Kush e ka shkruar Librin e pare te gjuhes shqipe?

Status
E mbyllur për postime të tjera.

flammableclea

Anëtar i ri
Titulli: Kush e ka shkruar Librin e pare te gjuhes shqipe?

apo behet fjale per dokumenta???
ashtu mund te quhet dhe formula e Pagezimit e Pal Engjellit e 1462
Un të pagëzonj pr'emen't Atit e t'birit e t'shpirtit shenjt.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Kush e ka shkruar Librin e pare te gjuhes shqipe?

Jo nuk duhen dokumentat , por libri i 1!
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Kush e ka shkruar Librin e pare te gjuhes shqipe?

Si liber eshte Meshari I Gjon buzukut ne 1555
Po si e folur e pare e shqiptuar ne shqip eshte pagezimi i Pal Engjellit :)
 

flammableclea

Anëtar i ri
Titulli: Kush e ka shkruar Librin e pare te gjuhes shqipe?

perpara Meshari eshte doreshkrimi i Teodor Shkodranit me duket me sa mbaj mend nga gjimanazi une...me duket se eshte ne forma libri apo jo?
i 1210 ose pak me vone...?!
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Kush e ka shkruar Librin e pare te gjuhes shqipe?

Une pyeta si liber, keshtu qe je sakt Flama!
 
Status
E mbyllur për postime të tjera.
Top