Lekure te shendetshme

Hera

Banned
Lëkura është kartela jonë e biznesit dhe kujdesi për të çdo ditë është sekreti për ta mbajtur atë. Këtu janë 8 strategji kundër plakjes për ta pasur gjithmonë atë perfekte.


Le të zbulojmë se cilat janë strategjitë më efektive për të luftuar veprimin e kohës në lëkurën e fytyrës dhe qafës. Zgjedhja e produkteve të duhura dhe disa zakone do të jetë sekreti për të luftuar rrudhat dhe humbjen e tonit.


Lëkura në fytyrë dhe qafë shpesh zbulon një moshë më të madhe se ajo që ne kemi në të vërtetë, kjo për faktin se ato nuk trajtohen në mënyrën e duhur dhe mbi të gjitha zakonet e këqija të jetesës bëjnë që lëkura jonë të shënohet herët.


Zbulojmë 7 strategji efektive kundër plakjes që mund të vendosen çdo ditë për të luftuar shenjat e plakjes dhe gjithmonë të kenë një lëkurë të shëndetshme.

1.Hidratimi

Hidratimi duhet të vijë nga brenda, duke pirë të paktën 1.5 litër ujë në ditë, dhe nga jashtë, duke përdorur locione ose kremra me lagështi, mbase bazuar në acidin hialuronik dhe kolagjenin.

2.Pastrimi

Kryerja e një pastrimi të përjavshëm, masazhimi i fytyrës në të gjitha pjesët e saj në mënyrë që të stimuloni mikroqarkullimin dhe gjithashtu muskujt e fytyrës, do të jetë një mënyrë e sigurt për ta tonifikuar dhe për ta pasur atë gjithmonë të ndritshme.

3.Tonifikimi

Gjesti i tonifikimit përfundimisht nënvlerësohet në të gjitha moshat. Ndërsa përgjimi ose avullimi i tonikut, ndoshta i ftohtë, në lëkurën e fytyrës dhe qafës do të jetë një zakon shumë i fuqishëm kundër plakjes.

4.Përdorni një krem të pasur

Kur lëkura nuk është më ajo e njëzet vjeçareve, nuk do të jetë e mjaftueshme të aplikoni një locion të thjeshtë hidratues, por do të duhet të lëvizni drejt produkteve të pasura me substanca si kolagjeni, acidi hialuronik dhe vitaminat.

5.Përdorni maska

Maska hidrogel paraqesin një gjeneratë të re të produkteve që menjëherë kthejnë hidratimin dhe ushqimin në lëkurë, me një efekt vërtet befasues.

6.Akulli

Kalimi i një kub akulli në fytyrë dhe qafë, të paktën një herë në javë derisa të treten plotësisht, do të jetë një palestër e vërtetë për lëkurën që do të mbetet e shëndetshme dhe plot shkëlqim.

7.Mos pini duhan

Përveç shkaktimit të dëmtimit të shëndetit, pirja e duhanit është një armik i lëkurës. Zakoni i pirjes së cigareve do të plakë lëkurën para kohe.

Të kujdesesh për lëkurën tuaj është një angazhim i përditshëm që asnjë grua nuk duhet të heqë dorë. Vetëm me këmbëngulje dhe zakone të mira të jetës do të keni mundësi të keni lëkurë të re për një kohë të gjatë./b.l/noa.al/
 
  • Më pëlqen
Reactions: NGU
Top