Mbarim i dashurisë, me tragjedi...

MasteR

I'm offline
Mbarim i dashurisë, me tragjedi...


Djali: Zemer, duhet te bisedojme.

Vajza: Agon, cka deshiron te thuash.

Djali: Ka ndodhur dicka...

Vajza: Cka? Cka nuk eshte ne rregull? A eshte dicka e keqe?

Djali: Nuk dua te te lendoj zemer.

Vajza: *Mendon* o Zot, shpresoj te mos me ler...une dua aq shume.

Djali: Zemer, a je aty??

Vajza: Po, jame ketu. Cka eshte aq me rendesi??

Djali: Nuk jam i sigurt se a duhet ta them...

Vajza: Ti vec me ia fillove, pra te lutem me trego...

Djali: Une po largohem...

Vajza: Zemer per cfar je duke folur?? Une nuk dua qe ti te me lesh, une te dua.

Djali: Jo ashtu, une jam duke u shperngulur diku larg.

Vajza: Nuk mund ta besoj kete.
BABAI (Ngre telefonin tjeter i nderpren & bertet i mllefosur FIONA! Cfar te kam then per bisedat me djem?!!!... Largohu nga telefoni i mallkuar!! Dhe leshon ndgjusen)

Djali: Wow, babai yt tigellon shum i mllefosur

Vajza: Ti e din se si behet ai por une nuk dua qe ti te shkosh.

Djali:A do te ikje me mua.

Vajza: Zemer, ti e din qe do ta beja, une do te beja cdo gje per ty, por nuk mundem...Ti nuk e din se cka do te ndodhte po te ikja. Babai im do te me vriste.

Djali: *I pikelluar* Ne rregull eshte...Une te kuptoj...ma merr mendja...

Vajza: *Duke menduar* Nuk mund ta besoj se cka po ndodh.

Djali: Dua te te jap dicka sonte, sepse do te nisem ne fluturimin 1-80 ne mengjes, keshtu qe kam nevoj te te shoh tani.

Vajza: Ok do te ik & te takoj ne park.

Djali: Ok takohemi atje pas 20 minutash.

(Ata takohen ne parkun e afert, te dy perqafojne njeri tjetrin. Dhe ai i jep nje shkrim)

Djali: Ja kjo eshte per ty. Mua me duhet te shkoj.

Vajza: *Lot* (Fillon te qaj)

Djali: Zemer, mos qaj ti e din qe un e te dua..Por une duhet te shkoj.

Vajza: Ok (Fillon te ec).

(Ata kthehen ne shtepi. Dhe Fiona fillon ta lexoj letren qe ai ia dha.)
Thot...

"Fiona,
Ti sigurisht tanime e din se une po shkoj, e dia se do te ishte me mire po te shkruaja nje leter qe ta spjegon te verteten se sa une kujdesem per ty. E verteta eshte se une kurr nuk te kam dashur, une te kam urryer aq shume, ti je bushtra ime dhe kurr mos e harro kete. Mua kurr nuk me kan interesuar gjerat tua,kurr nuk kam dashur te bisedoj me ty dhe te jem me ty.Ti me te vertet nuk e ke iden se sa une te urrej.
Tani qe po shkoj mendova se ti duhet ta dish se une te urrej, bushter. Ti kurr nuk ke bere gjen e duhur dhe nuk ke qen aty. Mendoj se kurr nuk do te urrej dikend aq sa te urrej ty. Dhe nuk dua te te shoh me deri ne fund te jetes, nuk do te me mungojn puthjet e tua,nuk dua te perqafohemi si me pare. Nuk do te me mungosh te premtoj. Ti kurr nuk e ke pasur dashurin time dhe mbaje ne mend kete. Bushter ruaje kete leter sepse mund te jete gjeja e fundit qe ke nga une. Une te urrej aq shume. Nuk do te lajmrohem bushter...Mirupafshim.
Agoni

(Fiona fillon te qaj, e hudh letren ne shport & qan me ore te tera)
...Kalon nje dite, ajo eshte e pikelluar, e depresionuar dhe ndihet aq e vetmuar...Ateher marr nje telefonat...

Shoqe: Si po ndihesh?

Vajza: Nuk mund ta besoj se ndodhi kjo...une mendiva se ai me dashuron.

Shoqe: Oh, reth asaj.Agoni me la nje porosi para disa ditesh. Ai me porositi te te them te shikosh ne xhepin e palltos tende ose ashtu dicak...

Vajza: Umm...OK.

(Ajo gjen nje cope leter ne xhepin e saj.)

THOT:
Zemer shpresoj ta gjesh kete para se ta lexosh letren time. E dija se babi yt mund ta lexoj, prandaj ndrrova disa fjale...
Urrejtje = Dashuri
Kurr = Gjithmon
Bushter = Zemer
Nuk do te = Do te
...shpresoj te mos e kesh marr seriozisht ate sepse une te dua me gjith zemren time dhe ishte shume e veshtir te te le per kete arsye deshta qe ti te ikesh me mua...
Agoni

Vajza: O Zot eshte nje leter...Agoni me dashuron. Duhet ta ket leshuar ne xhepin tim kur me perqafoi. Nuk mud ta besoj se sa e marr jam.

Shoqe: OK por une po ik...Lajmrohu me vone.

Vajza:*E lumtur* OK une do te jem ne shtepi duke pritur qe zemra ime te me lajmrohet.

FIONA ndez televizionin...
(Lajmet) Eshte rrezuar nje aeroplan. Me shume se 47 djem te rinje vdiqen, ende jemi ne kerkim te mbijetuarve...Kjo eshte nje tragjedi qe kurr nuk do te harrohet. Ky aeroplen ishte fluturimi 1-80...ishte duke shkuar ne drejtim te nje shkolle per djem.. thot gazetarja".
(Ajo ckyc televizionin... 3 dite me vone,ajo ben vetvrasje, pershkak se Agoni ishte i vdekur & ajo nuk kishte arsye pse te jetonte...)
...Nje dit me vone cingrron telefoni. Nuk lajmerohet askush.Ishte Agoni ai u lajmerua per te len nje porosi. "Eshte Agoni, ma merr mendja se nuk je ne shtepi, u lajmrova te te tregoj se jam gjalle. Me iku aeroplani sepse duhet te takoja edhe nje her te fundit.Pra shpresoj se nuk je merakosur. Do te qendroj perfundimisht.
...Pas disa ditesh Agoni kuptoi se Fiona ishte e vdekur keshtu qe edhe ai beri vetevrasje!!!!!

vb.ks
 

MasteR

I'm offline
Pe: Mbarim i dashurisë, me tragjedi...

Tregim tjeter

Një Tregim i mir lexoje sot!

Na ishte njeher... një djal i cilli lindi i semuar.
semundja e tij ishte e pa sherueshem

Ai ishte 17 vjeqar dhe mund të vdiste qdo moment.
Ai jeton akoma me nënën e tij si dhe ne mbikqyrjen e saj.
një dit mendoj të dal jasht vëtë vetm edhe një herë.
E pyeti nënën dhe ajo e lejo të dilte.
Duke shetitur nëpër qytet u ndal pranë një CD-shopi
kur ngriti koken e shikoj mbrenda pa një vajz të bukur ne moshen e tij.
Ishte dashuri ne shikim të parë, hapi deren dhe hyri mbrenda dhe vetem e shikonte
prej një këndi vajzen,me kohë u ofrua nga tavolina ku ndodhet ajo vajza.
Ajo e shikonte edhe pyeti me një buzqeshje , A mund t'ju ndimoj?
ai mendonte se ishte buzqeshja me e bukur qe e kishte parë ndonjeher...
dhe kishte një deshir qe ta puthte po ne atë qast...
Ai thoshte duke belbzuar po....hemmmmm... kisha deshir ta bleja një CD
Pa menduar mori CD-en e parë qe e gjeti dhe paguante...
A ke deshir qe ta paketoj pyeti duke buzqeshur vajza..
Ai vetem beri me koke (po) dhe ajo shkoj ne dhomen e paketimit dhe ja solli.
Ai e mori dhe doli nga lokali, Shkoj ne shpi dhe prej ksaj ditë shkoj
gjdo ditë ne atë lokal për të bler nga një CD.
Ajo i Paketonte perseri të gjtha dhe ja sillte të paketuar,
ai i solli të gjith ne shtepi për ti vendosur ne Ormanin e tij
Ai ishte shum i turbshem për ta pyetur atë vajz për një kafe apo dark...
edhe kur e provonte nuk mundë të fliste asgje...
Kshtu qe një dit ja rrefente gjith nënës , dhe ajo i dha kurajo qe ta
provonte edhe njeher...
Edhe kshtu , ditën tjeter i armatosur me korajo dhe vullnet shkoj ne atë lokal apo CD-shop
Si gjdo dit e mori një CD dhe ajo shkoj për t'ia paketuar atë...në atë qast djaloshi morri guximin
dhe ja la një leter me numrin e ti ne tavolin dhe doli duke vrapuar nga lokali...
-të nesermen Dring..Dring... Telefoni
E ëma e hapi telefonin Hallo
Ishte ajo vajza dhe deshironte të fliste me djaloshin...
Nëna e pa ndalur filloj të qante... qka, ti nuk e din aj dje ka VDEKUR !
Në këtë moment ishte një pushim dhe degjoheshin vetem dhimbjet e nënës.
Ma vonë ajo shkoj ne dhomen e djalit ,për ta kujtuar sado pak...
Ajo vendosi të shikonte rrobat e tij , dhe hapi ormanin , sa ishte e habitur
kur i ran një shum e madhe e CD-av ,këmbëve të posht...
Asnjera nuk ishte e hapur,kjo e beri të dyshoj dhe mori
një dhe u ulë ne shtrat të djalit dhe filloj ta hapte
ku në atë qast ra një leter me mbishkrim :
"Hallo ti je një djal shum i bukur.... a ke deshir të dalesh me mua...Du shum..Doretina"
Duke qarë mori nëna e tij një CD tjeter e pastaj një tjeter , në gjdo paketim të CD-av ishte edhe nga një
leter e vogel me të njejtin mbishkrim...
MORALI :
Kështu është jeta - Mos prit shum për t'ja shprehur dikujt.qe për ty është i veqant
Deshiren tende dhe ndjenjat tua për atë .
" Thuaje SOT " , Neser mun të jet shum VON ! ! !
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Mbarim i dashurisë, me tragjedi...

Sa te trishtueshme....
 

MasteR

I'm offline
Pe: Mbarim i dashurisë, me tragjedi...

MORALI :
Kështu është jeta - Mos prit shum për t'ja shprehur dikujt.qe për ty është i veqant
Deshiren tende dhe ndjenjat tua për atë .
" Thuaje SOT " , Neser mun të jet shum VON ! ! !

Sidomos morali eshte yll apo jo shume i goditur
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Mbarim i dashurisë, me tragjedi...

Jo vec per kete,por per shume raste e gjera te tjera...Gjerat duhen thene por pa nxitim...
 

MasteR

I'm offline
Pe: Mbarim i dashurisë, me tragjedi...

ehh normale por nganjeher gjerat te behen sikur jane te lidhura
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Mbarim i dashurisë, me tragjedi...

E di po nuk gjendet gjithmone rruga me e shkurter per ti zgjidh ato...Ne eta raste te ketyre historive,nqs jane te verteta,me vjen keq...Te rinj e te perfundojne ashtu...Se di,ndoshta momente dobesie,ndoshta i duket zgjidhja ashtu....
 

Snow Hristina

Anëtar i Nderuar
Pe: Mbarim i dashurisë, me tragjedi...

omg shum e trishtuar mu rengjeth mishi
 

MasteR

I'm offline
Pe: Mbarim i dashurisë, me tragjedi...

Me pelqen nje shprehje nga nje filem me Raxhain ate indianin kur i thot vellait te te dashures qe e detyroi nese e do motren time i tha "Mos e ver ne prove asnjeher nje te dashuruar"
 
Top