LIVE| Dortmund-Bajern/ Leva përsëri me asist, bavarezët e Flik në avantazh

Duke filluar nga ora 20:30, luhet finalja e Superkupës së Gjermanisë mes Bajernit të Mynihut dhe Borusias së Dortmundit. Një ndeshje kjo që premton spektakël, me të dyja ekipet që do të kërkojnë fitimin e trofeut.jadon-sancho-borussia-dortmund-bayern-munich.jpg
Kjo do të jetë hera e tetë që këto dy skuadra përballen me njëra-tjetrën në finalen e Superkupës. Bavarezët duhet të rregullojnë bilancin me verdhezinjtë, pasi kanë vetëm 2 fitore 1 barazim dhe 4 humbje. Ndërkohë, golavarazhi është 11 gola të shënuar dhe 15 të pësuar.

Në 2018-ën kampionët e Gjermanisë fituan Superkupën për herë të shtatë. Në 2019-ën ishte Borusia që mundi 2-0 bavarezët në finale. Është hera e nëntë që Bajerni merr pjesë në një finale të Supekupës. Hera e fundit që ata nuk ishin pjesë daton në vitin 2011. Atëherë në finale u ndeshën Borusia e Dortmundit dhe Shalke. Në total janë 14 finale të luajtura për bavarezët. Borusia vjen pas tyre me 11 pjesëmarrje. Kampionët në fuqi e kanë fituar 12 herë trofeun ndërsa Borusia 8 herë.

LIVE| Dortmund-Bajern 0-1

Toliso 18′for.jpg
PANORAMASPORT.AL
 
Top