Kush ben moral eshte me i pamoral.

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
Kush ben moral eshte me i pamoral.
E shkeputa kete fraze nga nje postim qe kishte bere Tiku tek nje teme dhe mendova ta parashtroj si debat dhe te flasim te gjithe ne lidhje me temen.
Personalisht dhe nga ckam pare nga jeta e perditshme eshte e qarte se te "Moralshmit" jane me te Pa"moralshmit" sepse gjykojne arsyetojne dhe moralizojne ato qe edhe vete nuk i besojne ose nuk i kane perqafuar ne "jeten e tyre te shendetshme dhe te moralshme".
Persa kohe njeriu ieshte i paqtuar me veten e vet pranon pa paragjykim dhe nuk behet gjykates i mendimeve te te tjereve qe i duken te pa'moralshem' e ka fituar sfiden nga kujdo moralizuesi te pamoral
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Me impresionove @Vajza.

Do flas pak me vone pasi te shoh postime te tjera se nuk kam cfare te them per ate qe ke shkruajtur. ;)
 

Vinjol

Status Online....... Po zihem me grate e forumit
Ne kte moshe qe jam
Besoj se skam nevoje te me beje njeri moral...
Te me keshilloje ???

Po patjeter te gjithe gabojme me ose padashje
Askush seshte perfekt
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Kush ben moral eshte me i pamoral.
E shkeputa kete fraze nga nje postim qe kishte bere Tiku tek nje teme dhe mendova ta parashtroj si debat dhe te flasim te gjithe ne lidhje me temen.
Personalisht dhe nga ckam pare nga jeta e perditshme eshte e qarte se te "Moralshmit" jane me te Pa"moralshmit" sepse gjykojne arsyetojne dhe moralizojne ato qe edhe vete nuk i besojne ose nuk i kane perqafuar ne "jeten e tyre te shendetshme dhe te moralshme".
Persa kohe njeriu ieshte i paqtuar me veten e vet pranon pa paragjykim dhe nuk behet gjykates i mendimeve te te tjereve qe i duken te pa'moralshem' e ka fituar sfiden nga kujdo moralizuesi te pamoral
Ajo cfare ke pare ti ose ndegjuar, me realitetin mund te jete sikur nata me dite, dhe nese ky mendim, mendon se i perfaqeson gjerat ne pergjithesi, i bie paragjykimi me i madh, ndersa paragjykimi eshte genjeshtra me e madhe.
I moralshmi nuk ka nevoje te shitet si i moralshem ngase dallohet, njihet nga te tjeret. Poashtu edhe i pamoralshmi njihet nga rrethi, shoqeria etj, sado qe te shitet si i moralshem.
 

Empire

Antarë i Respektuar
Mendoj se gjithesecili ben moral ndaj dikujt sipas konceptit qe ai ka mbi x ceshtje apo edhe ne tërësi edhe nuk e ben moralin sipas konceptit te personit qe i ben moralin,
Perse duhet te merret per baz morali i dikujt qe e ka ber ne baze te konceptit te tij edhe jo konceptit tone ?
Personalisht mendoj se nuk ka asnje vler per tu marr per baz ?
 

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
Ajo cfare ke pare ti ose ndegjuar, me realitetin mund te jete sikur nata me dite, dhe nese ky mendim, mendon se i perfaqeson gjerat ne pergjithesi, i bie paragjykimi me i madh, ndersa paragjykimi eshte genjeshtra me e madhe.
I moralshmi nuk ka nevoje te shitet si i moralshem ngase dallohet, njihet nga te tjeret. Poashtu edhe i pamoralshmi njihet nga rrethi, shoqeria etj, sado qe te shitet si i moralshem.
Eshte e vertet qe paragjykimi eshte genjeshtra me e madhe ,por qe te flasim per moralin e tjetrit perpara se te analizojme veten eshte "Hipokrizi" . Eshte e bukur dhe e moralshme historia e Isait , kur njeri erdhi edhe e akuzoj nje grua per imoralitet , dhe Isai i tha atij nese ti je aq i paster shihe veten ne ket pasqyre , dhe kur e pa veten ai filloj te bertase ( sa qe njerezit than u cmend) .mendoj se edin kete histori , nese jam dicka gabim me korrigjo se njerez jemi gabojm ?
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Personalisht dhe nga ckam pare nga jeta e perditshme eshte e qarte se te "Moralshmit" jane me te Pa"moralshmit" ...
Moraliteti eshte subjektiv dhe te jesh i moralshem do te thote te sillesh ne baze te parimeve te tua mbi te drejtes dhe te se gabuares. Pra çfar eshte e moralshme per mua s’eshte per ty dhe te thuash ne menyre absolute qe ‘eshte e qarte’ qe te moralshmit jane me te pamoralshmit nuk me duket e drejte.

Me duket se ke ngaterruar termat. Mos ke dashur te thuash ‘moralistet’, pra ata qe pretendojne te jene te moralshem dhe tu imponojne vlerat morale te tjerve, dhe jo ‘te moralshmit’, se jane 2 terma komplet ndryshe.
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Moraliteti eshte subjektiv dhe te jesh i moralshem do te thote te sillesh ne baze te parimeve te tua mbi te drejtes dhe te se gabuares. Pra çfar eshte e moralshme per mua s’eshte per ty dhe te thuash ne menyre absolute qe ‘eshte e qarte’ qe te moralshmit jane me te pamoralshmit nuk me duket e drejte.

Me duket se ke ngaterruar termat. Mos ke dashur te thuash ‘moralistet’, pra ata qe pretendojne te jene te moralshem dhe tu imponojne vlerat morale te tjerve, dhe jo ‘te moralshmit’, se jane 2 terma komplet ndryshe.
Ne paragrafin e dyte e ke kuptuar tamam ate qe ka dashur te thote @Vajza besoj.
Ato qe ke thene me siper une dua te bej pak debat duke ju referuar edhe temes ne fjale.
Kur niset me idene qe me moralin e vet gjykon moralin e nje tjetri per mua eshte i pamoralshem dhe egoist. Morali i cdo individi eshte personal dhe ai zgjedh sipas kendveshtrimit te tij dhe morali qe ai beson dhe i eshte formuar gjate nje procesi qofte edhe kulturor i pergjithsshem. Nqs ky i "moralshem" kerkon te imponoje moralin e tij tek nje individ tjeter kur vete ka mungesa ose pamjaftueshmeri atehere per mua eshte i "pamoralshem", kuptohet eshte nje reagim qe i pershtatet 'moralit' tim pa share moralin e dikujt tjeter.
 
Redaktimi i fundit:

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
Moraliteti eshte subjektiv dhe te jesh i moralshem do te thote te sillesh ne baze te parimeve te tua mbi te drejtes dhe te se gabuares. Pra çfar eshte e moralshme per mua s’eshte per ty dhe te thuash ne menyre absolute qe ‘eshte e qarte’ qe te moralshmit jane me te pamoralshmit nuk me duket e drejte.

Me duket se ke ngaterruar termat. Mos ke dashur te thuash ‘moralistet’, pra ata qe pretendojne te jene te moralshem dhe tu imponojne vlerat morale te tjerve, dhe jo ‘te moralshmit’, se jane 2 terma komplet ndryshe.
Sic permenda e me lart titullin e mora inicijativ nga nje fraz e Tikut tek nje teme. Padyshim qe njeriu e nderton moralin ne baze te ligjeve te veta, por virtyta e "moralit "eshte mos paragjykimi .
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Isai ishte Profet, dhe nuk mund te krahasohemi me shembujt e profeteve, ato kane urtesi ne veti. Po flasim per moralin ne pergjithesi, dhe mendoj se ne mungese te fakteve, eshte e gabueshme te flasim per moralin e dikujt.
Pajtohem deri diku me mendimin e @Empire
 

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
Isai ishte Profet, dhe nuk mund te krahasohemi me shembujt e profeteve, ato kane urtesi ne veti. Po flasim per moralin ne pergjithesi, dhe mendoj se ne mungese te fakteve, eshte e gabueshme te flasim per moralin e dikujt.
Pajtohem deri diku me mendimin e @Empire
Ok edim se esht profet por ka mesime per njerezit. Dhe ato tjeret qe akuzonin sishin profet :D. Por ai ja tregoj "mesimin" per at permendet edhe sot qe te jet keshill per njerezit. :)
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Ne paragrafin e dyte e ke kuptuar tamam ate qe ka dashur te thote @Vajza besoj.
Ato qe ke thene me siper une dua te bej pak debat duke ju referuar edhe temes ne fjale.
Kur niset me idene qe me moralin e vet gjykon moralin e nje tjetri per mua eshte i pamoralshem dhe egoist. Morali i cdo individi eshte personal dhe ai zgjedh sipas kendveshtrimit te tij dhe morali qe ai besoj dhe i eshte formuar gjate nje procesi qofte edhe kulturor i pergjithsshem. Nqs ky i "moralshem" kerkon te imponoje moralin e tij tek nje individ tjeter kur vete ka mungesa ose pamjaftueshmeri atehere per mua eshte i "pamoralshem", kuptohet eshte nje reagim qe i pershtatet 'moralit' tim pa share moralin e dikujt tjeter.
Jo ç'do mendim ndryshe eshte gjykim ndaj moralit te tjetrit apo berje morali. Mesoni te pranoni edhe mendimet ndryshe. Sa per fjalite 'morali i cdo individi eshte personal...' e me tej, s'kam kundershtime.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Mesimet fetare nuk jane supermarket, te marresh ate qe te pelqen, dhe e kunderta. Nese historia e Isaut a.s. tpershtatet per argumentim, duke mbrojtur idene tende, atehere e ke hadithin per paragjykimin si genjeshtra me e madhe, gje qe bie ndesh 100% me mendimin tend qe ne fillim :p

Sidoqofte, morali eshte teme e thelle, e gjere, dhe varesisht njeriu cfare konsideron si te moralshme, dikush tjeter mund te qeshi me te dhe anasjelltas.
Edhe nese njeriu duket ne shiqim te pare se po shet moral, mund t'jemi prap gabim nese e paragjykojme.
Ajo cfare e ben njeriun te moralshem eshte vepra e tij, shiqoja veprat ne jeten e perditshme, raportet me familje, shoqeri, pune, fqinje, ne biznes, ne shkolle, e keshtu me radhe.
 

Bebw

❌Once✖
Staf në FV.AL
me pak fjale nga cfare lexova nje person qe ka moral nuk gjykon ,nuk ta imponon moralin dhe eshte me open mind ,ndersa nje person qe gjykon,qe mendon se ka moral me shume dhe ta imponon eshte moralist i pa formuar mire ,sepse fjala i pamoralshem pershin shume gjera negative (nuk perfshin vetem gjykimin dhe egoizmin)...mendimi im
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Jo ç'do mendim ndryshe eshte gjykim ndaj moralit te tjetrit apo berje morali. Mesoni te pranoni edhe mendimet ndryshe. Sa per fjalite 'morali i cdo individi eshte personal...' e me tej, s'kam kundershtime.
Eshte tjeter gje mendimi o Lega e tjeter gje ajo qe po flitet ne kete teme. Mos i ngaterrojme gjerat tani.
 

dangerous

* * *
Rrofsh vajza me këtë temë se më kujtove Edukaten morale që benim në shkollë.

Sot ose më mirë te them pas viteve 90 (nuk jam siguro) nuk ka pasur më Edukat morale, shumë keq puna.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Eshte tjeter gje mendimi o Lega e tjeter gje ajo qe po flitet ne kete teme. Mos i ngaterrojme gjerat tani.
Per mendimet qe u dhane tek tema tjeter nga e cila lindi edhe kjo teme, e kisha fjalen. Nejse, ke te drejte, le ti qendrojme ksaj teme.
 

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
Eshte bukur te diskutojm por jo te marim kaq personale... sidoçofte "paragjykimi"ateher ishte i dy anshëm. Sa për fejen jo se e mar ku me plq mua , po mu kujtua ajo historia ne moment. E hapa ket tem diskutim qe te hedhim secili mendimet tona pa kaluar ne personale.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Nqs je nis nga Tiku s'ka gje po nqs je nis nga komenti im tek tema jote ku them eshte turp me fol kto gjera intime eshte gje tjeter. :p

Nejse, ti qendroj temes:
Sa per moralin dhe jomoralin jane 2 gjera te ndryshme! Moral futet cdo virtyt i mire i njeriut. Jo moral veset dhe cdo e keqe. Te kesh ta zeme 1 ves, apo te kesh gabim ne disa gjera nuk do me thene qe je pamoral, por je gabim ne ca gjera. Ti thuash tjetrit je i pamoralshem mendoj se do guxim te madh dhe ai njeri me verte do i kete 100 te keqiat.

Pastaj nqs ke njerez qe vete jane te pamoralshem dhe rrijne e shajne te tjeret po te pamoralshem (lol) nuk di ke me qa me perpara.
 

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
Nqs je nis nga Tiku s'ka gje po nqs je nis nga komenti im tek tema jote ku them eshte turp me fol kto gjera intime eshte gje tjeter. :p

Nejse, ti qendroj temes:
Sa per moralin dhe jomoralin jane 2 gjera te ndryshme! Moral futet cdo virtyt i mire i njeriut. Jo moral veset dhe cdo e keqe. Te kesh ta zeme 1 ves, apo te kesh gabim ne disa gjera nuk do me thene qe je pamoral, por je gabim ne ca gjera. Ti thuash tjetrit je i pamoralshem mendoj se do guxim te madh dhe ai njeri me verte do i kete 100 te keqiat.

Pastaj nqs ke njerez qe vete jane te pamoralshem dhe rrijne e shajne te tjeret po te pamoralshem (lol) nuk di ke me qa me perpara.
Secili e shpreh mendimin e vet dhe i sheh gjerat aq sa ka vet kapacitet. Kurse sa per temen i ke ren pikes ,bash po perballemi me disa lloje njerezish qe ne edukat dhe moral jane 0 por tere kohen shajne te tjeret.
 

lovely

Anëtar i ri
Si paranteze Paragjykimi u quajt ne psikologji si nisje e emancipimit per dyja sekset sipas permbledhjes se psikanalizave te eksperimentuara nga psikologet apo psikiatret mbi te “nenshtruarat” femrat e asaj kohe frojdi eshte nje nder to .
Femrat kerkonin me ngulm te degjoheshin dhe kuroheshin nga mjek meshkuj
Pse do thoni ju : sepse u pelqente morali qe ju qasej sexit femer si seksi delikat,i brishte
Duke synuar si objektiv obsesionues sexin mashkull qe plotesonte nevojat e tyre biologjike( libido) .
Kerkonin te kishin femije edhe kur dyshonin qe mjeket ishin te martuar e me familje
Morali konkretisht bazohej ne te pamoralshmen : deshira e marre per te bere sex madje duke lenguar ne shtrat si lehon.
Ja pse morali Buron eshte derivat i pjelles femer.
Nga cka permblodha me siper morali eshte i pamoralshem por theNe me doreza apo me maskerinen ne fytyre ky eshte shembellimi i nenes natyre...
 

lovely

Anëtar i ri
Nqs je nis nga Tiku s'ka gje po nqs je nis nga komenti im tek tema jote ku them eshte turp me fol kto gjera intime eshte gje tjeter. :p

Nejse, ti qendroj temes:
Sa per moralin dhe jomoralin jane 2 gjera te ndryshme! Moral futet cdo virtyt i mire i njeriut. Jo moral veset dhe cdo e keqe. Te kesh ta zeme 1 ves, apo te kesh gabim ne disa gjera nuk do me thene qe je pamoral, por je gabim ne ca gjera. Ti thuash tjetrit je i pamoralshem mendoj se do guxim te madh dhe ai njeri me verte do i kete 100 te keqiat.

Pastaj nqs ke njerez qe vete jane te pamoralshem dhe rrijne e shajne te tjeret po te pamoralshem (lol) nuk di ke me qa me perpara.
Me fal qe po nderhyj por kjo tendja quhet rreth vicioz dhe jo sqarim pnvsisht perpjekjes
 

DeliriumMind

Antarë i Respektuar
Plotesisht dakord me mendimin e Tikut
Fv eshte plot moralista te till
 
Top