Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
Allahu eshte Krijues i cdo gjeje Angel. Krijoi njeriun (Ademin), nga gjaku i ngjizur, etj...Pastaj nga Ademi u krijua Hava. Nga Ademi & Hava, u formua njerezimi. Po mos t'kishte dashur Zoti, ti s'do ishe fare ketu ku je sot.

Atehere kur shpohet prerservativi dhe 1 femer mbetet shtatezan eshte vullnet i zotit me nje fjale po kur te bjen infrakt ose te shtyp 1 pijanec me makine dhe kete gje zoti e deshiron ??
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Ne fakt asgje nuk eshte e krijuar e keqe, por vetem nga menyra si njerezit e shfrytezojne ate gje, u ben dem ose jo. Cdo gje eshte krijuar ne dy gjini. Pra ka anen e dobishme dhe te demshme, mashkull femer, pozitiv negativ etj dhe krejt varet se ciles ane i afrohet njeriu. Gjerat qe jane te demshme per njeriun i tregon Zoti vet ne libra, poashtu gjerat e dobishme. Tregon poashtu se per gjerat e dobishme eshte rruge me e veshtire ndersa per te padobishmet me e lehte. Kush e zgjedh te veshtiren (qe ne fakt eshte e lehte fare vetem nevojitet besim dhe vullnet i forte) fiton, kush e zgjedh rrugen e lehte ne fund del e gabuar dhe e veshtire. Prandaj populli thot: "Rruga e shkurte del gjithmone me e gjate", andaj nuk ka arsyetim njeriu te thot se nuk e kam ditur, pasi qe i eshte terhequr verejtja disa here.
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
i nderuar angel prej qdo krijese qe eshte e krijuar nga Krijuesi suprem All-llahu i gjitheditur krijesa njeri eshte paisur me nje gje te veqante qe tek krijesat tjera nuk e kane kete e ajo eshte mendja logjika,qe qdo njeri te zgjedh te miren apo te keqen sipas deshires se tij.
prostituta eshte krijese e All-llahut por asaj iu ka dhene mundesia te zgjedh ,qdo kafshe eshte e krijuar prej All-llahut por me trego a ndodhe qe kafshet te bejne ate qe krijesa njeri ben?
eshte e krijuar e mira dhe e keqja qe te dime se cilen duhet ta veprojme e prej ciles duhet te largohemi qe neser kur te japim llogari mos te kemi arsyetim se nuk kemi pas njohuri.

Atehere un spo i therras me nenes sime nene as babait baba sepse sme kan sjelle ne jete ato skan deshiruar ato qe un te vija ne jete por ka qene vullnet i zotit.
 

gafi

Anëtar i Nderuar
si do veprosh eshte ne mundesine tende te zgjedhesh por se pa vullnetin e All-llahut kjo nuk do te ndodhte nuk ka pike dyshimi.ne treguam me lart nese veq keni lexu postimet nena dhe babai im jane shkaktar qe une kam ardhe ne kete bote por mos harro i nderuar se njeriu i pare qe u krijua Ademi a.s.(Adami) nuk kishte as nene as baba dhe kjo na tregon se All-llahu eshte krijues
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Vullnet i Zotit ka qene qe ka krijuar kenaqesine seksuale se po te mos ishte nuk do i afrohej babai nenes fare dhe e kunderta. Se mos e nisen marredhenjen pa pasion vetem hajt ta bejme nje Angel? JO. Se mos e dinin ata se do te dilte nje Alko apo Angel ne kete bote? JO. A do te lindete mashkull? Jo. A do te besonte ne Zot? JO. Me se do te mirrej? JO. Kur do te vdesi? JO. A do te kishte jete te mire apo te veshtire? JO. Thjesht nga pasionet qe ndienin te vlonin brenda ashtu si Krijuesi ua kishte mbjellur ne kohe dhe qe babate e tyre dhe nenat nuk ua mbollen as qe e kishin menduar per to ashtu si shumica sot qe nuk mendojne por i bejne Krijuesit partnere te barabarte ne krijim.
 

arbes

Antar Aktiv
Ti bilbord apo bodibild si te te quaj,nese nuk je praktikant i ndonje feje eshte e drejta yte,por te thuash se ka kontradikta ne mes islamit dhe kuranit ktu je dallash.
Ku i pae kontradiktat.
Ti je nje mason qe duhet tete fusin nje dicka ne badifuke dhe te shohiash ata yje vizelluese.
Turp te keshe qe munohesh te luash me nje fe hyjnore.
Nese je katolik ose orthodoks eshte dic tjeter.
Ti mo lali nga fillimi gabon kur thua se fene islame dhe katolike e kan shpik ebrejt,cifutet.
Fe eshte te besosh ne nje Zot ,dhe te praktikosh urdherat e tij.
Ti ke besu djallin dhe shkofsh me te.
 

iLirjam

Antar i fv.al
Llomotitje sa te duash, fakte kerkah...dobet dobet...!

fakti qe e zhvlerson ate qe un kam then,,tregon qe esht e vertet ajo qe thash per sa i perket gjuhes shqipe dhe ndjenjes per te,,FATKEQSISHT.


sepse faktet un i kam shkruar,,ne secilin post,,,gjithshka qe shkruaj e bazoj ne fakt te shkruar ne shqip,,dhe fakti jam vet,,tjeter gje esht se ti se beson faktin tim,,por e beson faktin e muhametit,,qe esht PO i shkruar,

pra shkrim per shkrim,,me duket me i bukur dhe me i rendesishem ky shkrimi im,,sepse me ka mua me gjithshka qe me perben si fakt,,te asaj qe un percjell ne c´do veprim qe bej,,ti e lexon nje pjes nga un,,dhe kerkon fakte per ate qe e ke lexuar,,por faktin e ke me vete ne momentin qe e ke lexuar posten time,,,nese do merre dhe nese do leje,

por dhe faktet e muhametit te formuluara ne shkrime kan qen dhe jan,

nese ti merr si shembull nje fakt nga diqka qe ka then muhameti dhe ajo ka dalur ashtu,,dhe ka qen dhe esht e shkruar ne arabisht,

un po ta garantoj ty me jeten time,,,se nuk ka asnje gje qe e ka then muhameti,,qe ate mos te gjesh edhe ne thenje shqiptare,,sigurisht te shprehura ndryshe,,por me nje filozofi qe mbetet aktualitet ne gjitha kohrat,

edhe nese ti me merr si fakt vjetersin dokumentare te egzistences se kuranit,
un po te them ty me plot bindjen,,se ne ato i kemi then e sterthen,,,perpara se te shpikej shkrimi,,,i cili lindi per te pershkruar ato qe ne i thonim me an te veprimeve,,,
 

arbes

Antar Aktiv
O me ,cu be ai bodibillderi?
Po ku i ka argumentet?
Tani e ka rastin te ballafaqohet me njerez te cilet mund ti pergjigjen ne menyre juridike dhe shkencore.
Pse cka e din boten ai,si bota e tij?
Ai menon se cka sheh,vetem ajo egziston,po mendjen a e sheh mo debil?
Nese jo atehere ti bbeson se nuk ke mend dhe je budalla!
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
O me ,cu be ai bodibillderi?
Po ku i ka argumentet?
Tani e ka rastin te ballafaqohet me njerez te cilet mund ti pergjigjen ne menyre juridike dhe shkencore.
Pse cka e din boten ai,si bota e tij?
Ai menon se cka sheh,vetem ajo egziston,po mendjen a e sheh mo debil?
Nese jo atehere ti bbeson se nuk ke mend dhe je budalla
!

Do ju lutesha shprehjet te tilla mos perseriten......
Cfare argumenti qe dhe vertet te heq kapelen LOL LOL
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

A thua valle, ke mendje ti cyber, dua ti shoh, do bindem se ke :D Ne te kunderten hmmm... mos t'qeshi se do qeshesh edhe ti pastaj :D
 

arbes

Antar Aktiv
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Do ju lutesha shprehjet te tilla mos perseriten......
Cfare argumenti qe dhe vertet te heq kapelen LOL LOL

Per cfar shprehjesh e ke llafin?
Nuk e di se shprehje me vullgare dhe shprehje me ofenduese se ky bodibilldi nuk kam hasur ne kete forum.
Me ke habitur,bile me se shumti kur ti je nje nga udheheqesit e ketij forumi.
Me vjen keq qe u pergjigje ne kete menyre.
Une lali te jap ty dhe te gjithve argumente te cilat kane te bejne me ateizmin dhe besimin ne nje Zot.
Shyqyr qe nuk ka Musliman ne bote qe shan dhe ofendon fete tjera.
E kemi urdher dhe parim fetar qe ti besojme te gjithe pejgamberet,Profetet.
Pres replike dhe jo kanosje i nderuar!
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Per cfar shprehjesh e ke llafin?
Nuk e di se shprehje me vullgare dhe shprehje me ofenduese se ky bodibilldi nuk kam hasur ne kete forum.
Me ke habitur,bile me se shumti kur ti je nje nga udheheqesit e ketij forumi.
Me vjen keq qe u pergjigje ne kete menyre.
Une lali te jap ty dhe te gjithve argumente te cilat kane te bejne me ateizmin dhe besimin ne nje Zot.
Shyqyr qe nuk ka Musliman ne bote qe shan dhe ofendon fete tjera.
E kemi urdher dhe parim fetar qe ti besojme te gjithe pejgamberet,Profetet.
Pres replike dhe jo kanosje i nderuar!

Po ja mo lali na jep ndonje argument per Zotin te te lexojme pak?
 

arbes

Antar Aktiv
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Ku eshte Zoti?

Një prej çështjeve më komplekse që vazhdimisht i ka preokupuar pothuajse njerëzit e të gjitha kohërave gjer në ditët e sotme, është të pyeturit dhe dilema mbi “vendndodhjen” e Zotit.

Pikërisht për faktin se kjo ka qenë, është dhe mund të mbetet një prej pyetjeve të rralla, e shoqëruar me kompleksitet në vete, edhe përgjigja nuk mund të jetë më ndryshe, përveçse komplekse. Në fakt, është konkludimi i tretë, që do të përpiqemi ta japim në vazhdim, ajo që pyetjen e bën komplekse.

Pavarësisht se pyetja është e ndërlikuar, ajo ngërthen në vete një urtësi të arsyeshme, relativisht të pakapshme për njeriun.

Së pari, pyetja është e qëlluar, ngase në shumicën e rasteve personi që shtron një pyetje të tillë e pranon ekzistencën e Zotin, por vetëm do të dijë se ku ndodhet Ai.

Së dyti, përgjigjja që mund t’i jepet një personi që shtron një pyetje të tillë, do të ishte e mjaftueshme t’i thuhet se Zoti “ndodhet aty” ku Ai ka dëshirë! Nëse pyetja e radhës shtrohet: ku ka dëshirë? Atëherë pyetësit i themi, gjeje atë dëshirë që do ta mendojmë tash, dhe me lejen e Zotit, do të përpiqemi t’i kuptojmë dëshirat e Tij. Sigurisht që ai s’ka për t’i zbuluar dëshirat tona (përveçse atëherë kur probabiliteti mund t’i mundësojë ndokujt 1 herë në 100). Dhe, pasi që pashmangshëm në çdo rast ngjanë kështu, pyetësit jemi të detyruar t’i themi: nëse një krijesë e kufizuar nuk mund të dijë për dëshirat e një krijese po ashtu të kufizuar, distanca mes të cilëve është shumë e afërt, atëherë si mund të pretendojë njeriu të dijë për dëshirat e Krijuesit, i Cili është i pakufizuar, i Përkryer e i Padukshëm!

Së fundi, kemi të bëjmë më shpjegimin më kompleks, i cili ka të bëjë me përvojën e njeriut karshi realitetit me të cilin përballet.

Njeriu duke u ballafaquar me objekte që zënë vend, e paramendon, përfytyron edhe Zotin si një qenie që patjetër duhet të zë vend.

Mirëpo, pasi që Zoti është i pavarur nga çdo gjë, sigurisht se është i pavarur edhe nga vendet. Gjithashtu është i pakrahasueshëm me çdo krijesë, sepse është Krijues. Ndërsa karakteristikë e krijesës është kufizimi, përkohshmëria, mangësia, varësia, karakteristikë e Krijuesit është Pakufizueshmëria, Përhershmëria, Përsosmëria, Pavarësia.

Sikur Zoti të qëndronte në ndonjë vend, do të rezultonte se Ai është i varur nga po ai vend, dhe po që se “territori” ku do të supozohej se mund të qëndrojë Zoti, do të pësonte ndonjë katrahurë, atëherë do të kuptohej se ekzistenca e Tij po u kontestuaka seriozisht, sepse Ai po na qenka i varur nga vendi. Por ja që Zoti ekziston edhe pa vend. Zoti është i pavarur nga çdo gjë, duke përfshirë edhe vendet, të cilat shërbejnë vetëm për të mbajtur objektet, por assesi Zotin i Cili është krijues i tyre, “jashtë” tyre dhe tërësisht i pavarur nga to.

Kur një person e kërkon një tjetër, e kërkon vetëm pasi e di se ai ekziston. Në të kundërtën as që do t’i shkonte mendja për një kërkim të tillë.

Nëse ekziston një person me emrin Shqiptar, atë do ta kërkonin vetëm ata që e kanë njohur paraprakisht, ndërsa do të mund ta hasnin edhe ata që fare nuk e kanë njohur, që do të thotë se ai ka ekzistuar pavarësisht faktit se a e kanë gjetur apo jo ata që e kanë kërkuar, përkatësisht a e kanë hasur apo jo ata që se kanë njohur.

Në anën tjetër, nëse nuk do të ekzistonte një person me emrin Shqiptar, a do ta kërkonte ndokush atë? Assesi jo! Andaj vetëm kur një person, objekt, qenie ekziston njeriut i jepet mundësia ta kërkojë.

Pasi që Zoti qenëson jashtë kufijve natyrorë, shqisorë, material, është e pakuptimtë ta kërkojmë Atë brenda këtyre sferave kufizuese, ngase asnjëherë nuk do ta gjejmë. Madje një kërkim i tillë brenda këtyre sferave, mund të cilësohet tejet absurd, ngase përveçse i kontribuon mosnjohjes reale të ekzistencës së Zotit, nga ai kërkim dështimet do të jenë të natyrës konsistente.

Pikërisht për faktin se Zoti nuk është ndonjë qenie materie, që ekskluzivisht përmes shqisave të njihet, Atë duhet të përpiqemi ta njohim nëpërmjet shpirtit, ndërgjegjes e mendjes së kulluar.

Struga
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Per cfar shprehjesh e ke llafin?
Nuk e di se shprehje me vullgare dhe shprehje me ofenduese se ky bodibilldi nuk kam hasur ne kete forum.
Me ke habitur,bile me se shumti kur ti je nje nga udheheqesit e ketij forumi.
Me vjen keq qe u pergjigje ne kete menyre.
Une lali te jap ty dhe te gjithve argumente te cilat kane te bejne me ateizmin dhe besimin ne nje Zot.
Shyqyr qe nuk ka Musliman ne bote qe shan dhe ofendon fete tjera.
E kemi urdher dhe parim fetar qe ti besojme te gjithe pejgamberet,Profetet.
Pres replike dhe jo kanosje i nderuar!

Me fal pret pergjigje tani nga mua me keto qe shkruan qe as Loverboy nuk i shkruan mos them as Gafi LOL LOL LOL
Te lutem shume futesh dhe ne cdo postim quan jomuslimanet pisa ,maskarenj,etj etj kjo eshte feja jote e paqes e merre zjeje mire dhe pija lengun se do te te beje mire per fytin.......

Lover po te hapesh nje liber shkencor do te kuptosh se cfare eshte mendja normalisht ne kuran do e kesh me pikpyetje kete gje ose ne fjalet e ndaluara te fese tuaj te perndritur...

Ps : Arbes jam nje pastrues i thjeshte une nuk jam udheqes tani ne do te behem sta prish fare une ty
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Ku eshte Zoti?

Një prej çështjeve më komplekse që vazhdimisht i ka preokupuar pothuajse njerëzit e të gjitha kohërave gjer në ditët e sotme, është të pyeturit dhe dilema mbi “vendndodhjen” e Zotit.

Pikërisht për faktin se kjo ka qenë, është dhe mund të mbetet një prej pyetjeve të rralla, e shoqëruar me kompleksitet në vete, edhe përgjigja nuk mund të jetë më ndryshe, përveçse komplekse. Në fakt, është konkludimi i tretë, që do të përpiqemi ta japim në vazhdim, ajo që pyetjen e bën komplekse.

Pavarësisht se pyetja është e ndërlikuar, ajo ngërthen në vete një urtësi të arsyeshme, relativisht të pakapshme për njeriun.

Së pari, pyetja është e qëlluar, ngase në shumicën e rasteve personi që shtron një pyetje të tillë e pranon ekzistencën e Zotin, por vetëm do të dijë se ku ndodhet Ai.

Së dyti, përgjigjja që mund t’i jepet një personi që shtron një pyetje të tillë, do të ishte e mjaftueshme t’i thuhet se Zoti “ndodhet aty” ku Ai ka dëshirë! Nëse pyetja e radhës shtrohet: ku ka dëshirë? Atëherë pyetësit i themi, gjeje atë dëshirë që do ta mendojmë tash, dhe me lejen e Zotit, do të përpiqemi t’i kuptojmë dëshirat e Tij. Sigurisht që ai s’ka për t’i zbuluar dëshirat tona (përveçse atëherë kur probabiliteti mund t’i mundësojë ndokujt 1 herë në 100). Dhe, pasi që pashmangshëm në çdo rast ngjanë kështu, pyetësit jemi të detyruar t’i themi: nëse një krijesë e kufizuar nuk mund të dijë për dëshirat e një krijese po ashtu të kufizuar, distanca mes të cilëve është shumë e afërt, atëherë si mund të pretendojë njeriu të dijë për dëshirat e Krijuesit, i Cili është i pakufizuar, i Përkryer e i Padukshëm!

Së fundi, kemi të bëjmë më shpjegimin më kompleks, i cili ka të bëjë me përvojën e njeriut karshi realitetit me të cilin përballet.

Njeriu duke u ballafaquar me objekte që zënë vend, e paramendon, përfytyron edhe Zotin si një qenie që patjetër duhet të zë vend.

Mirëpo, pasi që Zoti është i pavarur nga çdo gjë, sigurisht se është i pavarur edhe nga vendet. Gjithashtu është i pakrahasueshëm me çdo krijesë, sepse është Krijues. Ndërsa karakteristikë e krijesës është kufizimi, përkohshmëria, mangësia, varësia, karakteristikë e Krijuesit është Pakufizueshmëria, Përhershmëria, Përsosmëria, Pavarësia.

Sikur Zoti të qëndronte në ndonjë vend, do të rezultonte se Ai është i varur nga po ai vend, dhe po që se “territori” ku do të supozohej se mund të qëndrojë Zoti, do të pësonte ndonjë katrahurë, atëherë do të kuptohej se ekzistenca e Tij po u kontestuaka seriozisht, sepse Ai po na qenka i varur nga vendi. Por ja që Zoti ekziston edhe pa vend. Zoti është i pavarur nga çdo gjë, duke përfshirë edhe vendet, të cilat shërbejnë vetëm për të mbajtur objektet, por assesi Zotin i Cili është krijues i tyre, “jashtë” tyre dhe tërësisht i pavarur nga to.

Kur një person e kërkon një tjetër, e kërkon vetëm pasi e di se ai ekziston. Në të kundërtën as që do t’i shkonte mendja për një kërkim të tillë.

Nëse ekziston një person me emrin Shqiptar, atë do ta kërkonin vetëm ata që e kanë njohur paraprakisht, ndërsa do të mund ta hasnin edhe ata që fare nuk e kanë njohur, që do të thotë se ai ka ekzistuar pavarësisht faktit se a e kanë gjetur apo jo ata që e kanë kërkuar, përkatësisht a e kanë hasur apo jo ata që se kanë njohur.

Në anën tjetër, nëse nuk do të ekzistonte një person me emrin Shqiptar, a do ta kërkonte ndokush atë? Assesi jo! Andaj vetëm kur një person, objekt, qenie ekziston njeriut i jepet mundësia ta kërkojë.

Pasi që Zoti qenëson jashtë kufijve natyrorë, shqisorë, material, është e pakuptimtë ta kërkojmë Atë brenda këtyre sferave kufizuese, ngase asnjëherë nuk do ta gjejmë. Madje një kërkim i tillë brenda këtyre sferave, mund të cilësohet tejet absurd, ngase përveçse i kontribuon mosnjohjes reale të ekzistencës së Zotit, nga ai kërkim dështimet do të jenë të natyrës konsistente.

Pikërisht për faktin se Zoti nuk është ndonjë qenie materie, që ekskluzivisht përmes shqisave të njihet, Atë duhet të përpiqemi ta njohim nëpërmjet shpirtit, ndërgjegjes e mendjes së kulluar.

Struga

Ne fakt jam i sigurt qe as edhe nje fjale nuk ke kuptuar nga kjo qe ke sjelle ketu.Por dua te te bej nje pyetje te thjeshte Kuranin Allahu e ka shkruajtur?
 

black pan

Ro$$onero Panther !!!
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Atehere un spo i therras me nenes sime nene as babait baba sepse sme kan sjelle ne jete ato skan deshiruar ato qe un te vija ne jete por ka qene vullnet i zotit.

Ka edhe shume qifte tjera qe kane deshire te flakte te kene femije , mirepo nuk kane mundesi ,

Atehere Vullneti i kujt qenka ?
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Ne fakt jam i sigurt qe as edhe nje fjale nuk ke kuptuar nga kjo qe ke sjelle ketu.Por dua te te bej nje pyetje te thjeshte Kuranin Allahu e ka shkruajtur?
i nderuar iron kurani nuk eshte shkruar nga All-llahu por eshte fjale e All-llahut derguar permes melekut xhibril Muhammedit a.s. dhe mbare botes
 

beduin

Antarë
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Pershendetje pikesepari.Meqejam i ri ne kete forum,ku me shum se forum qenka (zullum),nejse........Ndoshta ndonjeri do mendoje psepo i thote ky keta,ose cjane keta fanatike,-mund te thone ata ne mendjen e tyre.
Te them te drejten keto po i shkruaj per ata qe gjoja ashtu quhen ateista,dhe njeriu mendon se akoma paska injorante te klasit te pare.Nejse.......se edhe un po flas pak si rende po ska problem.
Do doja qe cilido qofte ai njeri qe thote se nuk ka Zot,ose qe kan dyshim per krijimin e njeriut un me pak fjal po bej ate qe dikush e ka bere para meje.I them atij ose asaj se je i cmendur pa mend....po po pa mend!Po pse?Sepse ju nuk keni tru,ne qoftese keni tru ateher hapeni qe tjua shohim e se si funksionon.
Aman o epshaxhi,thirrini mendjes
 

arbes

Antar Aktiv
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Ne fakt jam i sigurt qe as edhe nje fjale nuk ke kuptuar nga kjo qe ke sjelle ketu.Por dua te te bej nje pyetje te thjeshte Kuranin Allahu e ka shkruajtur?

Po a pyetje te duket ty kjo.?
Po nuk e di a e kuptove ti postimin tim te fundit?
Nese jo pyet ne cilin vend nuk je i qarte e pastaj te flasim per gjera tjera.
Ta them nje hadith:
Feja eshte mendje.kush nuk ka mend nuk ka edhe fe!
Egzistimi i Allahut xh.sh. nuk do komente se edhe Nice para se te vdiste ka thene:
Vertete do kisha shkuar nga kjo bote i humbur po te mos kisha besuar ne Zot.

Allahu xh.sh. ia shpalli Kur'anin Muhammedit a.s. nepermjet melekut Xhebrail dhe ate ne disa forma.
Por edhe librat tjera qe u jane shpallutr profeteve tjere ishte e njejta.
Une habitem se si ate bodibillderin e lejoni te shkruaje ofendime per fene islame,Kerkoj debat te hapur lali me cilindo ktu ne lidhje me shpalljen e Kur'anit por jo te hidhemi nga tema ne teme.
Ai i shtremberon qellimet e zbritjeve Kuranore.
Ai ne nje vend ka thene se ne fene islame muslimaneve u lejohet te kene mardhenie intime me kafshet.
Le te jape vetem nje shembull dhe nje vend ku shkruen kjo?!
Ketu perzihen shume ndjenja,por une si nje shqiptar me perkatesi islame nuk toleroj qe dikush te luaje me Kur'anin.
Dikush ketu imiton danimarken dhe belgjiken.
Turp per ata qe shajne pa argumente islamin!
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Po a pyetje te duket ty kjo.?
Po nuk e di a e kuptove ti postimin tim te fundit?
Nese jo pyet ne cilin vend nuk je i qarte e pastaj te flasim per gjera tjera.
Ta them nje hadith:
Feja eshte mendje.kush nuk ka mend nuk ka edhe fe!
Egzistimi i Allahut xh.sh. nuk do komente se edhe Nice para se te vdiste ka thene:
Vertete do kisha shkuar nga kjo bote i humbur po te mos kisha besuar ne Zot.

Allahu xh.sh. ia shpalli Kur'anin Muhammedit a.s. nepermjet melekut Xhebrail dhe ate ne disa forma.
Por edhe librat tjera qe u jane shpallutr profeteve tjere ishte e njejta.
Une habitem se si ate bodibillderin e lejoni te shkruaje ofendime per fene islame,Kerkoj debat te hapur lali me cilindo ktu ne lidhje me shpalljen e Kur'anit por jo te hidhemi nga tema ne teme.
Ai i shtremberon qellimet e zbritjeve Kuranore.
Ai ne nje vend ka thene se ne fene islame muslimaneve u lejohet te kene mardhenie intime me kafshet.
Le te jape vetem nje shembull dhe nje vend ku shkruen kjo?!
Ketu perzihen shume ndjenja,por une si nje shqiptar me perkatesi islame nuk toleroj qe dikush te luaje me Kur'anin.
Dikush ketu imiton danimarken dhe belgjiken.
Turp per ata qe shajne pa argumente islamin!

Si fillim nje shpjegim te vogel per beduin.
Ne shenje respekti njerezit heqin kapelet kur hyne diku,ti jo vetem qe nuk e hoqe callmen por po tenton te hysh me gjithe gomar,por i nderuar ketu nuk je ne shkretetire nuk eshte e nevojshme te sillesh si beduin.
Ne fakt mendimi ndryshe i nderuar beduin eshte ai qe ka bere boten te ece perpara dhe nese ka mendime ndryshe edhe mbi ate qe ty te duket absurditet[egzistencen e zotit] duhet ti respektosh,ky quhet civilizim.
Nese njerezit do te kishin te njejtin mendim atehere do te quheshin kafshe. Zoti yt nuk ja dha te drejten njerezve per te menduar, dhe per te dyshuar ?Mendimi ndryshe ben te mundur egzistencen e ketyre [zullumeve]qe per fat te keq japin te drejten te hyne edhe gomeret bashke me njerezit.

arbes perpara se te me citosh hadithe te lutem diskuto mbi temen dhe me thuaj se cila surete mbi krijimin e njeriut eshte ajo e shpallur nga Allahu?Kush u krijua me pare i nderuar, toka apo qielli? Dielli leviz, apo toka i nderuar? Ka mundesi qe te bente nje gabim te tille me shpalljen e Kuranit Zoti, apo e interpretoi gabim profeti Muhamed?Keto jane per te diskutuar ne kete teme i nderuar jo bodibildi apo si e quan ti.Lexoje temen dhe eja te diskutojme bashkarisht per Kuranin.Bidiboldi ka sjelle disa argumente, ti sill kunder argumentet dhe na ndrico me driten e Zotit mbi suretet e shkruara ne Kuranin tuaj.
 

beduin

Antarë
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Mire se ju gjeje perseri (vellezer ''Shqiptar'').
Sa i perket filozofise qe ky filozofi po na shtjellon per civilizim,mbase nuk e ka kuptuar se nga vjen civilizimi.
Sa i perket atyre me callma nuk shqetesohem se pjelle e tyre je dhe ti,nejse.......
Sa i perket gomereve qe hyme kety...po eshte e vertete se ato jeni.(Me fal per shprehjen se ndoshta po kujtoni se u acarova,por jo.)
Sa i perket mendimit ndryshe edhe kafshet e kane nese nuk je prej tyre.Sepse pervec derrkucave c'do kafshe tjeter nuk e le te afrohet prane femres se tij.(behet fjale per kafshet jo per njerezit......)
Por keshtu eshte kur njeriu eshte i verber ne erresiren e injorances,nuk din nga t'ia mbajne.
Kjo eshte e keqja juaj,se kur behet fjale per ISLAMIN ju ther keq,po te ishte per dicka tjeter,s'ka problem.
Megjithate mos u shqetesoni se miuke si ju ka pasur qe kur eshte krijuar bota,e ka prape edhe ne dite e sotme.Sikurse ka pasur edhe ne kohen e profetit Isa a,s.
Pse ti them keto ty kur ty dhe te tjereve sju ben dobi tjeter vetem se denimet sikurse popujt e meparshem.
Por denimi nuk vjen pa caktimin e ALLAHUT.
Dhe ne fund;O ALLAH MOS NA DENO PER SHKAK TE MENDJELEHTEVE QE GJINDEN NE MES NESH.
Allahu ju udhezofte nese ka udhezim per ju.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Mire se ju gjeje perseri (vellezer ''Shqiptar'').
Sa i perket filozofise qe ky filozofi po na shtjellon per civilizim,mbase nuk e ka kuptuar se nga vjen civilizimi.
Sa i perket atyre me callma nuk shqetesohem se pjelle e tyre je dhe ti,nejse.......
Sa i perket gomereve qe hyme kety...po eshte e vertete se ato jeni.(Me fal per shprehjen se ndoshta po kujtoni se u acarova,por jo.)
Sa i perket mendimit ndryshe edhe kafshet e kane nese nuk je prej tyre.Sepse pervec derrkucave c'do kafshe tjeter nuk e le te afrohet prane femres se tij.(behet fjale per kafshet jo per njerezit......)
Por keshtu eshte kur njeriu eshte i verber ne erresiren e injorances,nuk din nga t'ia mbajne.
Kjo eshte e keqja juaj,se kur behet fjale per ISLAMIN ju ther keq,po te ishte per dicka tjeter,s'ka problem.
Megjithate mos u shqetesoni se miuke si ju ka pasur qe kur eshte krijuar bota,e ka prape edhe ne dite e sotme.Sikurse ka pasur edhe ne kohen e profetit Isa a,s.
Pse ti them keto ty kur ty dhe te tjereve sju ben dobi tjeter vetem se denimet sikurse popujt e meparshem.
Por denimi nuk vjen pa caktimin e ALLAHUT.
Dhe ne fund;O ALLAH MOS NA DENO PER SHKAK TE MENDJELEHTEVE QE GJINDEN NE MES NESH.
Allahu ju udhezofte nese ka udhezim per ju.

Shoku ke ikur per lesh...
ps : vellezrit e tu nuk jane Shqiptare prandaj mos na ofendo por nje gje e ke shkruajtur si duhet ke quajtur Shqipetaret me thonjza ;)
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

O ALLAH MOS NA DENO PER SHKAK TE MENDJELEHTEVE QE GJINDEN NE MES
Allahu i drejte denon ne menyre individuale jo kolektive, nese po, atehere nuk do te quhej i drejte .Keshtu qe mos u merzit se per ty virgjereshat jane te garantuara.Kaq per ty derrkuc se nuk ja vlen te shpenzosh kohen duke mos menduar.Sa per mua mos e bej merak se nuk jam vellai tend dhe nuk e kam prejardhjen prej andej nga e ke ti,per fatin tim te mire jam njeri, jo majmun.

Loverboy shkruan!
Allahu eshte Krijues i cdo gjeje Angel. Krijoi njeriun (Ademin), nga gjaku i ngjizur,

gafi shkruan!
o burr i dheut a e din qe une dhe ti jemi krijuar prej nje pike uji
Vendosni pra te nderuar se nga se jemi krijuar nga uji,balta,apo gjaku keto jane per temen, do na pergjigjeni?
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

O ALLAH MOS NA DENO PER SHKAK TE MENDJELEHTEVE QE GJINDEN NE MES
Allahu i drejte denon ne menyre individuale jo kolektive, nese po, atehere nuk do te quhej i drejte .Keshtu qe mos u merzit se per ty virgjereshat jane te garantuara.Kaq per ty derrkuc se nuk ja vlen te shpenzosh kohen duke mos menduar.Sa per mua mos e bej merak se nuk jam vellai tend dhe nuk e kam prejardhjen prej andej nga e ke ti,per fatin tim te mire jam njeri, jo majmun.

Loverboy shkruan!
Allahu eshte Krijues i cdo gjeje Angel. Krijoi njeriun (Ademin), nga gjaku i ngjizur,

gafi shkruan!
o burr i dheut a e din qe une dhe ti jemi krijuar prej nje pike uji
Vendosni pra te nderuar se nga se jemi krijuar nga uji,balta,apo gjaku keto jane per temen, do na pergjigjeni?
do mundohem ta sqaroj sado pak i nderuar iron.
Njeriu i pare (Ademi a.s.) ne rruzullin tokesor eshte krijuar nga dheu ,dhe ai dhe eshte tubuar nga pjese te ndryshme te tokes prandaj edhe njerezit dallojne ,psh:
kemi njerez te bardhe ,te zi dhe te verdhe ,kemi njerez te bute kemi njerez qe jane me te eger ne kuptimin ne koke forte,kemi njerez qe jane shume te forte fizikishte kemi njerez qe jane me te dobet e keshtu me radhe,dikush ka tru me te zhvilluar dhe dikush me pak te zhvilluar mua ashtu siq ndryshon dheu i tokes vendi prej vendit.Prej brinjes se se Ademit a.s. u krijua bashkeshortja e tij Hava(Eva) dhe kjo eshte faza apo etapa e pare e krijimit.
Nga keta dy persona u shtua njerezimi permes kontaktit seksual.thene me mire pak aktit seksual nga gjoksi i njeriut del nje pike uji qe ndryshe sipas mjekesise quhet sperme.e kjo eshte ajo pika e ujit qe kam permendur une.Kjo pike uji pastaj ne mitren e nenes behet gjak i ngjizur prej nga edhe fillon zenia e frutit apo thene me qarte ngjizet femija ne mitren e nenes.por urtesia e kuranit eshte qe keto etapa te sqarohen te ndara ne menyre qe mendjet e njerze te mund ti kuptojne .e une ju pyes i nderuar juve dhe anetaret tjere te forumin nese ne kete kohe kur qdo gje ka ec me shkencen dhe ka perparuar mendja e njeriut te sotem nuk mund ta kuptoj kete gje ,me tregoni si do reagoni arabet ne kohen kur u zbrit ky kuran ?
 

beduin

Antarë
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Me vjen mir qe nuk humbe kohe per pergjigje.
Por me sa pashe aty tek profili jot shum mir e ke te shkruajtur shejatn masonist.
Sepse i tille dukesh.
Sa per prejardhjen time un jam pasardhes i Ademit i cili Allahu e ka krijuar nga balta.
Sa per derrkuc e majmun je i tille perderisa je mason dhe ke shkruajtur cifutshe sepse populli i cili nuk e degjoi Zotin per diten e shtune dhe jan te denuar jan cifutat.
Dhe ata Allahu i ka denuar duke i shnderruar ne derra dhe majmuna(si puna jote).
Nejse se teoria e masonistit Darwin eshte se ti e ke prejardhejn prej majmunit.dmth cifut.
Ku ta kuptosh ti o i mjere.
Sa per lengun,gjakun e ngjizur shikoji mir mrekullit e KURANIT etapat e zhvillimit te foshnjes dhe mbsa del sadopak nga injoranca e tepert qekeni.
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

do mundohem ta sqaroj sado pak i nderuar iron.
Njeriu i pare (Ademi a.s.) ne rruzullin tokesor eshte krijuar nga dheu ,dhe ai dhe eshte tubuar nga pjese te ndryshme te tokes prandaj edhe njerezit dallojne ,psh:
kemi njerez te bardhe ,te zi dhe te verdhe ,kemi njerez te bute kemi njerez qe jane me te eger ne kuptimin ne koke forte,kemi njerez qe jane shume te forte fizikishte kemi njerez qe jane me te dobet e keshtu me radhe,dikush ka tru me te zhvilluar dhe dikush me pak te zhvilluar mua ashtu siq ndryshon dheu i tokes vendi prej vendit.Prej brinjes se se Ademit a.s. u krijua bashkeshortja e tij Hava(Eva) dhe kjo eshte faza apo etapa e pare e krijimit.
Nga keta dy persona u shtua njerezimi permes kontaktit seksual.thene me mire pak aktit seksual nga gjoksi i njeriut del nje pike uji qe ndryshe sipas mjekesise quhet sperme.e kjo eshte ajo pika e ujit qe kam permendur une.Kjo pike uji pastaj ne mitren e nenes behet gjak i ngjizur prej nga edhe fillon zenia e frutit apo thene me qarte ngjizet femija ne mitren e nenes.por urtesia e kuranit eshte qe keto etapa te sqarohen te ndara ne menyre qe mendjet e njerze te mund ti kuptojne .e une ju pyes i nderuar juve dhe anetaret tjere te forumin nese ne kete kohe kur qdo gje ka ec me shkencen dhe ka perparuar mendja e njeriut te sotem nuk mund ta kuptoj kete gje ,me tregoni si do reagoni arabet ne kohen kur u zbrit ky kuran ?

Faleminderit gafi per shpjegimin,nuk di ti pergjigjem pyetjes qe parashtron sepse nuk kam mundesi.
Kisha edhe nje pyetje gafi, sipas Kuranit kush eshte krijuar me pare toka apo qielli?Nese mundesh kuptohet.Faleminderit paraprakisht.Te pershendes!
Per disa derrkuca, kjo quhet te interpretosh ato qe ke lexuar dhe besuar.
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Me vjen mir qe nuk humbe kohe per pergjigje.
Por me sa pashe aty tek profili jot shum mir e ke te shkruajtur shejatn masonist.
Sepse i tille dukesh.
Sa per prejardhjen time un jam pasardhes i Ademit i cili Allahu e ka krijuar nga balta.
Sa per derrkuc e majmun je i tille perderisa je mason dhe ke shkruajtur cifutshe sepse populli i cili nuk e degjoi Zotin per diten e shtune dhe jan te denuar jan cifutat.
Dhe ata Allahu i ka denuar duke i shnderruar ne derra dhe majmuna(si puna jote).
Nejse se teoria e masonistit Darwin eshte se ti e ke prejardhejn prej majmunit.dmth cifut.
Ku ta kuptosh ti o i mjere.
Sa per lengun,gjakun e ngjizur shikoji mir mrekullit e KURANIT etapat e zhvillimit te foshnjes dhe mbsa del sadopak nga injoranca e tepert qekeni.

Sa per ty thashe edhe njehere,nuk marr mundimin te mos mendoj dhe te flas me ty. Kalofsh mire dhe shiko se forumi ka edhe tema te tjera,nese ke hyre ne kete forum per te bindur vete mbi besimin tend atehere do te te keshilloja forumet fetare muslimane,nese ke hyre per te bindur te pafete te besojne, te siguroj qe nuk do te mundesh ,sepse je nje argumentues shume i dobet per te mos thene se nuk ja ke idene kesaj fjale.Edhe njehere pershendetje!
 

beduin

Antarë
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

5:3. Juve u janë ndaluar (t'i hani): ngordhësirat, gjaku, mishi i derrit, ajo që theret jo në emrin e All-llahut, e furmja, e mbytura, e rrëzuarja, e shpuarja (nga briri i tjetrës), ajo që e ka ngrënë egërsira, përveç asaj që arrini ta therrni (para se të ngordhë), ajo që është therrur për idhuj dhe (u është e ndaluar) ta kërkoni me short fatin. Kjo është mëkat ndaj All-llahut. Tashmë, ata që mohuan, humbën shpresën për fenë tuaj (se do të ndërroni), andaj mos u frikësonju atyre, por Mua të më frikësoheni. Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

5:3. Juve u janë ndaluar (t'i hani): ngordhësirat, gjaku, mishi i derrit, ajo që theret jo në emrin e All-llahut, e furmja, e mbytura, e rrëzuarja, e shpuarja (nga briri i tjetrës), ajo që e ka ngrënë egërsira, përveç asaj që arrini ta therrni (para se të ngordhë), ajo që është therrur për idhuj dhe (u është e ndaluar) ta kërkoni me short fatin. Kjo është mëkat ndaj All-llahut. Tashmë, ata që mohuan, humbën shpresën për fenë tuaj (se do të ndërroni), andaj mos u frikësonju atyre, por Mua të më frikësoheni. Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.

vertet ???
 

beduin

Antarë
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Mos ki merak se as nuk e kam ndermend qe te mundohem sadopak qe te bindi ty apo cilindo.
Por me ato shkrime provokuese qe gjoja doni ju te na tregoni gjerat,asgje me shum nuk tregon vetem se nivelin e rracismit tek ju.
Megjithate un nuk kam ardhur te argumentoj ty gje nga vetja ime,sepse ato na i ka argumentuar tjeter kush shum para meje.
Sa per dobesine time edhe un jam koshient se jam i dobet para KRIJUESIT TIM...ALLAHUT...
Nuk kam hyr kety as te fyej e as te ju provokoj.
Por po shoh te kunderten me ju.
Mbase ndonjerit edhe i intereson qe te me hjekin nga forumi,por aq me ben...
Sepse keshtu jeni mesuar ju kur keni argument kundershtues nuk ju vjen mire.
Megjithate une ju uroj te gjitha te mirat e te ndergjegjesoheni sa i perket Islamit(I cili eshte i pashmangeshem)
Suksese
 
Top