• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Libri i fundit

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Libri i fundit

Une solla nje shembull ,por ka shum te tjere . E mban mend ate djalin qe shkoj me familjen tek parku i lodrave dhe mendonte gjithe kohen nese do futej pa rradhe dhe te nesermen ashtu ndodhen gjerat dhe u fut shpejt ? Po ate qe mendonte ate "puplen" dhe nje dite e pa kur do futej posht tek stacioni metrose ? Po ajo qe enderronte te takonte ate botin nje dite dhe rastesisht letra qe duhej ti shkonte atij botit i kishte shkuar kesaj ne poste dhe kjo pastaj pa e ditur shkoj tja conte tek shtepia dhe aty sheh qe ishte pikerisht shtepia e atij botit qe kjo kishte enderruar kaq kohe ta takonte ? Tani sbesoj se ka rastisur ta hap librin vetem tek keto faqe :p
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Libri i fundit

Se nuk e lexova deri ne fund ate qe ke shkruar se je shum e perseritur . Por ironia ishte me librin . Tek ty kisha huazuar pjesen "manual jete" dhe me kete pjese bera ironin sepse nuk mund te quhet manual jete dicka qe te orienton drejt budallallekut . Bli rroba per burra qe te gjesh burre

dhe si dole ne konkluionin qe jam e perseritur kur se lkexove c'kisha shkruar? mos je pak kontradiktor?

gjithsesi eshte thjesht ceshtje perceptimesh.
te njejten gje kam patur edhe une parasysh kur them se e pamundura smund te behet e mundur...sepse nese une perdor llogjiken ne ato qe bej dhe pretendoj te bej , libri te orienton mbi forcen e brendshme qe ka cdonjeri nga ne....

aman se e bome si me qene libri i jetes :p
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Libri i fundit

dhe si dole ne konkluionin qe jam e perseritur kur se lkexove c'kisha shkruar? mos je pak kontradiktor?

gjithsesi eshte thjesht ceshtje perceptimesh.
te njejten gje kam patur edhe une parasysh kur them se e pamundura smund te behet e mundur...sepse nese une perdor llogjiken ne ato qe bej dhe pretendoj te bej , libri te orienton mbi forcen e brendshme qe ka cdonjeri nga ne....

aman se e bome si me qene libri i jetes :p

Ishte ironi dhe ajo "perseritja" ta bera parapagim se ti ma thua perher :(
Po i perdor ne shumice tani se sdua te mbart ne 2016 ironi te 2015 :p

Ti e bere librin e jetes mo se ai eshte thjesht nje orientues i vogel ,por smund te jete jeta sic Rhonda pretendon :p . Eshte si te kesh shum uri per te ngrene dhe dikush te te genjej me nje cokollate qe per momentin te kenaq por uria do te kthehet serisht :D
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Libri i fundit

Ishte ironi dhe ajo "perseritja" ta bera parapagim se ti ma thua perher :(
Po i perdor ne shumice tani se sdua te mbart ne 2016 ironi te 2015 :p

Ti e bere librin e jetes mo se ai eshte thjesht nje orientues i vogel ,por smund te jete jeta sic Rhonda pretendon :p . Eshte si te kesh shum uri per te ngrene dhe dikush te te genjej me nje cokollate qe per momentin te kenaq por uria do te kthehet serisht :D


po pra po sic do thoshin tironcit tashi i shprehje
sillu ka sillu ja me i kuje lidhu......edhe ti po me i brime je tu i ra , vetem se ke manine te kundershtosh.
hajt se u murem vesht lol
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Libri i fundit

po pra po sic do thoshin tironcit tashi i shprehje
sillu ka sillu ja me i kuje lidhu......edhe ti po me i brime je tu i ra , vetem se ke manine te kundershtosh.
hajt se u murem vesht lol

Keto tironaset mooo, pse na i permende ketu ,apo ta prishje debatin me cik gjize ? :p

Po nuk kundershtova ,sikur ndjej nje ngerc ,nuk me shtyhet :p
 

Sunrise

Sunshine
Titulli: Libri i fundit

e lexova mbrem shum iteresant si liber :)
Your Beauty Mark The Ultimate Guide to Eccentric Glamour
 

ZHIGO

better than your ex, better than your next
Titulli: Libri i fundit

Keto tironaset mooo, pse na i permende ketu ,apo ta prishje debatin me cik gjize ? :p

Persa i perket librit un nuk mund te shtoj gjo per ate qe ti thua sepse fundja do me duhet te pranoj qe esht nje mendim i ceket por prap mbetet mendimi im dhe ktu do zgjateshim kot me kot deri ne ofendime . Gjo te cilen as qe marr mundimin te zgjatem por vetem doja ta sqaroja duke mos te len shkas ketu qe te lidhesh me pytjen qe bej me poshte ,,

Je gje nga Tirana apo jeton aty?

sepse me humorin fin e te bukur qe ke te ben te dukesh sikur beli i nje malsore qe ka punuar gjithe kohen arave plot forma te mrekullueshme ,,

jo se dua te kapem me ty personalisht me teper e kam me injorncen tate ,, ose edhe me ata qe nuk e dine nga e ka origjinen "gjiza" dhe qeshen me kot .

Tani me thuaj o i ndritur cte shtyen te karakterizosh dicka qe me dashje dukeni sikur thoni "aty ku dh... aty hajm"?

n.q.s ndihesh ne siklet, nuk ke perse... thjesht lexo mos degjo te tjeret,

apo do te flasim per librin me mire?
 

klau92

Anëtar Aktiv
Titulli: Libri i fundit

Elvira dones apo edhe brunilda zllami te cilat kane trajtuar kete tematike te nxehte dhe te kobshme tonen deri ne detaje. Libra qe te sjellin kaq prane dhimbjes dhe te paimagjinueshmes per ta percjelle si realitet aspak te larget apo te paprekshem. Personalisht kur kam lexuar kte liber te elvires mund te them se nje jave me shfaqej ne cdo moment copeza te librit ....por kurajo per ta rilexuar nuk kam!

Te elvires , Brunilden se njoh shume si shkrimtare , tek tuk ndonje gje
Provo ta rilexosh sepse do te shkaktoje nje ser ndjesish e revolte totalisht te ndryshme nga leximi par .... te pakten kjo ndodhi me mua
 

jana80

Super Moderator
Titulli: Libri i fundit

do ju keshilloja te gjitheve pa perjashtim SEKRETI ,

te Rhonda Byrne. Liber tek i cili gjithkush mund ta lexoj dhe te bej te flas me vete per nje jave rresht. Lexojeni dhe do me kujtoni :)

I vetmi liber qe me ka shtyr ta ri-lexoj , i papare!!!

as sekreti .. nuk me bind drejt optimizmit... ndryshimit te menyres si te mendoj.. si te veproj..se bind dot veten aq racionale sa eshte.. ..edhe pse shum i bukur.. komplimenti per shijet
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Libri i fundit

Persa i perket librit un nuk mund te shtoj gjo per ate qe ti thua sepse fundja do me duhet te pranoj qe esht nje mendim i ceket por prap mbetet mendimi im dhe ktu do zgjateshim kot me kot deri ne ofendime . Gjo te cilen as qe marr mundimin te zgjatem por vetem doja ta sqaroja duke mos te len shkas ketu qe te lidhesh me pytjen qe bej me poshte ,,

Je gje nga Tirana apo jeton aty?

sepse me humorin fin e te bukur qe ke te ben te dukesh sikur beli i nje malsore qe ka punuar gjithe kohen arave plot forma te mrekullueshme ,,

jo se dua te kapem me ty personalisht me teper e kam me injorncen tate ,, ose edhe me ata qe nuk e dine nga e ka origjinen "gjiza" dhe qeshen me kot .

Tani me thuaj o i ndritur cte shtyen te karakterizosh dicka qe me dashje dukeni sikur thoni "aty ku dh... aty hajm"?

n.q.s ndihesh ne siklet, nuk ke perse... thjesht lexo mos degjo te tjeret,

apo do te flasim per librin me mire?

Me fol pak per zotin tend jehova .
Pyetjeve te tua nuk i prgj sepse nuk marrin vlere kur prgj i jepet murrit ,sepse jam i bindur qe do i marresh sipas kapacitetit qe ke dhe jo sipas menyres sesi une dua ti kuptosh, kshuqe mos te hap konflikt me mire shko interesohu ne gjendjen civile nese te intereson ku jetoj .

Per injorancen time ke fol shum bukur ,por duhet te dish qe : nje njeri me intelekt sic nje si puna jote pretendon se eshte nuk duhet te ulet ne nivelin tim te injorances sepse do tregosh origjinen prej nga vjen dhe te del zbuluar maska prej intelektuali .
Doje ,sdoje u kape me mua personalisht ,por besoj se doje ta beje sepse ndryshe do e kishe kapur ne kontekstin e shakase ate pjesen e gjizes qe u dhemb aq shum sikur te jete ndonje bisht fshese dhe jo thjesht ushqim qe e konsumojme te gjithe ,por mir bere qe u kape se dhe une jam ne humor te mire sot per tu prgj :D

Ne siklet ta them me sinqeritet qe ndihem , e kam shum seriozisht , e di pse ? Sepse sdij si mund ta merrje aq personale ate batuten time me humor dhe te digjeshe me shum sesa te djeg zjarri ,por e ke bere ngaqe je tirons mo lale , daku ,nacu . Tani mos mendo se kam inot tironaset mo daku se kam shok ketu ,por per fat te mire me kane rene per pjese cuna qe kur u them : ho me gjiza ca bone ? ,,, nuk e marrin per ofendim dhe nuk kercejne vendit sic bere ti ,por thone edhe ata ndonje batute per ne vlonjatet dhe ja barazohemi . Por se kam une fajin qe ti je asocial mo daku .

Nuk flasim dot per librin me kete nivel qe e cuam biseden o lale se sjom tirons une qe te haj gjiz dhe pastaj ta thyej me peshk :) Merri me sportivitet batutat ,kurse repliken merre seriozisht . Lexoje se ta shkruajta te gjate qe te lexosh dmth ,te praktikohesh me leximin ,e kupto ?


Per temen : Libri qe do nis te lexoj ... dhurat nga nje prej jush qe e puth fort , eshte - Rregullat e Gotit
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Libri i fundit

e lexova mbrem shum iteresant si liber :)
Your Beauty Mark The Ultimate Guide to Eccentric Glamour

Moj librin 400 faqe e lexove mbreme ti :eek:kidoki:shih dreqja :vetull:

Leni llafet na thoni noj liber te mire qe keni lexu.
 

Elushe

Vogëlushe
Titulli: Libri i fundit

Moj librin 400 faqe e lexove mbreme ti :eek:kidoki:shih dreqja :vetull:

Leni llafet na thoni noj liber te mire qe keni lexu.

Gjysma e librit jane fotografi, mos e ngacmo gocen :p

Une po lexoj per here te dyte "Gabimet u bene, por jo nga une" nga Carol Tavris edhe Elliot Aronson. Eshte nje nga librat me interesant qe kam lexuar: plot me shembuj nga historia edhe referenca per psikologjine. Nese jeni te interesuar ne natyren njerezore duhet ta lexoni patjeter.
 

ZHIGO

better than your ex, better than your next
Titulli: Libri i fundit

as sekreti .. nuk me bind drejt optimizmit... ndryshimit te menyres si te mendoj.. si te veproj..se bind dot veten aq racionale sa eshte.. ..edhe pse shum i bukur.. komplimenti per shijet

degjo jana ,

un jam mese dakort qe gjithsecili nga ne kur lexon perdor imagjinaten (dmth celsi i librit ai eshte te vesh ne perdorim imagjinaten) . Libri ne fjal te pastron si te thuash paksa ato rrjetat e merimangave tek imagjinata jone (nqs ka ai qe lexon) . Autorja kapet fort pas atyre qe ne dime , na thote ja ku eshte shko kape nese mundesh . Futet thelle tek deshira jote , tek ajo ti do , ti deshiron . Pak autor e rrijne kete.

Me fol pak per zotin tend jehova .
Pyetjeve te tua nuk i prgj sepse nuk marrin vlere kur prgj i jepet murrit ,sepse jam i bindur qe do i marresh sipas kapacitetit qe ke dhe jo sipas menyres sesi une dua ti kuptosh, kshuqe mos te hap konflikt me mire shko interesohu ne gjendjen civile nese te intereson ku jetoj .

Per injorancen time ke fol shum bukur ,por duhet te dish qe : nje njeri me intelekt sic nje si puna jote pretendon se eshte nuk duhet te ulet ne nivelin tim te injorances sepse do tregosh origjinen prej nga vjen dhe te del zbuluar maska prej intelektuali .
Doje ,sdoje u kape me mua personalisht ,por besoj se doje ta beje sepse ndryshe do e kishe kapur ne kontekstin e shakase ate pjesen e gjizes qe u dhemb aq shum sikur te jete ndonje bisht fshese dhe jo thjesht ushqim qe e konsumojme te gjithe ,por mir bere qe u kape se dhe une jam ne humor te mire sot per tu prgj :D

Ne siklet ta them me sinqeritet qe ndihem , e kam shum seriozisht , e di pse ? Sepse sdij si mund ta merrje aq personale ate batuten time me humor dhe te digjeshe me shum sesa te djeg zjarri ,por e ke bere ngaqe je tirons mo lale , daku ,nacu . Tani mos mendo se kam inot tironaset mo daku se kam shok ketu ,por per fat te mire me kane rene per pjese cuna qe kur u them : ho me gjiza ca bone ? ,,, nuk e marrin per ofendim dhe nuk kercejne vendit sic bere ti ,por thone edhe ata ndonje batute per ne vlonjatet dhe ja barazohemi . Por se kam une fajin qe ti je asocial mo daku .

Nuk flasim dot per librin me kete nivel qe e cuam biseden o lale se sjom tirons une qe te haj gjiz dhe pastaj ta thyej me peshk :) Merri me sportivitet batutat ,kurse repliken merre seriozisht . Lexoje se ta shkruajta te gjate qe te lexosh dmth ,te praktikohesh me leximin ,e kupto ?


Per temen : Libri qe do nis te lexoj ... dhurat nga nje prej jush qe e puth fort , eshte - Rregullat e Gotit

vetem per nga menyra se si e nis ,,

nuk me behet te flas per zotin tim , sepse se kam personale me ty , e hudha shum larg. Po mir e the dhe vet, pun intelekti labo. Kshuqe heres tjeter frenoje cik veten se del si l... varme ne publik perpara fanatikeve te tu, dhe sta fishkelle njeri .
 
Redaktimi i fundit:

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Libri i fundit

vetem per nga menyra se si e nis ,,

nuk me behet te flas per zotin tim , sepse se kam personale me ty , e hudha shum larg. Po mir e the dhe vet, pun intelekti labo. Kshuqe heres tjeter frenoje cik veten se del si l... varme ne publik perpara fanatikeve te tu, dhe sta fishkelle njeri .

Daku , me keto l.... dhe fishkellimat qe thua ,me kujton ate qe ju perfaqeson tek aldo show ne klan , kujdes kur del ne publik dhe komenton daku se ne vend te pjer&sh e 10 . Mos ki merakun tim sepse une sjam kam as vet merakun vetes . Shif kap noi pellumb verdall se sjom per keto prirje une
 

jana80

Super Moderator
Titulli: Libri i fundit

asnje kundershtim per kete por nese nje autor hy ne conscio e zgjon inconscio.. mendoj eshte nje psikologji e mirfillte ..por ajo qe nuk.me bind mua ne kete liber eshte sikur nje x person te autodidaktohet te krijoj nje bindje (sipas autores) dhe mos te arrije ate "deshiren" per te cilen ka zgjuar ate inconscio...si do mbetej ai x person? kur e kam lexuar kam nxjerr ca pikveshtrime 1-me pelqen nese vlen autostimes se lexusit apo thjeshtimi i problemit nga nje proces fizik ne ate ide..bindje ...vetbindje..pikveshtrime dhe limite ne arritje...por , realizmi na meson qe ok vetbesiki ka rol dhe pikarritjet qe i caktojme ne vetvetes.. ama mjafton shume me shume ne kete ambient ku per nje therrime ka shume gojra te uritura...e njekohesisht ka edhe sjume faktore te tjere drejt asaj qe thjeshtesohet ne vepren ne fjale...
 

dassa

Anëtar i ri
Titulli: Libri i fundit

Permirsimi i Zemrav
Autor Amër Halid
Vertet ja vlen shum per me lexu.
 

ZHIGO

better than your ex, better than your next
Titulli: Libri i fundit

Daku , me keto l.... dhe fishkellimat qe thua ,me kujton ate qe ju perfaqeson tek aldo show ne klan , kujdes kur del ne publik dhe komenton daku se ne vend te pjer&sh e 10 . Mos ki merakun tim sepse une sjam kam as vet merakun vetes . Shif kap noi pellumb verdall se sjom per keto prirje une

shiko mre Malsi ,

boju cun i squt , mos u bej si ato sacmet qe nuk shqiten nga gishtat . Fol nai gje te hajrit , a te keqen .

asnje kundershtim per kete por nese nje autor hy ne conscio e zgjon inconscio.. mendoj eshte nje psikologji e mirfillte ..por ajo qe nuk.me bind mua ne kete liber eshte sikur nje x person te autodidaktohet te krijoj nje bindje (sipas autores) dhe mos te arrije ate "deshiren" per te cilen ka zgjuar ate inconscio...si do mbetej ai x person? kur e kam lexuar kam nxjerr ca pikveshtrime 1-me pelqen nese vlen autostimes se lexusit apo thjeshtimi i problemit nga nje proces fizik ne ate ide..bindje ...vetbindje..pikveshtrime dhe limite ne arritje...por , realizmi na meson qe ok vetbesiki ka rol dhe pikarritjet qe i caktojme ne vetvetes.. ama mjafton shume me shume ne kete ambient ku per nje therrime ka shume gojra te uritura...e njekohesisht ka edhe sjume faktore te tjere drejt asaj qe thjeshtesohet ne vepren ne fjale...

ne fakt duhet hapur nje tem , qe te flitet per librat ose per nje liber te caktuar.

tani qe te ndalem paksa tek pyetja jote . Ne fakt e bukura sipas botkuptimit tim esht se ketu zgjohet apo stimulohet ajo pjese e egos , unit, tek secili person qe ka nevoje si motivim per dicka ne jete . Kush dorezohet dhe ul "armet" normalisht qe sdo arrij te luftoj dot , perdor nje arme tjeter . Por mos harro qe arma qe do te perdoresh do te sjell dhe rezultatin qe kerkon . Lufton pak , pak do te marresh , lufton shum , shum do te marresh , nuk lufton fare...asgje sdo te marresh. Duhet te provojm gjithcka , qe te kuptojm cfare dijme te bejme me se miri.

nuk mjafton shume me shume , mjafton qe ate qe nis ta nisesh me vetbesimin qe ne fund do ja dalesh , dhe jo te hallakatesh rruges . Sa e thjesht per ta shkruar aq dhe e veshtir per ta praktikuar . Si vet libri , i thjesht por teper i veshtir per tu interpretuar ne jeten reale...diku do humbasesh , ate qe po flasim , vetbesimin...
 

jana80

Super Moderator
Titulli: Libri i fundit

Jenny Offill,*Sembrava una felicità (ngjante lumturi)
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Libri i fundit

Woman - Charles Bukowski
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Libri i fundit

I bukur por paksa diskriminues per femren teksa i jepet nje qasje materializmi. Mgjth duke njohur natyren e bukowskit femrat eshte nje kryeveper
Mund te duket diskriminuese deri diku, por po ta mendosh mire disa gjera jane shume te verteta.
Gjithsesi secili ka shijet e veta, duhet te te pelqej menyra e shkrimit aq te thjesht, te drejtperdrejt, cruel.
Mua personalisht me pelqejn shkrimtaret e tille, te bejn ti adhurosh dhe te lexosh me shume.

Para ketij te Bukowski, lexova Laughable Loves, i Milan Kundera. Edhe ky ka nje menyre shume te thjesht
por qe mbas kesaj fshihen tematika te thella. Ta keshilloj. :)
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Libri i fundit

Po lexojme bashke me gocen Perralleza nga Ezopi.:vesyze:

Edhe pas kaq vitesh edhe pas kaq leximesh akoma se kuptoje se pse e quajne nje liber kaq te madhe Perralleza
 

Element

Anëtar i Respektuar
Titulli: Libri i fundit

Vjedhja e Historisë - Si evropianet kanë imponuar historinë e të kaluarës së tyrë civilizimeve tjera në botë.

Autor ; Jack Goody
 

jana80

Super Moderator
Titulli: Libri i fundit

sic e keni vene re une kur shkruaj perdor shume retiçencen (...) nje shoqe me dhuroj per krishtelindje nje liber te maria tarditi "pecore matte" (dele te cmendura)...shum i bukur dhe e pranoj autorja i perdor me sh se mua :)
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Libri i fundit

"Bolero në vilen e pleqve" të Fatos Kongolit.

Ua sugjeroj të e lexoni. Nga unë ka notën 9/10 :)
 

jana80

Super Moderator
Titulli: Libri i fundit

Haddon mark -"la casa rossa" shtepia e kuqe.
Sh i bukur vertet.
 

jana80

Super Moderator
Titulli: Libri i fundit

Nei tuoi occhi (ne syte e tu )
Sparks Nicholas
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Libri i fundit

Pallati i endrrave te Kadarese para ca ditesh e mbylla, nderkohe kam "Permiresimi i Zemrave" te Arm Halid ne dore
 

jana80

Super Moderator
Titulli: Libri i fundit

"Permiresimi i Zemrave" te Arm Halid .....
Se njoh kete autor si ngjan.. ?
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Libri i fundit

"Permiresimi i Zemrave" te Arm Halid .....
Se njoh kete autor si ngjan.. ?

Amr Khaled Jana eshte aktivist dhe ligjerues ne TV show, por ka shkruar disa libra. Personalisht kam lexuar vetem 5 libra te tij. Kryesisht temat e tij lidhen me individin, Zotin dhe shoqerine. Permiresimi i Zemrave eshte nje mbledhje e predikimeve te tij te cilat lidhen te gjitha me permiresimin e karakterit te njeriut. E rrjedhimisht kur persos ato virtyte e cilesi dhe zemra e njeriut do gjeje qetesine.(ne fakt po e rilexoj, ndoshta per te 5-ten here, haha. Sikur gjej kenaqesi :))
 
Private conversations
Help Users
    Top