Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

Hartini

Antarë i Respektuar
Do doja te dija qendrim tuaj te ne lidhje me manifestimin e perkatsis fetare ne publik .

Marr shembull nje person ne plazh qe ne shpatullen e tij ka per tatuash nje kryq te madh te dukshem nga largesia
100 m me sy te lire , oste tjetri nje gjysme kryq ,
ose nje qe del ne rruge me nje bluze te shkruar ne gjoks Une jam Muslym , Apo , I love islam .

Mendoj qe keto jan mbi te gjitha munges civilizimi ne radhe te pare , pastaj se dyti provokim dhe impnim per
te tjeret , kur dihet shume mire natyra jone .

Eshte per tu theksuar fakti qe keto veprime shihen shume tek besimtaret e slamit , katoliket dhe ortodoksit .

Imagjinoni reagimin qe do kishin besimtaret sikur nje ateist te dali me nje bluz ku shkruhet Une nuk njoh as Allah ,
as krisht , as kishe e as xhami , Une jam zoti vete .
Me siguri ne nje vend islamist fanatik , ky njeri nuk do ta kete te gjate .
Pra ketu ka nje problem , ka diçka per tu diskutuat .
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

Secila veshje është reklamim i diçkaje, fundja kompanitë e mëdha i perdorin trupat tonë për të ekpzosuar logot e firmave të tyre e shpesh ne mburremi se kemi veshje me firmë e që kushtojnë shtrenjtë, në rast se njerezit mburrën me veshje NIKE , Lacoste etj etj, pse të mos mundën të mbartin në veshjet e tyre shenja që i identifikojnë ata? Edhe feja është identitet personal i individit , përsonalisht nuk më pengon një gjë e tillë.
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

Ke fillu me ja kalu laurit me kesi lloj temash koti ! po nese dikush qet b... jasht ! dikush ben se x ne rrug , dikush merr drog , pin alkohol e shum dekuri tjera negative ! a duhet te i penalizojm ata sepse po na imponojn ! :D haha
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

Ke fillu me ja kalu laurit me kesi lloj temash koti ! po nese dikush qet b... jasht ! dikush ben se x ne rrug , dikush merr drog , pin alkohol e shum dekuri tjera negative ! a duhet te i penalizojm ata sepse po na imponojn ! :D haha

Po normal qe ato qe rendite ti te gjitha penalizohen me ligj . Psh ketu ne qytetin ku jetoj une , ndalohet te pish birre ne trotuar dhe ekzbiconizmi e perdorimi
i droges ne ambjete publike jane po ashtu te ndaluara .

Ate krahasimin qe me bere me Laurin e mora si kompliment , por nuk e meritoj lol . Lauri eshte shume lart , une jam nje pik uje
ne oqean krahasuar me te .
 

LoSsT

VIP
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

Dukesh qe nga formulimet e fjalise e deri tek mungesa e shkronjave ne fjale te ndryshme, keshtu qe ske pse ben krahasime me askend se edhe zana qe ishte ne forum iku, ti je unik tashme, Lol

Sa per temen i bashkangjitem mendimit te veton juristit te permbledhur ne menyre te shkurtuar sepse me duket edhe pa sens te zgjatesh me shum.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

Imagjinoni reagimin qe do kishin besimtaret sikur nje ateist te dali me nje bluz ku shkruhet Une nuk njoh as Allah ,
as krisht , as kishe e as xhami , Une jam zoti vete .
Me siguri ne nje vend islamist fanatik , ky njeri nuk do ta kete te gjate .
Pra ketu ka nje problem , ka diçka per tu diskutuat
Sa e sa her e keni then ket deri tani ne menyre virtuale, kur kam pershtypjen se dhe ne ate reala nuk len pa e perserit ,ti dhe shum tjer, dhe qe akoma jeni gjall dhe asnjeri nuk ka marr shkas te merret per ket qeshtje me ju..pra PA ASNJE PROBLEM DHE PANKARTA BEJ DHE BILL BORDA PO DESHE SE TI NUK ZBEHE IMAZHIN E MUSLIAMANVE,,, POR PERKUNDRAZI I FORCON TE BESOJN SE VERTET KA ZOT.
 

Jonio

Anëtar i Respektuar
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

Une jam totalisht kunder cdo lloj veshje si prift apo hoxhe ne shkolle.
Madje edhe nxenesit duhet te kene nje veshje shkolle,e jo nga keto veshjet me perkatesi fetare.
Kur mbarojne mesimin te kryejne aktivitete fetare.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

Une jam totalisht kunder cdo lloj veshje si prift apo hoxhe ne shkolle.

Une nuk di akoma qe ndonje nxenes te jete veshur si prift apo hoxhe. Sigurisht ke ngaterruar dicka :D
 

ricky_ch

******
Pe: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

Unë nuk kam lindë ta korrigjoj dikend.
Nëse dikujt i pëlqen apo preferon të mbajë
kryq apo çfarëdo shenje, është e drejtë
e tij/sajë dhe nuk më pengon aspak.
اfarë më pengon, është kur dikush
mundohet të më imponojë diçka me padëshirë,
kundër vullnetit tim.

Shumë thjesht, mbajë çfarë të duash, mbajë
çfarë të dua! Po nëse të pëlqen, mbajë mjekrrën
edhe deri tek këmbët.
Ky është civilizim! Kjo është tolerancë!
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

Ju me siper seriozisht e keni?????????????????????????????????
 

Jonio

Anëtar i Respektuar
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

Une nuk di akoma qe ndonje nxenes te jete veshur si prift apo hoxhe. Sigurisht ke ngaterruar dicka :D

Behet fjale per mesues o mendje ndritur lol
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

Informohu me mire rreth uniformes t'hoxhes dhe priftit.
 

Jonio

Anëtar i Respektuar
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

Tani qe me the ti,do ta kem parasysh kete gje :)
 

Endrra

VIP
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

Ne fakt, Hartin ke me se te drejte, ne te gjitha fete monotoiste ( me sa di une) jane te ndaluara tatuazhet!
Thjeshte besimi nuk matet me madhesine e sloganit qe mban apo percjell por me veprat qe ben!
 

Kila

VIP
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

Mua realisht nuk me duket e hishme kjo gje , po sikur dikush ta shkruante ... Une jam nje homoseksual kujt nuk i pelqen te vrase veten... si do u dukej fetareve ??
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

Mua realisht nuk me duket e hishme kjo gje , po sikur dikush ta shkruante ... Une jam nje homoseksual kujt nuk i pelqen te vrase veten... si do u dukej fetareve ??

Do t'me dukej COOL :D
 

Kila

VIP
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

Do t'me dukej COOL :D
jo mesiguri do e percmoje do e etitekoje .... prandaj kjo gje do ndodhe dhe me kur shikojne te tilla manifestime ..
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

jo mesiguri do e percmoje do e etitekoje .... prandaj kjo gje do ndodhe dhe me kur shikojne te tilla manifestime ..

Nisesh nga vetvetja apo cfare ? Ikju paragjykimeve tlutem
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

jo mesiguri do e percmoje do e etitekoje .... prandaj kjo gje do ndodhe dhe me kur shikojne te tilla manifestime ..

mos i shiko ! ske gje tjeter te shikosh vetem ata qe mbajn kryq apo gjana te ndryshme fetare ! :D
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

Me kujtove nje shokun tm ne universitet i cili mbante perher nje bluze te veshur : Sorry girls, i am taken, Lol...

E kemi diskutuar nja 1000 her ket pune mo Hartin, :D gjthss no problem per mua.. le te shkroje cte doje ne bluze apo pantallona apo ne tatuazhe etj etj... kur eci spara me del koha te lexoj vca shkruajne bluzet e te tjerve se del ndonje makine e te merr perpara. Nqs flasim per ne ambjente te mbyllura, varet nga rregullorja. Nqs ndalohen dixhiturat e tgjitha veshjeve ateher ok, nqs s'ndalohen as logot e firmave qe ka bluzja ateher dhe shkrimet e besimtareve apo pabesimtareve le te lejohen :)...
 
Redaktimi i fundit:

Kila

VIP
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

Nisesh nga vetvetja apo cfare ? Ikju paragjykimeve tlutem
Ajo qe shikojme ne rradhe te pare eshte veshja qendrimi menyra si flet e si sillet .... kjo na ben te njohim ose jo nje person me shume ... nese nuk do mbate veshje te tille mbase do e kuptoja me mire do e njihja ne fillim si person pastaj ca feje i takon , personalisht nuk e kam shum problem manifestimet fetare po ama te me dilte ndonjeri para me bluze ... Rrofte Edi Rama ...do me vinte tja shqyejaa fare .... e pakta qe do beja do e shikoja me nje shikim neverites ...dhe sdo tentoja ta njihja me tej nese do mbante ate bluze .. prandaj me mire njeriu me veshjen te tregoje personalitetin sesa kujt feje i perket o partije i perket ...
nga njera ane dakort esht zjedhje personale un se ndaloj por thjesht nuk me duken te hishme..
 

Kila

VIP
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

mos i shiko ! ske gje tjeter te shikosh vetem ata qe mbajn kryq apo gjana te ndryshme fetare ! :D
nuk esht se dua ti shikoj por bijne ne sy vete do me eplqente me shume ta njihja ca njeriu dhe ca karaktreri ka pastaj cfar feje i perket mbase un dhe ai/ajo mund te shoqeroheshim shum mire ne shum tema por sdo ishimim dakort ne ate fetare kjo sigurisht nuk do ndalonte shoqeri por veshje te tilla me duket sikur vendosin barrjera ..
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

Ne ditet e sotme kush cfare do vesh, ajo eshte personale dhe askush s'mund te perzihet tek veshja ime, e jotja apo e dikujt tjeter.. se po dal une e veshur krejtesisht me te zeza, me 100 piercing ne fytyre, me brek, pa brek, apo ndryshe e veshur askujt s'mund t'i hy ne xhep. Lum ato qe kane ate kohe, te rrine e t'i shikojne njerezit se si vishen...
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

nuk esht se dua ti shikoj por bijne ne sy vete do me eplqente me shume ta njihja ca njeriu dhe ca karaktreri ka pastaj cfar feje i perket mbase un dhe ai/ajo mund te shoqeroheshim shum mire ne shum tema por sdo ishimim dakort ne ate fetare kjo sigurisht nuk do ndalonte shoqeri por veshje te tilla me duket sikur vendosin barrjera ..

oj goce ma barrier jan minifundet tua ! po shiko punen tende me mire pastaj te tjereve :D
 

Kila

VIP
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

oj goce ma barrier jan minifundet tua ! po shiko punen tende me mire pastaj te tjereve :D
Waaawww me re aty sa me permende minifuntet bravo Ado tregove veten !!
O mendja e ndritur ...
 

Kila

VIP
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

Dhe adush rapatush llapush..
nese nuk te pelqejne mos i shiko minifundet e mija nje djale i ndershem si ti smbeti per te pare shalet e mija ... kalofsh mire .. ti e mbylle muhabetin :bravo::bravo::vriveten::lex:
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

Jo mi goce kam kujt te ja shikoj une , po detyrimisht , nese hy tek fotot me dalin te gjitha fotot pra me IMPONOHET nje gje e tille , se jo qe me interesojn tuat apo dikujt tjeter sepse edhe ne rruge ke sa te duash :D dhe nuk me intereson qfar vesh ti apo dikush tjeter , per at arsyje ska qa te intereson as ty se qka veshin apo qfar simboli fetar mbajn te tjeret :D
 

Kila

VIP
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

Jo mi goce kam kujt te ja shikoj une , po detyrimisht , nese hy tek fotot me dalin te gjitha fotot pra me IMPONOHET nje gje e tille , se jo qe me interesojn tuat apo dikujt tjeter sepse edhe ne rruge ke sa te duash :D dhe nuk me intereson qfar vesh ti apo dikush tjeter , per at arsyje ska qa te intereson as ty se qka veshin apo qfar simboli fetar mbajn te tjeret :D

Minifundet e mija skan lidhje me temen per faktin se ti nuk me njeh ne perditshmerine time, cdo veshje vishet aty ku i takon te vishet askush nuk pengon nese ti e vesh ate veshje ne kishe apo xhami . Nuk mund te me permendesh minifundet mua nese un skam nje te tille dhe nese e kam vesh gjithsej 2 3 here ne jeten time dhe vetem per te bere foto per qef kur llastohemi me ndonje kusherire ose ne nje dasem o feste aty ku lejohet dmth ku nuk bij ne sy vetem une . Nuk me intereson askush thjesht tash qe sme duket e hijshme po ju jeni te vetmit persona te cilet sduhet te ankoheni ose te ndiheni te etitekuar ,kur ju merni me jeten dhe me ate se cfar bejne o jane te tjeret me shum se askush tjeter .
 

princesha

Warrior Princess
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

Demokraci Hartin...secili ben cfare deshiron....une jetoj ne nje vend multietnik...keshtuqe sna lodh shume se cfare vesh apo cfar tetovazhi ka nje i krishter,apo bluza e nje muslimani...kemi probleme me serioze
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Manifestimi i perkatsis fetare ne ambjentet publike .

Demokraci Hartin...secili ben cfare deshiron....une jetoj ne nje vend multietnik...keshtuqe sna lodh shume se cfare vesh apo cfar tetovazhi ka nje i krishter,apo bluza e nje muslimani...kemi probleme me serioze

Dakort qe eshte demokraci , por duhet te kemi edhe respek per ata qe sjane si ne , qe nuk besojne aty ku besojme ne .
Une kam respekt per te gjithe besimtaret se ndrysho do veja nje firme ketu qe nuk do ju pelqente fare fare ju muslimeve , por as katolikeve
por nuk e bej , se kam respekt per ty , Soul , losst , lauri etj etj , pra duhet respekt per te gjithe kupton ?
 
Top