Marrëveshja Shqipëri- Turqi, gjuha turke lëndë me zgjedhje në shkolla


Gjuha turke është vendosur si lëndë me zgjedhje në shkollat shqiptare.

Ky vendim është bërë i ditur nga marrëveshja ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Turqisë, e publikuar në Fletoren Zyrtare në 2 mars.
Kjo marrëveshje mes dy vendeve ndër të tjera parashikon edhe futjen e gjuhës turke në shkollat shqipe si lëndë e një gjuhe të huaj me zgjedhje të lirë, me qëllim një programi pilot në gjuhën turke.
Në nenin 2. pika 9, parashikohet shkëmbimi i përvojave në hartimin dhe përmirësimin e materialeve arsimore të përdorura në të dy vendet.
Ndërkohë që më poshtë, neni 3. pika 2, sanksionon edhe futjen e gjuhës turke në shkolla. Në këtë pikë thuhet qartë se palët do të inkurajojnë mësimdhënien dhe nxënien e gjuhës zyrtare të palës tjetër, si dhe letërsinë dhe kulturën e palës tjetër, brenda sistemit të tyre arsimor.

Përmbatja e nenit tre:
Mësimdhënia dhe nxënia e gjuhëve zyrtare
Palët do të inkurajojnë mësimdhënien dhe nxënien e gjuhës zyrtare të palës tjetër, si dhe letërsinë dhe kulturën e palës tjetër, brenda sistemit të tyre arsimor.
Pala shqiptare synon të kryejë një vlerësim për kërkesat, për të mësuar gjuhën turke si një gjuhë e huaj si lëndë me zgjedhje të lirë, me qëllim shpalljen e një programi pilot në gjuhën turke.
Pala shqiptare do të sigurojë çdo vit kuota për pjesëmarrjen e studiuesve/studentëve turq në seminaret/kurset verore të gjuhës dhe kulturës shqiptare.
Pala turke do të sigurojë çdo vit kuota për pjesëmarrjen e studiuesve/studentëve shqiptarë në seminaret/kurset verore në gjuhën dhe kulturën turke.

Referuar marrëveshjes, dy vendet do të bashkëpunojë në shkëmbimin e nxënësve e studentëve, duke ofruar bursa reciproke; për student shqiptarë në Turqi dhe për student turq në Shqipëri. E njëjta praktikë do të ndiqet edhe me personelin mësimor. Po ashtu, marrëveshja parashikon se palët do të inkurajojnë mësimdhënien dhe nxënien e gjuhës zyrtare të palës tjetër, si dhe letërsinë dhe kulturën e palës tjetër, brenda sistemit të tyre arsimor./Opinion.al
11-1.png

Klan
 

Attachments

  • 11-1.png
    11-1.png
    21.9 KB · Shikime: 0
  • 11-1.png
    11-1.png
    21.9 KB · Shikime: 0
Jo s`ka arsye buzeqeshje ,thjesht pohim.
Buzeqeshja eshte per t`i dhene tonet serioze diskutimit.

Mos deshe te thuash te kunderten - tone tallese? Se per aq kohe sa i fut shkelmin logjikes duke pohuar/pranuar dicka qe kundershton deklaraten tende, dhe buzeqesh pasi nenvizon se Athina perdor mekanizma bllokues ndaj nesh, nuk me duket se po perpiqesh te jesh serioze.

p.s. Si eshte moti ne Athine sot?
 
Flm, se @LeVoyageur po i djeg pak, e kuptoj. Eshte e thjeshte, mos u fut ne tema nese nuk te intereson. Nese do kam pak krem kunder djegjes lool

Sa per ato fjalet, thuaji nersy nje turku e sheh, se shqiptaret vetem virtualisht rrahin krahe koheve te fundit lool
Postimi yt eshte komplet jashte teme, por une jam shume tolerant, NE SHQIPTARET njihemi per tolerance?

Me citove ti, keshtu qe kujt i dogji??

PS-Ca kisha per te thene per temen e kam thene, digjuni, kruhuni, rruhuni, lini edhe mjeker po deshet, per mua njelloj eshte?
 
Mos deshe te thuash te kunderten - tone tallese? Se per aq kohe sa i fut shkelmin logjikes duke pohuar/pranuar dicka qe kundershton deklaraten tende, dhe buzeqesh pasi nenvizon se Athina perdor mekanizma bllokues ndaj nesh, nuk me duket se po perpiqesh te jesh serioze.

p.s. Si eshte moti ne Athine sot?
Mos u komplekso kot,une mbeshteta thjesht shkallet lehtesisht te kuptushme politike se si behen. aq
As me pak as me shume.
 
Po ehe po, ehe ehe po po ??
4 faqe ja edhe pak na funi javes jemi ne fund te alfabetit turk. Shyqyr e ka me 28
WTf!!!
P.S e bukura osht kur fusim edhe politiken ne mes me demek po te kish qen PD nuk do bonte të tilla marrveshje etj.
Ca popull me memorie peshku jemi ne....
Harrojme se para se me organizata të tjera perendimore etj Sala na antarsoi ke lidhja islamike nderkomtare.
 
Postimi yt eshte komplet jashte teme, por une jam shume tolerant, NE SHQIPTARET njihemi per tolerance?

Me citove ti, keshtu qe kujt i dogji??

PS-Ca kisha per te thene per temen e kam thene, digjuni, kruhuni, rruhuni, lini edhe mjeker po deshet, per mua njelloj eshte?
Po shihet levo, smundesh cdohere te shitesh kinse sme dogji. Nejse kallaballak hallakam muhabet lol
 
Mos u komplekso kot,une mbeshteta thjesht shkallet lehtesisht te kuptushme politike se si behen. aq
As me pak as me shume.

Une nuk kompleksohem aspak. Ne te shkuaren me ke ardhur ne privat dhe me ke kerkuar mos te shaj greket kur une shaja greket antishqiptar; qe jeton ne Greqi e ke thene vete; dhe ne kete bised nenvizon pjesen ku permendet epersia politike e Greqise dhe buzeqesh. Dreqi e marrte, trurin e kemi per ta perdorur...
 
Opo turku ferkon duart .. sa mire qe nuk zene mend keta rrace e trashe ..su doli 500 vjet tani me therrasin dhe baba ?
 
Po ehe po, ehe ehe po po ??
4 faqe ja edhe pak na funi javes jemi ne fund te alfabetit turk. Shyqyr e ka me 28
WTf!!!
P.S e bukura osht kur fusim edhe politiken ne mes me demek po te kish qen PD nuk do bonte të tilla marrveshje etj.
Ca popull me memorie peshku jemi ne....
Harrojme se para se me organizata të tjera perendimore etj Sala na antarsoi ke lidhja islamike nderkomtare.
Jo pikerisht sdo ishin dakort per kete marrveshje vetem se e ka ber Sala ?
 
Une nuk kompleksohem aspak. Ne te shkuaren me ke ardhur ne privat dhe me ke kerkuar mos te shaj greket kur une shaja greket antishqiptar; qe jeton ne Greqi e ke thene vete; dhe ne kete bised nenvizon pjesen ku permendet epersia politike e Greqise dhe buzeqesh. Dreqi e marrte, trurin e kemi per ta perdorur...
Une jam me shqiptare ndoshta edhe se sa ti,qe na mbron.
Dhe per kete te Fln!!
Te pershendes!
E diskutim te kendshem me tej ne teme!
 
Po ehe po, ehe ehe po po ??
4 faqe ja edhe pak na funi javes jemi ne fund te alfabetit turk. Shyqyr e ka me 28
WTf!!!
P.S e bukura osht kur fusim edhe politiken ne mes me demek po te kish qen PD nuk do bonte të tilla marrveshje etj.
Ca popull me memorie peshku jemi ne....
Harrojme se para se me organizata të tjera perendimore etj Sala na antarsoi ke lidhja islamike nderkomtare.

S'jemi popull me memorje leshi. Jemi popull me votues te PAKICES POLITIKE me memorje leshi. SHUMICA e popullit eshte ne rregull me memorjen dhe parimet ne kete ceshtje!
 
Keshtu qe kur perziher interesi fetare me politik nga te gjith komshinjt tane te "qe na duan te miren " .. e di se ca del historikisht?
Gjenocid!
 
Lodhje ndoshta do ishte po te kishte debat te mirefillte. Ketu nuk shoh debat. Keta i kane shpallur lufte arsyes.
 
S'jemi popull me memorje leshi. Jemi popull me votues te PAKICES POLITIKE me memorje leshi. SHUMICA e popullit eshte ne rregull me memorjen dhe parimet ne kete ceshtje!
A nuk e kupto ti qe nuk rrim dot ne pa fut politiken apo jo? Po te kish qene PD. Po te kish qen Haxhi Qamili. Kur ceshtja është një gjuhë e huaj me zgjedhje thu ti erdhi Turku me Jatagan msoje me zor se te vrava ndërkohë sulltan Tv (Klani) bo nomin lool
Apo pse nuk ankohet kush per Rusishten si nje kundershtar gjeopolitik me kursin perendimor qe ne kemi marrë?
Absurditet!
 
A nuk e kupto ti qe nuk rrim dot ne pa fut politiken apo jo? Po te kish qene PD. Po te kish qen Haxhi Qamili. Kur ceshtja është një gjuhë e huaj me zgjedhje thu ti erdhi Turku me Jatagan msoje me zor se te vrava ndërkohë sulltan Tv (Klani) bo nomin lool
Apo pse nuk ankohet kush per Rusishten si nje kundershtar gjeopolitik me kursin perendimor qe ne kemi marrë?
Absurditet!
Mire. U morem vesh...
 
A nuk e kupto ti qe nuk rrim dot ne pa fut politiken apo jo? Po te kish qene PD. Po te kish qen Haxhi Qamili. Kur ceshtja është një gjuhë e huaj me zgjedhje thu ti erdhi Turku me Jatagan msoje me zor se te vrava ndërkohë sulltan Tv (Klani) bo nomin lool
Apo pse nuk ankohet kush per Rusishten si nje kundershtar gjeopolitik me kursin perendimor qe ne kemi marrë?
Absurditet!
Ah ate rusishten qe se mesova kurre .. po cmu desh frengjishtja mua ee lol
 
Top