Legalizohet pedofilia në Turqi

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Tani te rrime shtrember dhe te flasim drejte.
Sa i perket martesave dihet sepse ka qene edhe tek ne ne Shqiperi fejesa qe ne djep, dhe femra per martese konsiderohej e gatshme pas ciklit te pare mestrual.
Kur flasim per zakone te vjetra te popullit eshte nje gje qe i perket se kaluares dhe historise, dhe nje gje tjeter kur behet fjale per ligje shteti ne kohen e sotme moderne. Gjithsesi ketu ne teme po diskutohet nje perdhunim, konkretisht nqs perdhunohet nje femije 12 vjec ne Turqi,.......eshte normale.
Perdhunimi eshte perdhunim o turk dreqi, pavarsisht nga mosha.

Tani une ndonje eksperte ligjore nuk jam, dhe per mua duke qene se mosha sigurise vihet si numer i caktuar duhet t'jete nr me i madh qe nje femi arrin moshen e pjekurise, por, te thuhet se ky ligj nuk denon perdhunimin eshte komplet dis-informim. Une e kuptoj qe flitet per moshen qe ben dallimin midis dhunimit te nje infanti dhe nje adulti. Ama cdo dhunues/perdhunues do denohet. Gjithmone nqs ky ligj eshte i vertete dmth.
 

jana80

Super Moderator
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Une jam pak e paqarte per ket vendim. A po flitet per te ndryshuar age of consent? Apo si? Nese eshte per kete fakt atehere momentalisht me vijne ndermend shtetet te cilat kane mosha te ndryshme, nga mosha 13 me e uleta ne Japoni, ne 14-15 ne disa shtete Europiane(austri;gjermani-Itali), Greqi(15), ne 16-17 ne Australi e 16-18 ne Amerike. Nuk jam specialiste juridike aq me pak sociologe(apo kushdo merret me kete gje) qe te kuptoj formimin e njeriut dhe kur eshte mosha fikse e pjekurise.

Nese eshte gje tjeter dhe s'e kam kuptuar kush ka deshire le te urdheroje per te na ndricuar. :)

Soul italia s'hy ne asnje numer te mesiperm ... 18 eshte festa e te qenit maxhoren ..nese dikush ka mardhenje me dike ne moshe me te vogel se 18 (kur njeri eshte me i madh se 18 mund te denuncohet per raporte me minoren..)
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Soul italia s'hy ne asnje numer te mesiperm ... 18 eshte festa e te qenit maxhoren ..nese dikush ka mardhenje me dike ne moshe me te vogel se 18 (kur njeri eshte me i madh se 18 mund te denuncohet per raporte me minoren..)

Mosha kur i lejohet te kryeje marr.sex me deshire?!po flasim per ligjet jo festen e maturise. Une jam e sigurte qe eshte 14. Mund te kerkosh dhe me sill burimin, pasi kudo ku kam lexuar shkruan 14! :) Nuk ja fus nga mendja ime.

Hidhi nje sy kesaj Jana.
https://www.ageofconsent.net/world/italy[/url
 
Redaktimi i fundit:
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Tu thuash kafshe te egra u hyn ne hak ketyre te fundit.

Ku jane mcefur LoverBoy, Ceni, ricky, etj, krenaret ??!!!

hajduti

Me cfare te drejte i kerkon ti te tjerve te denojne pedofiline?Nuk duan re ta denojne, do I besh ti me zor te japin qendrim?Cdo njeri Mund te jete kunder pedofilise sic Mund te jete pro, Mund te jete kunder nje pedofilie por jo kunder tjetres.Jemi ne nje Forum shqiptar Demokrat ketu, s'jemi ne diktature.
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Mosha kur i lejohet te kryeje marr.sex me deshire?!po flasim per ligjet jo festen e maturise. Une jam e sigurte qe eshte 14. Mund te kerkosh dhe me sill burimin, pasi kudo ku kam lexuar shkruan 14! :) Nuk ja fus nga mendja ime.

Hidhi nje sy kesaj Jana.
https://www.ageofconsent.net/world/...he ne raste te tille, ke qejf te manipulosh ?
 
Redaktimi i fundit:

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Nuk ka nje ligj te tille qe thuan ti ... per moshen kur don te kryeje sex me deshire. Me deshire e pa deshire ... nje 18/20/ 25 vjecar pshm, nese kryen marredhenie seksuale me nje minorene 14 vjece, me deshire apo pa deshiren e 14-vjecares , denohet sipas ligjit.. nese i ve para tij.Edhe ne raste te tille, ke qejf te manipulosh ?Ore talleni ju tani apo si?? Se s'do ju mesoj ligjet e sistemet qe njihen boterisht une! Shko lexo per "Age of Consent" dhe respektivisht moshat e cdo shteti Zane!

Ju flm!
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Moj lexo mire postimin tim ... mos na u kap me Age of contest. Nuk ka age of contest per sex me deshire.

Po te them me deshire apo pa deshire, ne nje rast te sipermendur ... nese vihet para ligjit, denohet sipas ligjit.

Ps... Nese ty te jep leje nje 14 -12 vjecar pshm , qe te besh sex me te ... qysh thuan ti, nuk denohesh me ligj, nese vihesh para ligjit ( edhe pse te paska dhene leje , ky 14-12 vjecari ) ?
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Moj lexo mire postimin tim ... mos na u kap me Age of contest. Nuk ka age of contest per sex me deshire.

Po te them me deshire apo pa deshire, ne nje rast te sipermendur ... nese vihet para ligjit, denohet sipas ligjit.

Ps... Nese ty te jep leje nje 14 -12 vjecar pshm , qe te besh sex me te ... qysh thuan ti, nuk denohesh me ligj, nese vihesh para ligjit ( edhe pse te paska dhene leje , ky 14-12 vjecari ) ?

Si nuk paska. Normal Qe denohesh moj! Varet nga shteti sa e ka moshen. Ne Amerike denohesh dhe nqs ai eshte 15 vjec, pasi atje mosha e consent eshte 16-18. Ama ne nje shtet si Japonia qe eshte 13 vjec e siper nuk denohet nqs behet veprimi me deshire. Lexo c'kam thene! Pra varet nga shteti pasi mosha nuk eshte fikse ne cdo shtet!

Dhe ajo qe i thash Janes ishte se ne itali eshte 14 vjec jo 18 sa tha Jana.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Pse patjeter e kam te lexoje cdo teme qe postohet per turqit, patjeter e kam ta denoje ?

Shume i ke batutat e smuta, kur s'ka tjera

:plazh:

Daku vendos... o gelltite o peshtyje ?!!

:stres:

hajduti
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Po ne vende te tilla ... ku jane ( ne japoni eshte 13 ) 13 - 4 - 12 ose ne ca vende ku nuk egzistojne ligjet fare ... ose si ne vendet Arabe pshm ku eshte 18-te sipas ligjit ama i martojne qe 10 vjece etj etj ... edhe pse ai shtet i percakton k'to mosha ( te vogla ) per interesa te ndryshme ... sipas te drejtave te njeriut , hyjne tek pedofilia . Ti thuan me deshire. Normalisht edhe pse ai shtet e ka te percaktuar age of contest 13-te pshm .. te duket normale ty , nje fatalizim i tille ? qe hap dhembet & justifikohesh me te ?

Turku pshm e kishte 18-te , tashme e paska bere 15-te ... c'fare mendon ti ne k'te rast ?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Daku vendos... o gelltite o peshtyje ?!!

:stres:

hajduti

Urdher eshte ?

Hajdut, perseri batute e mire pasiqe ne kete mengjes nuk paska tjera, keep it up !
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Po ne vende te tilla ... ku jane ( ne japoni eshte 13 ) 13 - 4 - 12 ose ne ca vende ku nuk egzistojne ligjet fare ... ose si ne vendet Arabe pshm ku eshte 18-te sipas ligjit ama i martojne qe 10 vjece etj etj ... edhe pse ai shtet i percakton k'to mosha ( te vogla ) per interesa te ndryshme ... sipas te drejtave te njeriut , hyjne tek pedofilia . Ti thuan me deshire. Normalisht edhe pse ai shtet e ka te percaktuar age of contest 13-te pshm .. te duket normale ty , nje fatalizim i tille ? qe hap dhembet & justifikohesh me te ?

Turku pshm e kishte 18-te , tashme e paska bere 15-te ... c'fare mendon ti ne k'te rast ?

E para kujdes kur flet se po mbaj me te gjithe nje nivel bisede pa hapje dhembesh por serioze! Nese do te vazhdosh me tej!

E dyta, Per mua pedofili eshte cdo marredhenie poshte moshes pjekurise! Nuk po justifikon askush kete gje!

E Treta, Turku e ka bere nga 18 ne 15?! Une them se qenka duke ndjekur shtetet fqinje Europiane! Ama, me mir e kish 18!

E katerta, Moshen nuk e caktoj une. Sepse s'merrem me ate pune, une vec nga ndertesat e arti jam eksperte! Moshen le ta caktojne ata qe studiojne zhvillimin hormonial e trupor te njerezve! Nese moshat e caktura bien ndesh me zhvillimin e plote te njeriut normal qe s'jam dakort as une! S'do mend kjo pune hic!

Sa per jo martesat qe behen ne mosha te vogla, e abuzimet neper bote i kemi denuar dhe i denojme!
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Vetem ty te lexova me justifikime te tilla qesharake ... qe na u bazoke tek age of contest, ku te gjithe tashme .. e kemi te qarte age of contest, c'do gje poshte moshes se ndergjegjes ( age of contest) ,, hyn tek abuzimi & pedofilia.

Ti na erdhe te justifikohesh , me dicka te tille ... ku sipas teje , ti si nje grua e rritur qe je , mund te kryesh marredhenie seksuale me nje djalosh 13 vjecar ne Japoni ( sepse kaq ta lejon vete shteti ) ... e kjo qenka normale per ty.

Mos u justifiko fare, me epiken qe po ndjek Europen.... thuaje hapur, qe turp te ju vije.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Urdher eshte ?

Hajdut, perseri batute e mire pasiqe ne kete mengjes nuk paska tjera, keep it up !

Aspak, do te kisha dashur te lexoja te pakten nga ty apo ndonjera:

"Nje turp per Gjykaten e ketij vendi musliman! Fatmiresisht keto lajme nuk i perkasin komunitetit musliman shqiptar. Muslimani shqiptar eshte 10000000 vjet me i konsoliduar qyteterisht, tradicionalisht, sexualisht dhe ne fund te fundit njerezisht".

Vetem kaq, dhe tregoni se ne komunitetin musliman ka njerez qe veprojne e mendojne me logjik.

Nuk kam cte shtoj me!

hajduti
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Ah medet!
Ore s'ke faj qe s'ke kuptuar asgje!
Ku futem e flas dhe une! Ku dine ketu ne fv me fol me statistika mer burre! Ketu eshte kuturu!

Hajd diskutime te mbara!
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Kuturu eshte , qekur kemi pedofila & pedofile online, e na vijne me justifikime te rastit .. ne Japoni te lejohet 13 vjec, e kjo qenka , Normale . And so on & on.

Hajt , na u hiq sysh , nga kjo teme tani.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Aspak, do te kisha dashur te lexoja te pakten nga ty apo ndonjera:

"Nje turp per Gjykaten e ketij vendi musliman! Fatmiresisht keto lajme nuk i perkasin komunitetit musliman shqiptar. Muslimani shqiptar eshte 10000000 vjet me i konsoliduar qyteterisht, tradicionalisht, sexualisht dhe ne fund te fundit njerezisht".

Vetem kaq, dhe tregoni se ne komunitetin musliman ka njerez qe veprojne e mendojne me logjik.

Nuk kam cte shtoj me!

hajduti

C'lidhje kane ligjet e Turqise me shqipetaret dhe muslimanet??????? WoW.. Ata ne shpi te vet, ne shqiptaret duhet te japim llogari per ta? A jeni ne terezi ju apo s'jeni?!

Ore po mosha 14 vjec eshte normale per ty??? Se per mua nuk eshte. Nuk je i mitur 14 vjec?? Pse nuk flisni ne emer te Europes ju e te denoni 10-tra shtete europiane qe kane ate moshe!
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Kuturu eshte , qekur kemi pedofila & pedofile online, e na vijne me justifikime te rastit .. ne Japoni te lejohet 13 vjec, e kjo qenka , Normale . And so on & on.

Hajt , na u hiq sysh , nga kjo teme tani.

Ou kush qenka mi? Se une nuk njoh njeri!
Une te hiqem?! Jam ne forumin tim babe!
;)
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

E c'fare se je ne forumin tend, kjo nuk te jep asnje te drejte ... qe te justifikosh ne baza pedofilie.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

obobobo!

Mos rafsh ne goje te liga thuaj, se i shtrembojne krejt ca flet dhe i thone sipas qefit!
Por ndoshta s'duhet te vejme faj. Eshte ceshtje kapaciteti kjo pune!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Aspak, do te kisha dashur te lexoja te pakten nga ty apo ndonjera:

"Nje turp per Gjykaten e ketij vendi musliman! Fatmiresisht keto lajme nuk i perkasin komunitetit musliman shqiptar. Muslimani shqiptar eshte 10000000 vjet me i konsoliduar qyteterisht, tradicionalisht, sexualisht dhe ne fund te fundit njerezisht".

Vetem kaq, dhe tregoni se ne komunitetin musliman ka njerez qe veprojne e mendojne me logjik.

Nuk kam cte shtoj me!

hajduti

E di shume mire sa me "dashuri" prisni pergjigjet tona, vleresoj kete me beso.

Mirembetsh-
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Moj a ishe ti , qe erdhe te justifikosh .. age of contest.

Na solle Japonine si shembull .. ku mosha eshte 13 vjec... e sipas teje perderisa shteti e ka legalizuar ate moshe, qenka ok te kryesh marredhenie seksuale ne ate moshe .. ku ligji nuk e denon ?

Ti si grua e rritur pshm, po te kryesh marredhenie seksuale me nje djalosh 13 vjecar ne Japoni, nuk denohesh sipas ligjit ...e kjo qenka ok & normale per ty ?
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Moj a ishe ti , qe erdhe te justifikosh .. age of contest.

Na solle Japonine si shembull .. ku mosha eshte 13 vjec... e sipas teje perderisa shteti e ka legalizuar ate moshe, qenka ok te kryesh marredhenie seksuale ne ate moshe .. ku ligji nuk e denon ?

Ti si grua e rritur pshm, po te kryesh marredhenie seksuale me nje djalosh 13 vjecar ne Japoni, nuk denohesh sipas ligjit ...e kjo qenka ok & normale per ty ?

Se ke kuptuar pra fare! Kete po te them! Shko e kap thelbin e postimit!

Sa per mua, une o xhan jo me 13 vjecar por as me askend cdo moshe te kete, pervec mashkullit qe e kam bashkeshor me letra. ;) Jam me te vjetren une! ;)
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

E di shume mire sa me "dashuri" prisni pergjigjet tona, vleresoj kete me beso.

Mirembetsh-

Si ja ben?? Si? Si ke kaq durim?
 

dangerous

* * *
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

...kush është pro ketij ligji per mua êshtê kokë mykur ...

Edhe kafshet e gjinis femerore nuk ju lejohet nderzimi ( marrdhenie me gjinin mashkullore ) pa mbushur afatin e pjekuris ...si rrezulat ju mos na shisni proçkulla ....
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

Si nuk paska. Normal Qe denohesh moj! Varet nga shteti sa e ka moshen. Ne Amerike denohesh dhe nqs ai eshte 15 vjec, pasi atje mosha e consent eshte 16-18. Ama ne nje shtet si Japonia qe eshte 13 vjec e siper nuk denohet nqs behet veprimi me deshire. Lexo c'kam thene! Pra varet nga shteti pasi mosha nuk eshte fikse ne cdo shtet!

Dhe ajo qe i thash Janes ishte se ne itali eshte 14 vjec jo 18 sa tha Jana.

Ja ku fillon hipokrizia e jote... sic po vazhdoj te theksoj , qe vetem ty te lexova qe te vish me nje justifikim te tille... ku u dashka te bazohemi tek age of contest, per te denuar pedofiline, ne te kundert nuk quhet.

Te kuptoj, qe e sakrifikon nje skandal te tille .. per hire te Turqise & fese tende... por turp te te vije qe na vjen me justifikime te tilla per hir te budallekut.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

O E mencura e te tereve!

Vetem une erdha me shifra normal, se te gjithe po flisnin padihava! Ama moshen e pelqimit e kane permend dhe anetar te tjere, lexoji me kujdes. Une ne asnje moment nuk dhashe shifer! As nuk justifikova fare Turqine! Madje kur me pyeti dikush c'moshe quhet pjekuri per ty Soul? Thash: Varet nga xhvillimi i cdokujt, nuk ka nje moshe te caktuar! Dhe njekohesisht ne citimin tek Lauri thash: Nqs duhet nje moshe fikse duhet marre mosha me e madhe qe nje femer mund te arrij moshen e pjekurise ( mund te jete 15 ndoshta, s'e di fare) Nqs doni te flasim mbi fenomenin hajde flasim si njerez. Ah, nqs halli eshte hajd te shajme okay, shani! Une ketu hap rruge!

Shnet!

p.s. Dangerous- mendoj se te pakten ne kete forum me aq sa kam lexuar askush nuk mirato marr.sex pa mbush moshen e pjekurise! :)
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Legalizohet pedofilia në Turqi

E mire, sic duket ate komentin tend me lart, qe solla une ... e ka shkruar bashkeshorti i jot, nen emrin tend. Meqe nuk po kuptonke as veten tende, se c'fare ke shkruar ne ato rrjeshta . ;)

Na rrij sa me larg te keqen ... se nuk dijme se me ke , kemi te bejme :D
 
Top