Marrëdhënia në çift / Frazat që nuk duhet t’ia thoni kurrë një gruaje

NeVertiti

~Kohe & Stine~

Marrëdhënia në çift / Frazat që nuk duhet t’ia thoni kurrë një gruaje​


Fjala vret më shumë se plumbi, edhe kur bëhet fjalë për marrëdhëniet e dashurisë. Sidomos nëse jemi të lirshëm me shakatë, duhet të kemi kujdes që të mos kalojmë vijën e paqartë midis zgjuarsisë dhe vrazhdësisë më elementare. Ka fjalë që i japin vetes më shumë se një interpretim dhe vëzhgim që mund të dëmtojë ndjeshmërinë e veçantë të saj: përpara se të hapim gojën, ne duhet ta lidhim me kujdes trurin me gjuhën dhe, nëse është e nevojshme, të numërojmë deri në dhjetë. Nëse frazat hyrëse i ngjajnë atyre të renditura më poshtë, nuk ka asnjë gabim: le të kafshojmë gjuhën.
Shumë e ëmbël shoqja juaj!
– Asnjëherë mos lavdëroni një nga shoqet e saj, edhe nëse është e bukur sa një yll filmi. Maksimumi lejohet të lavdërojmë inteligjencën, simpatinë, shpirtin. Kritikat janë gjithashtu tabu (unë vërtet nuk e dua atë, nuk mund ta duroj, etj.): Ajo do të ndihet e detyruar të dalë në mbrojtje të saj, pasi ajo është një mikeshë që ajo e pëlqen: lufta është pothuajse e garantuar.

Ju flisni si nëna juaj – Ky është një krahasim që duhet shmangur me çdo kusht, veçanërisht gjatë një grindjeje. Marrëdhëniet midis nënës dhe vajzës (ose midis motrave) mund të jenë të komplikuara dhe ne mund të kemi shkaktuar pa dashje acarimet maksimale.

Ish-i yt, ish-ja ime – Çdo referencë ndaj partnerëve të kaluar është po aq e rrezikshme sa një minë e pashpërthyer. Të mos flasim për tonën, të mos bëjmë krahasime dhe të mos e pyesim për të sajën. Sidomos në intimitet.

Ku doni të shkoni? – Për ne, mbase është një gjest mirësjelljeje, por ajo do ta interpretojë atë si mungesë iniciative dhe imagjinate. Le të propozojmë idenë tonë (ndoshta e ndjeshme dhe interesante edhe për ju) dhe t’ju lëmë fjalën e fundit në vendim.

A ju pëlqeu? – Supozohet se një partner, në fund të një marrëdhënieje, është i vetëdijshëm për sa kënaqësi i ka dhënë tjetrit. Nëse kemi nevojë për konfirmim, le ta mbajmë për vete: nëse ajo është e pakënaqur, ajo do të na tregojë me siguri.

Qetësohuni! – Kjo është një mënyrë e pagabueshme për të zemëruar ose acaruar një person që tashmë është i mërzitur. Ndonjë alternativë? Nëse ajo ka frikë, le ta mbajmë afër dhe t’i tregojmë se nuk ka asgjë për të pasur frikë. Nëse, nga ana tjetër, ne po grindemi dhe ajo është e zemëruar, “Unë e kuptoj këndvështrimin tuaj, por le të flasim për këtë”, mund të jetë një alternativë.

Ti je shëndoshur – Edhe nëse është e vërtetë është gjëja më e keqe që një grua mund të dëgjojë. Në vend të kësaj, le ta sigurojmë atë për pamjen e saj dhe t’i themi asaj se ajo është gjithmonë e bukur.

Heshtni! – Në shkallën e vrazhdësisë i afrohemi majës. Dhe ka shumë të ngjarë që të kemi efektin e kundërt, duke lëshuar një lumë fjalësh. Le ta lëmë të shfryhet dhe pastaj, për të mbyllur gojën, një puthje është mënyra më e mirë.

A i ke gjërat e tua? – Ka mënyra alternative për ta pyetur nëse diçka nuk shkon mirë: me këto fjalë ne po i themi asaj, në një mënyrë veçanërisht të pakëndshme dhe seksiste, se ajo sillet në mënyrë histerike. Është një nga frazat më të vrazhda që mund të shpëtojë nga goja jonë.

Jepi një moshë – Asnjëherë mos u përgjigj kur na pyet sa vjeç duket. Nëse e kuptojmë mirë ajo gjithsesi nuk do të jetë e lumtur. Nëse gabojmë, lart ose poshtë, implikimet negative janë akoma të dukshme. E vetmja arratisje është të simulosh një kollitje dhe të shpresosh që, në kohën që na duhet të shërohemi, ajo e ka harruar pyetjen.

Burimi / TGCOM24 - Quotidiano di News Mediaset. Notizie del giorno, foto, video e aggiornamenti ora per ora
b:"Psikologjia"
 

Ledia

ShKoDrAnE.4.eVeR
Fjala vret me shume se plumbi. Sa do e madhe te ket qene nje dashuri kur thua dicka te rende kundrejt tij/saj mos prit me te te doje. Jan ca fjale ca gjera te thena qoft dhe ne inat e siper qe nuk harrohen kurr e nuk falen kurr
 

DeliriumMind

Set yourself free ? change can be good.
Keto jan hic
Ka dhe me keq

"Mka dal motra jote ne enderr"
"Zbertheu me shum sepse do jen shoket e mi dhe du te plasin nga xhelozia"
 

The-Cook

Ne Mal me Keca
Po mir shembull varet tani jo nga ato qe the ti siper jo!!
Prsh pqs ka shtua kile pse mos tja thuash? Mos ja thuj je ba si lop po merr iniciative bleja I pal atlete there you go darling there are for ur morning run burn some calories ?
 

AnaVie

Undisputed woman
Staf në FV.AL
Po mir shembull varet tani jo nga ato qe the ti siper jo!!
Prsh pqs ka shtua kile pse mos tja thuash? Mos ja thuj je ba si lop po merr iniciative bleja I pal atlete there you go darling there are for ur morning run burn some calories ?
Ja kush e njeh boten e femres . ??
Do dalim pas pak ? ?
 

AnaVie

Undisputed woman
Staf në FV.AL
Un i kam tmerr ??????
Shiko Vie , qe kur u ndava nga obeza e fundit gjerat kan shku keq , do me ket mallkuar ?
Degji vien hiq dore nga obezat se ti meriton nje maxi 52 kilshe qe te jet compatible me kg e tua . Dhe femer me karacter qe ta boj 8 me 2 .:p
P.s gjynah e shkreta lool . Iqin hère te kam then mos bridh parqeve ku ka vetem mama ??
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Me përjashtim të 3 4 gjërave (që prap varet nga situata edhe si thuhen dmth prap mund të thuhen) të tjerat janë traplliqe i ngjan një mardhënie të stisur (vetëm ajo fjala seksiste ma shpif i herë) dhe kalkulatuve se çfarë duhet e çfarë jo. Kur të gjitha këto normalisht duhet të jenë kaluar (dmth ja njohin tipin nj tj se çfarë e mërzit tjetrin) nëse e quajmë çift.
 

Delirium

No description ...
Degji vien hiq dore nga obezat se ti meriton nje maxi 52 kilshe qe te jet compatible me kg e tua . Dhe femer me karacter qe ta boj 8 me 2 .:p
P.s gjynah e shkreta lool . Iqin hère te kam then mos bridh parqeve ku ka vetem mama ??
Nuk dal per mama ne park se me qite bojen , dal per vrap ?
Edhe sa mu le tjet po mos tma kaloj , sa per 8-2 pak veshtire ?
 

AnaVie

Undisputed woman
Staf në FV.AL
Nuk dal per mama ne park se me qite bojen , dal per vrap ?
Edhe sa mu le tjet po mos tma kaloj , sa per 8-2 pak veshtire ?
Ti i ke mise mo . ?
Ja kshu posi ! Maman i gjuaje dikur !
E ndreqa Nashti ? ??
Hug mistrec Ika Nashti se kam pune .:p
 
Top