• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Llokuma

Didi

C'est la vie.
Perse quhen llokuma keto, a ma shpjegon? Se llokumet ne traditen shqiptare jane gje tjeter.
Keto petulla/kulec i afrohen. Mah
 
[video=youtube_share;ewIf-Dcd6J4]https://youtu.be/ewIf-Dcd6J4[/video]

Nese behet fjale per lukumadhes sic u themi ketu,asnje lidhje zenia e brumit e procesi qe pash ....dhe dalin disi kshu,te pakten une kshu i bej pa hap pete e pa perdor okllai fare...
 

Didi

C'est la vie.
Met thene te drejten nuk e di, por kshtu ka ngel... ndoshta ndokush ka pergjigje
Nga kush ka ngel aman? A je shqiptar ti.
Se llokumja eshte nje gje. E petullat gje tjeter.

Nejse se ti sjelle receta e sja ke iden. lol
 

Artin

Anëtar i Respektuar
Ndoshta janë llokma, që do të thotë pjesë, ose thela. Domethënë pjesë që shkëputen nga masa e brumit.

LLOKMث f. sh.
1. Pjesë e prerë a e shkëputur nga një lloj
ushqimi i ngurtë; thelë. Llokmë e madhe
(e majme). Llokmë mishi (pjepri). Llokmë
portokalli. E ndau në llokma.
 
Last edited:

netflix

Anëtar i ri
Nga kush ka ngel aman? A je shqiptar ti.
Se llokumja eshte nje gje. E petullat gje tjeter.

Nejse se ti sjelle receta e sja ke iden. lol

Une se kam iden se nga ka ardh ky emertim, po qe gatuhen kshtu edhe i quajne kshtu ktu ska dyshim. kerko ne google llokuma me ...
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
llokumet jan shume te thjeshta per tu bere.
x 2 gota uji me leng limoni duhen nje buste vanilje 5 luge niseshte arra sipas deshires sheqer 4 luge gjelle i perziejme pastaj i ve ne zjarr te avashet per 2. 3 min i hedh ne nje ene e le te mpikset e ftohet e pret dhe me pas i kalon kuboidet ne sheqer pluhur .. dhe ja u bene...
 

Artin

Anëtar i Respektuar
llokumet jan shume te thjeshta per tu bere.
x 2 gota uji me leng limoni duhen nje buste vanilje 5 luge niseshte arra sipas deshires sheqer 4 luge gjelle i perziejme pastaj i ve ne zjarr te avashet per 2. 3 min i hedh ne nje ene e le te mpikset e ftohet e pret dhe me pas i kalon kuboidet ne sheqer pluhur .. dhe ja u bene...
Ne kete teme behet fjale per pite, ose petulla.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
llokumet jan shume te thjeshta per tu bere.
x 2 gota uji me leng limoni duhen nje buste vanilje 5 luge niseshte arra sipas deshires sheqer 4 luge gjelle i perziejme pastaj i ve ne zjarr te avashet per 2. 3 min i hedh ne nje ene e le te mpikset e ftohet e pret dhe me pas i kalon kuboidet ne sheqer pluhur .. dhe ja u bene...
hahahahahahaha,ti ke fol fiks ne lidhije me titullin e temes;
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Emertimi me sa di une eshte gabim,ose i huazuar.
Qe normalisht s"duhet.

Tani ne Greqisht ; llokuma do thote tip petulle me pak sheqer siper.
Tek fjala llokuma theksi bie tek "u".

Ndersa ne shqip fjala llokuma sdi te ket,dhe kjo fjale ngaterrohet me fjalen;- llokume.Mendoj qe emrtimi eshte i gabuar.
Dhe shume keq qe keta qe merren me guzhinen, shefat e gatimit e te guzhines nuk bejne zevendesimet e duhura ne disa receta gatimi dhe emertimet e duhura Shqipe.
 

Didi

C'est la vie.
H se tashme jemi mesuar me keto pseudo receta shqiptare!
 

Artin

Anëtar i Respektuar
Emertimi me sa di une eshte gabim,ose i huazuar.
Qe normalisht s"duhet.

Tani ne Greqisht ; llokuma do thote tip petulle me pak sheqer siper.
Tek fjala llokuma theksi bie tek "u".

Ndersa ne shqip fjala llokuma sdi te ket,dhe kjo fjale ngaterrohet me fjalen;- llokume.
Tek llokumaja greke më duket se theksi bie në fund, tek a-ja, por mund ta kem dhe gabim. Kurse në shqip mendoj se fjala përkatëse është llokma, por që nuk përdoret për atë lloj ëmbëlsire.

Kur isha në aeroportin e Stambollit, pashë që edhe turqit u thoshin llokumeve llokum. Por kjo mund të jetë edhe fjalë turke, sepse turq, grekë e shqiptarë janë bërë lëmsh me fjalë.

Ndërkohë një sherr i madh bëhet për bakllavanë. Unë di që është ëmbëlsirë turke, po kur ia thashë këtë një greku në punë, më kundërshtoi ashpër... tha që ishte ëmbëlsirë greke. Dhe jo vetëm bakllavaja, por edhe trahanaja e disa të tjera. Sipas tij, të gjitha ushqimet dhe ëmbëlsirat në Azinë e Vogël, ishin greke.


Po meqë dolëm te bakllavaja, tani kjo ëmbëlsirë ka filluar të pushtojë Evropën. Këtu ku jam unë, ka filluar të shitet nëpër vetëshërbime (supermarkete) të mëdha, krahas tortave. Siç po shkojnë punët, një gjë është e sigurt, që bakllavaja në të ardhmen do të jetë ëmbëlsira më popullore në Evropë.
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
hahahahahahaha,ti ke fol fiks ne lidhije me titullin e temes;
hahahaha :)
ps per temen ju thon llokuma ketyre petllave mbase ngaqe jan mmmm si llokum... :) si llokum si llokum e mbeti llokum
 

Violinisti

Anëtar i ri
hahahaha :)
ps per temen ju thon llokuma ketyre petllave mbase ngaqe jan mmmm si llokum... :) si llokum si llokum e mbeti llokum
Netfliks thjeshte nuk e ka percaktuar ''llokuma kosove ''

Te mira jane te dyja llojet ajo e jotja eshte me e mire ''receta''
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Netfliks thjeshte nuk e ka percaktuar ''llokuma kosove ''

Te mira jane te dyja llojet ajo e jotja eshte me e mire ''receta''
recet per te pakohe :)
skrahasohet me mjeshterine e netfliks ( qe e ndjek edhe ne youtube)
 

Violinisti

Anëtar i ri
recet per te pakohe :)
skrahasohet me mjeshterine e netfliks ( qe e ndjek edhe ne youtube)
ne llokumen tende nuk duhet mjeshteri, mjafton passion,dashuri dhe deshire , ndersa e Netfliksit eshte thjeshte per te mesuar si ta bejme per te tjeret, praktikisht per shitje ose per te tjeret..::
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
eshte e vertet qe jemi mesu me ata: Llokum turkishe delight.... llokum rehat/ rehatluk...

Porse ky emerimi i ri prej petllave ne llokum emer i ri, u be shum vone ne Ks dhe sduket aq i pershtatshem.


Me rendesi, ato pergatitjet te kene shije... tjerat shendosh.
 
Top