Mbi 9000 aborte në vit

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
KONTRACEPTIVI.jpg


Shqiptarët mbeten ende shumë larg përdorimit të metodave kontraceptive për tu mbrojtur nga shtatzanitë e paplanifikuara.

Sipas statistikave të Institutit të Shëndetit Publik regjistrohen mbi 9000 ndërpreje të shtatzanive në një vit.


Specialistët e Institutit të Shëndetit Publik shpjegojnë se çiftet kanë ende një lidhje të fortë me metodat tradicionale kontraceptive, të cilat janë më pak efektive se metodat moderne.

Ndër shkaqet e shumta që çojnë vajzat dhe gratë drejt abortit janë varfëria në zonat rurale përkundrejt karrierës në zonat urbane.

B:t,chanel
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Mbi 9000 aborte në vit

Tmerr, tmerr....! Sa isha ne spital ca dite per gruan time, ne dhomen ku qendronte ajo, ishte edhe nje grua qe abortonte per shkak se mjeku i kishte thene, beba do t'linde me te meta. Kishte 3 femije ajo, te shendoshe thoshte, Zoti mi fali, kurse kete te katertin, me sprovoi. Sa vuan ai tere jeten, me mire une t'vuaj per pak kohe. Po ta kishe pare, si i duronte dhimbjet e abortit, njejte sikur ajo qe priste per te lindur. I levizte beba here ne njeren ane e here ne anen tjeter :(

O Zot !!!!
 

diku diku

Anëtar i Respektuar
Pe: Mbi 9000 aborte në vit

Do te thote qe nuk din me drejtu makinen ne marsh indietro :qeshje:
 

Love

βeℓℓe â๓e
Pe: Mbi 9000 aborte në vit

Shifra kastratofike.. Duhet te merren me shume me kete çeshtje te trishtueshme, sesa me politiken dhe duke ngrene kokat me nj-tj..
Eshte per te ardhur keq, kur mendon se popullsia e Shqiperise mund te ishte 9000 banore me teper..
Kaq te trashe qenkan keta meshkuj bobobo.. Po jemi ne vitin 2012 mo te mjere.. ka masa mbrojtese per te shmangur keto fatkeqesi marramendese..
Nuk kam fjale .. E turpeshme dhe skandaloze..

 

Elushe

Vogëlushe
Titulli: Mbi 9000 aborte në vit

Qe rendesia e masave mbrojtje duhet te transmetohet tek ç'do individ eshte e rendesishme, por ju lutem shume merni gjerat ne kontekst e jo ne ajer. 9000 aborte ne vit nuk eshte nje figure marramendese krahas shembujve te meposhtem:

Angli - 180,942 aborte
Uells - 8632 aborte
France - 161,129 aborte
Itali - 134,137 aborte
Gjermani - 97,936 aborte
Bullgari - 97,023 aborte

Gjynah eshte, por mos harroni qe kjo figure perfshin raste ku shtatezania eshte e komplikuar, jeta e nenes eshte ne rrezik, foetusi eshte ne rrezik, raste ku nena eshte abuzuar, etj.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Mbi 9000 aborte në vit

Qe rendesia e masave mbrojtje duhet te transmetohet tek ç'do individ eshte e rendesishme, por ju lutem shume merni gjerat ne kontekst e jo ne ajer. 9000 aborte ne vit nuk eshte nje figure marramendese krahas shembujve te meposhtem:

Angli - 180,942 aborte
Uells - 8632 aborte
France - 161,129 aborte
Itali - 134,137 aborte
Gjermani - 97,936 aborte
Bullgari - 97,023 aborte

Gjynah eshte, por mos harroni qe kjo figure perfshin raste ku shtatezania eshte e komplikuar, jeta e nenes eshte ne rrezik, foetusi eshte ne rrezik, raste ku nena eshte abuzuar, etj.

Ne perpjestim me numer te banoreve thuajse qenka e njejta gje si ne:
Angli
France
Uells
Itali

nderkohe qe Bullgaria paska aborte katastrofale krahasuar me numrin e banoreve.

Megjithate kjo shifer kam pershtypjen se duhet te bejme perpjekje qe te zvoglohet.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Mbi 9000 aborte në vit

Mua, personalisht kjo shifer (9000) sme duket reale. Mbase keto jane abortet e deklaruara ose te mara ne statistik, por besoj qe ne realitet numri eshte shume me i madhe.
 

sheki

Anëtar i ri
Titulli: Mbi 9000 aborte në vit

per hire te asaj qe te shtohemi ne numer eshte dukuri ejo e mir mirpo kur analizojm
ekonomin ishalla nuk rritet kynumer
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Mbi 9000 aborte në vit

Mua, personalisht kjo shifer (9000) sme duket reale. Mbase keto jane abortet e deklaruara ose te mara ne statistik, por besoj qe ne realitet numri eshte shume me i madhe.

Ate mendoj dhe une... por per ate numer te popullsise qe ka Shqiperia, edhe 9000 eshte numer shume i madh.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Titulli: Mbi 9000 aborte në vit

Po pse ato ne zona rorale vetem bar han apo cfar eshte puna!!sikur nuk lexojn fare ata.
 

Love

βeℓℓe â๓e
Pe: Titulli: Mbi 9000 aborte në vit

Ate mendoj dhe une... por per ate numer te popullsise qe ka Shqiperia, edhe 9000 eshte numer shume i madh.

Per 2milion e ca banor qe ka Shqiperia, ne vit 9000 aborte.. Rekord internacional..
Uroj mos te jene shifra te sakta, sepse ne te kundert vertet eshte alarmante..!!
 

LoSsT

VIP
V.I.P
Pe: Mbi 9000 aborte në vit

Qenkemi bere si puna asaj shprehjes "gjej ferr e bej dashuri", lol
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Mbi 9000 aborte në vit

Po pse ato ne zona rorale vetem bar han apo cfar eshte puna!!sikur nuk lexojn fare ata.

Zhvillimi nuk eshte i njejte,plus mentaliteti ndryshon...Nese sot ne zonat urbane shkon ne farmaci dhe merr kontraceptive,ne zonta rurale eshte tabu...Pastaj ne ato zona edhe zhvillimi i mentalitetin nuk eshte i njejte,ne lidhje me zhvillimin e femres...Do mashkulli??Po...Gruaja bindet...Ajo ska mundesi mbrojtje,jo se ska pipula e gjera por mentaliteti i atyre vendeve sle vend per ''ngritje''koke...Tani eshte e drejte apo jo eshte ceshtje tjeter,por te tilla fenomene ekzistojne...Do isha kurioze te dija kete shifren e 9000,ne cfare grup moshash ndodh me shume??...Pasi mund te jene raste edhe adoleshentesh qe mbesin ''pa dashje''...Plus qe mos te harrojme ka raste qe edhe shteti nuk eshte ne dijeni te aborteve,ka klinika private boll ku mund te behen,ne zonat rurale mesa kam degjuar ka edhe raste qe i bene te ashtuquajturat ''mamite'' neper shtepia...
 

HYSEEN

Anëtar i ri
Titulli: Mbi 9000 aborte në vit

Vetem shkaku i varferis mund te jete, si paresore? Subhanallah kjo vertet eshte tmerruse!- kjo me heret nuk ka qen edhe pse jan kane ekonomikisht shum me keq se sote.
Bjene posht ky fakte i dhene,problemi me i madhe eshte se ''Jeten '' shumica e njerzve e kane te qthurur nuk mund ti ikin asaj se qfare e ndan kafshen prej njerit . Nuk e din pse jetojn!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nuk e din Zotin hake?
Kafsha nje gje te tille nuk e ben edhe pse ska mendje? Ka meshire me shume se njeriu sot!
Ku eshte meshira e njeriut!
Kjo eshte si pasoj e injorances te njerzve edhe pse shumica din shkrim dhe lexim ?
Injoranca pse kane ardhur ne kete TOke dhe Injoranca qka i pret pas kesaj TOke , ku do te shkkojn? Ky eshte shkaku ppse ndodhin keto veprime te njerzve .....................................................!!!
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Mbi 9000 aborte në vit

Vetem shkaku i varferis mund te jete, si paresore? Subhanallah kjo vertet eshte tmerruse!- kjo me heret nuk ka qen edhe pse jan kane ekonomikisht shum me keq se sote.
Bjene posht ky fakte i dhene,problemi me i madhe eshte se ''Jeten '' shumica e njerzve e kane te qthurur nuk mund ti ikin asaj se qfare e ndan kafshen prej njerit . Nuk e din pse jetojn!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nuk e din Zotin hake?
Kafsha nje gje te tille nuk e ben edhe pse ska mendje? Ka meshire me shume se njeriu sot!
Ku eshte meshira e njeriut!
Kjo eshte si pasoj e injorances te njerzve edhe pse shumica din shkrim dhe lexim ?
Injoranca pse kane ardhur ne kete TOke dhe Injoranca qka i pret pas kesaj TOke , ku do te shkkojn? Ky eshte shkaku ppse ndodhin keto veprime te njerzve .....................................................!!!

Hysen relax,mos bertit...Eshte fenomen shqetesues dhe pothuajse te gjithe jemi kunder kesaj...Por ne kete shifer te dhene nuk perfshihen vec abortet per ''hobby'' por edhe kur jeta e nenes eshte ne rrezik...
 

HYSEEN

Anëtar i ri
Titulli: Pe: Titulli: Mbi 9000 aborte në vit

Hysen relax,mos bertit...Eshte fenomen shqetesues dhe pothuajse te gjithe jemi kunder kesaj...Por ne kete shifer te dhene nuk perfshihen vec abortet per ''hobby'' por edhe kur jeta e nenes eshte ne rrezik...

Kush po te thote ty qe po bertas? Dhe mos valle je duke me pare!

Qfare do shkaku te jete ne abortim?

Te vajzat e ndersshme nuk ka mundesi te ndodhe kjo ''gje''.!!!

Vetem ne ato raste nese ndodhin' per ta ruajtur shendetin e tyre ajo kuptohet dhe arsyetohet.

Edhe gloom mos harro te ' vajza e ndershme ky fenomen sdo te ndodhe kurre ?

Tee vajzat qe nuk kaan nder e morale ndodhin keto fenomene! Dhe sste habit numri i tille ?

Duhet ta parnojm nje gje te tille 'se vete ekemi deshiruar / Dhe mua me dhimbsen ato motra 'se neser kan meqen nena . Dhe shtohet pytja si do tia mesoj ajo edukaten moralin femijes se vete .

Pergjigjja mund te jete ..................... ?
 
A

AlbertPrengzaj

Titulli: Mbi 9000 aborte në vit

Shqipria esht si nje lemsh i vertet,,dhe shteti me gjith perpjekjet,,ne fund te fundit po lemon vetem siperfaqen,
Popullit i ka humbur besimi tek vlerat,,,e le me tek partit,,duke patur parasysh edhe Kosoven,,un vetem besoj dhe shpresoj qe do te ndodh nje mrekulli,,sepse shqiptarve fillimisht u duhet te merren vesh me njeri tjetrin,,sepse serjozisht egziston nje arsye midis jnesh,,dhe nuk esht e veshtir per ta gjetur,,e aq me pak e veshtir per tu bindur me pas,,qe vetem duke u zhveshur nga xhelozit dhe inatet per njeri tjetrin,,,dhe vetem duke u bashkuar te gjith si nje drit e vetme,,do te kemi drit te mjaftueshme,,sa do u bejm edhe te tjerve! dhe un jam i bindur qe egziston nje arsye qe mund ti bashkoj te gjith shqiptaret,,dhe esht aq e paster sa qe nuk egziston ne te vertet nje arsye tjeter me e paster se ajo e Shqiptarve.


un mendoj se per tu zgjidhur lemshin e shqiptarve,,fillimisht duhet ti bashkosh ne ate arsye te paster,,si vet arsya e drites,,dhe kjo do bente te mundur ndricimin e gjith lemshit,,prej ne fill te rrenjeve,,e deri ne mes te drites.

per mua kjo mbetet zgjidhja e vetme,,sepse ky esht boshti ne te cilin lidhen te gjitha te tjerat.
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Mbi 9000 aborte në vit

Kush po te thote ty qe po bertas? Dhe mos valle je duke me pare!

Qfare do shkaku te jete ne abortim?

Te vajzat e ndersshme nuk ka mundesi te ndodhe kjo ''gje''.!!!

Vetem ne ato raste nese ndodhin' per ta ruajtur shendetin e tyre ajo kuptohet dhe arsyetohet.

Edhe gloom mos harro te ' vajza e ndershme ky fenomen sdo te ndodhe kurre ?

Tee vajzat qe nuk kaan nder e morale ndodhin keto fenomene! Dhe sste habit numri i tille ?

Duhet ta parnojm nje gje te tille 'se vete ekemi deshiruar / Dhe mua me dhimbsen ato motra 'se neser kan meqen nena . Dhe shtohet pytja si do tia mesoj ajo edukaten moralin femijes se vete .

Pergjigjja mund te jete ..................... ?

Kujt i thua e ''ndershme'' ti si fillim??...Kush eshte me moral e kush pa moral,e me cfare e mat moralin ti??...Edukata ca eshte per ty??...Ca ka lidhje edukata me abortin??...


Para se te pergjigjesh ti i nderuara,po te ve dicka ne dukje,ke mjaft meshkuj qe lene femrat shtatezene,e ne fund ca bejne??...I thone asaj,problemi i yti bukuroshe,sme intereson mua...E mos m lidh me moralin eee,se nese nje femer kryen marredhenie dhe eshte e pamoralshme,me ke e kryevi kete marredhenie ajo??Me nje mashkull...Mashkulli nuk qenka pa moral??...Tani mund te me pergjigjesh per cfare te pyeta,edhe pse e di pergjigjen tende virgjeri=ndershmeri=moral:)...Gjithsesi spo nxitohem ne perfundime,edhe pse intuita sme zhgenjen:)
 

HYSEEN

Anëtar i ri
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Mbi 9000 aborte në vit

Kujt i thua e ''ndershme'' ti si fillim??...Kush eshte me moral e kush pa moral,e me cfare e mat moralin ti??...Edukata ca eshte per ty??...Ca ka lidhje edukata me abortin??...


Para se te pergjigjesh ti i nderuara,po te ve dicka ne dukje,ke mjaft meshkuj qe lene femrat shtatezene,e ne fund ca bejne??...I thone asaj,problemi i yti bukuroshe,sme intereson mua...E mos m lidh me moralin eee,se nese nje femer kryen marredhenie dhe eshte e pamoralshme,me ke e kryevi kete marredhenie ajo??Me nje mashkull...Mashkulli nuk qenka pa moral??...Tani mund te me pergjigjesh per cfare te pyeta,edhe pse e di pergjigjen tende virgjeri=ndershmeri=moral:)...Gjithsesi spo nxitohem ne perfundime,edhe pse intuita sme zhgenjen:)

1. ثshtë e sigurtë se kanë shpëtuar besimtarët:
2. ata të cilët janë të përulur dhe janë të kujdesshëm gjatë faljes së namazit,
3. dhe ata të cilët i shmangën të kotës (fjalë a punë),
4. dhe ata të cilët rregullisht japin zeqatin,
5. dhe ata të cilët e ruajnë nderin e vet (sa i përket jetës intime),
6. me përjashtim ndaj grave të veta (me kurorë) dhe ndaj atyre (robreshave) që i kanë në pronësinë e vet, për të cilat nuk janë të qortuara,
7. e kush kërkon përtej tyre (dëfrim nga të ndaluarat), të tillët janë ata që e kanë shkelë normat e caktuara,
8. dhe ata të cilët me kujdes i ruajnë ato që u janë besuar (sende ose fjalë), e ruajnë edhe premtimin e dhënë,
9. dhe ata të cilët i kushtojnë kujdes kohës së namazit të tyre.
10. Të tillët janë mu ata trashëgimtarët,
11. të cilët e trashëgojnë Firdewsin, aty janë përgjithmonë.'' El-Muminun ''
Sa i perket pytjes tende qka eshte e ndershme ne citatitin numer 5 '6'7 munde ta kuptojshe se qka e quaj ndershmeri une . Keto kenen ajete Kurani .

Me morale eshte ajo vajze-djale i cili ju permbahet ketyre rregullave te larteshenuara . Dhe qdo rregulle qe kerkohet te kryhet nga ata nga ky burim Kurani.

Kurse i pa moraleshume eshte ai-ajo te cilet i shkelin keto rregulla. E si pasoj e SHKELJES se ketyre rregullave qielloree eshte edhe '' aborti si qellim i shfrenimit seksuale''

Ndoshta e kuptove se si nderlidhet edukata-morali -aborti?

Citatet e lartesuar jane per te dy gjinite . Nesse ndodhe nje mardheni jashte martesore mes dy perssonave - ata de dyte kane bere imoralitet pa marr parasysh si e gjykojn njeri tjetrin.
Ai i cili na gjykon nete vertet eshte ne Qiell i cili na mbikqyre .
Dhe si funde mund te kuptojsh se si e maati une moralin?

Mendoj e vetmjaa alternative eshte kjo menyr fetaare islame qe e mate morlin me se miri dhe nese jetojm sipas ketyre rregullave do te jemi te moraleshem do te kemi jet te qete ' te sigurt dhe qka eshte me kryesorja do te jemi shsembulle per tetjeret.
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Mbi 9000 aborte në vit

In satuanus purgatorium andaris el fetos umanos che svilupatto non fu....Po veneroj edhe une fene time tek kjo tema
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Mbi 9000 aborte në vit

1. ثshtë e sigurtë se kanë shpëtuar besimtarët:
2. ata të cilët janë të përulur dhe janë të kujdesshëm gjatë faljes së namazit,
3. dhe ata të cilët i shmangën të kotës (fjalë a punë),
4. dhe ata të cilët rregullisht japin zeqatin,
5. dhe ata të cilët e ruajnë nderin e vet (sa i përket jetës intime),
6. me përjashtim ndaj grave të veta (me kurorë) dhe ndaj atyre (robreshave) që i kanë në pronësinë e vet, për të cilat nuk janë të qortuara,
7. e kush kërkon përtej tyre (dëfrim nga të ndaluarat), të tillët janë ata që e kanë shkelë normat e caktuara,
8. dhe ata të cilët me kujdes i ruajnë ato që u janë besuar (sende ose fjalë), e ruajnë edhe premtimin e dhënë,
9. dhe ata të cilët i kushtojnë kujdes kohës së namazit të tyre.
10. Të tillët janë mu ata trashëgimtarët,
11. të cilët e trashëgojnë Firdewsin, aty janë përgjithmonë.'' El-Muminun ''
Sa i perket pytjes tende qka eshte e ndershme ne citatitin numer 5 '6'7 munde ta kuptojshe se qka e quaj ndershmeri une . Keto kenen ajete Kurani .

Me morale eshte ajo vajze-djale i cili ju permbahet ketyre rregullave te larteshenuara . Dhe qdo rregulle qe kerkohet te kryhet nga ata nga ky burim Kurani.

Kurse i pa moraleshume eshte ai-ajo te cilet i shkelin keto rregulla. E si pasoj e SHKELJES se ketyre rregullave qielloree eshte edhe '' aborti si qellim i shfrenimit seksuale''

Ndoshta e kuptove se si nderlidhet edukata-morali -aborti?

Citatet e lartesuar jane per te dy gjinite . Nesse ndodhe nje mardheni jashte martesore mes dy perssonave - ata de dyte kane bere imoralitet pa marr parasysh si e gjykojn njeri tjetrin.
Ai i cili na gjykon nete vertet eshte ne Qiell i cili na mbikqyre .
Dhe si funde mund te kuptojsh se si e maati une moralin?

Mendoj e vetmjaa alternative eshte kjo menyr fetaare islame qe e mate morlin me se miri dhe nese jetojm sipas ketyre rregullave do te jemi te moraleshem do te kemi jet te qete ' te sigurt dhe qka eshte me kryesorja do te jemi shsembulle per tetjeret.

Gje konkrete per temen kishe??...Ajo qe nuk fal namaz aborton??...Ske te falura apo qe shkojne ne xhami e nuk kryejne marredhenie??...I nderuar lere fene e praktikoje ne nenforumet perkates,tema eshte shoqerore aktuale,ke ndonje gje ne lidhje me temen fol,nuk pate postimet apo shfryrjet e deshiren per praktikimin e perhapjes se fese beje ne nenforumin perkates...Pasi ne gjithe postimin tend sme kapi asnje vend syri pergjigjet e pyestjes time,e asnje gje konkrete per temen...Ti me shkruar rregullat e nje muslimane te devotshme a ku di une,sme ke shkruar gje kush eshte i ndershem??...Ke pak qe falen e vjedhin??...Ke dhe vrases qe shkojne ne xhami ndaj mos me bej te flas,se ke tendence cdo teme ta kthesh ne teologji...Hajt kalofsh bukur tani...
 
Pe: Mbi 9000 aborte në vit

Uroj qe te ndergjegjesohen edhe shqiptaret qe aborti eshte shume i demshem jo vetem per femijet qe nuk lindin por mbi te gjitha per nenat e munguara.Fatkeqesisht qe te arrijme nje ndergjegje te tille duhet qe mbi te gjitha te ndryshojme respektin qe kemi ne per jeten dhe kjo pa ndryshuar mentalitetin tone eshte gje qe nuk behet.Mjafton nje mase mbrojtjeje dhe kaq.....
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Mbi 9000 aborte në vit

Uroj qe te ndergjegjesohen edhe shqiptaret qe aborti eshte shume i demshem jo vetem per femijet qe nuk lindin por mbi te gjitha per nenat e munguara.Fatkeqesisht qe te arrijme nje ndergjegje te tille duhet qe mbi te gjitha te ndryshojme respektin qe kemi ne per jeten dhe kjo pa ndryshuar mentalitetin tone eshte gje qe nuk behet.Mjafton nje mase mbrojtjeje dhe kaq.....


Ose mjafton te pranosh pasoja e mos ruajtjes,te pranosh beben ta lesh te rritet dhe kaq:)
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Mbi 9000 aborte në vit

Sa gjynaf te abortosh, femij.
Jan shkaqe tshumta qe nje femer te bej aborte.
Nshumicen e rasteve, femrat nen 18 vjec abortojn femijen (sjan ngjendje tkujdesen per femijen e tyre).Shumica meshkujve detyrojn te dashuren ose tfejmuaren qe tbejn abort femijen.Esht edhe e frika e paragjykimeve qe njerezit cdo thojn se x/ja abortoi femijen.Sido qofshin arsyet sesht mir te abortosh nje femij, ai esht nje engjell nje krijes e meriton e ai nje mundesi per tjetuar kte jet te felliqur
 
Top