• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Larja me pastë, i mbron dhëmbët 400% nga prishja e tyre

My Self

Born To Be Happy
Keni harruar furçën e dhëmbëve? Ky nuk duhet të jetë një justifikim për të mos i larë ata pas ngrënies. Pasi mjafton t’i masazhoni vetëm me pastë, për të siguruar mbrojtje të tyre nga prishja me një nivel mbi 400%.

Një fakt të tillë e ka konkluduar një hulumtim suedez, nga Universiteti i Goteborgut.

“Larja e dhëmbëve me pastë, duke përdorur gishtin si masazhues, mund të jetë një metodë po aq efektive sa larja e tyre me një furçë dhëmbësh dhe një pastë të zakonshme”, tha Anna Nordstrom, studiuese e këtij universiteti.

Gjithsesi, sipas saj, kjo metodë nuk duhet të zëvendësojë furçën tradicionale, ose përdorimin e furçës me pastë dhëmbësh në mëngjes dhe në mbrëmje.

Një seri studimesh mbi efektivitetin e përdorimit të pastës së dhëmbëve dhe higjienën orale, e iniciuar nga hulumtuesit suedezë të lartpërmendur, zbuloi se ata që ka përdorur pastë dhëmbësh e kanë zgjeruar mbrojtjen e dhëmbëve të tyre në një nivel të katër-fishtë. Kjo në krahasim me ata që nuk e përdorin atë.

Një rezultat i ngjashëm u arrit, gjithashtu duke përdorur edhe metodën e masazhit me një pastë dhëmbësh standarde, pasi kjo ju mundëson për të mbajtur fluorin në pllakën dentare.

B:Noa
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Larja me pastë, i mbron dhëmbët 400% nga prishja e tyre

Kam lexuar qe nuk eshte mire te perdorim te njejtin kolinoz per kohe te gjate, sepse mikroorganizmat qe ndodhen ne goje/dhemb krijojne rezistence kundra kolinozit dhe ska me te njejtin efekt mbrojtes.
Keshtu qe here pas here ndroni kolinozin per nje kohe, e me tej mund te ktheheni perseri te cfare perdornit.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Larja me pastë, i mbron dhëmbët 400% nga prishja e tyre

“Larja e dhëmbëve me pastë, duke përdorur gishtin si masazhues, mund të jetë një metodë po aq efektive sa larja e tyre me një furçë dhëmbësh dhe një pastë të zakonshme”, tha Anna Nordstrom, studiuese e këtij universiteti.
Kte ma ka then edhe nje specialist mua,ama cdo gje mvaret nga struktuar e dhembit .sa eshte rezistuese ajo, njoh njerz se nuk i kan pastru asnjher dhembet ,por qe i kan aqe te shendetshem sa eshte per tu habit dhe cigaren madje e konsumojn .
Ama si thon edhe doktoret ti pastrojm mbas cdo ushqimt kjo me duket e ekzagjeruar .
 
Top