Marrëveshja Shqipëri- Turqi, gjuha turke lëndë me zgjedhje në shkolla


Gjuha turke është vendosur si lëndë me zgjedhje në shkollat shqiptare.

Ky vendim është bërë i ditur nga marrëveshja ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Turqisë, e publikuar në Fletoren Zyrtare në 2 mars.
Kjo marrëveshje mes dy vendeve ndër të tjera parashikon edhe futjen e gjuhës turke në shkollat shqipe si lëndë e një gjuhe të huaj me zgjedhje të lirë, me qëllim një programi pilot në gjuhën turke.
Në nenin 2. pika 9, parashikohet shkëmbimi i përvojave në hartimin dhe përmirësimin e materialeve arsimore të përdorura në të dy vendet.
Ndërkohë që më poshtë, neni 3. pika 2, sanksionon edhe futjen e gjuhës turke në shkolla. Në këtë pikë thuhet qartë se palët do të inkurajojnë mësimdhënien dhe nxënien e gjuhës zyrtare të palës tjetër, si dhe letërsinë dhe kulturën e palës tjetër, brenda sistemit të tyre arsimor.

Përmbatja e nenit tre:
Mësimdhënia dhe nxënia e gjuhëve zyrtare
Palët do të inkurajojnë mësimdhënien dhe nxënien e gjuhës zyrtare të palës tjetër, si dhe letërsinë dhe kulturën e palës tjetër, brenda sistemit të tyre arsimor.
Pala shqiptare synon të kryejë një vlerësim për kërkesat, për të mësuar gjuhën turke si një gjuhë e huaj si lëndë me zgjedhje të lirë, me qëllim shpalljen e një programi pilot në gjuhën turke.
Pala shqiptare do të sigurojë çdo vit kuota për pjesëmarrjen e studiuesve/studentëve turq në seminaret/kurset verore të gjuhës dhe kulturës shqiptare.
Pala turke do të sigurojë çdo vit kuota për pjesëmarrjen e studiuesve/studentëve shqiptarë në seminaret/kurset verore në gjuhën dhe kulturën turke.

Referuar marrëveshjes, dy vendet do të bashkëpunojë në shkëmbimin e nxënësve e studentëve, duke ofruar bursa reciproke; për student shqiptarë në Turqi dhe për student turq në Shqipëri. E njëjta praktikë do të ndiqet edhe me personelin mësimor. Po ashtu, marrëveshja parashikon se palët do të inkurajojnë mësimdhënien dhe nxënien e gjuhës zyrtare të palës tjetër, si dhe letërsinë dhe kulturën e palës tjetër, brenda sistemit të tyre arsimor./Opinion.al
11-1.png

Klan
 

Attachments

  • 11-1.png
    11-1.png
    21.9 KB · Shikime: 0
  • 11-1.png
    11-1.png
    21.9 KB · Shikime: 0
Le ta gjykojn lexuesit se kush eshte me i sakte, une apo ti.


Shqiperise i duhej pergatitje ne ekonomi dhe armatim per te perballuar luften e Kosoves, po rri mbylle gojen kur nuk di.
Ishte Amerika ajo qe i tha Shqiperise ndal se do veprojme ne, po rri mbylle gojen kur nuk di.
 
Heu, u nxeh ky... hahaha. Pse u nxeve, se permenda qe greket jane perzierje shqiptaresh dhe aziatikesh?! Shqiperia etnikisht ka qene deri ne Parta. Dmth i gjithe veriperendimi i Greqise se sotme jane shqiptar te asimiluar. Pjesa tjeter jane ose greke te mirefillte (te cilet e kane origjinen nga Azia dhe erdhen ne epoken e Bronxit ne Pellasgji) ose arvanite (te cilet ishin shumice ne Greqine e Mesme para se te asimiloheshin edhe ata).


Shqiperise i duhej pergatitje ne ekonomi dhe armatim per te perballuar luften e Kosoves, po rri mbylle gojen kur nuk di.

Ke ndonje profetesi nga Janullatosi per lufte ne Kosove per te cilen duhet te pergatitemi? Nese po, hap teme tjeter se s'ka lidhje me kete teme.

Ndoshta ke te drejt qe duhet te pergatitemi. Dhe pse jo fuqizim i lidhjes me Turqine, ne menyre qe mos ta vrasim fare mendjen per ndonje sulm nga Jugu.
 
Shqiperise i duhej pergatitje ne ekonomi dhe armatim per te perballuar luften e Kosoves, po rri mbylle gojen kur nuk di.
Ishte Amerika ajo qe i tha Shqiperise ndal se do veprojme ne, po rri mbylle gojen kur nuk di.
Amerika sherri i gjithë botës lol, ti më lavdëron ujkun dhe e shan delen. Lol
 
Heu, u nxeh ky... hahaha. Pse u nxeve, se permenda qe greket jane perzierje shqiptaresh dhe aziatikesh?! Shqiperia etnikisht ka qene deri ne Parta. Dmth i gjithe veriperendimi i Greqise se sotme jane shqiptar te asimiluar. Pjesa tjeter jane ose greke te mirefillte (te cilet e kane origjinen nga Azia dhe erdhen ne epoken e Bronxit ne Pellasgji) ose arvanite (te cilet ishin shumice ne Greqine e Mesme para se te asimiloheshin edhe ata).
Ke ndonje profetesi nga Janullatosi per lufte ne Kosove per te cilen duhet te pergatitemi? Nese po, hap teme tjeter se s'ka lidhje me kete teme.

Ndoshta ke te drejt qe duhet te pergatitemi. Dhe pse jo fuqizim i lidhjes me Turqine, ne menyre qe mos ta vrasim fare mendjen per ndonje sulm nga Jugu.


...i bie muhabetit nga te fryn era, kot mundohem qe te shpjegoj se edhe postimet copa copa m'i citon si te te doje vizdja se s'ta mban duket te pergjigjesh drejte!
 
Nganjehere them, mos te ishin keto temat e turqve, nuk do te dilte ne fushe fytyra e vertet e anti-shqiptareve.

Shyqyr qe jane, dhe shihet surrati i tyre
 
Lufta që zgjatën pak ditë si në Slloveni dhe Kroaci, kurse gjenocidi beheshte në Bosnjë dhe Kosova :).
Pikerisht lufte qe dhe per ata ..dhe ka qen e forte madje.
Gjenocidi nuk zgjati vetem ato muaj ne Bosnje apo ne Kosove po ka shekuj qe zgjat.
Pra ather ku Amerika as nuk dinte gje per vete ku eshte.
 
Nganjehere them, mos te ishin keto temat e turqve, nuk do te dilte ne fushe fytyra e vertet e anti-shqiptareve.

Shyqyr qe jane, dhe shihet surrati i tyre
Ah ky eshte ftoh komplet.. per hir te fese ..mbron turkun e flet percar per antishqiptarllek lol
 
Dhe cila eshte e verteta sipas teje, na pushtoi delja 500 vjet?!
Perandoria Osmane ishte deri në Beç, nuk e sundoj vetëm Shqipërin. Por gjithë Ballkanin dhe tokat e lindjes. Atë kohë ishte luftë për toka, dhe secili shtet me i fuqishëm e bënte këtë. Ka pasur një perandor ose mbret. Në atë rregull jetoheshte Ateher.
 
Perandoria Osmane ishte deri në Beç, nuk e sundoj vetëm Shqipërin. Por gjithë Ballkanin dhe tokat e lindjes. Atë kohë ishte luftë për toka, dhe secili shtet me i fuqishëm e bënte këtë. Ka pasur një perandor ose mbret. Në atë rregull jetoheshte Ateher.
Po per toke behen luftrat qe kur u be njerëzimi mi ?
Per toke na pushtuan edhe sllavet ej Zot.
A u lodhe per jam tu mjell dy qepe
 
Pikerisht lufte qe dhe per ata ..dhe ka qen e forte madje.
Gjenocidi nuk zgjati vetem ato muaj ne Bosnje apo ne Kosove po ka shekuj qe zgjat.
Pra ather ku Amerika as nuk dinte gje per vete ku eshte.
Une flas për kohën afër, nga viti 93 deri 2001, ku Amerika e nato I mbyllsjin syt për gjithë atë kohë e pastaj na erdhën si ato "shenjtorët" pas gjithë atë masakër. Serbia seshte aq e fuqishme Ska aq armë që të zgjasë më vite luftën, e sdo thoja luftë sepse skishte kundër përgjigje. Kush e furnizojë Serbinë gjithë atë kohë më Armë?
 
Nganjehere them, mos te ishin keto temat e turqve, nuk do te dilte ne fushe fytyra e vertet e anti-shqiptareve.
Shyqyr qe jane, dhe shihet surrati i tyre
Eshte interesat se mbajn mende gjoja luften turko shqiptare te para 500 vjete e kte te kosoves vetem ne menyre siperfaqsore..
Ja pyte endrren sahere ka vizitu prekazin?asnjher se pash se foli me urrejtje per serbet sa per turqit..dhe e din pse!vetem pse jan musliman ?
 
Nganjehere them, mos te ishin keto temat e turqve, nuk do te dilte ne fushe fytyra e vertet e anti-shqiptareve.

Eshte interesat se mbajn mende gjoja luften turko shqiptare te para 500 vjete e kte te kosoves vetem ne menyre siperfaqsore..
Ja pyte endrren sahere ka vizitu prekazin?asnjher se pash se foli me urrejtje per serbet sa per turqit..dhe e din pse!vetem pse jan musliman ?
Aman sa her e ke vizituar ti burgun e burrelit lol ..
Ju e keni harru luften e Kosoves madje shume shpejt.. se ne nuk harrojme te turkut.
Por po ju kujtojme qe te mos harroni cu beri Serbi
 
Perandoria Osmane ishte deri në Beç, nuk e sundoj vetëm Shqipërin. Por gjithë Ballkanin dhe tokat e lindjes. Atë kohë ishte luftë për toka, dhe secili shtet me i fuqishëm e bënte këtë. Ka pasur një perandor ose mbret. Në atë rregull jetoheshte Ateher.

"Amerika sherri i gjithë botës lol, ti më lavdëron ujkun dhe e shan delen. Lol"


...hajde gjeje ujkun dhe delen me mesazhet qe po na thua!
 
Top