Mafia Corleone..!

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Corleone është një qytet i vogël nga rreth 12,000 banorë në provincën e Palermos, në Siçili, Itali. Ajo është e njohur kryesisht si vendlindja e bosëve të mafias të ndryshme, disa imagjinar, të tilla si Vito The Godfather e Popullit (Andolini) Corleone, dhe disa e vërtetë, të tilla si Jack Dragna, të Giuseppe Morello, Michele Navarra, Luciano Leggio, të Leoluca Bagarella, Salvatore Riina dhe Bernardo Provencano. Klani lokal mafia, Corleonesi, udhëhoqi Mafia në vitet 1980 dhe 1990, dhe ishin të klanit më të dhunshëm dhe të pamëshirshëm Mafia ndonjëherë për të marrë kontrollin e organizatës.

Gjatë Emirateve të Sicilisë, qyteti ishte i njohur si Qurlayun. Normanët më vonë arriti rëndësi pas pushtimit të tyre të Sicilisë. Një kullë LookOut ndërtuar në mes të shekullit të 11 dhe 12, i njohur si Saracena, ende qëndron. Pamja nga kulla përfshin Cascata delle Rocche merituar, një rënie të lehtë duke ndjekur rrugën e lumit Corleone. Në një kohë qyteti ishte i rrethuar me mure mbrojtëse që lidhen me sopranoja Castello Castello dhe Sottano. Ky i fundit është ruajtur më mirë se sa soprano, por ajo nuk mund të vizituara që ajo shërben si një tërheqje françeskan. Corleone ishte i njohur si "Civitas guximshëm" për shkak të pozicionit të saj në vijën e frontit në të gjitha luftërat luftoi në Sicili. Në gjysmë të rrugës ndërmjet Palermos dhe agrigento, qytet i kontrolluar një nga arteriet kryesore dhe për këtë arsye ishte një nga vendet më strategjike në ishull. Corleone u ripopulluan kryesisht nga Ghibellines nga Alessandria simbolit modern Piemonte), Brescia dhe gjetkë - "lombardëve" i udhëhequr nga një Camerana Oddone de - kur u bë e qartë se perandori Frederiku II i Sicilisë nuk mund të mbizotërojë mbi Guelph-prirje komuna Lombard në mes e shekullit të 13-të. Corleone bë një pronë mbretërore rreth në fund të shekullit të 14-të, dhe më vonë kaloi në pronat feudale e Federico Ventimiglia. Rritja e shquar demografike është raportuar në shekujt e 15 dhe 16, pas ardhjes së urdhrave disa fetare. Në vitin 1943, Duka i Aosta krijuar titullin e Numërimit të Corleone, i dha për Arturo Faini për meritat e tij në të pushtimit italian të Etiopisë.
Madre Chiesa ("Kisha Nënë"), i dedikuar për shekullin e 4 frëngjisht peshkopi Shën Martin e Tours, ka filluar në fund të shekullit të 14-të. Sot pamja e saj ka qenë e ndikuar nga ndryshimet e shumta dhe renovime. Brendshme të saj ka një anijatë dhe aisles ndarë në faltoret e ndryshme që përmbajnë vepra arti të çmuar, duke përfshirë një statujë prej druri që përfaqëson San Filippo d'Agira nga shekulli i 17, një statujë që përfaqëson San Biagio (Shën Blaise) (shek. 16), dhe një panel gjobë mermeri tregonte Pagëzimi i Krishtit nga kjo periudhë të njëjtë. Dell'Addolorata Chiesa është një kishë e shekullit të 18-të, i dedikuar për abati Basilian dhe mbrojtës shenjt San Leoluca, e di Chiesa Santa Rosalia, dhe Sant'Andrea vogla (kjo e fundit dy nga shekulli i 17), të gjitha me afreske të rëndësishme dhe pikturat, janë monumentet dukshëm. Santuario della Madonna del Rosario di Tagliavia, një ndërtesë fetare prej shekullit të 19, është tani një destinacion për pelegrinët në Ditën e Ngjitjes.

Duke filluar në vitin 1960, qyteti u bë famëkeq për mafien e saj, duke qenë qytet në të cilën disa të njohur familjet kishin shtabin e tyre (dei Clan Corleonesi). Ngjarja më i dukshëm i kohëve të fundit në Corleone ishte arrestimi në vitin 2006 të Bernardo Provencano, "Boss i bosëve", i cili kishte qenë i fshehur për më shumë se 40 vjet. Kjo i dha të rritet në festimin shumë. "Dita e اlirimit" më 11 prill (data e kapjes Provencano-s) dhe emërtimin e një rruge "11 Aprile" tregon se sa arrestimi ka ndikuar Corleone. Gaetano Riina, bosi i fundit Corleone-s mob, u arrestua më 1 korrik, 2011.

Emri i qytetit është përdorur si mbiemër të miratuar të karakterit titullin në librin e Mario Puzo dhe film Francis Ford Coppola-s Godfather. Në roman, Andolini Vito emigron nga fshati Corleone. Në lirimin teatror i The Godfather, Part II, Vito i ri është caktuar mbiemrin Corleone ndërsa kalon përmes emigracionit në Ellis Island. I trembur dhe në gjendje të flasin anglisht, Vito është në gjendje të përgjigjet kur u pyet për emrin e tij të duhur dhe i është dhënë Corleone mbiemrin nga një zyrtar të imigracionit. Gjatë seri filmike, anëtarët e ndryshme të familjes Corleone vizitoni qytetin. Michael Corleone është luajtur nga Al Pacino, të cilit të vërtetë të jetës së nënave gjyshërit ishin Corleonese. Seri TV SHBA drama Sopranos është emëruar pas 'Castello soprano', i cili ndodhet pranë Corleone. Wikimedia Commons ka media në lidhje me: CorleoneSalvatore RiinaCorleone dhe i njohur me nofkat si Bisha, Padrino, etj ishte i bosi i mafias siciliane cili u lind me 16 Nëntor 1930 në Corleone të Italisë ai është përgjes shumë krime ne Sicili e Itali dhe krime te shumta dhe te renda ky njeri ngjalli terror ne gjithë Sicilinë dhe ne Itali aji rijdhte nga një familje e varfër e cila u bë mit ne gjithë botën si familja mafioze Corleone.

A njihet për vrasjen e krerëve te Policës anti drogë të Italisë si Giovani Fallcone dhe Paulo Borsellino në vitin 1992 dhe për vrasjen e Gjeneralit te karabinerve Carlo Alberto Dalla Chiesa në vitin 1982 dhe për shumë krime te ndryshme si kontrabandim me armë, drogë trafikim me qenie njerëzore dhe krime te ndryshme dhe për eliminimin e ish partnereve te tij ne krim për te arritur fuqi ne Mafian siciliane e cila quahej Cosa Nostra.
Toto Rina lindi në Corleone të Sicilisë në një familje te varfër për te shmangur varfrin ai ju fut kriminalitet dhe si një 19 vjeçar ishte mjaft inteligjent dhe ishte përfshire ne krime për shak te kushteve nuk kishte vazhduar shkollimin dhe këto ishin arsyet pse ai ju fut kriminalitetit qysh ne adoleshencë.

1943 babai i tij Xhovani Rinna vdes nga një bombë e hedhur nga qielli ai mbeti pa baba në moshën 13 vjeçare ai humbi dhe anëtarë te familjes gjatë Luftës së Dytë Botërore a kishet vetëm një lodër kujtim nga babai i tij një motor lodër me kurdisje ai u ballafaqua me shumë vështirësi shpirtërore dhe ekonomika ishte plagos nga një granatë por ai arriti ti mbijtoj kur arriti moshën 18 vjeçare ishte i përshsire ne sherre dhe prapësi si vjedheje te bagëtive, sendeve ne vitin 1949 bashkohet me shkon e tij Luciano Liggio me te cilin u përfshi ne krime monstruoze dhe u be anëtar i mafias.

Familja e tij mirrte me bujqësi dhe kishte disa toka te pakta ku punonin por tokat e tyre u helmuan kur ne artat e tyra ranë bomba te cilat batnin një lloj metali helmues dhe Toto dhe anëtaret e tij te familjes nuk kishin me qafrë te punonin token disa nga anëtaret e kësaj familje ikën nga Sicilia dhe shkonin te punonin jashtë Corleone-es në Catania apo Palermo ndërsa Toto ju fut kriminalitetit dhe arriti majat e tij duke u bër njeriu me firkëshem në Italia


Përfshirja ne Krime

Ai morri pjesë në krime nga mosha 19 vjeçare ne grabitje,vrasje dhe kontrabandime ne vitin 1950 ne morri pjese ne krime dhe u arrestua një Gjykate ne Palermo e dënoi me 12 vite burg për grabitje dhe shtije e pa autorizuar e armeve dhe lendeve te ndaluara por për çudi ai lirohet nga burgu 1956 ku dhe me pas filloi krimet me mafian si anëtar i saj ku be një individ shumë i dalluar dhe si me Sadisti me oportunisti dhe i pa meshirsmi dhe si antrë shumë i rrezikshëm aji beri një plan për vrasjen e shefit te tij ku dhe pati sukses për tu ngjitur sa me lartë më hiraknë e maifave ai beri një aleancë me anëtarët dhe bashkëpunëtor si Luciano Liggio, Bernardo Provenzano ata mireshin edhe me kontrabandimin e mishit qe ishte i therur nga begetit e vjedhura vazhdoi vrajet ne ke do qe urdhëroni bosat ku dhe siguroi një vend në hierarkinë e Mafia-së ai u pasi shumë vizionar në krim dhe thoshte unë do të shkojë përtej Cosa Nostra-së ishte i përfshir ne prostucionin e pa ligjishëm ne kumarin ilegal te asj kohe krijoi shumë aleat te cilët u bën aktërt kryesor për arritjen e majeve në mafia.

Ne karrierën e tij si Gangster Toto Rina vrau shumë njerëz qysh ne fillet e para te mafias ne Sicili madje ne këdo qe donin Bosat tij ky njeri si mobster ngjalli frike për rreth tij dhe fitoi respekt me anë te brutalitetit dhe dhunës ai ishte ri arrestuar ne Corleone por u lirua me kusht dhe filloi përsëri karrierën si vrasës dhe gangster ai shiste drogë, armë, mish te kontrabanduar dhe drithra te vjedhura ne fshatrat e Sicilisë ishte njeri gjakftohtë i paparashkuesh deri ne vitin 1958 shërbue ne mafia si anëtar dhe gangster, mobster.

Ngritja ne Fuqi


Salvatore_Riina_ID_Card.jpg

Michele Navara Bosi i Toto Riinas dhe i Mafia-s Corleone u qellua me armë dhe u plagos rënd në vitin 1958 dhe me pas vdiq vrasjen e tij e kishin planifikuar Salvatore Riina, Bernardo Provenzano, Luciano Leggio te cilët morën nën kontroll mafian dhe quajtën veten Corleonese qe do te thotë Koleronezt disa tallnim me mafian e Corleones duke quajtur një mafia fshatare. Rinna ekzekutoi ata te qe ende ishin besnik Michele Navaras dhe ne vitet 60 vrasjet ne Palermo u shtuan ndjeshëm dhe shkalla e krimit u rrith dhe u zhegjura duk përfshirë gjithë Sicilinë autoritet dukeshin si te pa afata perta parandaluar krimin.

Persëri ne vitin 1969 Toto Rinna u arrestua për vrasje një nga bosat e Mafias Siciliane akuzohej për vrasje dhe kontrabandë me heroinë, kokaninë dhe lloje te ndryshne drogash por ne 4 muaj burgosje ai lirohet ne mungesë provash dhe ne mos dhenje te deshimve thuhet se dëshmitarët nuk dhanë dëshmi pershak te kërcënimeve nga mafia nëse dote dëshmonin ather atyre i ju priste vdekja.

Por prokuroja ngriti një aktakuzë ne vitin 1970 kundër Salavatore Rinnas për kërcenim Rinna qëndroi 2 vite i fshehur nga polica spe nëse kapej rrezikohej te dënohej me 15 vite burg dhe akuzat ndaj tij ishin shtuar për vrajën 3 personave ne vitin 1968 por polica nuk po arrinta ta arrestonte Toto Rinnan.

Një godite ju erdhi nga dora ligjit qe mendohej qe dota dobësonte mafian e Corleone-s kur ne vitin 1974 Policia arrestoi një nga shefat Cosa Nostra-së Luciano Leggio dhe ai akuzohej për vrasjen e Michele Navara ne vitin 1958 pas burgosjes se tij Salvatarore Toto Rinna morri kontrollin e Mafias dhe u be përgjegjës për shumë vrasje ne Palermo.

Toto Rinna forcoi Mafian ku arriti ta shonte kontrabandimin me lend narkotike ne vitet 70 mafia e tij arriti kulmet dhuke grumbulluar miliona dollar nga shitjet e Kokainës, Heroinës dhe kontrabandimit me armë, prostitucionit, kumari dhe investimeve te jashtë ligjme dhe falsifikimet te parave, duhanit, mishit.

Kur Mafia ra ne duar e Toto Rinës u rrit terrori u vranë shumë policë e politikanë dhe vdiqën shumë njerëz.

Bizneset e fliqta dhe te pastrimit te parave u rriten ne shkalle te gjer qe përfshiu Kalabrinë, Sicilinë, Napolin po thuajse ne gjithë Italinë mafia Koza Nostra u be rivale me mafian Gomora me te cilën filloi lufta e mafiave për territor dhe kontrabandë me drogë dhe punë tjera te fëlliqura dhe partneriteti në Krim.

Ne Sicili njihej si bosi i bosave Totto Rinna ''Corleone'' dhe te gjithë kishin frik se ishte një nga bosat me brutal ne Itali dhe shumë e quajtën si Bisha apo Përbindëshi ai gjeti një partneritet me disa bosa te krimeve në gjithë Italinë si Giuseppe Calٍ e shumë figura te shquara.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Mafia Corleone..!

Luçiano Leggio


Luçiano Leggio ka lindur në Corleone nga një familje fshatare dhe ende shumë i ri, ishte e lidhur me të bandës mafioze lokale nga xhaxhai i tij Leoluca

Në vitin 1944 ai ishte denoncuar për armë zjarri të paligjshme; 2 gusht 1944 ai u arrestua në flagrancë, për vjedhjen e disa grurë Govoni, dy rojet në terren, të ndihmuar nga roje të sigurisë Calogero Comajanni. Ai u dënua me një vit e katër muaj burg, por dënimi u injoruar plotësisht. Gjithashtu gjatë kësaj periudhe, Leggio bë campiere Corrado Caruso, pronar i një fermë të madhe, duke zëvendësuar campiere mëparshme Stanislaus Punzo, vrau 29 prill 1945.

28 mars 1945 u vra Comajanni Calogero, roje të sigurisë i cili kishte ndihmuar arrestimin e Leggio. 18 mars 1948, Leggio u denoncua si autor i vrasjes së Leoluca Piraino, u zhvillua 7 shkurt 1948, por u lirua më 21 qershor, 1950. Në vitin 1948 Leggio ishte akuzuar për të qenë autori i vrasjes së sindikalist Plaçido Rizzotto, ekzekutuan me urdhër të shefit të tij Michele Navarra, dhe, për këto arsye, në nëntor 1948 është propozuar që të caktojë në kufi, por nuk u paraqit në seancë dhe pastaj filloi të kandidojë e tij të gjatë. Në vitin 1952 Leggio u lirua për mungesë provash Rizzotto vrasje, por për shkak se ai ishte një i kërkuar për krime të tjera, duke u bërë gjithashtu përgjegjës për vrasjen e Claudio Splendido, një mbikëqyrës i një vendit të ndërtimit të rrugëve i cili u vra 6 shkurt 1955, sepse ai e kishte parë dhe Leggio pasuesit e tij të mblidhen në afërsi të vendit të ndërtimit dhe kishte raportuar atë në [4] policinë.

Në të pesëdhjetat Leggio formuar një kompani kamionët çisternë dhe ka marrë pjesë, edhe pse jo zyrtarisht, në një shoqëri dërgimit të themeluar në vitin 1956 në Corleone në rrethin e "Piano di Scala" si një mbulesë për aktivitetet e tij si vjedhje dhe therjes së paligjshme të bagëtive; në mesin e anëtarëve të saj në kompani që përfshinte shumë nga të afërmit e tij dhe anëtarët e grupit të tij: Francesco dhe Leoluca Leggio, Angelo Di Karlo dhe Plaçido Francesco Leggio, të njëjtën babait Luciano. Leggio gjithashtu donte për të marrë pjesë në ndërtimin e një dige dhe një rezervuar për "Planit Scala", duke dashur të qoshe transportin e materialeve për ndërtim. Por banda e greke Ciaculli-Croceverde, i cili ishte në krye të furnizimit me ujë për pemët agrume e Conca d'Oro dhe vendosur çmimin, ndërhyri me Michele Navarra për shkak se ajo është në kundërshtim me të digës dhe e pyeti për të punuar për të bllokuar ndërtimin e saj [5] ; megjithatë, në vitin 1957 Leggio u bë partner i Gaetano Badalamenti, zëvendës-shefi i klanit të Cinisi, me të cilin ai ka krijuar një shërbim kamionët çisternë për ndërtimin e Aeroportit të Punta Raisi Palermos [6]. Për ndërtimin e digës, Leggio u përleshën me Navarra dhe bandës së tij, në mënyrë të veçantë me gangster Angelo Vintaloro, pronar i një prone fqinje me një fond në pronësi të dërgimit me të cilët ai ndau një fermë, i cili Ai u kundërshtua me digës, sepse ujërat kanë pushtuar vendin e tij; Për këto arsye, Leggio dhe grupi i tij kryhet akte vandalizmi ndaj pasurisë së Vintaloro, vjedhjen duajt e tij të grurit dhe të shkatërruar fuçi në bodrumin e tij [5].

Për shkak të këtyre kontrasteve, 24 qershor 1958 Leggio ishte viktimë e një sulmi, ndërsa ai ishte në një kasolle së bashku me njerëzit e tjerë. Shumë të shtëna u qëlluan por Leggio raportuar vetëm një të gërvishtur lehtë në dorën e tij, ndërsa të tjerët mbetën të padëmtuara.

220px-L%27arresto_nel_1964_di_Luciano_Liggio.jpg
Vrasja e Navarra dhe marrja e pushtetit

Arrestimi maj 1964 e Luciano Leggio
Pas sulmit ai vuajtur, Leggio vendosur shtypjen e Navarre, që u vra 2 gusht 1958 në shtëpinë e tij rrugën në makinë. Pas vrasjes së shefit, Leggio dhe grupi i tij lëshoi ​​një ofensivë kundër zëvendësve të tij: 6 shtator 1958 u vranë në një përleshje me armë në mafian Corleone Marco Marino, Giovanni Marino dhe Pietro Maiuri dhe si pasojë ka ndodhur vrasje të tjera dhe raste të shumta të "armë gjahu të bardhë." Ndërsa në Corleone shkoi në ofensivë kundër ish-njerëzit e Navarra, Leggio u bë pronar i Palermos në një dyqan makinë dhe një garazh, ku ajo do të kontrollojë rrjedhën e mishit të tij e therur në mënyrë të paligjshme dhe do të shoqërohen me Mafia Angelo Barbera, Rosario Mancino, Salvatore Vincenzo Rimi dhe greke, me të cilat, megjithatë, nuk ka mbajtur marrëdhënie të mira

Në vitin 1963 disa burime konfidenciale raportuar në polici grupin e Palermos, komanduar nga nënkolonel Ignat Militello, e cila Leggio, që vuajnë nga sëmundje Pott-së, u shtrua në spital në një klinikë në Palermo, por urdhër kërkimi janë bërë në një klinikë, ndërsa Leggio ishte shkarkuar ; kur policia mbërriti në të djathtë klinikë, ata konstatuar identitetin e atyre që kishin vizituar atë, ndërsa në spital dhe ka vazhduar për drerësh, kërkime shtëpi dhe mbikëqyrje, e cila përfundimisht çoi në arrestimin e Leggio 14 maj 1964 në Corleone nga karabinierët komanduar nga nënkolonel Ignat Militello në bashkëpunim me Komisionerin Angelo Mangano.

Leggio ishte fshehur në shtëpinë e Leoluchina Sorisi, të dashurën e Plaçido Rizzotto, bashkimi që i njëjti Liggio kishte vrarë gjashtëmbëdhjetë vjet para Gjatë arrestimit ai u gjet me një kateteri dhe vetë Leggio pranoi në polici se ai vuan nga sëmundje Pott u Leggio Ucciardone burgosur në dhjetor 1968, por u lirua për mungesë provash në gjyq të mbajtur në Catanzaro kundër protagonistëve të luftës së parë mafias dhe gjithashtu në atë të mbajtur në Bari në vitin 1969, kur ai ishte i ngarkuar me vrasjet në Corleone nga 1958.


arrestimit dhe vdekjes
Pas shfajësimit në gjykimin e Barit, Leggio zhvendos në Bitonto, afër Barit, i shoqëruar nga toger i tij Salvatore Riina. Menjëherë pas, megjithatë, ai shkoi në Romë, ai ricoverandosi klinikën "Villa Margherita"; gjatë hospitalizimit, Gjykata e Palermos lëshuar një masë paraprake arresti kundër Leggio, se 19 nëntor 1969 ai u arratis nga klinika ku ai u shtrua në spital dhe u bë untraceable, ndihmuar nga kriminel Joseph Corso, vëllai i shefit [^_^] Coppolas. Në periudhën pas Leggio kthye në Palermo dhe ka marrë pjesë në organizimin e të ashtuquajturës "masakrën e Viale Lazio» për të ndëshkuar bosi Michele Cavataio faktin Leggio porositur togerë tij Salvatore Riina, Bernardo Provenzano dhe Calogero Bagarella të jetë pjesë e komando që vrau vrasës cavataio

Në vitin 1970 Leggio shkoi në Zyrih, Milano dhe Catania për të marrë pjesë në disa takime me bosët e tjerë për të diskutuar rindërtimin e "Komisionit" dhe mbi implikimin e mafies siciliane në Golpe Borghese; gjatë takimeve, Leggio formuar një "triumvirat" me përkohshme bosi Stefano mirësi dhe Gaetano Badalamenti për të rindërtuar "Komisioni", edhe pse ajo e bëri Leggio shpesh përfaqësuar nga zëvendësi i tij Salvatore Riina, sepse ai kishte lëvizur në Milano

Leggio dyshohej gjithashtu për të qenë të përfshirë në zhdukjen e gazetarit Mauro De Mauro, sepse e lidhur ngushtë me kontabilist Antonino Buttafuoco, i cili kishte një rol në zhdukjen e vizitoi shpesh Leggio gjatë shtrimit në klinikën "Villa Margherita" në vitin 1969. Nga këto rrethana ai hovi edhe "Vrasja e Prokurorit Peter Scaglione, i cili ka koordinuar në hetim për zhdukjen e gazetarit dhe se ai e kishte takuar me De Mauro vetëm disa ditë para se ata u zhdukën Scaglione krimi ishte aq i frymëzuar dhe i ekzekutuar nga i njëjti pupitër me zëvendës të tij Riina në fushën e Porta Re, ku banda operuar shefi Giuseppe Calo, i cili edhe atëherë ishte mbështetës i Leggio dhe njerëzit e tij

Në vitin 1971 Leggio urdhëroi rrëmbimin për shpërblim të Antonino Caruso, bir i industrialist Jakobit, dhe gjithashtu se i biri i ndërtues Francesco Vassallo në Palermo; Ndërkohë, gjatë qëndrimit të tij në Milano, edhe ai organizoi rrëmbimin e industrialist Peter Torielli në VIGEVANO dhe që e Count Luigi Rossi di Montelera në Torino, dhe ishte i përfshirë edhe në rrëmbimin bujshme e Paul Getty III, në sajë të lidhjeve të saj me Mico Tripodo, Bosi i 'Ndragetën. Leggio gjithashtu kishte marrëdhënie të ngushta me vëllezërit e motrat Fjalimi, Kamorra napolitane lidhur me Cosa Nostra, e cila u zhvillua në emër të një fermë të madhe në Campania dhe eci me një kontrabanda e cigareve të huaja

Hetimin e rrëmbimet u zhvillua në Italinë veriore, njerëzit e policisë financiare të kolonel John Leggio Vissicchio arrestuar 16 maj 1974 në një shtëpi në Via Ripamonti Milano, ndërsa ai ishte me të dashurën e tij, Lucia Parenzan, dhe i biri i lindur nga marrëdhëniet e tyre. Në 1975 Leggio u gjykua nga gjykatësi Cesare Terranova dhe u dënua me burgim të përjetshëm për vrasjen e Michele Navarra. Edhe nga burgu, Leggio porositur vrasjen e lejtnant kolonel Giuseppe Russo të zëvendësve të tij Salvatore Riina dhe Bernardo Provenzano, i cili u ekzekutua në vitin 1977

Ai vdiq nga një atak në zemër në burg Badu 'e Carros në Nuoro, në vitin 1993. Ai u varros në Corleone, pas një ceremoni u zhvillua pa përfshirjen e publikut nga ana e ndalimit policor.
 

Attachments

 • 220px-L%27arresto_nel_1964_di_Luciano_Liggio.jpg
  220px-L%27arresto_nel_1964_di_Luciano_Liggio.jpg
  18.4 KB · Shikime: 0
 • 220px-L%27arresto_nel_1964_di_Luciano_Liggio.jpg
  220px-L%27arresto_nel_1964_di_Luciano_Liggio.jpg
  18.4 KB · Shikime: 0

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Titulli: Mafia Corleone..!


Vito Cascioferro

200px-Vito_Cascioferro.jpg

Vito Cascioferro apo Vito Cascio Ferro (22 janar 1862 -. C 1942, 1943 ose verë 1945), gjithashtu i njohur si Don Vito, ka qenë një anëtar i shquar i mafia siciliane. Ai Anche vepruar për disa vjet në Shtetet e Bashkuara. Shpesh ai është përshkruar si "bosi i bosëve" Edhe pse një pozicion i tillë nuk ekziston në strukturën lirshme e Cosa Nostra në Sicili.

Jeta Cascioferro është e plotë të mitit dhe mister. Ai u bë një legjendë Edhe kur ai ishte gjallë, dhe kjo legjendë është pjesërisht përgjegjës për krijimin e imazhit të bosi trim zotëri (Mafia Boss). Ai është konsideruar gjerësisht të sono Stati vrasësin aktuale ose përgjegjës i oficerit të policisë së Nju Jorkut, Joe Petrosino vrasjes, në krye të skuadrës italiane, në 1909. Megjithatë, ai kurrë nuk ishte dënuar për krimin.

Me rritjen e fashizmit në Itali Posti i tij i paprekshëm rënë. Ai u arrestua dhe u dënua me vdekje në vitin 1930 dhe do të qëndrojë në burg deri në vdekjen e Tij. Viti i saktë i vdekjes së Tij mbetet e panjohur.

Edhe pse shumë burime kanë identifikuar atë si një amtare e qytetit rural të Bisacquino ku ai u ngrit, ai ka lindur në fakt në qytetin e Palermos. Prindërit e tij, Accursio Cascioferro dhe Santa Ippolito, ishin të varfër dhe analfabetë. Familja u shpërngul në Bisacquino, kur babai i tij u bë një campiere (një roje të armatosur) me pronarin lokale, Baron Antonino, një uzurpator famëkeqe e tokës shtetërore. Pozita e campiere përfshirë shpesh Mafiosi.According burimeve të tjera, në një moshë të hershme familja u vendos në Sambuca Zabut, ku ai jetoi për rreth 24 vjet para se të zhvendosen në Bisacquino, Njohur bazën e tij të pushtetit në Mafia.

Cascioferro kurrë nuk shkoi në çdo shkollë. Kur ende i ri, Cascioferro u martua me një mësues nga Bisacquino, Brigida Giaccone, .Ai u hyjnë në mafian në 1880. Ai ka punuar si një koleksionist të ardhurave si një i rritur i ri, duke përdorur pozitën si një mbulesë për të kryer raketë e tij të mbrojtjes. ] Rekordin e tij penale Filloi me një sulm në 1884 dhe përparuar përmes grabitje, zjarrvënie dhe kërcënuese, dhe përfundimisht për rrëmbimin e 19-vjeçar Baronesha Clorinda Peritelli e Valpetrosa në qershor 1898, për të cilat ai ka marrë një dënim tre-vjeça

Ndërsa burgosur për tentativë grabitje, Cascioferro ishte rekrutuar në Fasci Siciliani (sicilian ligat), një lëvizje popullore e frymëzimit demokratike dhe socialiste, nga Bernardino derri, presidenti i Lidhjes në Corleone. Të Ligat nevojshme muskujve në luftën e tyre social të 1893-1894. Cascioferro bë presidenti i Fascio e Bisacquino.

Në janar 1894 Fasci u nxjerrë jashtë ligjit dhe të shtypur brutalisht me urdhër të Kryeministrit Francesco Crispi. Shumë udhëheqës janë vënë në burg; Cascioferro iku në Tunis për vjete.After shërbyer dënimin e tij për rolin e tij në trazirat fshatare, Cascioferro u kthye në një pozitë e fuqisë shoqërore dhe presion Autoritetet në Palermo për të vënë atë në krye të dhënies së lejeve të emigracionit në rrethin e Corleone.According ndaj mafies historiani Salvatore Lupo, Cascioferro ishte i përfshirë në rrjetet klandestine të emigrimit.

Në Shtetet e Bashkuara


Dënuar për rrëmbimin e baronesha të Valpetrosa në 1898, Cascioferro u lirua në vitin 1900. Për të shpëtuar survejim special të policisë në Sicili, ai hipi në Shtetet e Bashkuara dhe arriti në New York City në fund të shtatorit 1901. Ai jetoi për rreth 21 / 2 vjet në Nju Jork, duke vepruar si një importues të frutave dhe ushqimeve. Anche Ai kaloi gjashtë muaj në New Orleans.

Më 21 maj, 1902, Cascioferro u arrestua në lidhje me një operacion të madh falsifikim në Hackensack, New Jersey. Ai u arrestua në rrojtore e Giuseppe Romanos në Avenue e parë që kishte qenë shpërndarjen e parave të falsifikuara. Cascioferro arritën të shpëtojnë bindja e-tij alibi ishte se ai ka punuar në një letër mulli-ndërsa anëtarët e tjerë të bandës janë gjykuar dhe dënuar.

Në Nju Jork u bë i lidhur me banda Morello në Harlem, të kryesuar nga Giuseppe Morello dhe Ignazio Lupo. Në shtator 1904 ai u kthye në Sicili menjëherë pas rreshter policor Joseph Petrosino i Departamentit të Policisë së Nju Jorkut ka urdhëruar arrestimin e tij për përfshirjen me Vrasje fuçi; Kërkesa e tij për shtetësi amerikane ishte bllokuar si pasojë. [6] Petrosino gjurmuar atë në New Orleans, ku Cascioferro kishte shkuar për t'i shpëtuar zbulimit, por ai kishte rënë larg tashmë.

Disa vëzhgues Konsideroni Cascioferro si ai që brought` praktikat zhvatje e "mbrojtjes së vazhdueshme" në këmbim të parave për mbrojtjen (dantella) nga Sicili në Shtetet e Bashkuara. "Ju duhet të cek krem ​​off qumësht pa thyer shishe," ai Përmbledhur sistemin. "A nuk e hedhin njerëzit në falimentim me kërkesat qesharake për para. Oferta e tyre mbrojtja në vend, të ndihmojnë ata për të bërë biznesin e tyre të begatë, dhe jo vetëm ata do të jenë të lumtur për të paguar, por ata do të të puth duart tuaja nga të mirënjohjes


Kthehu në Sicili

Mafia bosi Vito Cascioferro me djalin e tij dhe një qen gjahu.
Kthehu në Sicili, Cascioferro u ngrit në pozitën e një dukshëm lokale. Ai ishte zgjedhësi shefi (heeler repartin) e Domenico De Michele Ferrantelli, kryetari i komunës së Burgio dhe anëtar i Parlamentit për rrethin e Bivona, si dhe në marrëdhënie të mira me ndikim ushtrohet Baron Inglese.He mbi disa klane Mafia (klanet) në qytetet e Bisacquino, Burgio, Campofiorito, Chiusa Sclafani, Contessa Entellina, Corleone dhe Villafranca Sicula, si dhe disa rrethe në qytetin e Palermos.Don Vito brought` organizatës për të përsosjes së saj më të lartë pa iu panevojshme të dhunës. Udhëheqësi Mafia ata që shkapërderdhin bujari kufomat në të gjithë ishullin në mënyrë që të arritur qëllimin e tij është konsideruar si i paaftë si burrë shteti i cili ka për të zhvilluar luftëra agresive. Don Vito vendosi dhe frymëzuar frikë kryesisht nga përdorimi i cilësive të Tij të mëdha dhe lartësimin natyrore. Frikë-frymëzuese e tij pamja e ndihmoi atë. ... Sjellje e tij ishin mbretëror, Sjellja e tij të përulur, por madhështor. Ai ishte i dashur nga të gjithë. Duke qenë shumë bujar nga natyra, ai kurrë nuk pranoi një kërkesë për ndihmë dhe shpëtuar miliona në kredi, dhurata dhe filantropi të përgjithshme. Ai personalisht do të shkojnë nga rruga e Tij për të ndrequr një gabim. Kur ai filloi një udhëtim, çdo i madh, veshur me rrobat e tij më të mirë, pritur atë në hyrje të fshatit të tij, i puthi duart e tij, dhe të bërë homazhe, sikur ai të ishte një mbret. Dhe ai ishte një mbret i terezi: Nën paqja e tij të mbretërosh dhe rendi janë vërejtur, paqja Mafia, natyrisht, e cila nuk ishte ajo që ligji zyrtar i Mbretërisë së Italisë do të imponuar, por njerëzit nuk u ndal për të nxjerrë edhe një gjobë dallim.

Policia raporton Cascioferro përshkroi lidhur si tejet me "lartë" Mafias, duke çuar një jetë të luksit, duke shkuar në teatër, kafeneve, kumar shuma të larta në klub Konservatore, një klub për zotërinj, e rezervuar për ata me pretendime për arsim dhe elita Statusi.

Vrasja Petrosino


Polic New York City Joe Petrosino
Cascioferro konsiderohet të jetë organizatori prapa vrasjes së New York polic dhe kreu i Squad italiane, Joe Petrosino, më 12 mars, 1909. Ai u qëllua dhe u vra në Piazza Marina në Palermo; dy burra u panë drejtimin nga vendi i krimit. Petrosino kishte shkuar në Sicili për të mbledhur informacion nga dosjet lokale të policisë për të ndihmuar në deportimin e gangsterëve italiane nga Nju Jorku si immigrants.The paligjshme dy burrat ishin shumë të vetëdijshëm për rrezikun për mbijetesën e njëri-tjetrit; Petrosino çdo kryer një shënim përshkruante Cascioferro si "një kriminel të tmerrshme", ndërsa Cascioferro kishte një fotografi të punonjësit të policisë.

Shumë llogaritë pretendojnë se Cascioferro personalisht vrarë Petrosino. Legjenda e ka atë që Cascioferro lirohet veten nga një darkë në mesin e shoqërisë së lartë në shtëpinë e mbrojtës të tij politik De Michele Ferrantelli, mori një karrocë (që i ushtrisë të tij, sipas disa funksional) dhe çuan në Piazza Marina në qendër të qytetit të Palermos. Petrosino dhe ai i angazhuar në një bisedë të shkurtër; pastaj Cascioferro vrarë Petrosino dhe u kthye për t'u bashkuar me darkë rikonstruksione përsëri historike kanë hedhur poshtë këtë version dhe nuk mund të gjetur Cascioferro në skenën e krimit.

Lajmet për vrasjen përhap shpejt në gazetat amerikane dhe një bymehet e ndjenjave anti-italiane përhapur në të gjithë Nju Jork. Cascioferro deklarua pafajësinë e tij dhe me kusht një alibi për të gjithë periudhën Kur Petrosino u vra. Ai qëndroi në shtëpinë e De Michele Ferrantelli në Burgio. Megjithatë, alibia ofruar nga De Michele Ferrantelli ishte i dyshimtë, duke marrë parasysh lidhjen në mes të dy. Për më tepër, ndërsa në burg pas arrestimit të tij dhe burgim të përjetshëm në vitin 1930, me sa duket Cascioferro pohoi se ai kishte vrarë Petrosino. Sipas shkrimtarit Arrigo Petacco në librin e tij 1972 mbi Joe Petrosino, Cascioferro tha: "Në tërë jetën time kam vrarë vetëm një person, dhe kam bërë ... Kjo disinterestedly Petrosino ishte një kundërshtar i guximshëm, dhe merituar më mirë se një vdekje të turpshme në duart e disa të punësuar prerë fytin. "

Një raport nga Baldassare Ceola, komisioneri i policisë së Palermos, arriti në përfundimin se krimi kishte ndoshta kryer nga mafiozët Carlo Costantino dhe Antonino Passananti nën drejtimin Cascioferro-së. Prova ishte i hollë, Por, dhe rasti u mbyll në mënyrë efektive kur në korrik të vitin 1911, Gjykata e Palermos e Cascioferro Apelit shkarkuar, si dhe Konstandini dhe Passananti dy të provave të pamjaftueshme për të dërguar ato në gjyq. Vrasja Petrosino kurrë nuk është zgjidhur. Megjithatë, Konstandini dhe Passananti janë identifikuar si vrasësit më shumë gjasa. Konstandini vdiq në fund të viteve 1930 dhe Passananti mars 1969. [15] [21] Në vitin 2014, Opinionet më shumë se një shekull pas vrasjes, policia italiane dëgjuar një bisedë përgjuar telefonike në Cui për vëlla Paul feudali ishte pohuar se vrasësi në urdhrat e Cascioferro. Rezidencë ishte arrestuar pas të shtënave, por ishte liruar për mungesë provash

Rënie
Në vitin 1923 nën-prefekti i Corleone paralajmëroi Ministria e Brendshme Cascioferro Kjo ishte "një prej autorëve më të keq, mjaft të aftë për kryerjen e ndonjë krim." Në maj 1925, ai u arrestua si nxitës i një vrasje. Ai ishte në gjendje që të lirohet me kusht, si zakonisht. Megjithatë, me rritjen e fashizmit dhe imunitetit Reputacioni i tij ishte në rënie.

Në maj 1926, Prefekti Cesare Mori, nën urdhra nga udhëheqësi fashist Benito Musolinit për të shkatërruar mafien, Cascioferro arrestuar në një të madhe të rrumbullakët-up në zonën që përfshinte Corleone dhe Bisacquino. Më shumë se 150 persona u arrestuan. Famull Cascioferro e pyeti pronarin lokale për të ndërhyrë, por ai nuk pranoi: "Kohët kanë ndryshuar," Ai ishte akuzuar për pjesëmarrje në 20 vrasje, tetë vrasje në tentativë, pesë grabitje me dhunë, 37 Aktet e grabitje dhe 53 Veprat e tjera duke përfshirë edhe dhunën fizike dhe kërcënimeve .

Ai u dënua me jetën më 27 qershor 1930 në vrasjen e vjetër charge.He mbeti i heshtur gjatë gjyqit. Cascioferro ishte arrestuar 69 herë më parë dhe gjithmonë qe liruar, por këtë herë ishte ndryshe.

Vdekja dhe trashëgimia
Llogaria më i zakonshëm i vdekjes së tij është se ai ka vdekur nga shkaqe natyrore në vitin 1945, ndërsa shërbente dënimin e tij në burgun Ucciardone në Palermo. Autori italian Petacco gjetur prova për librin e tij 1972 mbi Joe Petrosino Kjo Cascioferro mund të ketë vdekur nga dehidrimi në verën e 1943. Sipas Petacco, Cascioferro u la pas në qelinë e tij nga rojet e burgut, ndërsa të burgosur të tjerë u evakuuan para pushtimit Aleate të Sicilisë. Megjithatë, sipas historianit funksional Giuseppe Carlo Marino, Cascioferro u transferua në një burg tjetër në Pozzuoli në vitin 1940, dhe tetëdhjetëvjeçar u la për të vdekur gjatë një bombardimi Aleate të atij burgu në vitin 1943 (Burime të tjera përmendin 1942).

Për vite të tëra, një fjali që besohet të jetë gdhendur nga Cascioferro ishte lexueshme në murin e qelisë së tij Ucciardone: "Burgu, sëmundje, dhe domosdoshmëri, zbulojnë zemrën e vërtetë të një njeriu." Të burgosurit konsiderohet Zënë ish celular Don Vito që po një nder i madh. Historianët Konsideroni këtë llogari një legjendë se sa fakt.
 

Attachments

 • 200px-Vito_Cascioferro.jpg
  200px-Vito_Cascioferro.jpg
  9.5 KB · Shikime: 0
 • 200px-Vito_Cascioferro.jpg
  200px-Vito_Cascioferro.jpg
  9.5 KB · Shikime: 0
Top