• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Lista e autoreve dhe Librave qe kane marre cmimin Nobel.

ReNdEx

Interist Forever
1901 Sully Prudhomme - Parnassian poetry
1902 Theodor Mommsen - History of Rome
1903 Bjّrnstjerne Bjّrnson Synnِve - Solbakken
1904 José Echegaray- El gran Galeoto
1904 Frédéric Mistral - MIRبIO
1905 Henryk Sienkiewicz - Quo vadis
1906 Giosuè Carducci - Rime Nuove (New Rhymes) , Odi Barbare (Barbarian Odes)
1907 Rudyard Kipling - Jungle Books
1908 Rudolf Eucken - The Problem of Human Life as Viewed by the Great Thinkers
1909 Selma Lagerlِf - The Wonderful Adventures of Nils
1910 Paul Heyse - Children of the World
1911 Maurice Maeterlinck - The Blue Bird
1912 Gerhart Hauptmann - Die Weber
1913 Rabindranath Tagore - Gitanjali
1915 Romain Rolland - Le Théâtre du peuple
1916 Verner von Heidenstam - Karolinerna
1917 Henrik Pontoppidan - Lucky Peter
1917 Karl Gjellerup - The German Student
1919 Carl Spitteler- Olympian Spring
1920 Knut Hamsun- Growth of the Soil
1921 Anatole France - The Crime of Sylvestre Bonnard
1922 Jacinto Benavente - The Bonds of Interest
1923 William Butler Yeats - The Wild Swans at Coole
1924 Wladyslaw Reymont - Chłopi
1925 George Bernard Shaw- Arms and the Man
1926 Grazia Deledda- Anime Oneste
1927 Henri Bergson - The Two Sources of Morality and Religion
1928 Sigrid Undset Kristin Lavransdatter
1929 Thomas Mann Buddenbrooks
1930 Sinclair Lewis Arrowsmith
1931 Erik Axel Karlfeldt Arcadia Borealis
1932 John Galsworthy - The Forsyte Saga
1933 Ivan Bunin - The Gentleman from San Francisco
1934 Luigi Pirandello - Lumie di Sicilia
1936 Eugene O'Neill - Anna Christie
1937 Roger Martin du Gard- Les Thibault
1938 Pearl Buck - The Good Earth
1939 Frans Eemil Sillanpنن - People in the Summer Night
1944 Johannes V. Jensen - Poems 1906
1945 Gabriela Mistral - Piececitos de Niٌo
1946 Hermann Hesse - Siddhartha
1947 André Gide - Fruits of the Earth
1948 T.S. Eliot - The Waste Land
1949 William Faulkner- The Sound and the Fury
1950 Bertrand Russell - A History of Western Philosophy
1951 Pنr Lagerkvist - Fruits of the Earth
1952 François Mauriac- Thérèse
1953 Winston Churchill - The Second World War
1954 Ernest Hemingway - The Old Man and the Sea
1955 Halldَr Laxness - Independent People
1956 Juan Ramَn Jiménez - Platero and I
1957 Albert Camus - The Plague
1958 Boris Pasternak - Doctor Zhivago
1959 Salvatore Quasimodo - Giorno Dopo Giorno
1960 Saint-John Perse - Exile
1961 Ivo Andric -Anxieties
1962 John Steinbeck - The Grapes of Wrath
1963 Giorgos Seferis - Turning Point
1964 Jean-Paul Sartre- Nausea
1965 Mikhail Sholokhov -And Quiet Flows the Don
1966 Nelly Sachs Eli:- A Mystery Play of the Sufferings of Israel
1966 Shmuel Agnon The Bridal Canopy
1967 Miguel Angel Asturias - The President
1968 Yasunari Kawabata - Snow Country
1969 Samuel Beckett - Waiting for Godot
1970 Alexandr Solzhenitsyn - One Day in the Life of Ivan Denisovich
1971 Pablo Neruda - Canto General
1972 Heinrich Bِll - Billiards at Half-past Nine
1973 Patrick White- Riders in the Chariot
1974 Harry Martinson - Aniara
1974 Eyvind Johnson- Here is Your Life!
1975 Eugenio Montale- Occasions
1976 Saul Bellow - The Adventures of Augie March
1977 Vicente Aleixandre - Shadow of Paradise
1978 Isaac Bashevis - Singer Gimpel the Fool
1979 Odysseus Elytis - Worthy It Is
1980 Czeslaw Milosz - The Captive Mind
1981 Elias Canetti - Crowds and Power
1982 Gabriel Garcيa Mلrquez - One Hundred Years of Solitude
1983 William Golding - Lord of the Flies
1984 Jaroslav Seifert - The Plague Column
1985 Claude Simon - The Flanders Road
1986 Wole Soyinka - The Bacchae of Euripides
1987 Joseph Brodsky - Love Song
1988 Naguib Mahfouz - Chitchat on the Nile
1989 Camilo José Cela - The Hive
1990 Octavio Paz - Collected Poems, 1957–1987
1991 Nadine Gordimer- The Conservationist
1992 Derek Walcott - Omeros
1993 Toni Morrison - Beloved
1994 Kenzaburo Oe - A Personal Matter
1995 Seamus Heaney - The Spirit Level
1996 Wislawa Szymborska - Some Like Poetry
1997 Dario Fo - Archangels Don't Play Pinball
1998 José Saramago - Baltasar and Blimunda
1999 Günter Grass - The Tin Drum
2000 Gao Xingjian - One Man's Bible
2001 V. S. Naipaul - In a Free State
2002 Imre Kertész - Fatelessness
2003 J. M. Coetzee - Disgrace
2004 Elfriede Jelinek- The Piano Teacher
2005 Harold Pinter - The Birthday Party
006 Orhan Pamuk - The Black Book
2007 Doris Lessing - The Grass is Singing
2008 Jean-Marie Gustave Le Clézio - The Interrogation
2009 Herta Müller - The Land of Green Plums
2010 Mario Vargas Llosa - Aunt Julia and the ScriptwriterMarr nga Kuriozitete&Enigma nga FaceBook.Com
 
Top