Mandarinat e fuqishme..

ReNdEx

Interist Forever
Sipas një studimi të ri, mandarinat ofrojnë mbrojtje nga diabeti tip 2, infarkti i zemrës, mbipesha.
Hulumtuesit pranë Universitetit “Western Ontario” kanë zbuluar një përbërës të mandarinës, i cili mund të ofrojë mbrojtje nga diabeti tip 2, të marrë pjesë në parandalimin e mbipeshës dhe të ndalojë zhvillimin e aterosklerozës- njërit nga shkaktarët kryesorë të infarktit të zemrës dhe goditjes në tru.
Ky flavonoid i fuqishëm i quajtur nobiletin pengon grumbullimin e shtresave yndyrore në mëlçi duke stimuluar ekspresionin e gjeneve të përfshira në djegien e yndyrave dhe duke inhibuar gjenet përgjegjëse për formimin e yndyrave.

267958_242794215732007_141388129205950_1117815_5891049_n.jpg
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Pe: Mandarinat e fuqishme..

C'jane portokall dhe mandarina, mua vetem po mi qeruan te tjeret i ha :D
 

bella

Anëtar i Nderuar
Pe: Mandarinat e fuqishme..

Un i ha shume....mandarinat sidomos se portokallin pertoj ta qeroj, kur ha burri ha dhe un se ai sperton ta qeroj :p

Rendexi flm per kete informacion....kam nje kusheri qe vuan nga diabeti
 

eGo0sTyle

System Engineer
Pe: Mandarinat e fuqishme..

Eeee un i ha shume mandarinat.... mepelqejn jasht mase :D
 
Top