Marrëveshja Shqipëri- Turqi, gjuha turke lëndë me zgjedhje në shkolla


Gjuha turke është vendosur si lëndë me zgjedhje në shkollat shqiptare.

Ky vendim është bërë i ditur nga marrëveshja ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Turqisë, e publikuar në Fletoren Zyrtare në 2 mars.
Kjo marrëveshje mes dy vendeve ndër të tjera parashikon edhe futjen e gjuhës turke në shkollat shqipe si lëndë e një gjuhe të huaj me zgjedhje të lirë, me qëllim një programi pilot në gjuhën turke.
Në nenin 2. pika 9, parashikohet shkëmbimi i përvojave në hartimin dhe përmirësimin e materialeve arsimore të përdorura në të dy vendet.
Ndërkohë që më poshtë, neni 3. pika 2, sanksionon edhe futjen e gjuhës turke në shkolla. Në këtë pikë thuhet qartë se palët do të inkurajojnë mësimdhënien dhe nxënien e gjuhës zyrtare të palës tjetër, si dhe letërsinë dhe kulturën e palës tjetër, brenda sistemit të tyre arsimor.

Përmbatja e nenit tre:
Mësimdhënia dhe nxënia e gjuhëve zyrtare
Palët do të inkurajojnë mësimdhënien dhe nxënien e gjuhës zyrtare të palës tjetër, si dhe letërsinë dhe kulturën e palës tjetër, brenda sistemit të tyre arsimor.
Pala shqiptare synon të kryejë një vlerësim për kërkesat, për të mësuar gjuhën turke si një gjuhë e huaj si lëndë me zgjedhje të lirë, me qëllim shpalljen e një programi pilot në gjuhën turke.
Pala shqiptare do të sigurojë çdo vit kuota për pjesëmarrjen e studiuesve/studentëve turq në seminaret/kurset verore të gjuhës dhe kulturës shqiptare.
Pala turke do të sigurojë çdo vit kuota për pjesëmarrjen e studiuesve/studentëve shqiptarë në seminaret/kurset verore në gjuhën dhe kulturën turke.

Referuar marrëveshjes, dy vendet do të bashkëpunojë në shkëmbimin e nxënësve e studentëve, duke ofruar bursa reciproke; për student shqiptarë në Turqi dhe për student turq në Shqipëri. E njëjta praktikë do të ndiqet edhe me personelin mësimor. Po ashtu, marrëveshja parashikon se palët do të inkurajojnë mësimdhënien dhe nxënien e gjuhës zyrtare të palës tjetër, si dhe letërsinë dhe kulturën e palës tjetër, brenda sistemit të tyre arsimor./Opinion.al
11-1.png

Klan
 

Attachments

  • 11-1.png
    11-1.png
    21.9 KB · Shikime: 0
  • 11-1.png
    11-1.png
    21.9 KB · Shikime: 0
Ahh ngrini zerat per ato palaconlleqet qe harxhoni kohen e i shihni ...telenovelat turke qe kane zaptuar ekranet
Ato po ,sepse kane filluar njerezit te mendojne e sillen sikur te ishin aktor telenovelash
Po he pra.. ja dhe forca e medias..nje her ja u ben te shijshme nepermjet emocioneve pastaj te detyrueshme ne shkolle lol.. gjuthsesi do na pasurohet Shqipja edhe me shume me fjale komshije ?
 
Duhet kapur thelbi.
Kur nje % e madhe e popullsise ka orjentim besimi ndaj nje vendi,ose ka simpati politike ekonomike e shkembime bilaterale,eshte normale te kete dhe opsione tilla.
PErderi sa nuk eshte e detyrueshme,cdo gje ok.
Kush deshiron e studion e meson,kush jo,se zgjedh.
S`ka noj gje te cuditshme ne kete mes.

Nuk eshte ceshtje simpatie ndaj Turqise, por detyrim ndaj minoritetit shqiptar ne Turqi dhe poashtu interes i perbashket antigrek.
 
Dhe spo mohon njeri historine qe ky komb ka kaluar , kam qene nje nga ato qe kam hapur trma e jam perplasur me cdokend ktu
Ama jepi cezarit ci takon cezarit!
Ne kte rast jeni tu bo tym kot dhe po e politizoni pa lidhje!
 
Cfare e keqe i ka ardhur deri tani Shqiperise nga Turqia ?
Ku nje pjese e bizneseve behen me Turqine
Ku mijra punonjes paguhen nga Turqit
Pse ben politike kur vjen biseda ne ekonomi?
Per mua interesi politik eshte zero kur vjen puna te rroga qe coj ne shqiperi

Kam punuar me grek ,punoj me turq
Dallin ta them nje moment tjeter!
Po moj shoqe po po sa po the u be jugu minoritar per interesa personale .. pra she ata per buke goje e bejn .. edhe ata qe punojn me turkun edhe per turkun per buke goje e bejne ?
 
Po he pra.. ja dhe forca e medias..nje her ja u ben te shijshme nepermjet emocioneve pastaj te detyrueshme ne shkolle lol.. gjuthsesi do na pasurohet Shqipja edhe me shume me fjale komshije ?
Hap fjalorin e dashur se gjysmen e ke turke ,serbe , dhe greke!
Su shqetesove me heret , sot te duket shqetesuese lool
 
Po moj shoqe po po sa po the u be jugu minoritar per interesa personale .. pra she ata per buke goje e bejn .. edhe ata qe punojn me turkun edhe per turkun per buke goje e bejne ?
Epo e verteta duhet thene !
Ke degjuar ndonjehwre te detyroj turku te behesh turk?
Jo!
Te ka kerkuar turku te mohosh rrenjet e tua?
Jo

E ja kshu
 
Hap fjalorin e dashur se gjysmen e ke turke ,serbe , dhe greke!
Su shqetesove me heret , sot te duket shqetesuese lool
Ti ke hy vone kur kam diskutuar une kto tema... mbaje me shendet fjalorin e baba Erdoganit mi ..kush po te leviz ty lirine e perdorimit ahaha
 
Nuk eshte ceshtje simpatie ndaj Turqise, por detyrim ndaj minoritetit shqiptar ne Turqi dhe poashtu interes i perbashket antigrek.
Te pyes dicka nga i mori shqiperia dy kontigjentet e vaksinave qe u futen?
Media eshte tallazh per tu shitur tek shtresat mos e harro.
 
Nje mendje me thote te hyj ne Facebook dhe te tallem pak me mbeshtetesit e PD-se per kete ceshtje. Te kundershtosh kete marreveshje nderkohe qe mbeshtet tradhetar si Berisha dhe Basha eshte kulmi i hipokrizise. Hahahahaha
 
Nuk e di, por me shpjego pak logjiken e komentit te lutem.

p.s. ti e di nga i ka marre?
Fasada jane,
Si Turqia si Greqia asnjera sja don te miren Shqiperise.
Por duke qene qe Shqiperia eshte nje kordinat gjeopolitke ne Ballkan,aty ku ndihen te shtrenguar bejne pas nga pak.
MEqe se ditke,se kush i ka dhene,lere se i bie muhabet kafesh .
 
Fasada jane,
Si Turqia si Greqia asnjera sja don te miren Shqiperise.
Por duke qene qe Shqiperia eshte nje kordinat gjeopolitke ne Ballkan,aty ku ndihen te shtrenguar bejne pas nga pak.

Qe Greqia s'ja do te miren Shqiperise, kete e dim se eshte zyrtarisht ne lufte me neve. Por Turqine s'mund ta fusesh ne te njejtin thes (dmth nuk eshte aq antishqiptare sa Greqia) sepse ne 1997 i tha Greqise "po sulmove Shqiperine do jesh ne luft edhe me neve". Poashtu, kush e mohoi se behet fjal per interesa? Dhe pse te jesh kunder kur marreveshja ndihmon me shume neve se Turqine?!


MEqe se ditke,se kush i ka dhene,lere se i bie muhabet kafesh .

Atehere pse e permende ceshtjen e vaksinave?!
 
A e din kush, perse nuk hiqet ligji i luftes prej Greqise ? A eshte marre ndonje vendim ndryshe apo..?
Nje nder aryset,por jo e vetmja eshte Sepse vijne Shqiptaret e kerkojne Pronat e tyre ne Athine e me gjere. :))
Shperblimet per masakrat njezore qe kane bere ndaj shqiptarve etj etj.
Ne s`kemi poltik ti cosh ne hag e ne keto Instancat e caktuara per keto gjera.
 
A e din kush, perse nuk hiqet ligji i luftes prej Greqise ? A eshte marre ndonje vendim ndryshe apo..?

Greqia nuk e shpreh hapur arsyen. Pretendon sikur ndryshimi eshte i panevojshem sepse kemi firmosur marreveshje miqesie (dmth thone "mos pyet per ligjin e luftes sepse neve jemi shok... lere ate muhabet!")

Por shume analiste besojn se arsyeja pse nuk e heqin eshte sepse ligji mbron shtetin grek nga gjyqet qe do mund te ngrejn shqiptaret per rrembimin e pronave nga shteti grek.
 
Ne s`kemi poltik ti cosh ne hag e ne keto Instancat e caktuara per keto gjera.

Kemi, kemi... S'kishim kur ishte PD-ja ne pushtet, qe i falte territor, por tani eshte ndryshe. Haga eshte opsion por s'do te thote se eshte opsioni me te cilin duhet filluar sepse quhet pershkallezim konflikti dhe Athina ka fuqine e vetos per integrimin tone ne BE.
 
Kemi, kemi... S'kishim kur ishte PD-ja ne pushtet, qe i falte territor, por tani eshte ndryshe. Haga eshte opsion por s'do te thote se eshte opsioni me te cilin duhet filluar sepse quhet pershkallezim konflikti dhe Athina ka fuqine e vetos per integrimin tone ne BE.
pikerisht. :))
 
Mendimin tim per kete teme e kam dhene me siper.
Interesant me duket fakti qe sa here ka dicka kunder turkut na permendet greku/serbi, sa here ka dicka kunder grekut na permendet turku, sa here ka dicka kunder serbit na permendet turku.
Se cfare mendoj per turkun, serbin apo grekun nuk besoj se ka nevoje ta them sepse ka me qindra postime te miat anen e kujt mbaj, edhe pse....kur shoh keto kamuflazhet me devijim teme me duket e drejte te theksoj qe jam shqiptar.

Nuk mundeni te komentoni per turkun te tema e turkut?
Per grekun te tema e grekut?
Per serbin te tema e serbit?
Joooooo eeeeeeee, duhet patjeter te zgjedhim cili m... e ka koren me te trashe e si rrjedhoje mban me pak ere?

Ah po, meqe jemi te tema e turkut mesova edhe dy fjale te reja:

Siktir, pis milet!
 
A e din kush, perse nuk hiqet ligji i luftes prej Greqise ? A eshte marre ndonje vendim ndryshe apo..?
Qellimi kryesor eshte ekonomik sepse sipas ketij ligji cdo prone e shqiptareve ne greqi administrohet dhe shfrytezohet nga shteti grek. Shteti grek ka te drejte sipas ketij ligji te konfiskoje cdo pasuri te vendosur nga shqiptaret ne shtetin helen ne cdo kohe.

Mos flasim ketu per interesat e mcefta te tyre gjeopolitike ekspansioniste hajduteske.
 
Redaktimi i fundit:
Mendimin tim per kete teme e kam dhene me siper.
Interesant me duket fakti qe sa here ka dicka kunder turkut na permendet greku/serbi, sa here ka dicka kunder grekut na permendet turku, sa here ka dicka kunder serbit na permendet turku.
Se cfare mendoj per turkun, serbin apo grekun nuk besoj se ka nevoje ta them sepse ka me qindra postime te miat anen e kujt mbaj, edhe pse....kur shoh keto kamuflazhet me devijim teme me duket e drejte te theksoj qe jam shqiptar.

Nuk mundeni te komentoni per turkun te tema e turkut?
Per grekun te tema e grekut?
Per serbin te tema e serbit?
Joooooo eeeeeeee, duhet patjeter te zgjedhim cili m... e ka koren me te trashe e si rrjedhoje mban me pak ere?

Ah po, meqe jemi te tema e turkut mesova edhe dy fjale te reja:

Siktir, pis milet!

Une isha nje prej antareve qe e permendi Greqine:

"... Shqiptaret e Turqise perbejn nje nga komunitetet shqiptare me te medha jashte shteteve shqiptare. Se shpejti ata do kene me shume mundesi per t'u afruar me gjuhen dhe boten shqiptare, cka do forcoj miqesine shqiptaro-turke. Se pari ky eshte nje sherbim i mire per ate pjese te kombit tone, cka eshte detyrim moral. Se dyti, miqesia me Turqine eshte jo pak e rendesishme kur konsideron trysnite negative nga Greqia."

Nese ke kundershtim me kete menyre te permendjes se Greqise, shprehu (thuaj arsyen) dhe e debatojm.
 
Qellimi kryesor eshte ekonomik sepse sipas ketij ligji cdo prone e shqiptareve ne greqi administrohen dhe shfrytezohen nga shteti grek. Shteti grek ka te drejte sipas ketij ligji te konfiskoje cdo pasuri te vendosur nga shqiptaret ne shtetin helen ne cdo kohe.

Mos flasim ketu per interesat e mcefta te tyre gjeopolitike ekspansioniste hajduteske.

Flm, se @LeVoyageur po i djeg pak, e kuptoj. Eshte e thjeshte, mos u fut ne tema nese nuk te intereson. Nese do kam pak krem kunder djegjes lool

Sa per ato fjalet, thuaji nersy nje turku e sheh, se shqiptaret vetem virtualisht rrahin krahe koheve te fundit lool
 
Akoma me Turkun ju?!

Nje batute e zeze
Ne kohen e Salukut, (qe ja hangsha shpirtin), mesuam Kinezçen.

Ne kohen e Edit, (qe vdekte ishalla), do mesojme Turkçe.

Tani, ku qendron problemi ktu?!
?
 
Top