• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Lol

Aki

misfit
Me kujtohet nje video qe kam pare, ishte nje pershkrim i historise se gjuhes angleze, si ka arritur te formohet nga fillimet e para, duke perfshire fjalet internacionale, pastaj fjale qe jane futur nga vendet e pushtuara e deri ne internet slang, shkurtesat qe perdoren ne internet aq shume sa qe kane arritur te behen pjese e gjuhes se folur, pa keshtu dhe LOL qe arriti ne perditshmerine e gjuhes shqipe.

Cfare eshte LOL?
Akronim i Laughing Out Loud (duke qeshur me ze) qe ne fillimet e para eshte shfrytezuar vetem nga pjesetaret e Usenet. Ne mars te 2011 u pranua nga fjalori i gjuhes angleze te Oksfordit, ndersa per here te pare eshte zbuluar neper arkivat e Usenet, qe shfrytezohet nga Wayne Pearson nga vitet 1980-a. Por ky akronim ka nje histori me te vjeter, eshte perdorur ne vitet 1960-a nga Little Old Lady (qe ne kuptimin tekstual do ishte zonje plakushe e vogel :) ).

Keshtu pas Usenet LOL arriti te perhapet gjithandej neper internet sa qe u be pjese e fjalorit, aq sa kishte dhe postime me shaka si psh : I dashur LOL te faleminderit qe me gjendesh prane kur skam asgje per te thene :). Pastaj pasi u be aq e shpeshte sa qe njerezit kur e perdornin as nuk qeshnin me, u krijuan forma tjera, si psh ROFL- Rolling On the Floor Laughing, pastaj LMAO - Laughing My Ass Off dhe PMSL- Pissing MySelf Laughing :)

E keshtu nga interneti ka arritur deri ne gjuhen tone. Ne mbase per ta mbajtur me te thjeshte nuk kemi arritur deri ne shfrytezimin e akronimeve tjera, por LOL na ka hyre ne palce. Si ka derivuar tek ne? Eh do perdoret sa per te shprehur buzeqeshje, per te thene dicka sa te quhet se nuk ke mbetur pa pergjigje, ose ose nje 'looooooooool' e gjate, qe do shprehe ose 'he vertete qesha tani' ose 'he ta futa me kete qe thash dola me e zgjuar' e keshtu me rradhe :)

Tani me tregoni ju, e mbani mend kur keni hasur LOL per here te pare, pyetet dike se cfare eshte apo kerkuat google menjehere? Po si filloi te behet pjese e fjalorit tuaj, me shaka, si shprehi dhe sa qeshni vertete kur e thoni? Po kur flisni ndonjehere ne perditshmeri u ndodh qe te ngaterroheni e te thoni LOL? :)
Ah dhe nje per ata qe nuk e perdorin, pres mburrje krenarie qe kane arritur ta evitojne kete epidemi dhe si mendoni sa eshte e drejte qe kjo shprehje te behet pjese e fjalorit tone te perditshem?
 
Titulli: lol

Une ne fillim kur e kam degjuar nuk e kuptoja cfare do te thote dhe pervec te tjerash nuk me tingellonte bukur...sdi pse por shpesh kur e shihja nga te tjeret ta shkruanin ma neveriste disi.Me pas mendoja se mos kishte lidhje me shprehjen ''lali'' sic themi te ka lali xhan te ka lali shpirt ahaha :p dhe nuk me vinte ta shprehja ne nje forme te tille.. Pse o ca u be ketu,si kam ''lali'' te gjithe une :p vone shume kam kuptuar ose mesuar se lool do te thote keto kuptimet qe the ti Pesti ne Anglisht..

Si perfundim,pikerisht kjo fjale qe ma neveriste kur e perdornin te tjeret,perfundova ta perdor e une.... edhe vete bej cudi si dhe pse edhe pse shpesh sdua ta perdor por sdi ndonje fjale shqip qe ta zevendesoj!!! :p
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Titulli: lol

Nuk e kam perdore asnjehere fjalen; LOl.

Me duket shume sharlatane,e pakuptimte.
Sikur i humb vleren edhe vete shakas,pa le me diskutimit apo mendimit.
Shkurt,S"me pelqen.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: lol

Per here te pare e kam hasur ne MIRC, ne vitin 2001. Ishte epoka e MIrcit (chatrooms, dalnet etj etj). Aty i pata mesuar shumicen e shkurtesave. Pastaj ne MSN, e kam perdorur me shume, tani ne forum nganjehere. Por, me t'verteti qeshi kur e shkruaj LOOL :p haha
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: lol

Une e kam has nga Lost. dhe me pelqente e perdor dhe vete madje dhe me shoqerine qe sja thone sh virtualitetit dhe habiten.. :p gjthsss e perdor kur bej shaka ama nuk qesh me verte asiher haha. kur qesh vertet shkruaj haha
 

DeliriumMind

Paint it BLACK.
Titulli: lol

Pesti per mu e hape ket tem ? lol
Un lo-lin e kam si qumshtin e mengjesit ...
Per her te par e kam lexuar ne chat kur isha 15 vj nese sgabohem dhe pasi mkaloj 'bezdija' fillimtare mu bo ngjitese...
Ja ngjita dhe burrit lol qe tani perdor tgjitha akronimet.. kurse un jo, jam tradicionaliste madhe xD
E perdor kudo qe mundem... dhe nga qe qesh vertet si e till gjith kohes, me pershtatet :)
 

DeliriumMind

Paint it BLACK.
Titulli: lol

Per here te pare e kam hasur ne MIRC, ne vitin 2001. Ishte epoka e MIrcit (chatrooms, dalnet etj etj). Aty i pata mesuar shumicen e shkurtesave. Pastaj ne MSN, e kam perdorur me shume, tani ne forum nganjehere. Por, me t'verteti qeshi kur e shkruaj LOOL :p haha
Me too lol
A perdoret mo?!
 

Fly

Larguar
Titulli: lol

un kete lol apo fjale te tjera si kjo i kam inat.
Madje dhe thjesht OK nqs perdoret ne menyre te thate.
dhe pavarsisht disa "momenteve" qe ne shkurtojme fjalet... ne teresi jam kunder shkurtimit te tyre dhe te fjaleve te tjera.

Mendoj se virtualiteti deri diku eshte nje shkaterrim masiv i gjuhes per shkak se krijon rruge te shkurtra apo deformime te "trendit"

me kujtohet nje shok ne kohen e "scripteve-Mirc" qe bente nje te qeshur "standarte" te ketyre programeve me nje: Ahahaha qe skripti e transformonte ne nje: Agagagagagagagagagagaga

Se di pse i pelqente por di qe sa here pinim kafe dhe benim gallate ai dhe me ze ja fuste nje: Agagagagagaga un hapja syte...
Fuck :p
 

DeliriumMind

Paint it BLACK.
Titulli: lol

un kete lol apo fjale te tjera si kjo i kam inat.
Madje dhe thjesht OK nqs perdoret ne menyre te thate.
dhe pavarsisht disa "momenteve" qe ne shkurtojme fjalet... ne teresi jam kunder shkurtimit te tyre dhe te fjaleve te tjera.

Mendoj se virtualiteti deri diku eshte nje shkaterrim masiv i gjuhes per shkak se krijon rruge te shkurtra apo deformime te "trendit"

me kujtohet nje shok ne kohen e "scripteve-Mirc" qe bente nje te qeshur "standarte" te ketyre programeve me nje: Ahahaha qe skripti e transformonte ne nje: Agagagagagagagagagagaga

Se di pse i pelqente por di qe sa here pinim kafe dhe benim gallate ai dhe me ze ja fuste nje: Agagagagagaga un hapja syte...
Fuck :p
Un e kisha Bwahahhaahha me ngjyra ylberi! Dhe ndonjeher me shpetonte dhe mu
 

Fly

Larguar
Titulli: lol

Ua ca teme haha lol
gabim!!!
duhej: ua ca teme L O L (pa smile)

Ultra po dhe ne perdornim gjera te tilla qe i editonim dhe vet, si slaps etj etj por ne kafe sbenim slaps, ai qeshte me agagagagagaga u habisnin njerzit kur e degjonin :p
 

Milanisti

Larguar ✌👋
Titulli: lol

Une nuk e perdore thuajse fare.me duket sikur eshte fjale tallese edhe nuk tregon reapekt per bashkebiseduesin/en.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: lol

Ultraviolet:

Perdoret akoma Mirc, por une ka shume vite qe s'jam futur aty. Njoh miq qe kane mbushur te 40-tat dhe akoma bejne gjumin neper dhoma t'chatit :v
 

DeliriumMind

Paint it BLACK.
Titulli: lol

gabim!!!
duhej: ua ca teme L O L (pa smile)

Ultra po dhe ne perdornim gjera te tilla qe i editonim dhe vet, si slaps etj etj por ne kafe sbenim slaps, ai qeshte me agagagagagaga u habisnin njerzit kur e degjonin :p
lol ai slapsi qe ka thy aq shum zemra
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: lol

Ua ca teme haha lol
Po ti e perdor???...
Edhe kur e lexoj lol.. me ngjan si nje shprehje e len nga web.... pa kuptim por me nje kuptim perderisa e perdorin... csens ka?? Flas ne shqip jo nga cshprehje eshte shkurtuar :)
 
Top