Mania (psikologjia) e supermarketeve

Mania (psikologjia) e supermarketeve​

Shume kush nga ju eshte vizitues i rregull i supermarketeve :), po e keni vene re se eshte zhvilluar nje psikologji e tere per rregullimin e supermarketeve qe te ,,thithin’’ sa me shume nga ju duke ju shnderuar ne nje konsumator ,,rob’’ :D?

german-supermarket-liquor1.jpg

Keni vene re qe produktet me te shtrenjta jane cdohere me te kapshme dhe jane ne pozitat e pare te rafteve. Ato produkte me te lira ose jane te futura diku thelle dhe mbrapa produkteve te shtrenja ose ose jane te vendosura shume larte ose shume poshte. :D Kur te shkoni ne supermarkete vereni edhe se produktet me te shtrenjta jane cdohere te radhitura nga ana e djathte e konsumatorit kurse ato produkte me te lira jane te vendosura cdohere nga ana e majte :).

I keni vene re stoperet qe jane elementi me ,,dinamik’’ i supermarketeve. Jane keto ato rafte qe jane te levizshme dhe ne te cilat jane te vendosura produktet qe per nje kohe te caktuar do jene ne lirim, do kene ndonje shperblim ose do jene nga ato qe ofrojne blej nje produkt dhe fito dy :).

Keni vene re se cdohere camcakezat, lepiset, bonbonet jane te vendosura afer kases ku kryeni pagesen. Jane nje nder situatat ideale kur supermarketet bejne profit goxha te mire nga keto imtesira pikerisht nga femijet e vegjel qe ju vihen ne koke prinderve - te mar kete te mar ate :D.

Keni vene re se disa nga gjerat qe jane me te nevojshme per konsumatoret i vendosin neper skajet e supermarketit,qe konsumatoret te ecin me shume neper supermarket per ti gjetur ato :)

Keni vene re se ne te shumten e rasteve frutat dhe zarzavatet e fresketa jane te vendosura ne hyrje te supermarketit?

E keni vene re muziken qe ju leshohet per t’ju mbajtur sa me shume aty?

Pasi ti keni verejtur te gjitha keto :D sa ju shijon blerja ne shupermarkete – e beni me qejf?

Jeni vertet ,,rob’’ te tyre – bleni me shume se cfar keni planifikur?

Ju si konsumatore keni verejt ndonje trik joshes mashtrues :)?
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
hahaha cma kujtove supermarketin...se hyra sot vetem per nje shampo..u merzit shitesja..LOL........

sjam "rob" i supermarketeve...kur hyj s'mbush kater karroca,sikur do plasi lufta...vetem gjerat qe me duhen..dhe ndonje cokollate milka ekstra....:D
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Po ne Shqiperi Mania e cmimi me psh 1,99 nuk ka dal? Sepse kjo ka impakt mbi blersin...njera eshte te shofesh 1 dhe njera 2:D
edhe pse shuma eshte 2:)

Po ashtu dhe publiciteti qe behet tek produktet e shtrenjta, nqs blen nje ke ulje 50% tek e dyta...

Nuk para shkoj ne supermarket..,. e keshtu qe skan arritur te me behen mani:)
 
Dhe une i kam goxha bezdi produktet me cmime si ato qe perfundojne me 99...lol kane efekt psikologjik tek konsumatoret...Une per vete kur shkoj ne supermarkete harrohem, me ik syri dhe me ik dora per shume gjera :D...
 

El'Mejor

Daja
Dhe une i kam goxha bezdi produktet me cmime si ato qe perfundojne me 99...lol kane efekt psikologjik tek konsumatoret...Une per vete kur shkoj ne supermarkete harrohem, me ik syri dhe me ik dora per shume gjera :D...
Une me keq se ty kur shkoj sme del nje karroce edhe kur shkoj shpi kuptoj sesa tjera kam harruar edhe me te rendesishmet .. Po une kam degjuar qe bejne edhe vjedhje ndonje here kur te nxjerrin shumen totale .. eshte diskutuar shume here kjo gje edhe ne media..
 

Yellow Redhead

angels walk among us
a ka ndo1 femer tjeter ktu qe ta urreje te bej pazar?:D
asnjera nga ato konstatimet e lartpermendura sme terheq..supermarketet me stresojne:(
 

red~passion

E cakerdisur :)
hahaha cma kujtove supermarketin...se hyra sot vetem per nje shampo..u merzit shitesja..LOL........

sjam "rob" i supermarketeve...kur hyj s'mbush kater karroca,sikur do plasi lufta...vetem gjerat qe me duhen..dhe ndonje cokollate milka ekstra....:D

Hahaha fiks si une,perfshi dhe milken :p
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
sa me te medhenj dhe sa me te shtrenjte aty eshte mania shqipos te shkoje me u hap bycesh supermarketet i frekuentoj se bej shpesh pazarin po me then te drejten ta shpifin me rradhat ne fundjave
 

meetyou

Computer Science
Pershendetje.Deliza te gjitha konstatimet e tua jane te verteta.Megjithate tek ne ne Kosove sikur eshte mbjellur nje lloj psikologjie siq thua edhe ti e blerjes se gjerave ne supermarkete,gjoja se gjerat aty gjenden me qmime me te lira me te fresketa me origjinale pastaj disa ja kane besdi te kalojne kohe neper dyqane te vogla per ti blere tegjitha qe u nevojiten e kur aty i kan te gjiha.Megjithate ne shume raste disa gjera gjenden me qmime me te larta se neper dyqane te vogla.
Ka pasur raste qe eshte raportuar edhe per produkte ushqimore qe kan qene me afat te skaduar dhe qe kane vazhduar te jene ne raftet e supermarketeve
Por kjo megjithate nuk ka ndikuar ne mendjen e konsumatorve...
 
a ka ndo1 femer tjeter ktu qe ta urreje te bej pazar?:D
asnjera nga ato konstatimet e lartpermendura sme terheq..supermarketet me stresojne:(

Une perkundrazi e kam hobi te bej pazar LOL, nejse jo ne treg e ne kshtu gjera ku ka shume njerez, pisllek e te bertitura :D..Aty jo, po ne supermarket e di qe cdohere harrohem. Me shume preferoj te bredh neper raftet e kozmetikes, bizhuve dhe embelsirave :) e tashti ne muajin e shtatorit i shiqoj bashke dhe me femijet mjetet shkollore :D LOL...lol vdes per ato fletoret e zbukuruara, per ngjyrat qe me duhen per nenvizime e keshtu gjera :D.

Pershendetje.Deliza te gjitha konstatimet e tua jane te verteta.Megjithate tek ne ne Kosove sikur eshte mbjellur nje lloj psikologjie siq thua edhe ti e blerjes se gjerave ne supermarkete,gjoja se gjerat aty gjenden me qmime me te lira me te fresketa me origjinale pastaj disa ja kane besdi te kalojne kohe neper dyqane te vogla per ti blere tegjitha qe u nevojiten e kur aty i kan te gjiha.Megjithate ne shume raste disa gjera gjenden me qmime me te larta se neper dyqane te vogla.
Ka pasur raste qe eshte raportuar edhe per produkte ushqimore qe kan qene me afat te skaduar dhe qe kane vazhduar te jene ne raftet e supermarketeve
Por kjo megjithate nuk ka ndikuar ne mendjen e konsumatorve...

Eshte e vertete kjo qe thua. Cdohere dyqaneve te vogla ua hane buken keto supermarketet. Kane cmime me te lira, zgjedhje me te madhe, promocione te shumta, fuqia punetore aty eshte me e afte, pastaj dhe infrastruktura e ketyre objekteve eshte me e mire.
 

fshatari

Anetar
kam ve re se puntoret te kasta e supermarketit ku behet pagesa e gjerave te blera tregon rithe te cmimit nese ne supermarket ka qen 500 leke atje ta fute 550 leke imagjino sa konsumator ka ne dite ne jav ne muaj e be vite sa vjedhin nga ne ku ne te shumten e rasteve marim para uha qe vetem e vetem ta fryme barkun kurse ne bem rob i vjedhjes ne supermarket
 
Si mund te te rris cminmin ne kase ??? Thua qe cmimet e produkteve nuk jane te njejta me ato qe jane te regjistruara ne kompjutoret e tyre? Mua nuk me ka ndodh kjo.
 

fshatari

Anetar
Si mund te te rris cminmin ne kase ??? Thua qe cmimet e produkteve nuk jane te njejta me ato qe jane te regjistruara ne kompjutoret e tyre? Mua nuk me ka ndodh kjo.


vereje mir nese mere shum artikuj dhe nuk je e koncentruar mir dhe e shikon se cfar te bejne
 
Top