Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

NaStyBoy

Antar Aktiv
Kush do të fitojë zgjedhjet e 23 Qershorit? Si po shkohet me to? Cilat janë skenaret e mundshme të koalicioneve? Ky ndryshojnë zgjedhjet e këtij viti nga ato të 2009-ës?
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

Te votosh Ramen do te thote te votosh njeriun qe ka bere Tiranen te pabanueshme per arsye korruptive e paaftesie, ndertoi rrjet klientele dhe kapte mediat, eshte nje nje politikan qe kurre s'ka qene dhe nuk do jete lider, por vetem nje matrapaz (shkullakut i jemi mirenjohes per kete).
Vota per Ramen do te thote vote per korrupsionin

Vota per Ramen do te thote vote per politikanin aventurier qe nuk ambientohet dot ne demokraci dhe kerkoi te marre pushtetin me dhune me 21 janar.

Per te mos u zgjatur, eshte e qarte qe duhet votuar Sali Berisha e PD-ja. E meritojne edhe nje mandat pasi i kane ndryshuar faqen Shqiperise. Kemi nje qeverisje reformatore te suksesshme.
 

NaStyBoy

Antar Aktiv
Pe: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

Partia Demokratike Seshte Se i Ka mandatet E Sigurta per Momentin Se ka pasur Shum Largime Nga ajo Kryesi Por Per mendimin time, Dhe nje Mandat Tjeter Do ishte i Mire per Partin Demokratike, Dhe per ne Gjithashtu, Sepse Ka Punuar Shum PER SHQIPERIN..Per rruge etj etj..Te pakten te shpresojm Qe humbesi Ta pranoj Humbjen kesaj Here dhe mos te bej ndonj gaf nga ato ce ka bere perher..
 

Love

βeℓℓe â๓e
Titulli: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

Te votosh Ramen do te thote te votosh njeriun qe ka bere Tiranen te pabanueshme per arsye korruptive e paaftesie, ndertoi rrjet klientele dhe kapte mediat, eshte nje nje politikan qe kurre s'ka qene dhe nuk do jete lider, por vetem nje matrapaz (shkullakut i jemi mirenjohes per kete).
Vota per Ramen do te thote vote per korrupsionin

Vota per Ramen do te thote vote per politikanin aventurier qe nuk ambientohet dot ne demokraci dhe kerkoi te marre pushtetin me dhune me 21 janar.

Per te mos u zgjatur, eshte e qarte qe duhet votuar Sali Berisha e PD-ja. E meritojne edhe nje mandat pasi i kane ndryshuar faqen Shqiperise. Kemi nje qeverisje reformatore te suksesshme.


Po i bën publicitet PD? Hmm..

Të votosh Salën do të thotë që të shkruash këtu pislliqet e tij nuk mjaftojnë faqet e gjithë forumit .. aq shumë janë bërë gjithë këto vite ..

Gjithsesi dhe gomari bie një ditë nga samari, kur nuk e mban mirë por e shpërdron atë "samar".. :)
 

NaStyBoy

Antar Aktiv
Pe: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

Love Mos i bjer kot cunit ne qaf..Ai nje te vertet po thot..Sesht e then se vec sala ben korropsjon etj etj..Kshu esht jeta Jep e Merr..Ai jep dhe merr...Po edi cfar beri per tiranen 3 mandate ne Bashki DO MA THUASH PAK TE LUTEM?
 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
Titulli: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

Te votosh Ramen do te thote te votosh njeriun qe ka bere Tiranen te pabanueshme per arsye korruptive e paaftesie, ndertoi rrjet klientele dhe kapte mediat, eshte nje nje politikan qe kurre s'ka qene dhe nuk do jete lider, por vetem nje matrapaz (shkullakut i jemi mirenjohes per kete).
Vota per Ramen do te thote vote per korrupsionin

Vota per Ramen do te thote vote per politikanin aventurier qe nuk ambientohet dot ne demokraci dhe kerkoi te marre pushtetin me dhune me 21 janar.

Per te mos u zgjatur, eshte e qarte qe duhet votuar Sali Berisha e PD-ja. E meritojne edhe nje mandat pasi i kane ndryshuar faqen Shqiperise. Kemi nje qeverisje reformatore te suksesshme.
Hajduti,duket me sy te hapur qe je nje njeri qe nese jeton ne Shqiperi ke nje post te mire ne Administraten Publike te ekzekutivit te Sali Berishes ose dicka tjeter po afer tij,dhe per kete te takon te shkruash keshtu. (ose nje militant qe shikon vetem BLU)
Nuk jam Socialist,jam kunder Rames dhe "xhaketave te vjetra" te klases Politike!
Rama ishte ne krye te Bashkis Kryeqytetit 11 vite,e trasformoj Tiranen me te keqiat e saj... pa 1 plan urbanistik dhe nje BOOM ndertimesh te pallateve pa plan dhe duke ngushtuar hapsirat e gjelberta qe jan te domosdoshme per nje kryeqytet i cili esht i mbytur ne smog.
Vota per Edi Ramen nuk mund te hedhim fall nese do jet po ai i njejti qe nga 6 vite te mandatit tij ne krye te bashkis i kaloj pa fonde nga Qeveria. (2005-2011 Edi Rames i jan nderprer fondet nga Kryeministri) Lulzim Basha ne 1 vit e gjysem e ktheu Tiranen permbys duke ndertuar 1 shesh kryesor i cili ngjan si nje kullote bagtish. Unazen e madhe,premtimi i tij po ju bej nje pyetje,vazhdojn kto punime?
Rezultati per Bashkine vonoj shum pasi diferenca e votave midis 2 kandidateve ishte e madhe dhe Arben Ristanit (aktualisht zv.Minister i Brendshem) ju deshen me shum se 3 jave per ti manipuluar ne sy te Arvizus,Sequit,BE... por ne sy te Shqiptarve.

Per 21 Janarin shko thuaji familjarve te 4 viktimave kete qe shkruan ketu. Me 11 Janar po te atij viti u shfaq ne ekranin e Fiks Fare 1 video ku zv.Kryeministri (ai qe mban ne Qeveri Sali Berishen) bente pazare private duke abuzuar me pushtetin dhe taksat e Shqiptarve qe nuk kan 1 meter infrastrukture te denje per shekullin XXI,1 spital publik pa pagese dhe te denje per nje popull qe rrezoi 1 bllok 22 vite me par,u mashtrua 16 vite me par dhe vazhdon akoma te rrenohet nga kthetrat e politikes dhe nga nje grusht njerzish.

Me 23 Qershor Shqiptaret nuk duhet te dalin para kutive te votimit,duhet te dalin neser dhe ti japin 1 mesazh te qarte politikaneve te se nesermes qe nese guxojn te bejn sic ben per 22 vite kto njerez ne kurriz te tyre.
Politikani nuk duhet te jet nje post Pasurimi,abuzimi... ne kurriz te atyre qe te dhan voten duke mjeruar mjera familje si ne mesjete jetojn!
 

Aren

Anëtar i Respektuar
Pe: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

Hajdutat...Si nga njera dhe nga tjetra ane hajduta jane...
 

NaStyBoy

Antar Aktiv
Pe: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

BoOoMBaStiCk E The dhe vet Se je kundra Rames..Me thuaj vetem nje gje..Pse Kur behet fjal per lek, jan te gatshem Shqiptaret TE DALIN NE PROTEST PER NJE SHUM ORDINERE LEKESH?
21 Janari Ishte Fatkeqsi per te Gjith Jo per demokratet Apo socialistet, Por jo Se ka faj sala..GARDJANET BEN PUNEN..PSE AJO MAKINA E FUTUR MREN NE OBORR CFAR ISHTE?

Nuk ja vlen te Sulmoj Asnjerin As tjetrin Por te Flasim Realitetin Se cfar Ka bere Sala Per Shqiperin, Dhe cfar Ka bere Rama Per tiranen?

Per ilir Meten Nuk ja vlen te flasim, Sepse e Dim Shum mire Se ai njeri e TREGOJ VETEN DIREKT..LA POSTIN qe te kishte qen Edi rama Sdo e kishte ber asnje here..ai sbere gjen me minimale..nuk pranoj humbjen dhe kerkoj Serisht te ishte kryetar partie...APO JO ?
 

cent

...Lontano
Titulli: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

Shqiperia ka nevoj per frym te re per te drejtuar shtetin,kemi mbi 20 vjet me keto dy parti dhe cken bere? vetem kan vjedhur dhe kan mbushur xhepat e tyre dhe kan rropur popullin.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

Eshte vertet problem puna e qeverisjes se nenes shqiperi . Eshte veshtir te qeverisesh nje vend si ky i joni .
Fale vertyteve te popullit shqiptar , deri tani kei arritur te evitojm ne nje fare menyre situatat apokaliptike ,
dhe tani kemi hyre ne nje etap me paka te rrezikshme por ku idet dhe mendimet e mira duhet patjeter te
mbizotrojn .
Sala duhet patjeter te marri pensionin e te zduket nga politika , por puna eshte se Edi Rama eshte shume personazh negativ per
te qeveristur Shqiperin . Ai as bashki nuk duhet te qeveris me kurr . Kjo eshte dilema dhe sfida e ketyre zgjedhjeve .
 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
Titulli: Pe: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

BoOoMBaStiCk E The dhe vet Se je kundra Rames..Me thuaj vetem nje gje..Pse Kur behet fjal per lek, jan te gatshem Shqiptaret TE DALIN NE PROTEST PER NJE SHUM ORDINERE LEKESH?
21 Janari Ishte Fatkeqsi per te Gjith Jo per demokratet Apo socialistet, Por jo Se ka faj sala..GARDJANET BEN PUNEN..PSE AJO MAKINA E FUTUR MREN NE OBORR CFAR ISHTE?

Nuk ja vlen te Sulmoj Asnjerin As tjetrin Por te Flasim Realitetin Se cfar Ka bere Sala Per Shqiperin, Dhe cfar Ka bere Rama Per tiranen?

Per ilir Meten Nuk ja vlen te flasim, Sepse e Dim Shum mire Se ai njeri e TREGOJ VETEN DIREKT..LA POSTIN qe te kishte qen Edi rama Sdo e kishte ber asnje here..ai sbere gjen me minimale..nuk pranoj humbjen dhe kerkoj Serisht te ishte kryetar partie...APO JO ?
Ishin 1.000.000 Dollar (700.000€) jo nje shume ordinere por nje shume qe mund tu shfrytezonte per te ndertuar nje spital urgjence me aparatura,higjene e te gjitha standartet.
Ato jan taksat e tyre,ato njerz kan ik ne emigracion,marin 300 mij leke,ne muaj duke punu si skllever pa asnje sigurim e kto vjedhin 1 milion dollare ne 1 dore... Sa dore kan vjedh kto thu? Sa Ilir Meta mund ta bejn kte ne dite?
21 Janari do shkruhet ne librat e historis po na erdh dita me u bo shtet i civilizum.... ato njerz aty me shumice dolen per hesap te vet dhe kte ta thon familjaret e tyre qe pan me syt e tyre si u vran me dur ne xhep e me 20 lek ne xhep pa arme.

Kush i urdheroi Gardistet te qellonin mbi turme? A gjuajten per te vrar? Kush nga protestuesit po perdorte arme zjarri dhe po qellonte gardistet apo po kercenonte sigurine e Kryeministrit?
Mund te shkosh te pyesesh vete ne Twitter se cfare ka ber... ndoshta ke fat dhe te kthen pergjigje (mu sme ka kthyer pergjigje per 1 pyetje qe i bera pa banalitet dhe pa ngjyra politike)
Nuk mund ta dim nese Rama do vepronte si Meta duke vjedhur e duke favorizuar me pushtetin. Un di qe Rama duhet te fitonte dhe ne 2011 por votat i numeroj ai qe u shperble me zv.Minister i Brendshem nga Sali Berisha.
 

NaStyBoy

Antar Aktiv
Pe: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

Kjo teme Nuk mbaron Asnje here Se Argomentuari..Por po te them vetem 1 gje..se un kam te bej me partin demokratike..dhe nuk dua te flas duke e mrojtur salen se ato qe me njofin e din bindjen time politike..por po te them vec nje gje..edi rama me vertet esht me i ri ne mosh se Sala..Por ai e ka treguar gjat mandateve ce ka pasur ne bashkin e tiranes dhe cfar beri..dhe sa per ate qe thua ti do villte apo jo..ka vjell mjaftushem..saq tani po i dalin tgjitha nje e nga nje por gjeshtin qe beri ILIR META. ai sdo e bente asnje here..sepse te dhash nje Shembull me lart per kryetar partie ne PARTIN SOCIALISTE E morri perseri me 1000 arsye dhe duke larguar apo ofenduar pjestar te tjer te partis socialiste qe kan kontribuar me shum se ai ne ate parti. :)
 

ZHIGO

...
Titulli: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

kot ju pys , secili nga ju ktu qe mbron partin e vet . a i esht premtu diçka? (ne men. personale) dmth 50 vota nje vend pune . psh LSI e ka ket si opsion , kushdon let me kontaktoj mua . dmth nqs gjeni 50 vota siguroni nje vend pune moto e LSI kjo . partia me me çte te them...

kot pys , ça ju premton PD dhe ca PS ?

ideja eshte votoni aty ke keni interesa personale, po jam dakort .
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

Mbi te gjitha zgjedhjet ne shqiperi i fiton ajo parti qe ben korrupsion me duar te pastra :D
 

Albanian27

Anëtar i ri
Titulli: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

Ta Fitoj Kush te doje per asgje nuk do ndryshoje :)
 
Titulli: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

Te votosh per saliun do te thote te votosh per pleqte e tropojes qe jane pjerdhur nga trute e drejtojne shtetin te votosh per Ramen do te thote te votosh per hajdutet qe kane ca vite skane vjedhur e si kane mbushur dot xhepat sic duhet...E cuditshme sa te embel e paqesore behen kur vijne zgjedhjet te gjithe politikanet....Rruga me e mire varja te dyve..
 

MasteR

I'm offline
Pe: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

Kush drejton nje grua drejton nje shtet thone...fatkeqesisht Rama ska akoma nje familje i gjori sepse i ikin grate e perderisa smund te mbaje nje grua smund te mbaje nje shtet...

Urime Skenderbeut (Berisha)
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

Kjo tema me duket si beteja nder-fetare:D ( te vendosim kush parti eshte me e mira)
Se di si mund te mbrosh nje parti ose nje njeri qe meret me politike.
Ne syte e mij te gjithe nje vlere kane, aq kohe sa kane hyre ne lojen politike, jane perfshire ne interesin e lekut. Ska me asnje qe i ka duart e pasterta, ose te pakten nje i cili te kete fjale e te mbaj premtimet. Edhe nqs do kishte, te tjeret e terhqin mbas vete, per te bere lojrat sipas interesit.

Gjithsesi, do fitoj kush eshte ne gjendje te manipuloj me mire letrat e votimit...
Se mos eshte normale te numerohen votat 1 jave...1 muaj, per nje shtet me 3.5 mil njerez!
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

Hajduti,duket me sy te hapur qe je nje njeri qe nese jeton ne Shqiperi ke nje post te mire ne Administraten Publike te ekzekutivit te Sali Berishes ose dicka tjeter po afer tij,dhe per kete te takon te shkruash keshtu. (ose nje militant qe shikon vetem BLU)

Po! Eshte e vertete qe punoj ne administrate. Pas 5 vitesh studime ne Itali, konkurova dhe e fitova kete vend, Jo se mendoj BLU, por plotesoj kushtet. Nese mendon "aman ça konkursi", po te kujtoj ose te informoj, se motra e Erjon Braces, eshte drejtoreshe ne ministrine e financave, e shoqja e analistit apo moderuesit Sokol Balla eshte drejtoreshe ne Bashkine e Tiranes....etj, po ndaloj ketu se mund te permend sa te duash. Pra, mendimi yt se vetem ata qe i sherbejne Sali Berishes, per shkak te punes duhet te flasin dhe te mendojne BLU, bie poshte.

Rama ishte ne krye te Bashkis Kryeqytetit 11 vite,e trasformoj Tiranen me te keqiat e saj... pa 1 plan urbanistik dhe nje BOOM ndertimesh te pallateve pa plan dhe duke ngushtuar hapsirat e gjelberta qe jan te domosdoshme per nje kryeqytet i cili esht i mbytur ne smog.

Plotesisht dakort. Jo se me vjen per shtat, por ke thene nje te vertete te prekshme per ate qe jeton ne Shqiperi.

Vota per Edi Ramen nuk mund te hedhim fall nese do jet po ai i njejti qe nga 6 vite te mandatit tij ne krye te bashkis i kaloj pa fonde nga Qeveria. (2005-2011 Edi Rames i jan nderprer fondet nga Kryeministri)

Nuk eshte e vertete. Te kujtoj qe bashkia e Tiranes, e ka buxhetin sa tre Ministri te Qeverise sebashku. Ku shkuan keto investime? Kete pyetje bej une, edhe shm te tjere. Problemi eshte Prokuroria, qe do ta shtjelloj me ngjarjet e 21 Janarit.

Lulzim Basha ne 1 vit e gjysem e ktheu Tiranen permbys duke ndertuar 1 shesh kryesor i cili ngjan si nje kullote bagtish. Unazen e madhe,premtimi i tij po ju bej nje pyetje,vazhdojn kto punime?

Ndoshta eshte ende shpejt per te gjykuar punen e Bashes ne krye te Bashkise se Tiranes.
Por, suksesi me i madh eshte qe ne bashkine Tirane eshte kthyer normaliteti. Nuk ka me militante te Rames qe merrnin rrogen nga taksat e te gjitheve dhe dilnin te rriheshin me policine e shtetit, te sulmonin kryeministrine, te benin pune edukuese per partine etj.

Per 21 Janarin shko thuaji familjarve te 4 viktimave kete qe shkruan ketu.

Mos harro qe Ngjela, zedhensi i Rames kerkoi 13mij te vrare, ndersa Gardistet jane heronj qe mbrojten istitucionet e shtetit dhe kursyen jeten e dymbedhjete mije e nenteqind e gjashte socialsiteve.

Qe sistemi i drejtesise ne Shqiperi eshte i korruptuar, kete nuk do shume mend ta shikosh e kuptosh. Por eshte si eshte, ky eshte sistemi i drejtesise qe ka Shqiperia dhe procesin e vendimet e tyre duam apo nuk duam, na duken te drejta apo te gabuara, duhet ti respektojme. Pasi ky respekt ndaj procesit ligjor dhe institucioneve, dallon njerezit e qyteteruar nga njerezit e pagdhendur. Arsyeja perse une kam bindjen e plote qe Prokuroria e Shqiperia ka qene institucioni me i korruptuar ne Shqiperi ka e beje me faktin se nuk eshte hera e pare qe Prokuroria e udhehequr nga Ina Rama deshton ne nje menyre spektakolare ne Gjykate. Hidhu nje sy se si Prokuroria deshtoi me Gerdecin. Hidhi nje sy se si deshtoi me hetimet e zyrtareve te korruptuar ne keto 8 vitet e fundit. Ka dhjetra dosje ne Prokurorine e Pergjithshme qe kane zene pluhur nje gisht e jane lene me dashje ne harrese. Eshte detyra e Prokurorise qe te padisi e vertetoje akuzat ne gjyq. Ashtu si qytetari nen akuze eshte i lire te mbrohet me avokatin e tij.

Sic e thashe me lart, fakti qe asnje nga ata rrugacet qe thyen institucionet e plagosen gardistet nuk u hetua e gjykua, apo organizatoret e revoltes nuk u hetuan fare, por prokuroria u fokusua vetem tek gardistet, te vetmit qe kryenin detyren kushtetuese ate dite, eshte nje akt i turpshem dhe nuk eshte nje akt i turpshem vetem ne aspektin ligjor, eshte nje akt i turpshem ne aspektin historik. Historia do te shkruaje per kete akt. Dhe ajo qe i vuri kupen inkompetences se Prokurorise se Ina Rames, ishte fakti se ajo nuk ishte e zonja, ajo nuk gezonte as respektin e prokuroreve qe punonin per te, kur dosjet e hetimeve botoheshin ne faqet e gazetes Shekulli para se ti lexonte Kryeprokuroria e vendit! Si e ka emrin nje Kryeprokurore qe nuk eshte ne gjendje qe te beje ate me elementaren, te ruaje sekretin e informacionit te hetimeve te saj? E ka emrin inkompetente.

Askush nuk e pengon prokurorine apo familjet e viktimave qe te apelojne vendimin e Gjykates se Tiranes. Ky eshte procesi ligjor dhe ky proces duhet respektuar. E pak rendesi ka se cfare thote apo ben ambasadori amerikan, se nuk do te zgjidhi ai problemet e inkompetences dhe korrupsionit ne sistemin e drejtesise shqiptar.


Me 11 Janar po te atij viti u shfaq ne ekranin e Fiks Fare 1 video ku zv.Kryeministri (ai qe mban ne Qeveri Sali Berishen) bente pazare private duke abuzuar me pushtetin dhe taksat e Shqiptarve qe nuk kan 1 meter infrastrukture te denje per shekullin XXI,1 spital publik pa pagese dhe te denje per nje popull qe rrezoi 1 bllok 22 vite me par,u mashtrua 16 vite me par dhe vazhdon akoma te rrenohet nga kthetrat e politikes dhe nga nje grusht njerzish.

Ekspertiza, Prokuroria, Gjykata, Prifti, .... nuk po zgjatem se do te perseris ate çka thash me lart.

Me 23 Qershor Shqiptaret nuk duhet te dalin para kutive te votimit,duhet te dalin neser dhe ti japin 1 mesazh te qarte politikaneve te se nesermes qe nese guxojn te bejn sic ben per 22 vite kto njerez ne kurriz te tyre.
Politikani nuk duhet te jet nje post Pasurimi,abuzimi... ne kurriz te atyre qe te dhan voten duke mjeruar mjera familje si ne mesjete jetojn!

Plotesisht dakort. Nuk shtoj as heq asnje fjale.

Prof.Doc Sali Berisha

Se pari: Sali Berisha mbetet sot i vetmi lider i kohes se ndryshimeve antikomuniste ne Evropen Lindore, ende ne pushtet dhe ne politike aktive! Shume prej lidereve te tjere historike dhe tradicionale te Evropes Lindore, jane zhdukur nderkohe nga skena politike, ose nuk i kane rezistuar dot dinamizmit te saj.

Se dyti: sipas "The Economist" qe i referohet "Zogby International", Berisha mbetet i mbeshtetur kryesisht nga moshat nen 49 vjec. Sipas Zogby, votuesit nen 35 vjec mbeshtesnin 42% PD dhe 34% PS, megjithese lideri konkurrent, Edi Rama, eshte 20 vjet me i ri se sa Berisha dhe ka nje te shkuar shume me ekstravagante. E njejta statistike mbeshtetet edhe nga kompanite e tjera te sondazheve, qe sqarojne se mbeshtetesit e PD-se jane me te shumte nga mosha 18-49 vjec, kundrejt atyre te PS-se qe marrin revansh nga mosha 49-70 vjec. Pikerisht ata mbi 70 vjec jane mbeshtetesit kryesore te PS-se.

Se treti: Sali Berisha behet personazhi i pare politik qe i rrezon Partise Socialiste tre lidere ne 18 vjet. Me 1992 ai mundi Ramiz Aline, duke e nxjerre nga politika, ne 2005-en Fatos Nanon duke e detyruar te jape doreheqjen, dhe ne 2009-en Edi Ramen qe pritet te beje te njejten gje.

Se katerti: Berisha ka ndertuar kete here nje koalicion pertej se djathtes, me liderin e LSI-se, Ilir Meta, i njohur dhe i pranuar nga e majta si Kryeministri me i suksesshem i saj ne vitet 1999-2001 dhe si njeriu qe mori nje mandat te dyte rresht per PS-ne ne vitin 2001.

Por sot, thuajse 20 vjet pas shpalljes se pluralizmit, protagonist i te cilit ishte, Sali Berisha mbetet lideri me i suksesshem politik ne Shqiperi, nje lider tradicional dhe historik, qe ka anetaresuar vendin ne Keshillin e Evropes, ne NATO dhe po e con ate drejt anetaresimit ne BE; qe vijon te mbetet, njeriu me i votuar, edhe sot, kur eshte politikani me karrieren me te gjate dhe me komplekse ne Shqiperi!

BoOoMBaStiCk dhe Ju te tjere, vazhdoni dhe mendoni ndryshe, se per kete dite ka luftuar PD-ja, te mendoni ndryshe.

Kerkoj ndejese qe u zgjata pak :p
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

o Bombi do e bejme nje parti neve? se si sala si edi njesoj jane,,, bejme nje parti ne rinia :p, haha....

ishte nje burre dhe kish shkuar ne treg: e pyet tregtarin cfare shet tek keto 2 these? i thote: Dreqer. ja kthen? a mund ti shoh pak . i thote tregtari: Po cti shohesh more? Dreqi dreq eshte!, haha. dmth si ps si pd (se kto partit e vogla nuk llogariten) njesoj jane :(. ama po te isha ne Shqiperi do te votoja, edhe pse skam besim ne trasparencen !
 

Kitty

Anëtar i Respektuar
Titulli: Pe: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

Partia Demokratike Seshte Se i Ka mandatet E Sigurta per Momentin Se ka pasur Shum Largime Nga ajo Kryesi Por Per mendimin time, Dhe nje Mandat Tjeter Do ishte i Mire per Partin Demokratike, Dhe per ne Gjithashtu, Sepse Ka Punuar Shum PER SHQIPERIN..Per rruge etj etj..Te pakten te shpresojm Qe humbesi Ta pranoj Humbjen kesaj Here dhe mos te bej ndonj gaf nga ato ce ka bere perher..

Ke shum te drejt, ka ber plot rruge sa her vinin zgjedhjet dhe keto rruge prisheshin akoma pa i shkuar ne fund kesaj rruge.
Po po, ka bere shume pune per SHqiperine, aq sa e coi ne gjendjen qe ishte sot.Ka ber shume, vertet shume dhe e shnderroi Shqiperine, sipas formes qe ai deshi, dhe ja ku jemi sot. Pa buk, pa pune, me arsim te rrenuar, me shendetesi cop cop etj etj se as nje nate e gjate sdo mjaftonte te listoja ato qe ai ka ber per vendin tone.
Por dicka desha te te pyes Nasty Boy, ne te vertet je kaq i pasur saqe nuk te intereson kush vjen ne pushtet dhe kush jo? Vertet ste ka bere aspak pershtypje ajo qe ndodhi me 21 Janar? Po per Gerdecin cme thua? A nuk ishin ato 'cerrat" e Saliut? Po cme thua per Presidentet qe ai ve ne pushtet dhe i sjell nga te doje qejfi? (permend rastin e Bamir Topit, qe sa iku nga presidenca krijoi parti me vete).

Po per gafat qe ti permend, cmund te me thuash per zgjedhjet e fituara ne tirane te Lulzim Bashes? Ishin te ndershme sipas teje besoj, dhe faji ishte i humbesit qe nuk pranoi humbjen.
Po po, tani qe shof se i kam numeruar, po me le te kuptoj sa shume ka ber Partia Demokratike Per SHQIPERINE TONE!!

p.s Nuk mbroj asnje krah, thjesht mendoj se ka ardhur koha te nderrojm politikanet ne rradhe te par, dhe pushtetin pastaj.. E ardhmja e Shqiperise nuk eshte as Sali Berisha, as Edi Rama, as Ilir Meta e shume te tjere qe tashme te mbushur me pasurine e tyre nder vite si plotikane, tallen me vendin tone.
Koha Per Te Rinjte, Koha per ndryshim, qe mesa duket sdo vije asnjehere deri sa te vdesin kto qe jane ne pushtet !
 

NaStyBoy

Antar Aktiv
Pe: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

Kitty
Sjam aspak Dakord Me Shum gjera qe ti ke then..Duke filluar Me zgjedhjet e Bashkis..Me presidentin..Me pasurin time..Dhe me gerdec e 21janar..

Per 21 Janar Saliu Skishte Aspak Gishte Sepse Zoti Edvin Kristaq Rama Nuk Kishte cbehente me asgje, se me greva e gjera qe beri sja doli dot, dhe mendoj te rikthente edhe nje here 97 e Shtaten per te marr PUSHTETIN..dhe as me ate nuk ja arriti..

Per 21Janarin Me vjen vertet Keq per ato 4 njerez por keshtu eshte kur mashtrohesh per nje shum lekesh..Nuk merr parasysh pasojat qe do te vin nga mrapa..Edhe un kam qen Aty afer kryeministris isha duke pi kafe, dhe mund te haja edhe un plumin sic e hengren ato..por me thuaj vetem nje gje? Ato gjera qe ben ato, jan te arsyeshme? te fusnin makinen ne kryeministri me dhun etj etj ??

GERDECI..Ajo Ishte fatkeqsi per te gjithe..por Prap ska faj sala..Ai ishte nje biznes qe te gjith palet kishin fitimin e tyre..

BASHKIA Po flas per veten time..Kam pare cdo pun qe ka bere Zoti edvin kristaq Rama ne mandatet e ti ne bashki..Dhe cna beri?Sa zgjohesh ne Mengjes Ne vend qe te Shohesh pak Diell Shef vetem Pallate Njeri me i Larte Se tjetri..Nje Urgjenc te ndodhi Nje i Smur ne Shpi, Nje zjjarr ne Shpi etj etj, Skan vend ku te hyjn Zjarrfiksit e Ambulancat Nga Ngushticat e Pallateve qe jan ngjitur me njeri tjetrin..Dhe prandaj TIRANA Vendosi te largonte Edi Ramen Sepse kishte nevoj per ndryshim..Dhe Luli Sesht se ka ber ndonj gje te madhe deri tani, POR PER TE PUNUAR KA PUNUAR,PO VAZHDON TE PUNOJ PER TE MIREN TONE DHE DO VAZHDOJ TE PUNOJ, SE E KA VULLNTETIN DHE MBESHJTEN :)

PER PRESIDENTIN SKAM ASPAK QEF TE PLAS, SEPSE AS MUA PERSONALISHT SME KA PELQYER SI VENDIM!

Dhe ne fund po e mbyll me pasurin time qe me kishe then..Sjam as i Pasur As i varfer,por po te them nje gje Dhe shum mir e dim te gjith pavarsisht se Dalim ne televizor themi Jemi pa pun,Skemi lek, Skemi kte kte kte..MFAL KU I MERRNI LEKET JU QE VISHENI ME RROBA TE MIRA? KU I MERRNI LEKET PER TELEFONA TE MIR? KU I MERRNI LEKET QE BLENI MAKINA ETJ ETJ ETJ ?
 

Kitty

Anëtar i Respektuar
Titulli: Pe: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

Kitty
Sjam aspak Dakord Me Shum gjera qe ti ke then..Duke filluar Me zgjedhjet e Bashkis..Me presidentin..Me pasurin time..Dhe me gerdec e 21janar..

Per 21 Janar Saliu Skishte Aspak Gishte Sepse Zoti Edvin Kristaq Rama Nuk Kishte cbehente me asgje, se me greva e gjera qe beri sja doli dot, dhe mendoj te rikthente edhe nje here 97 e Shtaten per te marr PUSHTETIN..dhe as me ate nuk ja arriti..

Per 21Janarin Me vjen vertet Keq per ato 4 njerez por keshtu eshte kur mashtrohesh per nje shum lekesh..Nuk merr parasysh pasojat qe do te vin nga mrapa..Edhe un kam qen Aty afer kryeministris isha duke pi kafe, dhe mund te haja edhe un plumin sic e hengren ato..por me thuaj vetem nje gje? Ato gjera qe ben ato, jan te arsyeshme? te fusnin makinen ne kryeministri me dhun etj etj ??

GERDECI..Ajo Ishte fatkeqsi per te gjithe..por Prap ska faj sala..Ai ishte nje biznes qe te gjith palet kishin fitimin e tyre..

BASHKIA Po flas per veten time..Kam pare cdo pun qe ka bere Zoti edvin kristaq Rama ne mandatet e ti ne bashki..Dhe cna beri?Sa zgjohesh ne Mengjes Ne vend qe te Shohesh pak Diell Shef vetem Pallate Njeri me i Larte Se tjetri..Nje Urgjenc te ndodhi Nje i Smur ne Shpi, Nje zjjarr ne Shpi etj etj, Skan vend ku te hyjn Zjarrfiksit e Ambulancat Nga Ngushticat e Pallateve qe jan ngjitur me njeri tjetrin..Dhe prandaj TIRANA Vendosi te largonte Edi Ramen Sepse kishte nevoj per ndryshim..Dhe Luli Sesht se ka ber ndonj gje te madhe deri tani, POR PER TE PUNUAR KA PUNUAR,PO VAZHDON TE PUNOJ PER TE MIREN TONE DHE DO VAZHDOJ TE PUNOJ, SE E KA VULLNTETIN DHE MBESHJTEN :)

PER PRESIDENTIN SKAM ASPAK QEF TE PLAS, SEPSE AS MUA PERSONALISHT SME KA PELQYER SI VENDIM!

Dhe ne fund po e mbyll me pasurin time qe me kishe then..Sjam as i Pasur As i varfer,por po te them nje gje Dhe shum mir e dim te gjith pavarsisht se Dalim ne televizor themi Jemi pa pun,Skemi lek, Skemi kte kte kte..MFAL KU I MERRNI LEKET JU QE VISHENI ME RROBA TE MIRA? KU I MERRNI LEKET PER TELEFONA TE MIR? KU I MERRNI LEKET QE BLENI MAKINA ETJ ETJ ETJ ?


Me fal pak, kur flas epr varferi flas per ata persona qe me rrethojne mua dhe te them te drejten sjane nga ata qe bjen makina e blejne vila e rroba te shktrenjta.
Sa per argumentet e tjera smund te flasesh me siguri te plot, ndoshta as un, duke menduar se asnje nuk ishte aty , por faktet flasin, ndoshta te manipuluar ose jo. Dhe te lutem mos kundershto gjera qe kane dal sheshit e bejne Muuuu!! dhe vetem dikush qe esht i verber (dhe i verber thone esht ai qe sdo te shikoje) nk i bejne pershtypje.
Po gjithsesi , nderkohe qe ato kane mbushur bankat e tyre, kane zene karriget ngrohte, ne zihemi ktu per ca palo njerez qe po na shkaterrojne dita dites!!
 

NaStyBoy

Antar Aktiv
Pe: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

Sme pelqejn Ofendimet qe ben se ne ato palo karrige etj etj kam te bej edhe un..PO sesht e then se je ne karrige dhe ke ne dor gjith Shqiperin..Ajo karrige te jep 1 rrog ty, edhe nje kafe asgje me shum..por sdin shqiptaret te jen te zotet e vetes, dojn te merren me intriga e gjera prandaj nuk ecim ne, dhe kot nuk esht ajo fjala SBEHET SHQIPERIA ME SHQIPTAR..se tu benim do kishim qen si vendet tjera ;) :)
 

NaStyBoy

Antar Aktiv
Pe: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

Jo jo Aspak Si mbroj per vete, po edhe mos tme kishin dhen ato cfar mkan dhen prap do i kisha mbrojt :)

ka dhe te keqija Sala ska vec te mira,, Po per mu ai eshte me i miri :)
 

AjSi

...
Titulli: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

Ju rafte pika me gjith Saliun se per faj te juaj edhe tgjith atyne qe e votojn ,ka ngel Shqiperia ktu ku esht.
Papune gjysma e popullit jena kthy ne nji vend ku nuk pi uje as masteri ,as shkolla ,as ligji (se vriten njerezit ne mes te dites pa asnje problem) ,mjafton tkesh nji mik edhe jeta te shko vije!
Cfare beri saliu per shqiperine pervec se siguroi 5 breza me lekt tona??

Nuk them qe Edi eshte me i mire po tpakten se ca beri per Tiranen kte ska goje ta mohoje njeri ,se e ktheu nga nje vend kioskash ne nje super qytet. Do isha shum e knaqur po tbente t njejten gje me gjith Shqiperine
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

Lat nam duke u zene edhe per parti :D

Une personalisht nje here kam votua, dhe kam votuar PS , jo per gje por Saliu me duket sh i trashe :D
 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
Titulli: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

Po! Eshte e vertete qe punoj ne administrate. Pas 5 vitesh studime ne Itali, konkurova dhe e fitova kete vend, Jo se mendoj BLU, por plotesoj kushtet. Nese mendon "aman ça konkursi", po te kujtoj ose te informoj, se motra e Erjon Braces, eshte drejtoreshe ne ministrine e financave, e shoqja e analistit apo moderuesit Sokol Balla eshte drejtoreshe ne Bashkine e Tiranes....etj, po ndaloj ketu se mund te permend sa te duash. Pra, mendimi yt se vetem ata qe i sherbejne Sali Berishes, per shkak te punes duhet te flasin dhe te mendojne BLU, bie poshte.Plotesisht dakort. Jo se me vjen per shtat, por ke thene nje te vertete te prekshme per ate qe jeton ne Shqiperi.Nuk eshte e vertete. Te kujtoj qe bashkia e Tiranes, e ka buxhetin sa tre Ministri te Qeverise sebashku. Ku shkuan keto investime? Kete pyetje bej une, edhe shm te tjere. Problemi eshte Prokuroria, qe do ta shtjelloj me ngjarjet e 21 Janarit.Ndoshta eshte ende shpejt per te gjykuar punen e Bashes ne krye te Bashkise se Tiranes.
Por, suksesi me i madh eshte qe ne bashkine Tirane eshte kthyer normaliteti. Nuk ka me militante te Rames qe merrnin rrogen nga taksat e te gjitheve dhe dilnin te rriheshin me policine e shtetit, te sulmonin kryeministrine, te benin pune edukuese per partine etj.Mos harro qe Ngjela, zedhensi i Rames kerkoi 13mij te vrare, ndersa Gardistet jane heronj qe mbrojten istitucionet e shtetit dhe kursyen jeten e dymbedhjete mije e nenteqind e gjashte socialsiteve.

Qe sistemi i drejtesise ne Shqiperi eshte i korruptuar, kete nuk do shume mend ta shikosh e kuptosh. Por eshte si eshte, ky eshte sistemi i drejtesise qe ka Shqiperia dhe procesin e vendimet e tyre duam apo nuk duam, na duken te drejta apo te gabuara, duhet ti respektojme. Pasi ky respekt ndaj procesit ligjor dhe institucioneve, dallon njerezit e qyteteruar nga njerezit e pagdhendur. Arsyeja perse une kam bindjen e plote qe Prokuroria e Shqiperia ka qene institucioni me i korruptuar ne Shqiperi ka e beje me faktin se nuk eshte hera e pare qe Prokuroria e udhehequr nga Ina Rama deshton ne nje menyre spektakolare ne Gjykate. Hidhu nje sy se si Prokuroria deshtoi me Gerdecin. Hidhi nje sy se si deshtoi me hetimet e zyrtareve te korruptuar ne keto 8 vitet e fundit. Ka dhjetra dosje ne Prokurorine e Pergjithshme qe kane zene pluhur nje gisht e jane lene me dashje ne harrese. Eshte detyra e Prokurorise qe te padisi e vertetoje akuzat ne gjyq. Ashtu si qytetari nen akuze eshte i lire te mbrohet me avokatin e tij.

Sic e thashe me lart, fakti qe asnje nga ata rrugacet qe thyen institucionet e plagosen gardistet nuk u hetua e gjykua, apo organizatoret e revoltes nuk u hetuan fare, por prokuroria u fokusua vetem tek gardistet, te vetmit qe kryenin detyren kushtetuese ate dite, eshte nje akt i turpshem dhe nuk eshte nje akt i turpshem vetem ne aspektin ligjor, eshte nje akt i turpshem ne aspektin historik. Historia do te shkruaje per kete akt. Dhe ajo qe i vuri kupen inkompetences se Prokurorise se Ina Rames, ishte fakti se ajo nuk ishte e zonja, ajo nuk gezonte as respektin e prokuroreve qe punonin per te, kur dosjet e hetimeve botoheshin ne faqet e gazetes Shekulli para se ti lexonte Kryeprokuroria e vendit! Si e ka emrin nje Kryeprokurore qe nuk eshte ne gjendje qe te beje ate me elementaren, te ruaje sekretin e informacionit te hetimeve te saj? E ka emrin inkompetente.

Askush nuk e pengon prokurorine apo familjet e viktimave qe te apelojne vendimin e Gjykates se Tiranes. Ky eshte procesi ligjor dhe ky proces duhet respektuar. E pak rendesi ka se cfare thote apo ben ambasadori amerikan, se nuk do te zgjidhi ai problemet e inkompetences dhe korrupsionit ne sistemin e drejtesise shqiptar.
Ekspertiza, Prokuroria, Gjykata, Prifti, .... nuk po zgjatem se do te perseris ate çka thash me lart.Plotesisht dakort. Nuk shtoj as heq asnje fjale.

Prof.Doc Sali Berisha

Se pari: Sali Berisha mbetet sot i vetmi lider i kohes se ndryshimeve antikomuniste ne Evropen Lindore, ende ne pushtet dhe ne politike aktive! Shume prej lidereve te tjere historike dhe tradicionale te Evropes Lindore, jane zhdukur nderkohe nga skena politike, ose nuk i kane rezistuar dot dinamizmit te saj.

Se dyti: sipas "The Economist" qe i referohet "Zogby International", Berisha mbetet i mbeshtetur kryesisht nga moshat nen 49 vjec. Sipas Zogby, votuesit nen 35 vjec mbeshtesnin 42% PD dhe 34% PS, megjithese lideri konkurrent, Edi Rama, eshte 20 vjet me i ri se sa Berisha dhe ka nje te shkuar shume me ekstravagante. E njejta statistike mbeshtetet edhe nga kompanite e tjera te sondazheve, qe sqarojne se mbeshtetesit e PD-se jane me te shumte nga mosha 18-49 vjec, kundrejt atyre te PS-se qe marrin revansh nga mosha 49-70 vjec. Pikerisht ata mbi 70 vjec jane mbeshtetesit kryesore te PS-se.

Se treti: Sali Berisha behet personazhi i pare politik qe i rrezon Partise Socialiste tre lidere ne 18 vjet. Me 1992 ai mundi Ramiz Aline, duke e nxjerre nga politika, ne 2005-en Fatos Nanon duke e detyruar te jape doreheqjen, dhe ne 2009-en Edi Ramen qe pritet te beje te njejten gje.

Se katerti: Berisha ka ndertuar kete here nje koalicion pertej se djathtes, me liderin e LSI-se, Ilir Meta, i njohur dhe i pranuar nga e majta si Kryeministri me i suksesshem i saj ne vitet 1999-2001 dhe si njeriu qe mori nje mandat te dyte rresht per PS-ne ne vitin 2001.

Por sot, thuajse 20 vjet pas shpalljes se pluralizmit, protagonist i te cilit ishte, Sali Berisha mbetet lideri me i suksesshem politik ne Shqiperi, nje lider tradicional dhe historik, qe ka anetaresuar vendin ne Keshillin e Evropes, ne NATO dhe po e con ate drejt anetaresimit ne BE; qe vijon te mbetet, njeriu me i votuar, edhe sot, kur eshte politikani me karrieren me te gjate dhe me komplekse ne Shqiperi!

BoOoMBaStiCk dhe Ju te tjere, vazhdoni dhe mendoni ndryshe, se per kete dite ka luftuar PD-ja, te mendoni ndryshe.

Kerkoj ndejese qe u zgjata pak :p

Duket pa mikroskop qe ke post ne ekzekutivin e tij,si mendon se e qellova qe punon ne Administraten publike me fall?
Esht pune per mua c'mendoj per konkursin qe ke fituar ti vendin e punes... kur te krijoj nje opinion te qarte do ta dergoj dhe me mesazh. Mos u kap se c'esht motra Erjon Braçes,gruaja Ardian Fullanit (kete ta permend un),vajza Jozefines,vajza Sali Berishes etj.... (ti i njeh shum me mire se un sepse jeton dhe ke te besh me njerez qe i njohin dhe degjon te flitet per to neper zyrat apo Club-et qe frekuentoni kur mblidheni si shoqeri...)
Sokol Ballen e vlersoj shum si gazetar! Dhe gruaja tij ndoshta e ka fituar me konkurs ose le ta shkarkoi nga detyra kryetari i ri po nuk e permbushi detyren me korrektesi. Besoj se e di apo e ke degjuar se kush e ka sjell Lulezim Bashen ne Tirane,un e di cfare ka punuar dhe ka heq dhe 1 rob timin nga puna vetem sepse kishte dhe ai si cdo njeri qe i pelqen politika simpatit e tij dhe mbeshtetjen per X parti. Pse duhet ta heqesh nga puna kur ta ben punen me korrektsi? Kete vetem kto njerez e bejn.... Komentoje si te duash.
Ok n'dakord s'po e paragjykoj punen e Bashes pasi nuk jetoj atje dhe skam cfare problemesh mund te hase nje njeri ne jeten e perditshme ne nje Kryeqytet. Ne vere pjese te madhe te pushimeve i kaloj atje dhe kshu nje dite provova urbanin e Bashes... Shikoja njerez qe u shtynin,pleq ne vape qe nuk mund te mernin fryme pasi ishin te shtypur nga nje turme njerzish... Kushtet e trasportit urban ne Kryeqytet ishin me te vertet skandaloze dhe mbeta shum i impresionuar nga gjendja qe ishte. Ti mund te kesh veturen tende private nuk has keshtu problemesh por mendoje pak per ato njerez qe skan mundesit e tua si ja dalin cdo dite.
Basha ka qen dhe Minister i Brendshem ne kohen kur ndodhi 21 Janari dhe ai ka pergjegjesine e tij ne ato plumba qe i jan qelluar popullit. Kujtojm dhe emrin e tij qe permendet per disa miliona euro afera ne "Rrugen e Kombit",ne kohen kur ishte Min. i Trasportit. (kete e thot prokuroria qe e ka hetuar,vendimi skishte si te ishte ndryshe...)
Ngjela ishte dhe ai njeri qe i drejtonte familjaret e viktimave ne spital per te identifikuar viktimat (kete e degjova ne nje interviste nga nje familjar i njerit prej viktimave)

Prokuroria esht istitucioni me i korruptuar kete e pranoni dhe ju.
Ina Rama esht nje zonje qe u zgjodh Kryeprokurore nga Bamir Topi (kryetari KLD,ose Csm italisht),ky i fundit u zgjiodh President nga mazhoranca ne 2007.
A thua ti ket marre nje keshille Topi "Liderit" te PD-se gjithashtu dhe Kryeminister qe e zgjodhi President ne zgjedhjen qe beri per te ven ne krye te Prokurorise?
Pikerisht kete zonjen e Prokurorise qe leshoj flete arreste qe nuk u zbatuan nga Min. Brendshem (Basha mos harro) naten e ngjarjes se 21 Janarit per te marre ne pyetje gardiste dhe persona te tjer qe ti besoj i di me mire... Si quhet kjo qe beri Ministri Brendshem ne nje "Demokraci" kur nuk zbatohet urdhri i nje istitucioni te Pavarur. Ketu ra Drejtesia Shqipetare!ky ishte kulmi!(meqe po bisedojm per 21 Janarin,ta leme menjeane Gerdecin...)
Punen e saj nuk do e paragjykojm ne! Ajo smund te kontrolloje cdo (Neritan Tabaku,Besnik Hoxha,Adriana Bera [Ardiana Bera, gjykatësja që liroi vrasësit, dënoi 1 vit burg protestuesin e 21 janarit (si provë shërbyen…pamjet filmike)] e shum tjer...) pa mbeshtetje te Qeverise dhe bashkpunimin e saj.

Rrugace ishin ato njerez qe u vrane? Nese se ke shikuar te keshilloj ti njohesh me mire familjet qe lan pas ato 4 njerez te pafajshem qe u vrane,kush ka precedente penale dhe se si e kan ndertuar jeten,shikoj dhe femijet e tyre qe kerkojn drejtsi.
foto-vrasja-1-300x240.jpg


Kjo esht Ekspertiza e FBI mbi vrasjen e protestuesit Faik Myrtaj
(imazhet jan te qarta,kush ka dyshime te ekspertiza FBI skam cfare i them)

The Economist dhe Zogby International do meren me sondazhet mbi njerzit qe votojn kto 2 njerez,nuk meren me nivelin e varferise... apo kete me duket se nuk e favorizon fushaten te Qeverise aktuale qe mbush 8 vjet ne pushtet dhe disa muaj. Sondazhet qe i sherbejn te dyja paleve behen te njohur dhe per shurdhin.
Besoj se kjo karriera e Sali Berishes,Gramoz Ruçit,Skender Gjinushit dhe shum njerez tjer qe jan aktiv qe nga komunizmi ne politike na ka shkaterruar vertet si komb.

Un 1 pyetje i bera Kryeministrit ne Facebook pa banalitet por rreth integrimit ne BE dhe me bllokuan,nuk me lejohet me te shkruaj ne faqen e tij... Dhe ketu ne forum sjam i vetmi qe esht privuar nga liria e te shkruarit ne ate faqe. (deshmitaret jan ketu)
 

ZHIGO

...
Titulli: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

"Nuk them qe Edi eshte me i mire po tpakten se ca beri per Tiranen kte ska goje ta mohoje njeri ,se e ktheu nga nje vend kioskash ne nje super qytet. Do isha shum e knaqur po tbente t njejten gje me gjith Shqiperine"

te mos kisha lexuar emrin se kush e ka postuar do thoja me siguri nje militante e 45 . RROFT PPSH . para o shok , para o djemani , per nje shqiperi demokratike dhe te lire ,

dhe nga krahu tjeter KRAHUN , jo vetem gishtin.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Kush do të fitojë zgjedhjet në 2013?

Ngjela ishte dhe ai njeri qe i drejtonte familjaret e viktimave ne spital per te identifikuar viktimat (kete e degjova ne nje interviste nga nje familjar i njerit prej viktimave)

Prokuroria esht istitucioni me i korruptuar kete e pranoni dhe ju.
Ina Rama esht nje zonje qe u zgjodh Kryeprokurore nga Bamir Topi (kryetari KLD,ose Csm italisht),ky i fundit u zgjiodh President nga mazhoranca ne 2007.
A thua ti ket marre nje keshille Topi "Liderit" te PD-se gjithashtu dhe Kryeminister qe e zgjodhi President ne zgjedhjen qe beri per te ven ne krye te Prokurorise?
Kjo esht Ekspertiza e FBI mbi vrasjen e protestuesit Faik Myrtaj
(imazhet jan te qarta,kush ka dyshime te ekspertiza FBI skam cfare i them) ...

Nuk eshte krim per Gardistin qe te perdori armen per te qelluar ne ajer kur institucioni eshte duke u sulmuar apo kur shqyhet me dhune dera hyrese e Kryeministrise. Ashtu sic nuk eshte krim nese nje plumb rikoshet i dale nga arma e gardistit vret nje qytetar ne shesh 100 metra larg. Do te ishte krim po ta bente nje qytetar i thjeshte, por jo nje nenpunes kushtetues i shtetit shqiptar, sic eshte gardisti. Dhe shume eshte abuzuar ne kete rast me ekspertizen e FBI: ekspertiza e FBI i dha pergjigje vetem pyestjes se nga cila arme doli plumbi qe vrau viktimen, por nuk i dha pergjigje pyetjes nese ata qe shkrepen armen e shkrepen armen per te vrare ate person apo per te mbrojtur institucionin. Kjo ishte detyra e Prokurorise.

Garda nuk i ktheu armet nga turma ne ato 5 oret e dhunimit te institucionit. Po ta kish kthyer nje gardist i vetem kallashnikovin nga turma, ne shesh do kishin ngelur 40 te vdekur e jo 4. Dhe ne kete lume fjalesh e akuzash, ajo qe humbet, ajo qe denigron meritat e profesionalizmin e gardisteve, eshte durimi dhe profesionalizmi i tyre. Ate dite ne Shqiperi shume kollaj mund te kish patur me shume se 4 viktima. Dhe ata qe e organizuan prisnin me shume se kater viktima, prisnin 13,000 mije te tille. Dhe eshte e turpshme si per mediat si per opinionin publik shqiptar qe te akuzojne Garden e Republikes dhe gardistet qe nuk zgjodhen qe te vihen ne ate pozite ne 21 janar, por qe e mbrojten institucionin duke bere keshtu detyren e tyre kushtetuese. Per kete gje ata meritojne respekt e nderim, e jo akuza e perbuzje.

Sic e thashe me lart, 2 gardiste kane mbi 2 vjet nen arrest, nen akuze dhe 9 muaj u perballen me Prokurorine ne gjyq. Dhunuesit e organizatoret e dhunes, kur do te perballen me drejtesine shqiptare?

21 janari ishte arsyeja perse PS dhe Edi Rama humben 7 nga 11 njesite bashkiake te Tiranes ne zgjedhjet e fundit vendore. Rames i pelqen te mendoje se mund te luaje me fatet e shqiptareve siç i do qejfi, por harron qe shqiptaret nuk jane ata te kohes se xhaxhit, jane ata qe mbajne vesh dhe shikojne çdo qendrim e çdo akt te politikes, dhe e thone fjalen e tyre sa here qe ne vend mbahen zgjedhje. Sot Edi Rama vazhdon te perdori viktimat e ngjarjen si nje "futboll politik" qe ne mendjen e tij kujton se i fiton pike ne syte e opinionit publik shqiptar. Ne fakt, efekti ne elektoratin shqiptar eshte komplet tjeter nga ai i Rames.

21 janari deshmon edhe paaftesine e Kryeprokurorise e ish-Kryeprokurores qe u lirua nga detyra per te zbardhur, hetuar e gjykuar ngjarjen dhe personazhet e saj. Le te shpresojme qe Kryeprokurori i ri do t'iu japi zgjidhje ketyre ceshtjeve duke ngritur padi ndaj te gjithe atyre qe shkelen ligjin ne ate dite, qe nga protestuesit ne rruge, ne organizatoret e protestes, e deri tek punonjesi i Gardes se Republikes. Vetem atehere kur ligji demokratik te godasi gjithe ata qe shkelin rendin kushtetues te atij vendi dhe ligjet e atij vendi, vetem atehere ne Shqiperi ai shqiptari i thjeshte do te mesohet te jetoje me friken e ligjit. Akte si ato te 21 janarit ndodhin pasi ka njerez ne Shqiperi qe mendojne se qendrojne mbi ligjet dhe mbi institucionet e atij vendi. E do te mendojne e sillen ne kete menyre per aq kohe sa ligji nuk i ndeshkon.


Shqiptaret duan normalitet, integritet, zhvillim dhe cdo force politike qe nuk e respekton kete vullnet te elektoratit, do te ndeshkohet rende ne zgjedhjet e ardhshme.
 
Top