfundoj dhe besoj se kjo pergjegje do te mjafton qe ta kuptosh realitetin.

EDHE PSE PERGJIGJA IME ISHTE,,me e gjat se BABAI DHE NENA,,
pergjigja jote del perseri jasht ralitetit,,,sepse un po flisja per krijuesin tim personal,,qe me ka krijuar mua me mentalitet te till dhe me gjithshka qe un permbaj,,

problemi jot mendoj un,,,esht se ti shkrimin e shkruar ne shqip,,nuk e ndjen ne mbrendesi,,por e shikon vetem siperfaqsor,,ndersa per ata qe e ndjejn shqipen edhe mbrenda vetes,,besoj dhe jam i bindur se e kuptojn ndryshe nga ti pergjigjen time,,

ti bjen ne kundershtim me fjalet e tua,,kur ne njerin krah e konsideron martesen te rendesishme per te kuptuar se si krijohet,,,femija apo si krijohet nje familje,,

dhe ne krahun tjeter e ul posht ate qe cifti ne fjal krijojn se bashku,,duke sjellur nje jet,,te re ne jet,,dhe ti kte thjesht e quan kenaqesi seksuale,, duke perjashtuar faktin qe organizmi i njeriut,,
nuk esht thjesht kenaqesi personale,,por prodhues jete dhe dashurie ne shum kenveshtrime,

per te kaluar tani tek pjesa tjeter qe ka mbetur pa pergjigje nga ana juaj,,,per arsyen e veteme,,qe zinxhiri juaj perbehet nga shumllojshmeri mendimesh dhe kjo ben qe ju te keni humbur identitetin e vertet,

trulli juaj,,
gjuha juaj,
ndjenja juaj,
jan disa gjera qe te nxjerrin ty falls perpara realitetit natyral,,
njekosisht edhe tradhtar te vetvetes,,ti e ke tradhtuar qellimin e tokes qe te ka sjellu ne jet,,,ti e ke harruar se ajo tok e prejardhjes tende,,te ka sjellur ne jet qe ti te mos e mohosh produktin e saj,,ngjyrat e saj,,gjuhen e saj,,te ka sjellur ne jet ashtu siq je,,per te demostruar bukurin dhe vlerat e pjelles se vet,,dhe ti je produkt i saj,,
gjuha jote kombi jot dhe atdheu jot,,,jan TI,
pra ne momentin kur ti se perdor gjuhen tende,,,si perdor traditat tua,,ti e mohon ate qe je,,dhe mundohesh te fshihesh pas dikuj tjeter,,del para zotit dhe i lutesh me nje gjuh tjeter,,
dhe me kte tradhton nenen tende,,babin tend,,atdheun tend,,token tende,,te verteten dhe jeten tende,

duhet ta provoni nje her te keni dashuri dhe ta doni te verteten,,mbase do ta kuptoni qe jeni komplet jasht lojes se vertet,
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Llomotitje sa te duash, fakte kerkah...dobet dobet...!
 

gafi

Anëtar i Nderuar
EDHE PSE PERGJIGJA IME ISHTE,,me e gjat se BABAI DHE NENA,,
pergjigja jote del perseri jasht ralitetit,,,sepse un po flisja per krijuesin tim personal,,qe me ka krijuar mua me mentalitet te till dhe me gjithshka qe un permbaj,,

problemi jot mendoj un,,,esht se ti shkrimin e shkruar ne shqip,,nuk e ndjen ne mbrendesi,,por e shikon vetem siperfaqsor,,ndersa per ata qe e ndjejn shqipen edhe mbrenda vetes,,besoj dhe jam i bindur se e kuptojn ndryshe nga ti pergjigjen time,,

ti bjen ne kundershtim me fjalet e tua,,kur ne njerin krah e konsideron martesen te rendesishme per te kuptuar se si krijohet,,,femija apo si krijohet nje familje,,

dhe ne krahun tjeter e ul posht ate qe cifti ne fjal krijojn se bashku,,duke sjellur nje jet,,te re ne jet,,dhe ti kte thjesht e quan kenaqesi seksuale,, duke perjashtuar faktin qe organizmi i njeriut,,
nuk esht thjesht kenaqesi personale,,por prodhues jete dhe dashurie ne shum kenveshtrime,

per te kaluar tani tek pjesa tjeter qe ka mbetur pa pergjigje nga ana juaj,,,per arsyen e veteme,,qe zinxhiri juaj perbehet nga shumllojshmeri mendimesh dhe kjo ben qe ju te keni humbur identitetin e vertet,

trulli juaj,,
gjuha juaj,
ndjenja juaj,
jan disa gjera qe te nxjerrin ty falls perpara realitetit natyral,,
njekosisht edhe tradhtar te vetvetes,,ti e ke tradhtuar qellimin e tokes qe te ka sjellu ne jet,,,ti e ke harruar se ajo tok e prejardhjes tende,,te ka sjellur ne jet qe ti te mos e mohosh produktin e saj,,ngjyrat e saj,,gjuhen e saj,,te ka sjellur ne jet ashtu siq je,,per te demostruar bukurin dhe vlerat e pjelles se vet,,dhe ti je produkt i saj,,
gjuha jote kombi jot dhe atdheu jot,,,jan TI,
pra ne momentin kur ti se perdor gjuhen tende,,,si perdor traditat tua,,ti e mohon ate qe je,,dhe mundohesh te fshihesh pas dikuj tjeter,,del para zotit dhe i lutesh me nje gjuh tjeter,,
dhe me kte tradhton nenen tende,,babin tend,,atdheun tend,,token tende,,te verteten dhe jeten tende,

duhet ta provoni nje her te keni dashuri dhe ta doni te verteten,,mbase do ta kuptoni qe jeni komplet jasht lojes se vertet,
o burr i dheut nuk po flas ne ajer por po flas per fakte e jo si ti qe nuk je kerkah.o burr i dheut a e din qe une dhe ti jemi krijuar prej nje pike uji qe kur permendet gerdi te vjen. je krijuar ne formen me te persosur qe nese fillon te numerosh te mirat qe ke deri ne mengjes nuk ke me dal ne fund.po te pyes veq nje gje po te don All-llahu fuqiplot qe ajo pike uji qe del nga kurrizi i mashkullit te eshte shterpe me trego kush do te ben te mundur qe ai mashkull te kete femije.per mua krijuesi im eshte All-llahu fuqiplote dhe as baba e as nena ime. une per ju mundet qe nuk ka identitet mundet qe nuk kam as sy as vesh as mend asgje por nje dije jam rob,jam krijese e All-llahut s.w.t. dhe jam i lumtur per kete gje dhe jam krenar.
sa qudi qe une qenkam tradhetar i vetvetes sepse nuk po flisja gjuhen time por arabishte kur kryej ritet fetare ,por ju qfare jeni kur kompjuterit tuaj i jepni komanda ne gjuhen tjeter dhe jo ne gjuhen shqipe e kur dihet se kompjuteri eshte punuar nga njeriu,sa pak logjikoni?
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
o burr i dheut nuk po flas ne ajer por po flas per fakte e jo si ti qe nuk je kerkah.o burr i dheut a e din qe une dhe ti jemi krijuar prej nje pike uji qe kur permendet gerdi te vjen. je krijuar ne formen me te persosur qe nese fillon te numerosh te mirat qe ke deri ne mengjes nuk ke me dal ne fund.po te pyes veq nje gje po te don All-llahu fuqiplot qe ajo pike uji qe del nga kurrizi i mashkullit te eshte shterpe me trego kush do te ben te mundur qe ai mashkull te kete femije.per mua krijuesi im eshte All-llahu fuqiplote dhe as baba e as nena ime. une per ju mundet qe nuk ka identitet mundet qe nuk kam as sy as vesh as mend asgje por nje dije jam rob,jam krijese e All-llahut s.w.t. dhe jam i lumtur per kete gje dhe jam krenar.
sa qudi qe une qenkam tradhetar i vetvetes sepse nuk po flisja gjuhen time por arabishte kur kryej ritet fetare ,por ju qfare jeni kur kompjuterit tuaj i jepni komanda ne gjuhen tjeter dhe jo ne gjuhen shqipe e kur dihet se kompjuteri eshte punuar nga njeriu,sa pak logjikoni?
Krijuesi yt eshte allahu ???

njeri thot qe kur shkruaj e kendoj eshte allahu tjetri thote qe krijuesi im eshte allahu me sa di une allahu ka krijuar 1 femer dhe 1 mashkull dhe kta te dy kan populluar boten krijuesi i eves dhe adamit ishte zoti k krijuesi yme eshte nena e babai ose me troc fare sperma LOL
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
Meqe cdo gje po e lidhni me allahun po prostitutat ne rruge i nxjerr allahu ??
po njerezit qe frasin i dergon allahu ??
po shitesit e droges i komandon allahu ?

alkolin qe e pi shume e paskam dhurate nga allahu dpmethene ai me tha te pij ashah ai me paska shtyre te provoj kokainen
Aman boll se na hapet barkun ika i her un se sa me tha shko ne restorant e futi i darke se kshu me ka then mos gatuaj me ne shpi se kujdesem un per ty .
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Meqe cdo gje po e lidhni me allahun po prostitutat ne rruge i nxjerr allahu ??
po njerezit qe frasin i dergon allahu ??
po shitesit e droges i komandon allahu ?

alkolin qe e pi shume e paskam dhurate nga allahu dpmethene ai me tha te pij ashah ai me paska shtyre te provoj kokainen
Aman boll se na hapet barkun ika i her un se sa me tha shko ne restorant e futi i darke se kshu me ka then mos gatuaj me ne shpi se kujdesem un per ty .

Ti je plotesisht i lire ne kryerjen e veprimeve, ke alternative zgjedhjeje. Andaj, edhe do japesh llogari per vetvete.
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
Un i lire jam ne cdo gje kupton por eshte problemi qe mos ja fusni kot aman se na dolet qe allahu me paska krijuar dhe mua mua me ka bere nena dhe babai im dhe asnje tjeter kur kam qene semure nena e babai mu ma gjindur ket allahun as se kam pare as nuk kam per ta pare ndonjehere (besoj )
kshu qe mos e beni qe cdo gje qe ndodh ishte allahu
se i bjen me thene qe dhe karat teklefonit te mbaron shpejt eshte allahu qe i mer leket me shpejtesi .
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Allahu eshte Krijues i cdo gjeje Angel. Krijoi njeriun (Ademin), nga gjaku i ngjizur, etj...Pastaj nga Ademi u krijua Hava. Nga Ademi & Hava, u formua njerezimi. Po mos t'kishte dashur Zoti, ti s'do ishe fare ketu ku je sot.
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Meqe cdo gje po e lidhni me allahun po prostitutat ne rruge i nxjerr allahu ??
po njerezit qe frasin i dergon allahu ??
po shitesit e droges i komandon allahu ?

alkolin qe e pi shume e paskam dhurate nga allahu dpmethene ai me tha te pij ashah ai me paska shtyre te provoj kokainen
Aman boll se na hapet barkun ika i her un se sa me tha shko ne restorant e futi i darke se kshu me ka then mos gatuaj me ne shpi se kujdesem un per ty .
i nderuar angel prej qdo krijese qe eshte e krijuar nga Krijuesi suprem All-llahu i gjitheditur krijesa njeri eshte paisur me nje gje te veqante qe tek krijesat tjera nuk e kane kete e ajo eshte mendja logjika,qe qdo njeri te zgjedh te miren apo te keqen sipas deshires se tij.
prostituta eshte krijese e All-llahut por asaj iu ka dhene mundesia te zgjedh ,qdo kafshe eshte e krijuar prej All-llahut por me trego a ndodhe qe kafshet te bejne ate qe krijesa njeri ben?
eshte e krijuar e mira dhe e keqja qe te dime se cilen duhet ta veprojme e prej ciles duhet te largohemi qe neser kur te japim llogari mos te kemi arsyetim se nuk kemi pas njohuri.
 
Top