Kush eshte krijuesi i vertete i njeriut

Lauri

Anunnak
Ne mite dhe legjenda te te gjitha kulturave te njerzimit ne bote, gjarperi eshte konsideruar si nje kafeshe, simbol, i shenjte. Simbol i dijes, i zgjuarsise, shkences farmaciotike, astronomise, kultures dhe artit antik e modern. E gjejme ne librat e shenjte fetar, si psh Bibla antike e fillon qe ne faqet e para me Zanafillen ne kopshtin e Eden-it me Adamin dhe Even
Psalmet 24,Zanafilla 3:8-15,Zbulesa 12:1-10,Gjoni 3:16-21 ALB - Zotit i p


fruti_zps0bff803e.jpg


Ne kulturat dhe besimet aziatike, si ne Kine prezantohet si dragua, ne budizem eshte Shisha, ne yoga indiane eshte energjija kundalini qe ndodhet brenda nesh ne forme spirale dhe qe eshte mbetja e energjise primitive. E cila nqs zgjohet ngjitet nepermjet sistemit nervor deri ne tru qe sqaron koshencen ne te verteten THE KUNDALINI - SERPENT - Esoteric Science and Philosophy

Po pse ne besimin ebrajk dhe ate te krishter gjarperi simbolizohet si negativ, apo vete demoni si pas Zanafilles ne Bibel?
Por, jo gjithmone, per kete eshte nje paradoks. Por nvaret tek kendveshtrimi, pasi ne Ginesi gjarperi i Bibles thote qe femres i dha dije, koshence, e edukoj ate te njohe te miren dhe te keqen duke i ofruar frutin qe Krijuesi jua ndaloj.
Po Zoti?? Zoti ne kete rast ngelet ne anen negative: si perfundim Ai, nxori nga kopshti Adamin dhe Even dhe ve nje “mburoje” mbi pemen e jetes (pema e ndaluar, pema e dijes, e koshences). Perse? Perse njeriu mekatoj..? Jo!! Siç ka thene Krijuesi: “Ata nuk do hane frutin e pemes se jetes qe te mos behen si ne” (ketu kemi te bejme ne n. shumes. Zoti duhet te jete Nje, por kjo eshte nje teme tjeter)

Pra Zoti nuk do rival: dhe per kete denoj njeriun ne limit te jetes, pasi ai me ate frut njohu dicka te ndaluar. Koshencen, pasi pa veten qe ishte i zhveshur. Dhe realitetin e jetes, te dyja transformojn njeriun ne Zot. E para, dija, njohja hyjnore, dhe e dyta jeta e pavdekshme.
Ne rastin tone te temes, simboli yne, gjarperi ndihmoj njeriun ne koshencen e tij duke i dhene te paren. Ndersa Zoti njeriut i kufizoj te dyten, pavdekshmerine.
Pra cili e ndaloj njeriun te njohe dicka, dhe cili te kundreten?
Cili eshte “negativi” i kesaj historie?
Zoti ne kete rast del nje personazh arrogant, gjeloz ne statusin e tij.

Pse ne kulturen mijra vjeçare egjyptjane gjarperi eshte dije hyjnore. Dekorime ne ar te gjarprit nga faraone dhe sovran qe mbanin mbi koke. Dhe ne kulturen e krishtere (moderne) perbuzet?
Paradokset nuk mbarojne ketu, pasi ne lartesine mbi 800 m ne malin Nebo (Lindja e Mesme) kemi nje kryq http://www.filippin.it/casar/images/big/nebo1.jpg i cili ben fjale per gjarperin e Museut ne kryq, qe sipas krishterimit eshte simboli i dijes me i larte. I kryqezuar!!!!

Te vetedishem apo jo, tradicioni i gjarprit ne histori vazhdon.
Po ti c'mendon?
 

Aguero

Anëtar Aktiv
Titulli: Kush eshte krijuesi i vertete i njeriut

Fryma e shenjet :funny:
 
Titulli: Kush eshte krijuesi i vertete i njeriut

Une i qendroj Zotit, nuk e mohoj dot egzistencen e tij kur ka krijuar kaq shume gjera perfekte te ekuilibruara me njera tjetren.
 

Opozitari

Antar Aktiv
Titulli: Kush eshte krijuesi i vertete i njeriut

Pyetje e veshtire, pa pergjigje perfundimtare.

Nese lindem nga Big Bengu dhe materja, atehere keto materje e grimcat e para si u krijuan ?!

Nese vijme nga Zoti po Zotin kush e krijoje ?!
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Kush eshte krijuesi i vertete i njeriut

dmth beri pula vezen apo veza pulen....

por meqe askush nuk e gjen por thjesht aludon , perse ne pjesa tjeter mos ti gezohemi faktit qe jemi pjese e kesaj jete dhe kaq.....
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kush eshte krijuesi i vertete i njeriut

Veza apo pula?
Ndoshta duhej filluar nga ketu tema..:p
Sipas kronologjise biblike, Adami eshte krijuar ne vitin 4026 para Krishtit(afersisht 6000 vjet nga sot)
Por shkenca, dhe nje logjike e shendoshe e kujdo nga ju, thote qe para 6000 vitesh njeriu ekzistonte [edhe gjigantet..;) ]ne siperfaqen e tokes ne te gjitha kontinentet qe sot njohim. Pra Adami jetoj ne kohen Neolitike o ne kohen e bakrit

Kush ishte para ky Adami biblik??
Me sa duket ishte njeriu i pare modern ne pikepamjen spirituale.
Me qarte...emri Adam, ne gjuhen ebrajke do thote humanitet..:) C'do thote kjo? Me permbytjen universale Krijuesi deshi te zhduke pjesen tjeter dhe te leje vendin e lire Adamit=humanitetit?? Gjithmone sipas kronolgjise se Bibles, permbytja universale ka ndodhur ne 2370 para Krishtit, pra 4400 vjet me pare. Vetem 1600 vjat pas Adamit. Pse Krijuesi vendosi te shpetoje vetem familjen e Noè-se? Mos koshenca e Adamit(humanitetit) ishte perhapur me shume se c'duhet, dhe donte ta kufizonte vetem te Ai? Dihet qe permbytja e ashtuquajtura universale, nuk ishte e tille, por lokale sepse asnje nga personazhet biblik te permbytjes flasin per Himalajen si majen me te larte, por per zonat per rreth me influence biblike..."Toka e shenjet"...:)
 

sensuu

sweet
Titulli: Kush eshte krijuesi i vertete i njeriut

preferoj te jem krijuar nga zoti sesa nga majmuni :p
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kush eshte krijuesi i vertete i njeriut

preferoj te jem krijuar nga zoti sesa nga majmuni :p

Te ka krijuar babai dhe nena jote..:) s'po flasim per majmuna ketu ..:p
 

Aguero

Anëtar Aktiv
Titulli: Kush eshte krijuesi i vertete i njeriut

sperma hahhahahahhhaha
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kush eshte krijuesi i vertete i njeriut

Kultura me e hershme qe flet per krijimin e njeriut te pare eshte ajo sumere. Dhe askush tjeter nuk e shpjegon me me detaje kete ndrehyrje gjenetike tek njeriu sapienc, duke i dhene nje hov me te shpejte ne inteligjencen-koshencen.
Ne kete kultur marrin burime te gjitha kulturat e me vonshme duke interpretuar sipas situates dhe kohes ne vazhdim.

adam1_zpsd765771c.jpg

Dy personazhet kryesor sumerian jane En-ki dhe En-lil. Enki si zot suprem ne dijet shkencore, jep i pari idene e nje krijese toksore-Adam.
Ndersa Enlil ne fillim kunder, por me vone pas nje vendimi mes kshilltarve anunnaki qe Adam te jete i limituar te pakten ne jetegjatesine e tij, u pajtua me punen e vellait te ti Enki.

Nuk po zgjatem se si rrjedhin ngjarjet, por po ndalem vetem tek simbolet qe kishin keta dy vellezer qe nuk shkonin aq dakort me njeri tjetrin.

Enki zot i tokes dhe detit e si shkenctar simbolizon gjarprin, fakt qe edhe ditet e sotme eshte po i njeti simbol ne mjeksi. Dhe Enlil Zoti i qiellit dhe i arit-ereave e rrufeve.

sumeriok2_zps85128a1d.jpg


Pse atehere gjarpri eshte personazhi negativ ne krijimin e njeriut? Dhe paradoksalisht Enki dhe simboli i tij adhurohet ne qendra me e madhe e dijeve antike VATIKANI.

e9_zps697b424c.jpg

Jo shume kohe me pare eshte inaguruar kjo salla e mbledhjeve zyrtare ne Vatiakn. Eshte krejt nje rastesi forma moderne qe i kane dhene kesaj salle. Ketu fshihet dicka. Adhurimi i Zotit Enki??

va3_zps103d8810.gif

Apo kupa e uijt te bekuar qe ndodhet neper kisha, ne te cilen lagin gishtin njerzit para se te bejne kryq ne hyrje te kishes. Eshte nje adhrumi ndaj zotit Enki, eshte nje rastesi?

va8_zps1a542b32.gif
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Kush eshte krijuesi i vertete i njeriut

Sa te thella keto punet me simbolet.... dhe vertet mjaft interesante si histori...nejse...


Krijuesi s'kam asnje dyshim eshte ,Allahu, Zoti i gjithesise..as enki as enli:p
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kush eshte krijuesi i vertete i njeriut

Sa te thella keto punet me simbolet.... dhe vertet mjaft interesante si histori...nejse...


Krijuesi s'kam asnje dyshim eshte ,Allahu, Zoti i gjithesise..as enki as enli:p

E di ti Soulmind qe sipas gjerarkise se zoteve Allah-u islam eshte biri 1' i zotit En-lil. Vella me Yahweh??

Dhe asnjeri nga keta nuk krijoj Univers, por vetem nenshtrim popujsh.
 
Titulli: Kush eshte krijuesi i vertete i njeriut

E di ti Soulmind qe sipas gjerarkise se zoteve Allah-u islam eshte biri 1' i zotit En-lil. Vella me Yahweh??

Dhe asnjeri nga keta nuk krijoj Univers, por vetem nenshtrim popujsh.

Ke ngaterruar me zotin e juaj ketu o Lauri . Ne muslimanet Zotin se besojme si bir njeriu ! Ne nuk jemi pagan apo budist te besojme Zotin ne kete menyre ! Keshtu e kane besuar Zotin paganet dhe juve te krishteret keto ideologji i keni marre nga paganet dhe ne librin e Zotit , Inxhilin e Jezusit as i cili ishte vetem Profet i Zotit si cdo profet tjeter , e keni perzier me keto ideologji qe logjika e shendosh si pranon .

Te theme te drejten Lauri kur ju ndegjojme juve te krishtereve si e besoni Zotin na beni te kemi gjyhena per juve !

Edhe pse sot ka me mijera e mijera libra qe tregojne te verteten rrethe Zotit , por prap njeriu eshte kokeforte ta pranoj te verteten .
 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Titulli: Kush eshte krijuesi i vertete i njeriut

Mqs gjarperi eshte "dialli" sipas historise tek Adami & Eva, atehere dialli po adhurohet nga shume kulte besimi e sekte., firma multinacionele e nacionale me pronare te nje niveli jo indiferent.
Pa lene me nje ane "majen e diamantit" Iluminati. Me syrin dhe yllin-qe shkelqen.

va2_zpsfd9acb67.gif

va9_zps3a15c4cd.gif

va18_zpsb09a2378.gif

va17_zpsc6375637.gif

va14_zps82323322.gif


va15_zpse7570292.gif


va6_zpsd13f49a0.jpg

DNA1_zpsfea70604.jpg


bagdat5_zps4e249f0a.jpg

Sipas simboleve ketu kemi Enlil me simbolin e tij shqiponjen(zot i qiellit) dhe Enki me simbolin e tij gjarperin (zot i tokes)
Egjypt
egjypt1_zpsdec26618.jpg
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kush eshte krijuesi i vertete i njeriut

Ne muslimanet Zotin se besojme si bir njeriu !

Po me tregon se nuk njeh fare kulturen sumere. Enki dhe Enlil nuk jane njerez toksor.

Mqs je mysliman dhe lexon vetem Kuran, me trego si u krijua sipas Kuranit Adami 30 m i gjate me argjil dhe Allahu e hodhi ne Toke.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kush eshte krijuesi i vertete i njeriut

Papa gjovani II lutet para gjarperit te Moisiut ne malin Sinai

va11_zps714d178b.jpg

th3_zps1a446de7.jpg


be1_zps36fad4fd.gif


be19_zps2981ae5f.gif
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kush eshte krijuesi i vertete i njeriut

Kush e ka vene re kanalin tv 5 te Berlusconit ..:)

be18_zps9e9e8b19.gif

PO simbolin e makines italiane Alfa Romeo ku gjarpri ka ne goje nje person:)


be13_zps5dc5c335.jpg

be17_zps36ec2df1.gif

be10_zps4466ea39.gif

be14_zps34a9ebf6.gif
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kush eshte krijuesi i vertete i njeriut

Besoj qe ka vend pak per ta zgjatur me tej, Gjarpri adhurohet dhe shpesh prezantohet me kurore mbi koke.

be16_zps13ffd4fe.gif

be11_zpsb237ee23.gif


be2_zps14ede994.gif


be4_zps98a28412.gif


be5_zps491ce317.gif


Edhe vodafon??


be7_zps1bba81c4.gif

be1_zps36fad4fd.gif

be3_zps775a52f1.jpg
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Kush eshte krijuesi i vertete i njeriut

Besoj qe ka vend pak per ta zgjatur me tej, Gjarpri adhurohet dhe shpesh prezantohet me kurore mbi koke.
sigurt se adhurohet ,po nga cilet njerz a thua -?...... te ata njerz se jan shkurtpames. mjerim


ps..
Sa mir se Allahu ka dergu kuran... qe na e ka bere udhrrefyes per jeten. pa jetu dhe vdek si te devijuar-me keto zvarranik e simbole tilla:eek:hh
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Kush eshte krijuesi i vertete i njeriut

Gjarprin e kan simboll çifutet .
Njeriu eshte ne kete bote rastesisht mer lal !
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kush eshte krijuesi i vertete i njeriut


ps..
Sa mir se Allahu ka dergu kuran... qe na e ka bere udhrrefyes per jeten. pa jetu dhe vdek si te devijuar-me keto zvarranik e simbole tilla:eek:hh

Ke te drejte, por nuk ke njohuri se kush eshte pas ati Allahu-t qe te ka "shkruar" ate liber.Eshte ai Enlil qe krijoj permbytjen e madhe, eshte po ai qe ne listen e personave te vrare nga dora dhe goja e tij ne te gjithe boten kalon 35 mlion njerezKjo eshte historia e Allahut.Dhe jo simboli i gjarperit..;)
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Kush eshte krijuesi i vertete i njeriut

Ke te drejte, por nuk ke njohuri se kush eshte pas ati Allahu-t qe te ka "shkruar" ate liber.Eshte ai Enlil qe krijoj permbytjen e madhe, eshte po ai qe ne listen e personave te vrare nga dora dhe goja e tij ne te gjithe boten kalon 35 mlion njerezKjo eshte historia e Allahut.Dhe jo simboli i gjarperit..;)

Lauri ,pas dhe para ati Allahu eshte vet Allahu..........kjo eshte nje vertet qe nuk mund ti ikim dot ,, se nuk kemi rrugedalje tjeter. eshte gje tjeter ajo se njerzit me ,,deshiren,,e tyre anojn nga paganizimi duke besu dokrrave .:fshin:
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kush eshte krijuesi i vertete i njeriut

Kur te mbarosh se pastruari shtepine ulu e studio pak me shume edhe pertej kohes se atij librit tend..;)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kush eshte krijuesi i vertete i njeriut

Perralla me mbret
 
Top