Lutjet tona.

dangerous

* * * *
Secili nga ne ka një lutje të cilen e shprehë para se të flerë apo në mëngjez sapo çohet.

Pa marrë parasyshë besimin që kemi apo cilit religjon i parkasim është në doren tuaj që të shpreheni luatjet tuaja ti ndani me ne, e pse jo të lutemi dhe ne me juve në mënyren tonë që të realizohet deshira juaj.

Ju lutem mos e ktheni Temen në chit-chate tallese apo ofenduese per ata që shprehin një dëshirë të shenjtë.
 

dangerous

* * * *
Po nisi unë të trg si lutem.

Dy herë në ditë lutem, por në fillim falenderoj Zotit per çdo gjë e i lutem të na falë makatet tona.

Lutem per familjem time këtu ku jetoj., per njerzit e mi në Alb., e çdo herë per miqësinë time.

Kjo sa per fillim.
 

DeliriumMind

All I need is Pink 🍨
Egziston nenforumi fetar nese sgabohem
Gjithsesi po... pavarsisht 'besimit/jobesimit', me ndodh shpesh dhe gjat dites ti lutem shpirtrave te njerezve qe dua qe te gjejn forcen per te mos te humbur veten, qe te luftojne per endrrat e tyre pavarsisht veshtirsive te jetes dhe mos te humbin buzqeshjen. Lutem qe ti shoh te lumtur dhe nderkoh, nese mundem, bej dicka per to.
 

dangerous

* * * *
Egziston nenforumi fetar nese sgabohem
Gjithsesi po... pavarsisht 'besimit/jobesimit', me ndodh shpesh dhe gjat dites ti lutem shpirtrave te njerezve qe dua qe te gjejn forcen per te mos te humbur veten, qe te luftojne per endrrat e tyre pavarsisht veshtirsive te jetes dhe mos te humbin buzqeshjen. Lutem qe ti shoh te lumtur dhe nderkoh, nese mundem, bej dicka per to.
.
Po ta lexosh mirë ska të bejë me nënforumet, lutje e secilit apo sebashku per një person apo dëshirë të një personi.
 

Vajza

Rehearsal
Staf në FV.AL
Adm
O Allah ti je krijove shpirtin tim dhe Ti me ben te vdes. Ne doren tende eshte Jeta dhe vdekja ime. Nese me jep jete, me mbro, e nese ben te vdes mi fal mekatet. O Allah na ruaj dhe na mbro, pervec Teje ska mbrojtes me te mire.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Nuk them kurre asnje lutje, as para gjumit as kur zgjohem.
them qe lutjet e mia nuk shkojne drejt religjioneve asnjehere.
por drejte universit dhe energjise pozitive,drejt diellit diten,drejt henes naten,kur hena fillon dhe shuhet drejt yjeve.keta te fundit me duken si shpirtra parajse. :))
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Zakonisht, i them ne Arabisht ato qe jane burimore, por ekziston edhe perkthimi i tyre, nder to jane:

Ajetul Kursij apo qe njihet tek ne si Tespih Dova:


Allahu është Një, nuk ka Zot tjetër përveç Atij, Ai është Mbikëqyrës i përhershëm dhe i përjetshëm. Atë nuk e zë as kotja as gjumi, gjithçka ka në qiej dhe në tokë është vetëm e Tij. Askush nuk mund të ndërmjetësojë tek Ai, përveç me lejen e Tij? Ai di të tashmen që është pranë tyre dhe të ardhmen. Nga ajo që Ai di, të tjerët dinë vetëm aq sa Ai ka dëshiruar. Kursija e Tij përfshin qiejt dhe tokën, kurse kujdesi i Tij ndaj të dyjave nuk i vjen rëndë, Ai është më i Larti, më i më i Madhi.

Pastaj:

Kaptina Ihlas:


1. “Thuaj: Ai, Allahu është Një!
2. Allahu është Ai, të Cilit krijesat i drejtohen (mbështeten) për nevojat e tyre.
3. As s’ka lindur kë, as nuk është i lindur.
4. Dhe askush nuk është i barabartë me Atë.”

Kaptina El -Felek

Thuaj: I mbështetem Zotit të agimit,
Prej dëmit të çdo krijese, që Ai e krijoi.
Dhe prej errësirës së natës kur ngryset plotësisht.
Dhe prej dëmit të atyre që lidhin dhe fryejnë nyja.
dhe prej dëmit të smirëkeqit kur sipas smirës vepron.

Kaptina En-Nas

Thuaj: “Mbështetem në Zotin e njerëzve!
Sunduesin e njerëzve,
Të adhuruarin e njerëzve,
Prej të keqes së cytësit që fshihet.
I cili hedh dyshime në zemrat e njerëzve,
Qoftë ai nga xhinët ose nga njerëzit”.


Nganjehere edhe 2ajetet apo citatet e fundit te Kapines El-Bekare, por meqe jane te gjata, nuk do i postoj.

Lutjet tjera i them sic e do edhe shpirti, nganjehere per gjendjen time, te familjes, te shoqerise, te vendit, nganjehere kerkim falje, udhezim, shtim te diturise e te ngjajshme.
 

Lauri

Anunnak
Po të ishte e mundur që Zoti të dëgjoj dhe të shoh çfarë bëjnë besimtarët në emër të Tijë,? edhe Ai do bëhej ateist.
 

Lauri

Anunnak
@Marla Ke filluar arabisht ?
Cilin varg Kur'ani solle ?
 

Marla

¯\_(ツ)_/¯
Themelues
@Marla Ke filluar arabisht ?
Cilin varg Kur'ani solle ?

El-Fatiah

Kam 1 jave qe ndjej shume kuranin kur e degjoj ne utube se di pse. Ndoshta nevoje spirituale per te qene afer Zotit ose ndoshta po me merr xhebraili :p
 

Lauri

Anunnak
El-Fatiah

Kam 1 jave qe ndjej shume kuranin kur e degjoj ne utube se di pse. Ndoshta nevoje spirituale per te qene afer Zotit ose ndoshta po me merr xhebraili :p
Mendo që ëngjëlli i vdekjes Abaddon,merr urdhra nga Zoti dhe jo nga rivali i Zotit që është djalli. Kush e di pse ?
 

Marla

¯\_(ツ)_/¯
Themelues
Mendo që ëngjëlli i vdekjes Abaddon,merr urdhra nga Zoti dhe jo nga rivali i Zotit që është djalli. Kush e di pse ?
Kane ngaterruar delegation of authority atje siper me siguri lool
 

Bebw

Antarë i Respektuar
Nuk lutem asnjehere me zë .Fjalet jane te thjeshta si " zot te lutem jepu shendet familjareve te mi dhe mbroj nga cdo e keqe" kaq.Per veten nuk para lutem ❤
 

DeliriumMind

All I need is Pink 🍨
Nuk lutem asnjehere me zë .Fjalet jane te thjeshta si " zot te lutem jepu shendet familjareve te mi dhe mbroj nga cdo e keqe" kaq.Per veten nuk para lutem ❤

Me fal sweety qe po te citoj por me beri pershtypje kjo qe sapo the... pozitivisht dihet.
Ka qen ky motivi pse qe ne femijeri thoja se isha Ateiste dhe sdoja te dija per zot apo ferr...
Ndoshta e ka fajin menyra se si me jan imponuar disa ide... "lutu qe tja dalesh" "do te lutem per ty qe tja dalesh" NO! nese do tja dal, do jet sepse e kam merituar dhe jo prej ndihmes hyjnore. Ose thjesht sepse kshu eshte e shkruar.
Me eshte dukur si dicka shum egoiste... plus besimtaret me te cilet perballesha kishin ket auren e superioritetit... sikur te ishin me te mire se te tjeret.
Natyrisht ne kto vite mentaliteti im ka ndryshuar
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Sbej lutje.
Kujtohem noiher vetem n'dite te veshtira, edhe ate e bej neper dhembe. Egoizem apo vete natyra e njeriut mosperfilles kur eshte n'dite te mira, se di, por nuk eshte dicka qe ndihem krenar.
Mundohem t'minimizoj mekatet e mia dhe t'bej mire natyrshem pa i sforcu mendimet qe "duhet" sepse ndoshta impresionoj dike apo ma ben zoti mbare sic mendojne nje pjese. Ncuq sfunksionon per mu.
 

Bebw

Antarë i Respektuar
Me fal sweety qe po te citoj por me beri pershtypje kjo qe sapo the... pozitivisht dihet.
Ka qen ky motivi pse qe ne femijeri thoja se isha Ateiste dhe sdoja te dija per zot apo ferr...
Ndoshta e ka fajin menyra se si me jan imponuar disa ide... "lutu qe tja dalesh" "do te lutem per ty qe tja dalesh" NO! nese do tja dal, do jet sepse e kam merituar dhe jo prej ndihmes hyjnore. Ose thjesht sepse kshu eshte e shkruar.
Me eshte dukur si dicka shum egoiste... plus besimtaret me te cilet perballesha kishin ket auren e superioritetit... sikur te ishin me te mire se te tjeret.
Natyrisht ne kto vite mentaliteti im ka ndryshuar
Une realisht jam ateiste ,por ka pat momente kritike ku dhimbja nuk pyet dhe kam bere kete lutjen .Te puc forttt ❤
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Themelues
Bëj disa por 1 ndër ta:


O All-llahu im, Zoti ynë,na jep të mira në këtë botë dhe në botën tjetër,dhe na ruaj nga dënimi me zjarr. Zoti ynë, më fal mua, prindërit e mi dhe besimtarët ditën kur do japim llogarinë!

o Zot më udhëzo, më drejto, më fal mua, më jep shëndet, më shto dijen, më shto rrizkun dhe ma zgjero shtëpinë! o Zot, mos më largo nga rruga e drejtë pasi më ke udhëzuar!

Pastaj lutem për cdo familjar , për ndonje hall që kam, për ndonjë gjë qe dua të arrij, për miqtë.. e me rradhë :D
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Mendoj se ateizmi është invencioni më pa lidhje, kundrejt teologjisë në përgjithësi. Sado naive qoftë në dukje.
Si rrjedhojë nuk besoj të ketë njerëz ateistë real në këtë botë pasi jemi krijesa shpirtërore/ llogjike (Edhe gjithmonë në kërkim të përgjigjeve)
Mundë të jesh laik por kurrsesi ateist.
Sepse diku në diçka njeriu beson (përtej reales, vetes mundësive etj) do ishte hipokrizi të mohosh atë dridhjen e brëndshme kur je pertej mundësive të tua edhe pret diçka në ankth, dhe situata si këto.

Sa për temën nuk para lutëm : por kur ndodh them shepsh o Zot!
Por pa një formulë nga asnjë libër.
 

Lauri

Anunnak
Mendoj se ateizmi është invencioni më pa lidhje, kundrejt teologjisë në përgjithësi. Sado naive qoftë në dukje.
Si rrjedhojë nuk besoj të ketë njerëz ateistë real në këtë botë pasi jemi krijesa shpirtërore/ llogjike (Edhe gjithmonë në kërkim të përgjigjeve)
Mundë të jesh laik por kurrsesi ateist.
Sepse diku në diçka njeriu beson (përtej reales, vetes mundësive etj) do ishte hipokrizi të mohosh atë dridhjen e brëndshme kur je pertej mundësive të tua edhe pret diçka në ankth, dhe situata si këto.

Sa për temën nuk para lutëm : por kur ndodh them shepsh o Zot!
Por pa një formulë nga asnjë libër.
Ndryshe nga besimtarët e ateistët je agnostik. Beson që ka diçka superiore, e ndjen dhe kërkon :)
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Ndryshe nga besimtarët e ateistët je agnostik. Beson që ka diçka superiore, e ndjen dhe kërkon :)
Prandaj i bona krahsaimin me teologjinë dhe religjionet në përgjithësi, pasi është antiteza ateizmi edhe nuk ka sens për mendimin tim është si puna nihilizmit...
 

Lauri

Anunnak
Prandaj i bona krahsaimin me teologjinë dhe religjionet në përgjithësi, pasi është antiteza ateizmi edhe nuk ka sens për mendimin tim është si puna nihilizmit...
Uroj që në brezat e ardhshem që shoqëria të udhëhiqet përsona që besojnë në nichilizëm pozitiv.
Dhe jo nga besimtare me mëndje të kufizuar nga religjoni.
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Uroj që në brezat e ardhshem që shoqëria të udhëhiqet përsona që besojnë në nichilizëm pozitiv.
Dhe jo nga besimtare me mëndje të kufizuar nga religjoni.
Njeriu produktiv është gjithmonë dyshues.
Por s'di të them nuk jam edhe aq pozitiv ndaj të ardhmes duke parë ç'ndodh...
injoranca është përzier thellë në mendje, besime, etj aq sa edhe natyra po bën ciklin e vet.
Në mos ne veten si ngahera. Natyra shpejt do na përgjigjet ...
 

Bebw

Antarë i Respektuar
Sorry @Bebw por ateiste o je o sje. Smund t'jesh ateiste nderkohe qe lutesh per te dashurit e tu ?.
Ok nuk jam besimtare e devotshme .Thjesht une nuk besoj ne mrekullira te tilla lol por pa dashur kur kam marr goditje te rënda ate lutjen mesiper e them ne menyre te pa vetedijshem ?.Se di dmthn se cfare mund te quhem ?
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
na largo nga udha e te paudhit, e na rrefenj udhen mes dy shtyllave ku ne mes ndodhet parajsaaaa. :D :p
 

Jeta.shk

Antarë i Respektuar
e di qe sesht e drejta kjo por lutem vec kur kam zor hall ? e di qe eshte fjala,permend zotin kur je me te mira qe te te ndihmoje zoti kur je ne veshtersi,por shyqyr der sot zoti si ka ve ren cdo lutje me ka pranu,,ne mujn e shenjt bej lutje me shum pasi jam mislimane,,por dhe netet e premte kur nuk harroj ? zoti qoft me ne ne cdo hap te jetes ishalla
 
Top