Maldivet, një mrekulli për sytë dhe zemrën (FOTO)

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Maldivet, një mrekulli për sytë dhe zemrën (FOTO)

Njihuni me bukuritë në arkipelagun e parajsës ‘par excellence’

Maldivet janë destinacioni i ëndrrave për një përsosmëri, një arkipelag që numëron një mijë ishuj, njëri më mahnitës se tjetri. Ky arkipelag formohet nga një grup atolash të zhytur në ujërat e Oqeanit Indian, në jug-perëndim të Indisë. Parfum i kripshmërisë, dielli që del dhe bie në det mbi horizont duke pikturuar qiellin dhe ujin me ngjyra nga trëndafili në vjollcë, një popullsi shumëngjyrëshe nënujore që jeton në një gumëzhimë të njohur si të brishtë të koraleve … këto janë Maldivet, një shfaqje për sytë dhe për zemrën.


Ujërat maldive janë të njohura për ngjyrat e tyre, faunën detare dhe shkëmbinj nënujorë koralesh. Këtu ju mund të shijoni peshk të freskët të gatuar në moment! Gjithë kjo pamje të mbush sytë me habi dhe magji.

Kryeqyteti i vendit është Malè. Ky qytet qëndron në një zonë me përmasa konkretisht të reduktuara. Kompaktësia dhe ngjyrat e ndërtesave të saj janë karakteristikat që e përcaktojnë më së shumti. Ky qytet strehon një treg të peshkut, me një ardhje të madhe njerëzish, plot detaje që tërheqin syrin dhe vëmendjen. Shtrihet në afërsi të skelës, ku anijet e peshkimit janë ankoruar, të cilat shkojnë përpara dhe prapa, të ngarkuara me peshk. Malè është gjithashtu një qytet veçanërisht i gjallë, rrugët e tij të ngushta janë të animuara nga automjetet me dy rrota që qarkullojnë nëpër trafik.

Në parajsën maldiviane lëvizjet kryhen në bordin e avionëve të vegjël dhe ju lejojnë të admironi ishujt nga lart me nuancat e detit, të cilat nga blu i qartë në pjesën që kufizohet me bregun bëhet blu e thellë. Maldivet … ata jetojnë të zbathur! Duke ecur në plazh me rërë të bardhë zbathur të jep një ndjenjë të lirisë totale që në pak vende mund të provohet në këtë mënyrë.

Ndër ishujt e Maldiveve, ajo që gratë pëlqejnë më shumë është sigurisht Athuruga, ishte në fakt i pari që priti reopotatorët e rinj disa vjet më parë! Këtu ndihet një atmosferë e rafinuar, por joformale, nga e cila mund të impresionoheni dhe mrekulloheni. Plazhi që e rrethon është i bardhë ashtu si janë të bardha vilat që e rrethojnë mbi det. E vendosur në zemër të Ari Atoll, hijeshia e saj nga viti në vit mbetet e pandryshuar. Në ujërat e cekëta notojnë peshkaqenë të vegjël të tipit të zi … e pabesueshme, por e vërtetë, ato janë veçanërisht të frikësuar dhe ky qëndrim i bën ato veçanërisht qesharakë. Rreth ishullit është një plazh me rërë të hollë me origjinë koralesh, e cila nuk digjet as në këmbë … me pak fjalë, ecja mbi të nuk është gjë tjetër veçse një kënaqësi! Athuruga është gjithashtu një nga degët e JRE, shoqata e restoranteve të rinj të Europës.

Në këto ujëra është e lehtë të vërehen rrezet mante, si dhe krijesa të pagabueshme, me një trup të sheshtë dhe romboidal me sjellje që është më e ngjashme me atë të gjitarëve detarë … kjo pamje është vërtet emocionuese. Përveç kësaj, shqiponjat e detit notojnë pranë ishullit, manteli i tyre është gri i errët duke u prirur në blu, me pika. Godasin thellësitë në kërkim të predhave për t’i shtypur me dhëmbët e tyre të guximshëm. Këtu në Athuruga është sikur heshtja shoqëron diellin përtej horizontit, duke parashikuar ndryshimin e dritës që kthen në të kuq konturet e ishullit.

Maldivet janë një parajsë e vërtetë në tokë dhe Athuruga është një ishull i mrekullueshëm, i rrethuar nga një gumë koralesh e banuar me peshq të gjallë dhe korale të të gjitha llojeve, një ëndërr me sy hapur … si dhe një skenë e padiskutueshme për udhëtimet romantike!

mal-1.jpg


mal-10.jpg

mal-7.jpg

mal-6.jpg

mal-8.jpg

mal.jpg
 
Top