Kuriozitete !

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Ne fakt nuk eshte yll, por eshte planet :)

Nuk eshte replike per kundershtim ,por per te vene drejt ato qe jane gabim . Nese ke info per kete informacionin ,me oriento ku ta lexoj dhe une qe eshte i tille (sepse realisht nuk e dij ,thjesht e morra si info dhe e pasqyrova ketu) dhe ti bej nderhyrjen shkrimit ta bej si duhet qe mos te keqinformohen edhe lexuesit e kesaj teme . Flm :)
 

Aki

misfit
Titulli: Kuriozitete !

Alfie Clamp, djaloshi 2 vjecar qe lindi i verber, me probleme digjestive, muskuj te dobet, konvulsione qe shpesh e pengojne te haje dhe te merr fryme... Tek Alfie u zbulua dicka qe mjeket ende nuk mund t'ia vene emrin. Ai ka nje varg ekstra te ADN-se ne kromozomin e 7-te.

article-1375697-0B94AD3B00000578-712_468x581.jpg


Vladimir Komarov, njeriu qe ra nga qielli

%2Bman%2Bwho%2Bfell%2Bfrom%2Bspace%2C%2B1967%2B(1).jpg
(mbeturinat e Komarov)
%2Bman%2Bwho%2Bfell%2Bfrom%2Bspace%2C%2B1967%2B(6).jpg
(Komarov me shokun e tij te ngushte Yuri Gagarin)

Me rastin e kremtimit te 50 vjetorit te Bashkimit Sovietik, udheheqesi i atehershem Leonid Brezhnev jep urdherin e pergatitjes se nje programi te dergimit te kapsules Soyuz 1 ne hapesire. Stafi teknik edhe pse gjen qindra probleme ne funksionimin e kapsules, nga frika e udheheqesit e mbartin misionin deri ne fund dhe dergojne Komarov ne hapesire. Problemet fillojne, anija humb elektricitetin, nuk mund te riorientohet ne orbite dhe fillon te beje rrotullime te shpejta rreth boshtit te vete. Komarov arrin ta drejtoje dhe te kthehet nga Toka, por humb komunikimin me bazen. Duke u munduar te aktivizoje parashuten, ajo bllokohet dhe keshtu kapsula erplaset ne toke ne Orenberg te Rusise. Komarov qe ishte njeriu i pare nga Bashkimi Sovietik qe udhetoi ne gjithesi, poashtu u be dhe njeriu i pare qe vdiq ne nje mision hapesinor.
 

Attachments

 • article-1375697-0B94AD3B00000578-712_468x581.jpg
  article-1375697-0B94AD3B00000578-712_468x581.jpg
  46.9 KB · Shikime: 0
 • %2Bman%2Bwho%2Bfell%2Bfrom%2Bspace%2C%2B1967%2B(1).jpg
  %2Bman%2Bwho%2Bfell%2Bfrom%2Bspace%2C%2B1967%2B(1).jpg
  173.5 KB · Shikime: 0
 • %2Bman%2Bwho%2Bfell%2Bfrom%2Bspace%2C%2B1967%2B(6).jpg
  %2Bman%2Bwho%2Bfell%2Bfrom%2Bspace%2C%2B1967%2B(6).jpg
  162.8 KB · Shikime: 0
 • article-1375697-0B94AD3B00000578-712_468x581.jpg
  article-1375697-0B94AD3B00000578-712_468x581.jpg
  46.9 KB · Shikime: 0
 • %2Bman%2Bwho%2Bfell%2Bfrom%2Bspace%2C%2B1967%2B(6).jpg
  %2Bman%2Bwho%2Bfell%2Bfrom%2Bspace%2C%2B1967%2B(6).jpg
  162.8 KB · Shikime: 0
 • %2Bman%2Bwho%2Bfell%2Bfrom%2Bspace%2C%2B1967%2B(1).jpg
  %2Bman%2Bwho%2Bfell%2Bfrom%2Bspace%2C%2B1967%2B(1).jpg
  173.5 KB · Shikime: 0

Aki

misfit
Titulli: Kuriozitete !

Nuk eshte replike per kundershtim ,por per te vene drejt ato qe jane gabim . Nese ke info per kete informacionin ,me oriento ku ta lexoj dhe une qe eshte i tille (sepse realisht nuk e dij ,thjesht e morra si info dhe e pasqyrova ketu) dhe ti bej nderhyrjen shkrimit ta bej si duhet qe mos te keqinformohen edhe lexuesit e kesaj teme . Flm :)

Patjeter, nuk e thashe me qellim replike, por nga qe e kisha lexuar dhe vete me pare e thashe. Fatkeqsisht portalet dhe revistat tona kur marrin tentimet te perkthejne dhe bejne gabimte te ketilla, por trupi qiellor ne fjale, se pari s'mund te jete yll sepse per te qene yll duhet te kete ne permbajtje hidrogjen qe me fusion termonuklear e shnderron ne helium, gje qe nuk e ka trupie ne fjale (as kjo nuk eshte replike por shpjegim :p ).

Ja dhe link ku mund ta gjesh per sakte:
Diamond Planet Found—Part of a "Whole New Class?"
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Patjeter, nuk e thashe me qellim replike, por nga qe e kisha lexuar dhe vete me pare e thashe. Fatkeqsisht portalet dhe revistat tona kur marrin tentimet te perkthejne dhe bejne gabimte te ketilla, por trupi qiellor ne fjale, se pari s'mund te jete yll sepse per te qene yll duhet te kete ne permbajtje hidrogjen qe me fusion termonuklear e shnderron ne helium, gje qe nuk e ka trupie ne fjale (as kjo nuk eshte replike por shpjegim :p ).

Ja dhe link ku mund ta gjesh per sakte:
Diamond Planet Found—Part of a "Whole New Class?"

Flm , ja po e gjej postimin tani dhe po i bej nderhyrjen :D
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Nje i papune po kerkonte pune si pastrues ne zyrat e Microsoft. Shefi i personelit, pasi i ben nje testim se si e fshinte dyshemene, e interviston dhe ne fund i thote: Je i pranuar ne pune, me jepni adresen tuaj te e-mailit, ne menyre qe tju dergoj nje formular ta plotesoni, ku do ju tregohet vendi dhe data kur do te paraqiteni per pune.
Burri, i shastisur, i pergjigjet se nuk disponon nje kompjuter
dhe aq me pak nje adrese e-maili.
“ Nese nuk ke nje poste elektronike - i pergjigjet shefi- do thote se virtualisht nuk ekziston, dhe nuk mund t'ju ofrohet vendi i punes.”
Burri, i deshperuar, me vetem 10$ ne xhep, del perjashta. Vendos te shkoje ne nje supermarket dhe te bleje nje arke me domate. Duke i shitur dere me dere domatet, arriti te dyfishonte shumen, dhe duke e perseritur te njejten gje per tre here, ne fund te dites dispononte shumen e 160 $
Ne kete moment, kupton se mund te jetoje ne kete menyre; del heret cdo mengjes dhe kthehet vone ne darke, dhe cdo dite dyfishon dhe trefishon kapitalin. Ne pak kohe blen nje karroce, me pas nje kamion, dhe ne pak muaj posedon disa kamioncina me ane te se cilave ben dorezimet e porosive.
Ne harkun kohor te 5 viteve, ky person, behet pronar i nje serie dyqanesh ushqimore ne Shtetet e Bashkuara. Ne kete moment vendos te mendoje per te ardhmen e tij, duke bere sigurimin e jetes se tij dhe te familjes. Pasi kontakton me nje te sigurimeve dhe interesohet per formularet perkates, personi sigurimeve i kerkon adresen e e-mailit per ti derguar propozimet. Ky i pergjigjet se nuk ka as kompjuter dhe as e-mail.
-“Interesante,-thote personi i sigurimeve- ju keni ndertuar nje perandori dhe nuk keni adrese e-maili?? Imagjino se cfare perfitimesh do kishit sikur te kishit nje kompjuter.”
Burri reflekton pak dhe i thote: “E di, do isha nje pastrues prane shoqerise Microsoft”!
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Kjo foto i ka prekur të gjithë, teksa ka bërë xhiron e botës dhe ka marrë miliona komente ngushëllimi .
Një grua amerikane, Jennifer Bettelyoun postoi një foto të vajzës së saj, teksa ajo ishte varur mbi varrin e të atit që ishte vrarë, në një trajnim të forcave ushtarake.
Vajza i shkoi te varri për ditëlindjen e tij, në mungesë dhe mban një dedikim në duar.
12376285_1265633570129742_8614975023118934657_n.jpg

Kjo foto i ka prekur të gjithë, teksa ka bërë xhiron e botës dhe ka marrë miliona komente ngushëllimi .
Një grua amerikane, Jennifer Bettelyoun postoi një foto të vajzës së saj, teksa ajo ishte varur mbi varrin e të atit që ishte vrarë, në një trajnim të forcave ushtarake.
Vajza i shkoi te varri për ditëlindjen e tij, në mungesë dhe mban një dedikim në duar.
12345492_1265844256775340_8416414243214200604_n.jpg

Nje qen rrugesh ndoqi nje ekip garues gjate gares se tyre 650 km permes Ekuatorit. Qeni i shoqeroi ata ne xhunglen e Amazones, madje notoi here pas here per te kaluar lumenjte bashke me ta dhe duke i ndihmuar pa mase. E gjitha kjo, sepse njeri prej djemve i kishte dhene nje fete mishi qenit perpara disa ditesh!
12376712_1265843510108748_4275676822714107797_n.jpg

Vellezerit John dhe Clarence, ishin te vetmit qe arriten te arratisen nga burgu famekeq - Alcatraz, por menjehere u shpallen te mbytur ne gjirin perreth, nga policia vendase.
E cuditshme ishte se nena e tyre mori cdo vit per festen e nenes nga dy tufa lulesh, deri ne fund te jetes se saj!
Askush nuk e gjeti kurre se nga vinin keto lule, por besohet se dy vellezerit kishin arritur te shpetonin dhe kurre nuk e harruan nenen e tyre!
12376577_1265821283444304_7712886383045191431_n.jpg

Ne nje muze ne Gjermani gjendet nje skulpture reale e bere nga dy plumba te cilet u qelluan perballe njeri-tjetrit, nga dy miq ne terrin e nates. Te dy miqte qelluan drejt njeri-tjetrit gjate nates, kur degjuan zgjurme pa e ditur se aty gjendej miku i tyre me i mire. Fati krijoi kete mrekulli!
12227030_1265221486837617_8180275542893786152_n.jpg
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Kuriozitete !

Alfie Clamp, djaloshi 2 vjecar qe lindi i verber, me probleme digjestive, muskuj te dobet, konvulsione qe shpesh e pengojne te haje dhe te merr fryme... Tek Alfie u zbulua dicka qe mjeket ende nuk mund t'ia vene emrin. Ai ka nje varg ekstra te ADN-se ne kromozomin e 7-te.

article-1375697-0B94AD3B00000578-712_468x581.jpg
Gjynah per djalin e vogel.
Keto jane pasojat e evolucionit dhe "difektet" e ADN-se. Me siguri kane qene dhe te tjere me te njejten problem, pro Mjeksia ska qene aq e afte te investigoj...
Sa per emrin, mqs per here te pare u diagnostikua tek Alfie, me siguri do mari emrin e tij.
 

Attachments

 • article-1375697-0B94AD3B00000578-712_468x581.jpg
  article-1375697-0B94AD3B00000578-712_468x581.jpg
  46.9 KB · Shikime: 0
 • article-1375697-0B94AD3B00000578-712_468x581.jpg
  article-1375697-0B94AD3B00000578-712_468x581.jpg
  46.9 KB · Shikime: 0

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Banorët e qytetit siberian të Barnaulit kërkojnë që një mace që quhet Barsik, të bëhet kryetarja e tyre e bashkisë. Madje ata kërkojne të mbledhin fonde për të bërë pankartat e fushatës së maces, dhe nje pankarte e madhe do të vendoset në qendër të qytetit ku do të shkruajë:
"Vetëm minjtë nuk votojnë për Barsik!"
68659_1270890762937356_9021064376783551276_n.jpg

Nje djalosh i vogel i shkruajti nje leter aktorit te famshem te komedise Jay Leno: "Te lutem, me dergo t'i neser ne shkolle sepse i kam thene shokeve qe je daja im!"
Te nesermen Jay e hipi djaloshin ne makinen e tij te shtrenjte dhe e shoqeroi deri ne shkolle. Kur djaloshi zbriti, Jay i bertet nga dritarja: "Ej nip, beji te fala mamit!!!"
12400754_1270884609604638_4351766169632173778_n.jpg

Ne nje nga fjalimet e tij, Obama evidentoi dy vajzat e tij, duke u shprehur se atij nuk i pelqente aspak veshja e tyre, por ne shtepi nuk ka president sipas tij, ndaj nuk kishte fuqine t'i ndryshonte mendjen atyre!
Familja mbetet familje!
12369006_1270180443008388_8672242456540491023_n.jpg

Kur Cristiano Ronaldos i kerkuan te dhuronte takat e tij per nje fushate bamiresie ne ndihme te vogelushit 10 muajsh Erik Ortiz Cruz, i cili vuante nga nje crregullim i pazakonte e trurit dhe nga shitja e takave ne ankand, do te sigurohej nje pjese e te ardhurave per operacionin, A e dini c'beri Ronaldo?
Pervecse ja dhuroi vogelushit takat, mori persiper te paguante te gjitha shpenzimet e operacionit, plot 83000$!
1936561_1270189399674159_7616647842461427252_n.jpg

Deja-Vu, vjen nga frengjishtja që do të thotë : “E sapo parë ".Disa shkencëtarë mendojnë se fenomeni DEJA-VU është i lidhur me anomalitë që paraqiten gjatë funksionimit normal të trurit, të cilat quhen gabime gjatë njohjes.
12391065_1269340686425697_5670274382487383894_n.jpg
 

Aki

misfit
Titulli: Kuriozitete !

john_barrowman.png

John Barrowman, nje aktor amerikan-skocez gjate audicioneve te serialit te famshem amerikan Will and Grace paraqitet per rolin e Will (qe ishte homoseksual). Ne fund rolin e fiton aktori Eric Mccormak, qe ne jeten reale ishte heteroseksual, ndersa John Barrowman refuzohet per arsye se duket shume mashkullor (edhe pse ne jeten e tij reale eshte homoseksual).
 

Aki

misfit
Titulli: Kuriozitete !

Me 28 qershor te vitit 2009 Stephen Hawking organizon nje feste per udhetuesit neper kohe. Lajmerimin e organizimit e ben nje dite pas festes dhe tregon qe asnje nuk ka marre pjese :)

untitled2.jpg
 

Attachments

 • untitled2.jpg
  untitled2.jpg
  34.1 KB · Shikime: 0
 • untitled2.jpg
  untitled2.jpg
  34.1 KB · Shikime: 0

Aki

misfit
Titulli: Kuriozitete !

Kinezina, nje protein, duke 'ecur' permes mikrotubuleve

tumblr_nc5tlfK9NY1s1vn29o1_400.gif
 

Attachments

 • tumblr_nc5tlfK9NY1s1vn29o1_400.gif
  tumblr_nc5tlfK9NY1s1vn29o1_400.gif
  1.5 MB · Shikime: 0
 • tumblr_nc5tlfK9NY1s1vn29o1_400.gif
  tumblr_nc5tlfK9NY1s1vn29o1_400.gif
  1.5 MB · Shikime: 0

Aki

misfit
Titulli: Kuriozitete !

Ne Poloni ekziston nje shkolle LARP(Live Action Role Playing) e quajtur College of Wizardry ku per nje shume prej 384 dollaresh per 4 dite,mund te mesosh 'magji', te klasifikoheni neper kategorite e shtepive te njohura dhe te qendroni ne nje replike te keshtjellesh Hogwarts nga Harry Potter.

big-larp.png

hogwarts-real-life-600.jpg
20150131171513-5.pngPer shkak te nje periudhe thatesie ne nje nga rezervoaret meksikane bie niveli i ujit per 24 metra dhe del ne siperfaqe nje kishe 500 vjet e vjeter qe ka qendruar tere ate kohe nen uje.
mexico-church-re-emerges-from-underwater-2.jpg


Hidrocentrali i Kines, i quajtur Three Gorges Dam, pervec se eshte hidrocentrali me i madh ne bote, poashtu e ngadaleson rrotullimin e Tokes, qe sipas llogarritjeve te NASA ndikon qe dita te zgjatet per 0.06 mikrosekonda.
_63872464_149204073.jpg
 

Attachments

 • _63872464_149204073.jpg
  _63872464_149204073.jpg
  32.1 KB · Shikime: 0
 • hogwarts-real-life-600.jpg
  hogwarts-real-life-600.jpg
  25.6 KB · Shikime: 0
 • 20150131171513-5.png
  20150131171513-5.png
  848.3 KB · Shikime: 0
 • mexico-church-re-emerges-from-underwater-2.jpg
  mexico-church-re-emerges-from-underwater-2.jpg
  111.3 KB · Shikime: 0
 • _63872464_149204073.jpg
  _63872464_149204073.jpg
  32.1 KB · Shikime: 0
 • hogwarts-real-life-600.jpg
  hogwarts-real-life-600.jpg
  25.6 KB · Shikime: 0
 • 20150131171513-5.png
  20150131171513-5.png
  848.3 KB · Shikime: 0
 • mexico-church-re-emerges-from-underwater-2.jpg
  mexico-church-re-emerges-from-underwater-2.jpg
  55.1 KB · Shikime: 0

AnGeLiC

VIP
V.I.P
Titulli: Kuriozitete !

Kur Pablo Escobar u shpall ne kerkim nderkombetar, ai ndertoi nje shtepi ne nje ishull te vetmuar, me preteksin se askush nuk duhet ta bezdiste apo t'i prishte gjumin e mengjesit!

11219232_1923769507848551_4098639437643699588_n.jpg
 

VIP

V.I.P
Titulli: Kuriozitete !

Duket e pabesueshme, por është e vërtetë se në një provincë të Kinës, në anën veriperëndimore të saj- në Junana- sapo del dikush dhe thërret Bjer, bjer shi! retë nuk presin dhe bie shi. Dhe as kjo nuk ëshë aq e cuditshme sa ëshë e cuditshme dukuria tjetër- nëse duhet shi I rreptë njeriu duhet të bërtasë më shumë, nëse duhet të zgjasë shiu, duhet të zgjasë edhe thirrja e njeriut. Ky fenomen I cuditshëm ngjan vetëm në malet e larta të Gaoligunshanit, ku ëshë një grup liqenesh, që I quajnë Liqene magjike, që janë aq të ndieshme sa vetëm po të flitet apo të këndohet buzë tyre qielli resh shi. Shkencëtarët që I ka tërhequr ky fenomen mendojnë se ajri aty është aq I ngirë me lagështirë sa edhe vibrimet më të lehta bëjnë që avulli I ujit të lëshojë pika shi.


Filmi i parë vizatimor ka dalë në vitin 1908. krijuesi I tij ka qenë francezi Emil Koli, e filmi është quajtur Fantazmagoria. Brenda një kohe fare të shkurtër filmi vizatimor ka pushtuar botën. Atë vit kur në Evropë shpërtheu lufta e parë botërore, amerikanët gjejnë një teknikë të re, e cila ka ndryshuar krejtësisht mënyrën e krijimit të filmit vizatimor. Ajo mënyrë e re mbahet edhe sot e kësaj dite- mënyra e vizatimit në celluloid (në vend të letrës). Por, një ndryshim të madh të vërtetë e bën ثolt Dizni në vitet 30, kur I hyn kësaj pune me seriozitet të duhur. Ai nuk ka qenë vetëm gjeni vizatimi por edhe gjeni zbulimesh teknike me të cilat ka ndryshuar plotësisht mënyra e xhirimit të filmit.


Gara më e cuditshme që ka ngjarë ndonjëherë në atletikë është gara në kërcim trehapësh në Lojërat Olimpike në Meksikë në vitin 1968. që në fazën kualifikuese italiani Gjentile ka arritur record të ri botërorë 17.10 metër. Të nesërmen ne finale prapë Gjentile përmirëson rekordin botërorë 17.22 m. Por, s? ka gjë të sigurt. Në serinë e tretë Viktor Sanjejevi ia kalon për një cm 17.23m. vjen seria e pestë dhe braziliani Predeusia arrin rekord të ri 17.27m. Dhe kur kjo dramë arrin kulmin e zhvillimit të vet prapë paraqitet në skenë Viktor Sanjejevi në serinë e gjashtë dhe kërcen 17.39 m dhe triumfon. Pra Brenda dy ditësh në atë olimpiadë rekordi botërorë është thyer pesë herë me radhë.Jin Songhao, një katermbedhjete vjeçar kinez me origjine koreane ka fituar titullin e mbretit te te ftohtit duke i rezistuar per kater ore ngrices siberiane komplet i zveshur. Ky njeri ka plot dymbedhjete vjet qe ushtrohet duke vrapuar i zhveshur ne mes te bores per tre kilomeraer ne dite e duke e mbyllur vrapin me nje banje ne ujin e akullt. Dieta e tij ditore, qe ai shprehet se e ka kthyer ne nje pinguin njerezor Eshte me baze mishrash te bardhe dhe me molle e mjalte.Shkenca i hap rrugën dy prindërve meshkuj
Një staf amerikan ka realizuar në kushte laboratorike qeliza-vezë duke u nisur nga qelizat embrionale të miut. Në të ardhmen do të jetë e mundur që dy prindër të seksit mashkull të lindin fëmijë.
Romë-Do të jetë e mundur që të lindë një fëmijë nga dy prindër meshkuj. Disa studiues nga Pennsylvania kanë deklaruar se kanë prodhuar qeliza vezë duke u nisur nga qelizat embrionale të miut. Qelizat vezë janë prodhuar nga qeliza embrionale femërore dhe qeliza embrionale mashkullore duke treguar kapacitetin biologjik të meshkujve për të prodhuar qeliza-vezë. Ky është rezultat i studimeve 20 vjeçare mbi qelizat embrionale të minjve. Këto qeliza kanë potencialitet të zhvillohen në të gjitha llojet e qelizave të miut. Deri më sot e vetmja qelizë që nuk ishte mundur të prodhohej ishte qeliza riprodhuese. Zbulimi i hap rrugë shumë aplikimeve si në fushën e kërkimeve ashtu dhe në atë terapeutike, duke bërë që të lindin dhe shumë pyetje mbi zhvillimet e mundëshme. Midis hipotezave të shumta është dhe ajo për të zgjidhur problemin e sterilitetit tek gratë.Shkencëtarët britanez kanë llogaritur se macat , të cilat ata i mbajnë në shtëpi për 1 vit asgjësojnë50 milion minjë dhe 20 milion zogj të vegjël.Për të prodhuar 1 kg. mjaltë bletës i duhet të thithë nektarin e 12 milion luleve duke bërë rreth 300 000 kilometër fluturim.
Nga barku i vajzës 20 vjeçare nga Devoni Jugor,Angli u nxor "topi" nga qimet e flokëve te saj të cilat i kishte gëlltitur,i rëndë 2,5 kg.Operimi u realizua në mars 1985.Një burrë nga Karakasi, i cili ishte deklaruar i vdekur, u zgjua në morg nga dhimbja e padurueshme kur doktorët filluan me autopsinë. Carlos Camejo, 33-vjeçar, u deklarua i vdekur pas një aksidenti në autostradë dhe u dërgua në morg, ku kontrolluesit filluan nga puna e tyre. Ata e
kuptuan menjëherë se diçka nuk shkonte kur 'i vdekuri' po gjakosej. Menjëherë vendosën që qepin vendin që kishin hapur në fytyrë. "U zgjova se dhimbja ishte e padurueshme", thotë Camejo për median "El Universal". Gruaja e vrerosur ishte nisur për të identifikuar trupin në morgun e qytetit, por për fatin e saj e gjeti bashkëshortin në korridor - dhe gjallë.
 

VIP

V.I.P
Titulli: Kuriozitete !

Disa kuriozitete te ndryshme.............
1- Shkencëtarët zbuluan se flokëkuqet kanë vetëm rreth 90 000 flokë, zeshkanet 100 000, ndërsa bjondinet 150 000 fije floku. Por vetëm 20 përqind e bjondinave e mbajnë këtë shifër të flokëve.

2- Fëmijët me sy të zi reagojnë 15 herë më shpejtë se ata me sy ngjyrë qelë.Ata janë më të mirë në sportet ku kërkohet reakcion i shpejtë p.sh. futboll. Ndërsa fëmijët sykaltër janë më të mirë në sportet ku nuk mvaret nga reakcioni i shpejtë, p.sh. Golf.

3- Eshtrat e njeriut janë katër herë më të qëndrueshme se celiku.

4- Sa herë ka rrahur zemra jonë kur jemi në moshën 79 veçare? Shkencëtarët e kanë zgjidhur këtë pyetje. Reth 2,5 miliardë herë.

5- Mushkëria jonë (e shpalosur) do ta mbulonte një fushë tenisi, d.m.th. 100 m².

6- Enët e gjakut të njeriut (të kapura njëra pas tjetrës) janë 2,5 herë më të gjata se ekuatori.

7- اdo foshnje pas lindjes ka saktë 350 eshtra, gjersa njeriu i moshuar ka 144 më pak. Ekspertët kanë zbuluar se shumë eshtra gjatë fazës së zhvillimit të njeriut shkrihen ndërveti dhe kështu forcojnë skeletin e njeriut.

8- Foshnjet e lindura në muajin Maj peshojnë më rëndë se tjerët. Arsyeja ende nuk dihet.

9- Një nga 2000 fëmijë lind me një dhëmb në gojë.

10- Në fund të jetës së tij trupi ka prodhuar 950 kilometër flokë, ndërsa sytë janë mbyllur rreth 415 milionë herë. Edhe në moshë të vjetër asnjë asht i njeriut nuk është më i vjetër se 20 vjet-sepse eshtrat përtrihen rregullisht.

11- 69 Fëmijë të një nëne
Feodor Vasilijev nga Shuya (Rusi), nga gjithsejt 27 lindje gjatë viteve 1725-1765 lindi 16 binjake, 7 trenjake, dhe 4 katërnjake. Vetëm dy fëmijë prej tyre vdiqën si foshnjë.

12- Operacioni më i gjatë
Një operacion i cili u zhvillua në vitin 1951 në Chicago, Illinois (USA), gjatë të cilit pacientes Gertrude Levandowski iu mënjanua një cistë nga njëra vezore e saj, zgjati prej 4-8 Shkurt d.m.th. 96 orë. Gjatë operacionit pesha e pacientes zbriti nga 280 në 140 kg.
 

VIP

V.I.P
Titulli: Kuriozitete !

Kuriozitete mbi kafshet
1. Briri i rinocerontit perbehet nga keratina, lenda perberese e flokeve.
2. E perbashketa e njeriut me gjirafen eshte qafa e tij, sepse permban te njejtin numer kockash, 7 te tilla.
3. Ariu Kodiak peshon sa 12 te rinj atlete.
4. Kanguri lind lind me madhesine e nje kokrre karameleje. por ka aftesine te rritett 15 here me shume se cdo gjitar tjeter.
5. Bretkosat paradoksale quhen te tilla sepse larva eshte 5 here me e madhe se prindi.
6. Bretkosat nuk vjellin.
7. Harabeli i rreh krahet 100 here ne sekonde.
8. Kenga e nje balene ne toke do te bente zhurmen qe ben nisja e nje anijeje kozmike.
9. Ulerima e ujkut nuk ben jehone.
10. Bletes per te prodhuar 1 kavanoz me mjalte i duhet te fluturoje rreth 80 mije km dhe te ndalet ne 2 miliopn lule.
11. Breshka australiane merr fryme nga zorra e trashe.
12. Delfinet flejne vetem me gjysmen e trurit.
13. Merimangat e vogla gafore pasi lindin hane nenen e tyre ne menyre graduale.
14. Oktapodet jetojne me gjate pa organet e tyre riprodhuese.
 

VIP

V.I.P
Titulli: Kuriozitete !

Kuriozitete
Nusja shpëton një familje nga zjarri


Një familje në Connecticut është shpëtuar nga zjarri, nga një nuse e re, e cila hyri nëpërmjet tymit, me fustanin e nuësrisë të veshur. Zyrtarët thanë se Georgette Clemons, sapo ishte larguar nga pritja e dasmës së saj, kur kishte parë tym duke dalë nga një shtëpi në Bridgeport.
Clemons doli nga vetura që po e ngiste dhe hyri në shtëpi. Ajo tha se një grua po bërtitste në mbrotjeje të kafshëve të saj, dhe nuk dëshironte të dilte, prandaj ajo u detyra ta tërheqë jashtë. Kur mbërritën zjarrfikësit dhe nisën luftën me flakët, familja tashmë ishte shpëtuar, dhe Clemons ishte aty pranë me fustanin e nusërisë të nxirë. Ajo tha se i ka zhytur pak këpucët, porse nuk ishte problem sepse të gjithë ishin të sigurtë.
Ndalet për tualet shkakton rrëmujë në trafik


Një vozitës kamioni ka shkaktuar një rrëmujë të vërtetë afër një rruge kryesore kur është ndalur për pauzë tualeti.


Vozitësi anonim ka tërhequr kamionin e tij në njërën anë të rrugës në shtetin e Uashingtonit kur është zënë ngushtë nga nevoja fiziologjike.
Derisa po dilte nga kamioni ngarkesa që po bartte u derdh në tërë rrugën.
Kamioni ishte duke bartur rreth 49 tonë të mbeturinave të një lumi, raporton tabloidi Metro.
Sipas policisë, punëdhënësit e vozitësit do të ngarkohen me të gjitha shpenzimet e operacionit të pastrimit.
Shkencëtarët do t’i ndalojnë gazrat dhe gromësimën?


Shkencëtarët kanë pohuar se kanë zbuluar një vaksinë për zvogëlimin e emetimit të metanit gjatë lirimit të gazrave dhe gromësimave të deleve dhe lopëve.

Phil Goff, ministër i Tregtisë së Zelandës së Re, ka thënë gjatë në një samiti ekonomik në Paris se zgjidhja është afër.
"Organizata jonë për hulumtime bujqësore javën e kaluar ka arritur të zbulojë gjenin, i cili shkakton metanin te kafshët ripërtypëse dhe ne besojmë se mund t’i vaksinojmë ato kundër emetimit të gazrave", ka thënë Goff.
Delet, lopët, dhitë dhe kaprojtë prodhojnë sasi të mëdha të gazit nëpërmes gromësimave dhe lirimit të gazrave, derisa stomakët e tyre të shumëfishtë bluajnë barin.
Kafshët janë përgjegjëse për rreth një të katërtën e prodhimit të metanit në Britani, por në shtetet të cilat e kanë të zhvilluar sektorin e blegtorisë, përqindja është shumë më e lartë.
45 milionë dele dhe 10 milionë lopë në Zelandë të Re gromësijnë dhe pjerdhin rreth 90% të emetimit të metanit në këtë shtet, sipas të dhënave qeveritare.
I burgosuri i trashë padit burgun

Pasi që vetëm gjatë tetë muajve i ka humbur 47 kilogramë, amerikani i cili është duke vuajtur dënimin për vrasje ka ngritur padi ndaj autoritete për shkak të urisë dhe ushqimeve të ftohta, të cilat nuk ndikojnë mirë në oreksin e tij.

Kur ishte futur në burg para tetë muajsh, Laswell kishte 187 kilogramë, e tani ka “vetëm” 140. Siç pohon ai, shujtat e burgut kanë tepër pak vlera ushqimore, e “simptomat” e para që diçka nuk është në rregull i ka hetuar kur gati është alivanosur gjatë ushtrimeve.
"Vetëm gjysmë orë pas ushqimit barku fillonte të më dhemb dhe ‘të më prejë’ sepse kam qenë i uritur", ka shkruar ai në mes tjerash, në padi. Ai gjithashtu ka theksuar se arsyeja e vetme pse të burgosurit humbin peshë është sepse në burg gjoja “vdesin nga uria".
Në fund të padisë Laswell ka kërkuar që në të ardhmen t’i shërbejnë ushqime të nxehta.
 

VIP

V.I.P
Titulli: Kuriozitete !

Kuriozitete
Ne fshatin Kazakli ne jug te Moldavise jetojne familjet Kior dhe Kel,femijet e te cileve jane nderruar ne spitalin e lindjes ,ndersa sekretin per kete e ka zbuluar nje gjyshe ,por kjo ka ndodhur vetem pas 40 viteve .
Kjo e moshuar e ka pranuar kete gjynah ne prag te vdekjes,ndersa rrefimi i saj ka hapur labirint te ri rreth se ardhmes se familjeve ,femijet e te cileve jane nderruar.
Ne kete fshat te larget,i cili nuk ka rruge te ndertuara dhe ne te cilin jetojne pjestaret e fisit eshte ngritur kjo qeshtje e nderrimit te femijeve .
اifti i martuar Nikolaj dhe Maria Kior eshte me i pasuri ne fshat.Kane shtepi me dyer alumini,me dritare ngjyre ari dhe me antene satelitore ne kulm.
Brenda ne shtepi mobilet jane me modernet,ndersa shtepia eshte e rrethuar me rrethoje te shtrenjte .
I ter ky luks eshte i pazakonte per vendin ku jetojne .
Mirepo e ter kjo pasuri eshte krijuar nga djali i nderruar tani 40 vjeqari Gosan i cili ka mbetur i shtangur me zbulimin ku njejt eshte befasuar edhe familja tjeter .
Se si do te zgjidhet kjo qeshtje dhe nese ata me ne fund do te kthehen ne familjet e verteta pritet te vendoset ne ditet e ardhshme, pasi eshte caktuar nje takim e ketyre dy familjeve .

Gjen 200 mijë dollarë në rrugë

Pasi ka dalë nga një shitore të antikuiteteve në qytetin amerikan Sirakuza, në shtetin federal amerikan Nju-Jork, Dejvid Xhenks në rrugë ka gjetur një qese për hedhurina në të cilën ka pasur 200 mijë dollarë.
Xhenksi është nisur drejt automobilit të tij dhe kur ka parë qesen, e ka ngritur për ta hedhur në shportën për hedhurina që gjendej në afërsi.
Atëherë ka kuptuar se qesja nuk është e zbrazët dhe kur e ka hapur është tronditur.
“Kurrë në jetë nuk kam parë aq shumë para në një vend. Nuk e di nëse isha më shumë i frikësuar apo i tronditur”, shprehet Xhenksi, i cili menjëherë është kthyer në shitoren e antikuiteteve dhe ka thirrë policinë.
Më vonë është zbuluar se qesja ka rënë nga furgoni me të cilin një kompani ka transportuar para deri te një bankë.
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Sasia e kripës në lot rritet me moshën. Të moshuarit kan 3 herë më tepër kripë në lot sesa të posalindurit.
12646991_1295428160483616_3300701953855681837_n.jpg

Luanët shtiren se po lëndohen nga kafshimet e këlyshëve të tyre për ti inkurajuar.
12549027_1295422857150813_4379516844775316281_n.jpg

Alex, nje papagall afrikan qe fliste, ishte aq shume i lidhur me pronaren e tij, saqe para se ai te vdiste, i tha asaj: "Kujdesu per veten, te dua shume!"
12645265_1295488197144279_172707366391434133_n.jpg

Nevoiten 7 deri 8 pemë për të pasur oksigjen të mjaftueshëm për një person në vit.
12510404_1294165003943265_5400216343283359393_n.jpg

Dy nga tre njerez ne bote, nuk kane pare kurre bore me sy..


Një foto rekord e njerëzve që shkuan për të ndjekur grupin legjendar Metallica, në vitin 1991 në koncertin e tyre në Moskë.
Kanë qënë diku rreth 1.5 milion njerëz!
12573966_1294236667269432_2356821812897918923_n.jpg
 

Aki

misfit
Titulli: Kuriozitete !

Ja ca nga UberFacts:

tmg-article_default_mobile.jpg
Ishulli Luzon i Filipineve permban nje liqen qe permban nje ishull qe permban nje liqen qe permban nje ishull.

thonis-statue.jpg

Qyteti egjiptian Thonis u gjet me 2013 nen uje pasi ishte humbur per plot 1200 vite nen detin Mesdhe.


maxresdefault.jpg
15 vjet pasi Ronald Dahl e shkruajti 'Charlie and the Chocolate Factory' perdori fjalen 'snozzberry' per t'iu referuar organit gjenital mashkullor ne librin e tij per te rritur 'My Uncle Oswald'. Keshtu u zbulua se shprehja me e famshme e Willy Wonka 'snozzberries taste like snozzberries' ishte nje shaka qe nenkuptonte se muri qe mund te lepihej ka shijen e organit gjenital mashkullor.


%22Benjamin%22.jpg
Tigri i fundit tazmanian quhej Benjamin. Ai u vendos me 1933 ne kopshtin zoologjik Beumaris, vdis me 1936 dhe lloji i tilacineve u shpall i zhdukur me 1982. Edhe pse ka shume qe thone se kane pare tigra te tille, nuk ka fakte per ekzistencen e tyre.

294D647D00000578-3107707-image-a-1_1433320502964.jpg
Ne Gjermani ka ashensore pa dyer te quajtur Paternoster qe nuk ndalojne asnjehere dhe njerezit duhet te hidhen ne te per te hyre, qe ndodhen ne ndertesat e vjetra te qeverise.


4ebdab40b38ca9619e318a99ff614417.jpg
Ka meshkuj qe nuk kane floke te kuqe po kane mjeker te kuqe. Kjo ndodh nga qe kane vetem nje set te gjenit MC1R, nese do kishin dy do kishin dhe floket e kuqe.


sparrow-couple--as-the-little-one-watches-in-style.jpg
Meshkujt tek harabelet mund te dallojne nese femra ne cift ka tradhetuar dhe e denojne duke sjellur me pak ushqim ne fole.


shake.gif
Dokumentimi me i vjeter mbi ekzistencen e emrit Jessica gjendet tek shkrimet e Shekspirit, qe llogaritet si shpikesi i ketij emri.


isaac_newton.jpg

Mendohet se Isaac Newton ka vdekur i virgjer.


890e44a194d8b1237cfd0a92d675e255.jpg
Kuajt e detit ndonjehere para se te ciftezohen vallezojne per plot 8 ore, lidhin bishtat me njeri tjetrin dhe ndonjehere ndryshojne dhe ngjyren.
 

Attachments

 • 890e44a194d8b1237cfd0a92d675e255.jpg
  890e44a194d8b1237cfd0a92d675e255.jpg
  63 KB · Shikime: 0
 • shake.gif
  shake.gif
  36.6 KB · Shikime: 0
 • sparrow-couple--as-the-little-one-watches-in-style.jpg
  sparrow-couple--as-the-little-one-watches-in-style.jpg
  119.9 KB · Shikime: 0
 • 4ebdab40b38ca9619e318a99ff614417.jpg
  4ebdab40b38ca9619e318a99ff614417.jpg
  9.4 KB · Shikime: 0
 • 294D647D00000578-3107707-image-a-1_1433320502964.jpg
  294D647D00000578-3107707-image-a-1_1433320502964.jpg
  39.3 KB · Shikime: 0
 • %22Benjamin%22.jpg
  %22Benjamin%22.jpg
  112.6 KB · Shikime: 0
 • maxresdefault.jpg
  maxresdefault.jpg
  57 KB · Shikime: 0
 • tmg-article_default_mobile.jpg
  tmg-article_default_mobile.jpg
  44.9 KB · Shikime: 0

VIP

V.I.P
1. Popujt e Lindjes së Lashtë njihen ndër shpikësit dhe zbuluesit më të mëdhenj në disa fusha shkencore. Arritjet e tyre në fushën e astronomisë dhe mjekësisë janë të mëdha. Ndër astronomët më të njohur arab ishte Gjilbër Al Tarik. Udhëtimi i tij në mbarë botën la gjurmë të mëdha në fushën e astronomisë. Në nder të tij, ngushtica që ndanë Eurpën dhe Afrikën e veriut mori emrin e tij NGUSHTICA E GJIBRALTARIT.

2. Alfabeti më i gjatë në botë është ai kinez, i cili numëron 72 shkronja dhe gjithësej 105 simbole. Ndërsa ai më i shkurtër është alfabeti kamboxhian, gjithsej 7 shkronja.

3. Shkencëtari dhe fizikanti i famshëm hebre Albert Anjshtajn nuk kishte folur deri në moshën 9 vjecare, aq sa mësuesi i tij kishte thënë: Nuk do të pritet asgjë prej tij. Sot ky gjeni është baba i Fizikës.

4. Njihet si ndër popujt më të vjetër në botë, po aq edhe përvujtëria e tij është e madhe. Izraeli në vitin 1948 shpalli pavarësinë e tij. Jo shumë larg pavarësisë së tij, ky shtet arriti të krijoi në mënyrë artificiale të reshurat atmosferike (Borën dhe Shiun).

5. Mesjeta njihet si periudha më e errët e historisë njerëzore. Përndjekjet e shumta të filozofëve dhe shkencëtarëve, si dhe vrasja e shumë mendimtarëve nga Kisha Katolike, ia ktheu personalitetin e heshtjes botës njerëzore. Papa Gregori (Gregori i Madh), mori vendim: Të bënte testimin e njerëzve në fushën e leximit dhe atë të këndimit. Njerëzit që nuk dinin lexim dhe këndim, nuk mund të ishin pjesë e Kishës dhe Korit të saj.

6. Kangurët për herë të parë u paraqitën në kontinetin e Autralisë. Në fillim u quajt Kanguru, që në gjuhën e vjetër australiane i bie si kafshë kërcimtare. Sot, kemi kangurë në vende të ndryshme të botës.

7. Akademia e parë në botë ishte ajo e Platonit. Nxënës i tij ishte Aristoteli, i cili më vonë u bë mësues dhe shkencëtar. Platoni e themeloi Akademinë në vitin 387 p.e.s. Në hyrje të kësaj Akademie shkruhet: “Askush mos të hyjë në Akademi, nëse nuk di gjeometri”.

8. Kurora është simbol i vendeve me sistem monarkik në botë, që mbahet nga mbretëresha dhe që mbartet brez pas brezi në këto vende. Kurora për herë të parë u mbart nga mbretëresha e parë në Egjipt NEFERTITI, gruaja e faraonit Akhenaton. Po ashtu, ky çift njihet edhe për ndërtimin e tempullit të parë monotheist në botë, me emrin AL-AMARNA.

9. Themeluesi i Turqisë moderne, Kemal Ataturku, ishte një ndër liderët më me nam në rruzullin tokësor. Zhvillimi socio-kulturor dhe ekonomik e bën liderin më unik në botë. Karakteristikë e këtij lideri ishte ndërtimi i një shtëpie private në një kodër afër Ankarasë. Brenda shtëpisë janë të ekspozuara të gjitha sukseset e liderit në fjalë. Po ashtu, brenda kësaj shtëpie gjendet edhe varri i tij. Qindra mijëra liderë botëror ishin të pranishëm kur vdiq lideri modern turk.

10. Egjipti i lashtë njihej për pozitën e volitshme gjeografike, si dhe për zbulime sa të ndryshme, aq edhe misterioze. Kur vdisnin njerëzit, pranë varrit të tij viheshin gjëra në bazë të profesionit që kishte. Një studim i fundit tregon vdekjen e një muratori që kishte ndërtuar një nga piramidat e Gizës. Pranë varrit të tij u gjetën shumë vegla të ndryshme të dorës.

11. Kur flitet për duhanin, menjëherë mendojmë për dëmtimin e shëndetit që ai na bën. Pikërisht, duhani u soll pas luftës së dytë botërore nga SHBA-të në Europë. Nikotina (helm përbërës i duhanit) emrin e mori nga një diplomat francez Jean Nicote, i cili e zbuloi atë dhe në nder të tij e mori edhe emrin Nikotinë.

12. Inkasit e vjetër (Peruanët e sotëm) ishin popull politeist. Në kohën e perandorit Pashakutia, u bënin shumë nderime të vdekurve. Sa që në kohë të festave, të vdekurit nxirreshin nga varret dhe festonin bashkë me të gjallët. Pas rivarrimit të të vdekurve, iu jepnin me vete edhe gjësende më me vlerë. Mirëpo, në shekullin V pas Krishtit, në Peru është kthyer Kishtërimi Katolik.
 
Top