Legalizohet pedofilia në Turqi

Gjykata Kushtetuese turke ka vendosur që të anulojë një dispozitë që dënon të gjitha aktet seksuale ndaj fëmijëve nën moshën 15 vjeç, si abuzim seksual. Gjykata Kushtetuese diskutoi çështjen në bazë të kërkesës nga gjykata e rrethit, e cili u ankua se ligji aktual nuk diskriminon grupmoshat në rastet e abuzimit seksual të fëmijëve dhe trajton një 14-vjeçar si të barabartë me të tjerët, raporton gazeta turke Hürriyet Daily News. Gjykata lokale njoftoi se, ligji nuk parashikon pasoja juridike për “pëlqimin” e viktimave në rastet kur fëmija viktimë është nga 12 deri në 15 vjeç dhe është në gjendje për të kuptuar kuptimin e aktit seksual. Me shtatë vota kundër gjashtë, Gjykata Kushtetuese u pajtua me gjykatën lokale dhe ka vendosur të anulojë dispozitën.

lapsi.al
 

infinito

Anëtar Aktiv
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Sa te miratohet denimi me vdekje ne turqi keta duhet te jen te paret qe ti denojn me vdekje se qenkan vet pedofila
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

tmerrrrrrr.....do u kthekan ne huqet e vjetra turqit...haremin plot me femije e harami do ju dali na veshet

race e qelbet
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

une nuk iki me ne turqi :p
 
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Sa te miratohet denimi me vdekje ne turqi keta duhet te jen te paret qe ti denojn me vdekje se qenkan vet pedofila
Ca thu ti re kush do I denoje pedofilet?Akp e Rexhes qe eshte Akuzuar per pedofili masive Brenda partise para tre vitesh? lol
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Duhet te jete lajm i disa koheve me pare me c'me kujtohet. Ose ka qene projekt ligj.
Ps. Cdo ti thuash erdoganit me linjen e tij radikale e totalitare islame qe po vendos ne turqi. Allahu e lejon nje gje te tille, pse te mos legalizohet edhe me ligj shteti.
 
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Duhet te jete lajm i disa koheve me pare me c'me kujtohet. Ose ka qene projekt ligj.
Ps. Cdo ti thuash erdoganit me linjen e tij radikale e totalitare islame qe po vendos ne turqi. Allahu e lejon nje gje te tille, pse te mos legalizohet edhe me ligj shteti.

Lajmi eshte i para tre diteve.Per me shume ke linket siper ne anglisht qe i referohen gazetes turke Hyrriet!
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Ok ok ... me kujtohet qe e kem lexuar me kohe dicka te tille si lajm, mbase aso kohe ka qene debat politik ne turqi, tani erdogan nuk ka nevoje per debat. Vendos dhe opss ligj.
 

jana80

Super Moderator
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

E pa fjal :(
 
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Na na foli minorenja ketu qe ndihet e cenuar :p

Ok niqe,
Po ti moj e denove pedofiline e turqve?
Krim me te poshter ne Bote nuk ka.
Ketu behet fjale per pedofili te legalizuar, he moj e Denon apo jo?
Nuk te lejohet te heshtesh, sepse kush hesht miraton.
E Nese nuk e Denon ky po qe eshte turp e faqazeze!
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Ok niqe,
Po ti moj e denove pedofiline e turqve?
Krim me te poshter ne Bote nuk ka.
Ketu behet fjale per pedofili te legalizuar, he moj e Denon apo jo?
Nuk te lejohet te heshtesh, sepse kush hesht miraton.
E Nese nuk e Denon ky po qe eshte turp e faqazeze!

Une flas vetem kur duhet te lavderoj Turqine me Erdoganin
ndrysheeeee
bej sikur si lexoj temat edhe pse bejne MUUUU ne kryefaqe amaaaa
e di qe jane gabim, por cf do bej tani

Do lepij pjaten ku peshtyva??
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Une jam pak e paqarte per ket vendim. A po flitet per te ndryshuar age of consent? Apo si? Nese eshte per kete fakt atehere momentalisht me vijne ndermend shtetet te cilat kane mosha te ndryshme, nga mosha 13 me e uleta ne Japoni, ne 14-15 ne disa shtete Europiane(austri;gjermani-Itali), Greqi(15), ne 16-17 ne Australi e 16-18 ne Amerike. Nuk jam specialiste juridike aq me pak sociologe(apo kushdo merret me kete gje) qe te kuptoj formimin e njeriut dhe kur eshte mosha fikse e pjekurise.

Nese eshte gje tjeter dhe s'e kam kuptuar kush ka deshire le te urdheroje per te na ndricuar. :)
 
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Une jam pak e paqarte per ket vendim. A po flitet per te ndryshuar age of consent? Apo si? Nese eshte per kete fakt atehere momentalisht me vijne ndermend shtetet te cilat kane mosha te ndryshme, nga mosha 13 me e uleta ne Japoni, ne 14-15 ne disa shtete Europiane(austri;gjermani-Itali), Greqi(15), ne 16-17 ne Australi e 16-18 ne Amerike. Nuk jam specialiste juridike aq me pak sociologe(apo kushdo merret me kete gje) qe te kuptoj formimin e njeriut dhe kur eshte mosha fikse e pjekurise.

Nese eshte gje tjeter dhe s'e kam kuptuar kush ka deshire le te urdheroje per te na ndricuar. :)

Do me lejosh te te vezulloj une? :p
Po thote qe Turqia e Uli moshen e Age of consent ne 12.
I marrim te mireqena ato qe thua ti, kjo gje i jep te drejte Turqisë te beje te njejten gje?
Une mendoja se Turqia eshte me e mire se qafiret katolike, por ti po thua qe na qenka njelloj si keta.
Une denoj pedofiline kudoqofte sepse per mua eshte Krimi me I ulet ne Bote, ne Japoni, Itali, Australi, Kine, Filifistun, Shejtanistan apo kudoqofte.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Vjelltira te nje sistemi te mykur patriarkal dhe te degraduar.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Vertete qe ne kishat katolike ka probleme pedofilie dhe kjo vjen si rezultat i asaj cka njerzit i ndalojne vetes. Por problemi ne vendet Isalme vjen nga ajo cka njerzit i lejojne vetes.

hajduti
 

Jonio

Anëtar i Respektuar
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

... edhe thone se njerezit po avancojne ne dije,me lajme te tilla tmerruese vetem mbrapa ne kohe po kthehemi.Mjere ata femije te shkrete qe jetojne ne vende te tilla.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Do me lejosh te te vezulloj une? :p
Po thote qe Turqia e Uli moshen e Age of consent ne 12.
I marrim te mireqena ato qe thua ti, kjo gje i jep te drejte Turqisë te beje te njejten gje?
Une mendoja se Turqia eshte me e mire se qafiret katolike, por ti po thua qe na qenka njelloj si keta.
Une denoj pedofiline kudoqofte sepse per mua eshte Krimi me I ulet ne Bote, ne Japoni, Itali, Australi, Kine, Filifistun, Shejtanistan apo kudoqofte.

S'ke pse i merr te mireqena. Vertetoji! :)
Nese ti mendon se Turqia eshte me e mire, dhe shqetesimi yt eshte mbi pedofiline atehere o Burra deri dje Te kishe denoncuar te tera ato vende qe kane moshen me te ulet se ajo qe ti mendon se duhet te jete. Sipas teje cila eshte mosha e pjekurise qe duhet te kete nje femer dhe mashkull? Cilin shtet do te denosh? Italine? Japonine? Apo Austrine me Findlanden?

Sa per denimin e pedofilise, te gjithe e denojme, madje une si femer 100 fish me sh se meshkujt, por ceshtja ketu eshte: Sa eshte mosha e pjekurise; apo jo?

Nese ne duam te debatojme mbi parimin dhe te mos flasim kuturu, apo te bejme show diskursi duhet te shtrohet ne 2 aspekte:
1- Turqia dhe vendet tjera te cilat jane demokratike te emancipuara (se Turqia po konsiderohet vend diktatorial nga vendet perendimore apo jo?)
2- Cila eshte mosha e sakte e pjekurise se njeriut? Si eshte e shperndare kjo moshe ne rrafsh global? Mbi c'parime e studime vendoset kjo moshe? Cili eshte mendimi i studiuesve qe merren me antropologjine,e sidomos me zhvillimin mendor dhe seksual te njeriut?

Jam e hapur per cdo debat te mirefillte dhe konstruktiv. Pasi mendoj se ti me shume se kushdo ke literaturen e duhur (mbi shume shtete dhe sisteme) dhe e di sh mire qe jo te githe hane bar dhe shakate apo show-t nuk shkojne me te gjithe! :) Dhe ajo c'ka eshte vertet me e rendesishmja eshte te ndajme njohuri e mendimet me njeri tjetrin qe te perfitojme. Ne fund te fundit kjo bote eshte diverse sepse ka larmishmeri gjykimesh e mendimesh. Ironi e ulje nuk na shkojne me ne kete moshe! Konsiderohemi adult dhe te mireformuar!

Naten nga une!
 
Redaktimi i fundit:
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

@Soul
Je shume e zonja te kalosh dege me dege.Mund te rri ketu e te debatoj me ty sepse ka Argumenta Sa te duash por tema thote-
Ne Turqi Mund te 'perdhunosh' nje femije 12 vjec dhe je ne rregull me ligjin, kete thote tema.
Kaq e thjeshte.
Nese deshiron hajde hapim teme ne cfare moshe Mund te besh seks, por besoj se ne dakord me mua qe nuk eshte 12?Apo e kam gabim?
Sa per mua kontrollo pak fv se ke tema dhe komente kunder pedofiline Sa te duash , qofshin pedofilet katolike , myslimanet, cifute , Serbe apo edhe shqiptare.
Nuk duhet te denosh pedofilet turq se ta kerkoj une :)
Njeriu ose e Denon pedofiline pa pse , qysh, tek, kush ose e Denon kur ja ndjen e kur nuk ja ndjen nuk e Denon, jemi ne demokraci, s'ka imponim mendimi ne demokraci :)
Gjume te embel !
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Sa per denimin per pedofili! Do denoja dhe vellane tim te egzekutohej direkt nqs dhunon (jo femi jo) por dhe nje femer mbi 21 vjec,(mosha me e madhe e consent-Bahrein) jo me te bej avokaten e Turqise! (Pra me shkoqur qe ta kuptosh: denoj cdo vendim i cili heq nga denimi dhunimin e femijeve apo adulteve meqe rreh cekici ne kete pike)

Thelbi eshte mbi moshen, jo a denojme ne prifterinjte apo hoxhallaret e dreqte. (dihet qe cdo kush do denohet por nen akuzen dhunim minoren apo maxhoren) Vetem nqs jemi budallenj te mos bejme dicka te tille. Sa per moshen: Nuk me the ti sa eshte, pasi sipas meje varion nga zhvillimi individual i gjithsecilit. Ka 13, ka 14, ka dhe 16 (ndoshta dhe 11, se di). Jo te gjithe (ne kete rast)femrat zhvillohen me te njejtin ritem.

p.s. Its never about who wins the debate, por ne parashtrimin qe i behet! I can give you the medal straight away, por evitoi keto statements si: "Nuk duhet te denosh pedofilet turq se ta kerkoj une" Je shume e zonja te kalosh dege me dege. "
Eshte sh e ulet dhe ofenduese!(mendimi im)
 
Redaktimi i fundit:

dangerous

* * *
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Nk.e di pse merremi e harxhojm kohê me ketë racê të ndyrê qe po e sjell rroten e historis perséprapthi .

Po ik se na çat .....mir thot nicktjr ...keshtu e meritojn ti quajm .
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Megjithate kur flasim per moshen e pelqimit them te drejten se do te duhej te analizojme bukur shume se cfare paraqet pelqimi, cfare nenkupton dhe ne cfare kushte realizohet ai apo se sa eshte juridikisht i organizuar shteti per t'iu kundervene nje vepre te tille nese do te kemi nje ankese.

Mendimi im eshte se shtetet te cilat kane brishtesi te funksionimit te shtetit ligjor do te duhej realisht qe moshen e pelqimit ta venin diku ne kufijt e moshes madhore (mes 16-18).

Jo rralle rastet e pelqimit keqperdoren dhe hasin gjykatat ne veshtiresi se si ta trajtojne apo se si ta argumentojne pelqimin i cili ne mjafte raste munde te kthehet ne mospelqim. Pra konsideroje mosha e pelqimit do te duhej te ishte diku e perafert me moshen e lejuar per martese.

Kufiri minimal 12 vjecar me duket bukur shume i ulet.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Tani te rrime shtrember dhe te flasim drejte.
Sa i perket martesave dihet sepse ka qene edhe tek ne ne Shqiperi fejesa qe ne djep, dhe femra per martese konsiderohej e gatshme pas ciklit te pare mestrual.
Kur flasim per zakone te vjetra te popullit eshte nje gje qe i perket se kaluares dhe historise, dhe nje gje tjeter kur behet fjale per ligje shteti ne kohen e sotme moderne. Gjithsesi ketu ne teme po diskutohet nje perdhunim, konkretisht nqs perdhunohet nje femije 12 vjec ne Turqi,.......eshte normale.
Perdhunimi eshte perdhunim o turk dreqi, pavarsisht nga mosha.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Tu thuash kafshe te egra u hyn ne hak ketyre te fundit.

Ku jane mcefur LoverBoy, Ceni, ricky, etj, krenaret ??!!!

hajduti
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Perfundimisht ktyre si popullit dashka tju besh gati letrat,te ikin nboten tjeter.
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

K'to martohen me kushurinjte e pare .. nuk ka gje per tu cuditur k'tu .. vete i pollin e vete i martojne. Rrace e keqe.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Tu thuash kafshe te egra u hyn ne hak ketyre te fundit.

Ku jane mcefur LoverBoy, Ceni, ricky, etj, krenaret ??!!!

hajduti

Po i le turqit tflasin per turqit, me shendet hajdud ! :D
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Nuk lexova nje paragraf qe ta denonte vendimin e gjykates por thjesht po e justifikoni per hir te fese.

Ne fakt kur i hedh nje sy FV keshtu percipatas, e kupton qe njerzimi prodhon cudira te pakonceptueshme, nese nuk je pjese e civilizimit perkates.

E bardha eshte e bardhe dhe e zeza mbetet e zeze!
hajduti
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Pse patjeter e kam te lexoje cdo teme qe postohet per turqit, patjeter e kam ta denoje ?

Shume i ke batutat e smuta, kur s'ka tjera

:plazh:
 
Top