Mali i Zi u pranua në NATO

Aver

VIP
Mali i Zi u pranua në NATO

foto.phpMinistrat e jashtëm të NATO-s janë pajtuar që Mali i Zi të pranohet në këtë aleancë.
“Ne e urojmë Malin e Zi”, tha sot sekretari i spërgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në takimin e ministrave të jashtëm në Bruksel.
Kjo deklaratë e tillë u përcoll me duartroktije të zëshme.
Mali i Zi me 600 mijë banorë praktikisht do të jetë vendi i 29 i NATO-s.
Shqipëria dhe Kroacia u pranuan në vitin 2009/indeksonline.net
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Mali i Zi u pranua në NATO

Mjere per popullin tone. Kush futet ne Nato e perparon aq lehte. Mu kujtua thenja popullore: "Derisa te meqmit i bjen nmen me bo fmi, budalles fmia i shkojn nshkoll".
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Mali i Zi u pranua në NATO

Mjere per popullin tone. Kush futet ne Nato e perparon aq lehte. Mu kujtua thenja popullore: "Derisa te meqmit i bjen nmen me bo fmi, budalles fmia i shkojn nshkoll".

Ne mos gabofsha Shqiperia dhe Turqia, jane ne NATO!

hajduti
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Mali i Zi u pranua në NATO

Mali i zi ne nato per me ja fut rusit ;)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Mali i Zi u pranua në NATO

Histori e vjeter me shekuj kjo, ti mbyllet ruseve cdo dalje ne dete. Dikur Europa latine dhe tani perendimi-nato.
Besoj qe nuk duhet te acarohet fort ky rusi duke ja mbyll te gjitha shtigjet, do detyrohet pastaj ta hape shtekun me zor.
Dreqo-pune, te mos shkoje puna deri tek butonat se eshte lider botrore me arme nukleare.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Mali i Zi u pranua në NATO

Ne mos gabofsha Shqiperia dhe Turqia, jane ne NATO!

hajduti

Ne mos gabofsha, Kosova nuk eshte.
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Titulli: Mali i Zi u pranua në NATO

Histori e vjeter me shekuj kjo, ti mbyllet ruseve cdo dalje ne dete. Dikur Europa latine dhe tani perendimi-nato.
Besoj qe nuk duhet te acarohet fort ky rusi duke ja mbyll te gjitha shtigjet, do detyrohet pastaj ta hape shtekun me zor.
Dreqo-pune, te mos shkoje puna deri tek butonat se eshte lider botrore me arme nukleare.

Te gjithe superfuqite kane arme nukleare. Cfare do bej Rusia? Kujt do i hape lufte me perpara evropes apo Amerikes? Do kellqe kjo pune dhe mesa po kuptoj Ruset kane me shume llafe ,jane mjeshter te presionit psikologjik por jo se i trembet evropa apo USA.

Sa per Malin e zi ne Nato eshte lajm i mire sepse Rusi aty synonte te ndertonte bazat e tij ,por kam frike se karremi rradhes per Ruset do jete Greqia dhe Serbia. Per ne eshte lajm i keq sepse Serbia e ka luksin te luaje me 2 porta dhe te vendose evropen nen presion per negociatat me kosoven. Te njejten gje ben dhe Greqia me borxhet e saj.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Mali i Zi u pranua në NATO

Te gjithe superfuqite kane arme nukleare. Cfare do bej Rusia? Kujt do i hape lufte me perpara evropes apo Amerikes? Do kellqe kjo pune dhe mesa po kuptoj Ruset kane me shume llafe ,jane mjeshter te presionit psikologjik por jo se i trembet evropa apo USA.

Sa per Malin e zi ne Nato eshte lajm i mire sepse Rusi aty synonte te ndertonte bazat e tij ,por kam frike se karremi rradhes per Ruset do jete Greqia dhe Serbia. Per ne eshte lajm i keq sepse Serbia e ka luksin te luaje me 2 porta dhe te vendose evropen nen presion per negociatat me kosoven. Te njejten gje ben dhe Greqia me borxhet e saj.

Preferoj te flas ne baze te fakteve. Vetem Rusia ka me shume se e gjithe vendet e perfshire ne Nato marre se bashku. Mjaft i druhen po he...! Shiko aktualisht ne Siri asnje nuk mundet te hyje aty pa lejen ruse. Kete leje e mori Holand pak dite me pare, por sipas ngjarjeve te diteve te fudnit mbase ja anullon. Sirin e ka mbushur me rraketa anti-aerio ..;)

Cattura2_zpsj8am7mk8.png

Cattura3_zpsjfnkjrhw.png
 

legjenda

Tetova
Titulli: Mali i Zi u pranua në NATO

nato ne 2009 refuzoj anetaresim e maqedonise per shkak e emri pa zgjedhur
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Mali i Zi u pranua në NATO

Ne mos gabofsha, Kosova nuk eshte.

Kosoves i nevojiten disa kushte paraprake per te marre ftesen per ne NATO. Pervec ekonomise stabel, shtetit me te ri i duhet nje ushtri e nje permase te caktuar (ne kuptimin e armatimit dhe te numrit te ushtareve), e cila do te kete nje funksion sic do te kete ushtria e Shqiperise - operacione shpetimi e te atij spektri, sepse permasat e tyre do te jene te vogla relativ me vendet me te fuqishme te Natos.

Nga kjo arrijme ne perfundimin se Kosova do te duhet te kete nje ushtri me atribute te caktuara. Dhe nese kjo ushtri do te formohet e mirembahet nga NATO, atehere nuk eshte e thene qe anetaresimi ne NATO eshte de facto i vulosur. Perkundrazi, Nato shqyrton edhe atribute te tjera te nje shteti, sic eshte standardi ekonomik (psh., nje ekonomi stabel), nje shoqeri ne emancipim, etj.

hajduti
 

Aver

VIP
Titulli: Mali i Zi u pranua në NATO

Kosova qe te behet anetare e NATOs se pari duhet te kete Forca te Armatosura gje qe nuk i ka. Momentalisht ka Forca te Sigurise dhe duhet te kaloj nje ligj ne parlament per tu shnderruar ne Forca te Armatosura. Qe te kaloj ky ligj duhet te kalohen dy votime, 2/3 e e te gjithe deputeteteve si dhe 2/3 e minoriteteve. Pengese jane serbet me partine e tyre "srpska lista" te cilet e bllokojne kete ligj. Koheve te fundit ka zera qe ata jane bindur qe te votojne pro, por tani kuvendi eshte futur ne paralize per shkak te problemeve te pozite/opozite dhe shnderrimi i FSK ne FAK ka mbetur peng i gjithe kesaj.

Pas ketij shnderrimi mendoj se nuk do te duhen me shume se 4 vite qe Kosova te jete pjese e NATOs.
 
Redaktimi i fundit:
Top